P. Židonio nuotr.

Žalčių karalienės parkelis paskendo

Žalčių karalienės parkelis paskendo

Šiųmetės vasaros pabaiga turėjo tapti įvykiu Panevėžiui – pietinėje miesto dalyje planuota atidaryti vienintelį tokį Lietuvoje Eglės – žalčių karalienės parką.

Tačiau populiarios pasakos motyvais sutvarkytos, aplinkai draugiškos poilsio ir pramogų erdvės Kniaudiškių mikrorajone dar neturėsime. Kol kas parko kūrimo procesas atkartoja liaudies išmintį: pradėtos statybos ar remontas greitai gali tapti gyvenimo būdu.

Išskirtinis sumanymas

Žygeivių, Molainių ir V. Alanto gatvių juosiamą parką Panevėžio bendrovė „Dujotiekio statyba“ įrengti pradėjo praėjusių metų spalį. Laimėjusi viešųjų pirkimų konkursą, pagal sutartį su Savivaldybe darbus kone aštuonių hektarų teritorijoje turėjo baigti greičiau nei per metus – iki šiųmečio rugsėjo.

Kitos panevėžiečių firmos – „Panprojektas“ architektų sukurtas projektas kol kas tiesiog Kniaudiškių parku vadinamą zoną turėtų padaryti išskirtinę.

Lankytojai čia kone kiekviename žingsnyje atsidurtų pasakos „Eglė – žalčių karalienė“ siužete.

Padedami informacinių stendų su savotiškomis naudojimosi parku instrukcijomis, bandytų, kaip pati Eglė, „suavėti“ dvylika porų klumpių (užkopdami į dvylikos kalnelių šlaitus), išausti dvylika drobulių (jas simbolizuotų perėjimas žaliaisiais tuneliais – po taip suaugusiomis medžių ar krūmynų šakomis, kad susidarytų vartai).

Bet darbai Žalčių karalienės parke toli gražu nebaigti. Stūkso žemių krūvos, prie atramų tvirtinamos medinių takų lentelės – atšerpėjusios, ant tokių pargriuvęs koks mažius, tikėtina, pas mamą atbėgtų rakščių pilnais delniukais.

Tiesiami būsimo Žalčių karalienės parko mediniai takai šiuo metu labiau primena geležinkelio bėgius. P. Židonio nuotr.

Sutrukdė gamta

„Šį parką neabejotinai stengtasi sutvarkyti ir į jį lankytojus pakviesti dar šią vasarą. Deja, planuotu laiku užbaigti darbus sutrukdė pati gamta“, – patikino parko įrengimo projektui vadovaujanti Savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vyriausioji specialistė Ieva Skiotienė.

Jos teigimu, Savivaldybės administracijos direktoriui Tomui Juknai davus leidimą, darbai sustabdyti balandžio 26-ąją, atnaujinti – liepos 11-ąją.

Padaryti pertrauką privertė pavasarinės liūtys, paskandinusios parką. Vandens gausiausiai apsemta pietinė jo dalis tapo šlapyne, per kurią ne tik neįvažiavo sunkioji technika – į pievas įkelti kojos negalėjo ir darbininkai.

„Įvertinus šią aplinkybę, nutarta kuriamame parke rengti drenažą. Drenuojamas bus ne visas parkas, o būtent pietinė jo dalis“, – pasakoja I. Skiotienė.

Dėl to, tikėtina, parko įrengimo suma, šiuo metu siekianti 711 tūkst. 263 eurus, gali didėti.

Pagrindinė parkui įrengti reikalingų lėšų dalis gauta iš ES finansinių fondų, 90 tūkst. eurų prisidėjo pati Savivaldybė.

Arčiausiai Kniaudiškių mikrorajono kuriamo parko įkurtuves nukėlė pati gamta, pavasarį ir vasaros pradžioje Panevėžiui negailėjusi lietaus. P. Židonio nuotr.

Be drenažo nieko nebus

Parkas Kniaudiškių mikrorajone pradėtas įrengti bemaž prieš šešiolika metų – 2006-aisiais. Tuometė miesto valdžia skyrė teritoriją bei tam reikalingų lėšų. Tačiau darbai baigėsi sustumdžius dalį žemių ir iškasus tvenkinį.

Darbininkai šį tvenkinį, jau supanašėjusį su kūdra, pasak I. Skiotienės, išvalė pradėję dabartinius parko kūrimo darbus, apsodino vandens augmenija. Jis nebus skirtas maudytis– kartu su pakrantėse naujai susodintais sausumos augalais taps aromaterapijos zona: parko lankytojai čia galės mėgautis įvairiais kvapais.

Projekto vadovės apgailestavimu, kai kurie sodinukai liūčių metu paskendo. Bet jie bus atsodinti, o problemą išspręs drenažas.

Tai, kas daroma dabar, tėra pirmasis naujojo Panevėžio parko įrengimo etapas. Jo metu bus nutiestas kiek ilgesnis nei kilometro maumedžio lentelių takas, palei jį įrengtas apšvietimas. Statybininkai jau suformavo ir apželdino vadinamąjį amfiteatrą – panašų į jau esantį miesto Kultūros ir poilsio parke. Apšvietimo stulpų čia dar nėra, bet dalis jam reikalingų kabelių paklota, – likusieji lauks, kol bus rengiamas drenažas.

Sutvarkytoji parko dalis užsėta žole, bet ne angliškai vejai suformuoti – čia žydės pievų augalai.

Draugiškas aplinkai

„Panprojekto“ rengtas projektas numato, kad liaudies pasakų motyvais kuriamas parkas bus draugiškas aplinkai. Jame planuojamas ir varlių migracijos takas, ir vabzdžių nameliai, be to, jį kuriant nebus pažeistos skruzdžių, driežų, vabalų, o ir tų pačių varlių buveinės.

Antru parko tvarkymo etapu, – o tam bus reikalingos ir kitos lėšos, – turėtų būti nutiestas parką juosiantis asfalto dangos pėsčiųjų ir dviračių takas, trečiuoju etapu numatyta pastatyti į tvenkinio salą vedantį pontoninį lieptą, įrengti tualetą.

„Žmonių patogumui šalia parko iš Molainių gatvės pusės jau pradėta rengti automobilių stovėjimo aikštelė, joje suprojektuotos vietos 39 automobiliams“, – sako I. Skiotienė.

Parke bus suoliukų, šiukšliadėžių, dviračiams skirtų stovų. Planuojama, kad jis taps toks, kuriame norėsis pramogauti, rengti iškylas ant žolės. Kada to tikėtis? Projekto vadovės patikinimu, dar šiais,

2022-aisiais, naujo parko įkurtuvės tikrai bus.

Galerija

Komentarai

  • Prieš pradedant statybas pelkėje REIKIA PIRMIAUSIAI ĮRENGTI DRENAŽO SISTEMĄ. Tai elementaru, tą žino kiekvienas statybininkas…. Daugiau nėra ką komentuoti.

  • dažniausiai projektuotam vadovauja tokie piliečiai neskiriantis arbūzo nuo pomidoro, taip ir gaunasi

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų