Žaidimų aikštelės ant išnykimo ribos

Žaidimų aikštelės ant išnykimo ribos

Sugriežtinta tvarka turėtų išnaikinti iš kiemų nesaugias vaikų žaidimų aikšteles, tačiau ar vietoj jų atsiras naujų – neaišku.

Nuo praėjusių metų lapkričio 1 dienos įsigaliojusi higienos norma nustatė pagrindinius vaikų žaidimų aikštelių įrengimo viešosiose vietose, jų naudojimo ir priežiūros reikalavimus. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėjos Vidos Vyčienės aiškinimu, tokios aikštelės turės būti patikrintos ir sutvarkytos, nes dabar esą ir plika akimi matyti, kad, ko gero, dalis neatitinka reikalavimų, yra apniokotos, nesaugios.

Higienos normoje nurodyta, kad žaidimų aikštelės turi būti įrengiamos ne arčiau kaip 10 metrų nuo buitinių atliekų ir antrinių žaliavų surinkimo konteinerių aikštelių, gatvių, automobilių stovėjimo vietų, elektros tinklo įrenginių ir ne arčiau kaip 15 metrų nuo automobilių saugyklų ištraukiamosios vėdinimo sistemos angų.

Iki šių metų gegužės 1 dienos žaidimų aikštelės, kurių ribos nutolusios nuo gatvės važiuojamosios dalies mažiau nei 20 metrų, turi būti aptvertos tvora ar gyvatvore. Nuo šių metų gegužės 1 dienos įsigaliojo tam tikri reikalavimai tvorai ir vartams.

Pasak V. Vyčienės, higienos normoje sakoma, kad tvora turi būti be išsikišusių aštrių elementų, kad nekeltų rizikos užstrigti vaikui, bet kokių vartelių taip pat nebus galima įdėti, kad nebūtų prispausti vaikų pirštukai.

Remiamasi higienos normomis

Higienos norma numato, kokius augalus draudžiama auginti žaidimų aikštelėse, nurodo, kokia turi būti danga. Naujai įrengiamų žaidimų aikštelių ar žaidimų patalpų įranga, smūgį silpninanti danga turi turėti atitikties sertifikatą ar gamintojo deklaraciją, liudijančią įrangos ir dangos atitiktį joms taikomų Lietuvos standartų reikalavimams bei surinkimo, naudojimo ir priežiūros instrukcijas valstybine kalba. Žaidimų aikštelių ar žaidimų patalpų įranga, smūgį silpninanti danga turi būti sumontuota pagal gamintojo instrukciją.

Aikštelėje turi būti informacija, kas jos savininkas, kam pranešti įvykus avarijai ir kt. Už žaidimų aikštelių įrangos priežiūrą ir saugą atsako jas eksploatuojantys juridiniai ar fiziniai asmenys, kuriuos paskiria jų savininkas. Nepaskyrus atsakingo asmens, atsako savininkas.

V. Vyčienės aiškinimu, už saugą bus atsakingas aikštelės savininkas – ar tai bus daugiabučio bendrija, bendruomenė, savivaldybė ir panašiai. Numatyta ir kada turi būti atliekama apžiūra. Įrenginiai turi būti apžiūrimi kartą per savaitę. Kaip sako vedėja, tą atlikti, paaiškinus, gali ir kiemą valantis žmogus – pastebėti sulaužytus įrenginius ir panašiai. Tačiau kas tris mėnesius būtiną eksploatacinę apžiūrą galima patikėti tik išmanančiam žmogui. Nes įvertinti, ar gerai dirba guoliai, ar ne per daug surūdijo metalas, pažiūrėti, ar tvirtai laikosi sūpynių pamatai, įmanoma tik turint specialių žinių.

Nuo liepos 1 dienos įsigalios reikalavimas, kad vaikų žaidimų aikšteles kartą per metus įvertintų akredituota A tipo kontrolės įstaiga.

Pasak V. Vyčienės, skundus dėl žaidimų aikštelių nagrinėja Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

Nesaugių neturi likti

„Pirmiausia reikia išsiaiškinti, ką turime, kas yra gerai, kas blogai. Būtina, kad patys ūkio subjektai inventorizuotų ūkį“, – darbų eigą įsigaliojus naujoms taisyklėms dėlioja specialistė.

„Jeigu plika akimi matai, kad gelžgaliai atsiknoję, vaikas gali įstrigti tarp metalinių sijų, tokias aikšteles iš karto privalu tvarkyti – jokių specialių mokslų tam nereikia“, – priduria, kad ne vieną dalyką galima išvysti ir neturint specialių inžinerinių žinių, V. Vyčienė.

Jos manymu, planuojantieji įrengti aikšteles irgi turėtų elgtis išmintingai ir prieš pirkdami įrangą iš pardavėjo pareikalautų dokumentų, sertifikatų, priežiūros instrukcijų valstybine kalba bei kitų dalykų.

„Visa tai, kad nenusipirktum katės maiše. Kol žmogus nepamato dokumentų valstybine kalba, tikrai nesiūlyčiau sumokėti pinigų, o paskui turėti daugybę problemų, nes jau ne iš vieno girdime: „Oi, nežinojome!“ – pašnekovė įspėja žaidimų aikšteles savo atžaloms įrengti norinčius gyventojus nepatingėti pasikonsultuoti su išmanančiais specialistais.

Nors reikalavimai vaikų žaidimų aikštelėms ir vaikų žaidimų kambariams labai sugriežtinti, Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja vis dėlto nemano, kad jos visiškai išnyks iš kiemų. Ekspertės teigimu, nebebus tik nesaugių.

„Mes mėgstame deklaruoti: vaikai mūsų ateitis, viskas vaikams, jų gerovei… O daugiabučių namų kiemuose, kur daugybė mažųjų, daugybė mylinčių tėvų, viskas sulaužyta, suardyta, ir niekam nesvarbu“, – apgailestavo V. Vyčienė. Pasak jos, į specialistus dabar kreipiamasi tik tada, jei nutinka nelaimė.

Rengia naujas

Panevėžio miesto savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus laikinasis vadovas Arvydas Šatas „Sekundei“ sakė, kad, vykdydama higienos normos reikalavimus, Savivaldybė šiemet planuoja pirkti vaikų žaidimų aikštelių priežiūros paslaugas.

Iš daugiabučių kiemų esą jau po truputį ardomos senos, nesaugios aikštelės. Pernai jų išardyta ne viena. Tiesa, kiek mieste tokių aikštelių, kol kas registro nėra. Ar nesaugioms aikštėms išardyti šiemet atsiras pinigų, irgi kol kas nežinia. Tačiau jeigu higienistai pradės spausti, veikiausiai teks surasti.

„Pagal naują higienos normą mes, ko gero, viską turėsime išvalyti iš daugiabučių kiemų“, – A. Šatas neslepia manantis, kad nė viena senoji žaidimų aikštelė neatitiks naujų reikalavimų.

Gyventojai irgi baiminasi, kad dėl sugriežtintos tvarkos mieste itin sumažės vietų vaikams žaisti.

Miesto infrastruktūros skyriaus laikinojo vadovo vertinimu, jų greičiausiai liks tiek, kiek Savivaldybė skirs pinigų naujoms įrengti. Pernai mieste už daugiau nei 17 tūkst. eurų įrengtos dvi naujos žaidimų aikštelės. Šiemet planuojama dvigubai daugiau.

„Pagal higienos normą, visos aikštelės ir įrenginiai turi būti atestuoti, sertifikuoti. Jokiam senam sovietiniam gaminiui greičiausiai negalėsime pateikti nei atestato, nei sertifikato“, – tiesiai šviesiai sako A. Šatas.

Specialistas mano, jog miesto vaikų žaidimų aikšteles prižiūrės ir bus už jas atsakinga Savivaldybė. Išskyrus tas, kurias savo lėšomis įsirengė bendruomenės ar daugiabučių bendrijos.

„Priskirti daugiabučiams, ko gero, būtų per drąsu. Kiekvienas daugiabutis negalės prižiūrėti. Kad ir kaip būtų, sunku daugiabučių pirmininkams užkrauti tokią atsakomybę“, – sako A. Šatas.

Baiminasi reakcijos

Panevėžio rajono savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vedėjas Rimas Samkus teigia, kad rajone yra visokių aikštelių: vienos priklauso Savivaldybei, kitos – bendruomenėms ir panašiai.

„Mes ne viską apie jas net žinome, – prisipažino R. Samkus. – Žinome apie tas, kurias pastatėme įgyvendindami projektus arba kurias bendruomenės yra įsirengusios. Bet kaip tas bus sutvarkyta – ar nereikės dalies jų išardyti, nes niekas negalės įrodyti, kad jos atitinka dabartinius higienos normos reikalavimus, – dar sunku pasakyti.“

Taigi rajono seniūnijų vadovams pavesta išsiaiškinti, kiek ir kokių aikštelių yra, kam jos priklauso.

Panevėžio rajone Europos Sąjungos lėšomis tvarkant miestelius, įgyvendinant kitus projektus, prieš keletą metų buvo įrengta ir ne viena nauja vaikų žaidimų aikštelė. Kol kas neaišku, koks bus jų likimas. Pasak R. Samkaus, minėtos aikštelės įrengtos pagal tuo metu galiojusius reikalavimus, tačiau naujoji higienos norma reikalauja įvairių papildomų dalykų.

„Teisės aktą sukurti žmonės įdėjo pastangų, bet ar galvojo, kaip tą dalyką sutvarkyti? Aš suprantu, kad nesaugi aikštelė yra didžiulis blogis, bet ar mes esame pajėgūs pasidaryti vien tik saugias, prižiūrimas aikšteles, dar didelis klausimas“, – kalbėjo vedėjas ir pridūrė, kad galima tik įsivaizduoti, kokios reakcijos sulauks rajono Savivaldybė ir seniūnai, kai kam nors lieps išardyti savo lėšomis įrengtą, tačiau dabartinių reikalavimų neatitinkančią vaikų žaidimų aikštelę.

Komentarai

  • Kokios dar aiksteles?tusti kiemai, vaikai sedi namuose prie kompiuterio.Prisimenu tuos laikus kada kiemuose klegejo vaiku balsai.Ir niekas nesuko galvos,kad vaikai pridarys kazokiu aibiu.Geri buvo laikai. …….

  • kažkokia bimbukų kompanija sugalvojo brangų biznį tad ir šokdina Savivaldybes.

  • as uz sutvarkytas aiksteles, bet del saugumo tai cia kazkoks absurdas. Faktas, kad nebeliks nei vienos vaiku zaidimu aiksteles. Kas nores prisiimti atsakomybe uz vaiku sauguma. Tai negi namo ar bendruomenes pirmininkas tures sedeti zaidimu aiksteleje ir uz rankyciu laikyti kiekviena vaika. Ar patys pagalvojo kokius nesamoningus istatymus kuria ir ar bent jau pagalvojo kaip juos igyvendinti, Cia tas pats, kad liept pirmininkui debesis vaikyt virs kiemo, kad tik lietutis neuzlitukai koksvaikas po kiema laksto. Absurdas.
    Ta gal namuose ir duru bei spinteliu nebegalimes tureti, nes vaikas gali pirsciukus prisiverti. Nebekraukit atsakomybes kitiems uz svetimus vaikus, Uz vaiku sauguma atsako ju teveliai, tegul jie juos priziuri, kad kur pirsciuko neikistu.

  • Vėlyvą rudenį sukaks metai,kai pastatytos už 17tukst.eurų 2 aikštelės,o jau dabar stovi „apipešiotos“,atėję gerokai vyresni vaikai išbando įrengimų tvirtumą juos tampydami,spardydami,daužydami.Naudojasi tik mažamečiams skirtais įrengimais taip niokodami juos.

    • Atsakyti
  • Tai gal geriau plėsti jau pastatytas aikšteles parkuose, kur susirenka tikrai daug vaikų. Kartais net tiršta ten būna. Ir pastatyti kameras, kad piktavaliams neniežėtų pirštai niokoti. Pasižiūrėkite kokią vaikų žaidimo aikštelę turi Palanga ar kiti miestai. Bent su vaikais yra kur išeiti.

Rodyti visus komentarus (5)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų