Šv. Juozapo globos namuose serga pusė ir globojamų senukų, ir darbuotojų. P. Židonio nuotr.

Virusas sukasi į globos įstaigas

Virusas sukasi į globos įstaigas

Koronavirusas įsisuko į globos ir slaugos įstaigas, kuriose gydomi silpniausieji. Šv. Juozapo globos namuose COVID-19 į ligos patalą paguldė ne tik jau pusę čia slaugomų senukų, bet ir personalo. Įstaigos vadovai džiaugiasi, kad atsirado suskubusių į pagalbą, deja, jos vis tiek nepakanka.

Beliko pusė darbuotojų

Iš 66-ių darbuotojų serga net 30. Susirgimai fiksuojami ir slaugos ligoninėje, Integruotų sveikatos paslaugų centre, o Respublikinėje Panevėžio ligoninėje koronavirusu užsikrėtė beveik 150 medikų.

Praėjusią savaitę teigiamo COVID-19 testo sulaukęs ir Šv. Juozapo globos namų direktorius Patrikas Skrudupis „Sekundei“ tvirtino, kad jaučiasi jau geriau. Nors įkyrus sausas kosulys dar nepaleidžia, bet nebekankina aukšta temperatūra. Globos namų kolektyvui vadovas padeda iš namų. Jo teigimu, guodžia bent tai, kad į darbą po truputį grįžta tie darbuotojai, kuriems buvo patvirtinta besimptomė ligos forma. Jeigu žmogus neturi simptomų, po dešimties dienų gali baigti saviizoliaciją.
„Atsirado keli žmonės, kurie ryžosi pas mus ateiti dirbti laikinai, kol galutinai pasveiks kolektyvas. Šita savaitė kritiška tiek dėl žmogiškųjų išteklių trūkumo, tiek dėl sergančiųjų sveikatos. Kažkaip reikia išgyventi, gal toliau bus lengviau“, – sako P. Skrudupis.

Mirčių priežastis – kitos ligos

Per pastarąsias dvi savaites mirė keturi globos namuose slaugomi senukai. Nors visiems jiems buvo patvirtinta COVID-19 infekcija, direktorius tikina, kad jų mirtį nulėmė kitos ligos.
„Reikia suprasti, kad mūsų įstaigoje slaugomi įvairių ligų turintys žmonės. Pavyzdžiui, viena iš mirties priežasčių buvo infarktas. Kiek tai susiję su COVID-19 infekcija, sunku būtų įvertinti“, – kalbėjo P. Skrudupis.
Kitų globotinių sveikatos būklė įvairi, tačiau bent iki antradienio niekam skubios stacionarios pagalbos nebuvo prireikę. Kokį gydymą skirti, sprendžia globotinius prižiūrintis jų šeimos gydytojas.
„Vieną atvejį turėjome, kai, mūsų akimis, žmogui reikėjo stacionarios pagalbos, bet jį gydantis šeimos gydytojas nusprendė, kad būklė dar nėra tokia bloga ir ligonis gali sveikti globos namuose. Tik šeimos gydytojai gali priimti sprendimus dėl gydymo, mes pasirūpiname, kad globotinis jį gautų“, – aiškino direktorius.

Grįžo viena, susirgo dvi

Šv. Juozapo globos namų pavaduotojos socialiniam darbui Linos Sabeckienės teigimu, po įstaigos viešo pagalbos šauksmo laikinai padirbėti atėjo trys žmonės, taip pat sulaukta savanorių. Nors jie ateina nors ir ne kasdien, bet, pasak pavaduotojos, ir tos kelios valandos per savaitę jau yra didelė paspirtis. Vieni savanoriai rūpinasi nesergančiais senukais, kiti padeda atlikti buities darbus, užsiima patalpų dezinfekcija.
„Bet kokia pagalba dabar mums didžiulė paspirtis, darbo rankų labai trūksta. Direktorius, net ir sirgdamas, labai padeda nuotoliniu būdu, kolegos, dirbantys su projektais, taip pat atideda savo darbus ir skuba mums į pagalbą“, – pasakojo L. Sabeckienė.

„Praktika parodė, kad apsaugos priemonių reikia gerokai daugiau. Pavyzdžiui, respiratoriai pagal instrukcijas turėtų saugoti šešias valandas, bet praktiškai jau po keturių valandų sudrėksta ir nebeatlieka savo funkcijos.“

P. Skrudupis

Jos teigimu, sunku susitvarkyti ne tik su išaugusiu krūviu, bet ir psichologine įtampa. Kai atrodo, kad situacija ima taisytis, pasipila naujų ligos atvejų.
Šiuo metu iš 81 globotinio serga net 41, trims jų infekcija patvirtinta antradienį. Po kiekvieno naujo atvejo tenka perorganizuoti darbus, sergančiuosius perkelti į kitas patalpas, kuo, pasak L. Sabeckienės, paprastai jie nėra patenkinti.
„Pirmadienį pasidžiaugėme, kad grįžo viena darbuotoja, bet paaiškėjo, kad susirgo dvi socialinės darbuotojos. Visi naujai užsikrėtusieji turėjo kontaktą su sergančiaisiais arba gyveno viename kambaryje“, – teigė pavaduotoja.

Rezervo reikia didesnio

Įsisukus virusui, Šv. Juozapo globos namai kreipėsi į visuomenę su prašymais padėti, kuo tik gali. Pasak globos namų direktoriaus P. Skrudupio, gebėjimas susitelkti ir ištiesti pagalbos ranką tokiu sunkiu metu yra savotiškas visuomenės lakmuso popierėlis.
„Sulaukiame įmonių, organizacijų, ūkininkų pagalbos, kas kuo gali, tas padeda: kas mūsų senelius palepina obuoliais, kas gelbsti savo darbu, kitaip išreiškia palaikymą. Tai yra tikrasis žmogiškumo priešnuodis bet kokiam virusui“, – dėkingas P. Skrudupis.
Globos namai taip pat sulaukė paramos ir pinigais, už kuriuos, anot direktoriaus, bus nupirkta vitaminų bei kitų reikalingų priemonių. Paaukota ir nemažai apsaugos priemonių. Nors įstaiga, kaip ir privaloma, turėjo sukaupusi rezervą mažiausiai mėnesiui, tačiau esant tokiai situacijai, anot vadovybės, turimos priemonės labai greitai senka.
„Praktika parodė, kad apsaugos priemonių reikia gerokai daugiau. Pavyzdžiui, respiratoriai pagal instrukcijas turėtų saugoti šešias valandas, bet praktiškai jau po keturių valandų sudrėksta ir nebeatlieka savo funkcijos“, – sakė P. Skrudupis.

Įsisuko į slaugos įstaigas

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) antradienio duomenimis, COVID-19 infekcija serga 1200 Panevėžio miesto ir 342 rajono gyventojai. Pasak NVSC Panevėžio departamento direktoriaus Eugenijaus Vilčinsko, nors didžiausias židinys fiksuojamas Šv. Juozapo globos namuose, virusas įsisuko ir į kitas gydymo įstaigas bei slaugos namus. Integruotų sveikatos paslaugų centrui priklausančiuose grupinio gyvenimo namuose, skirtuose sergantiesiems demencijomis ir Alzheimerio liga, šiuo metu infekcija susargdino 6 žmones, Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje virusas nustatytas 6 darbuotojams ir 9 pacientams. Taip pat židiniai nustatyti ir miesto įmonėse, ugdymo įstaigose. Po kelis atvejus fiksuojama „Lietkabelyje“, „PKC Group“, „Vilties“ progimnazijoje bei kitur.
„Sergamumas tiek mieste, tiek rajone auga. Pripažįstame, kad vėluojame su epidemiologiniais tyrimais, nors visi, kas laisvesni, yra pasitelkiami šiam darbui, naudojamės pagalba ir iš šono. Bet mūsų žmogiškieji ištekliai taip pat riboti“, – teigė E. Vilčinskas.

Nerimas dėl medikų

Respublikinėje Panevėžio ligoninėje gydomi 102 pacientai, sergantys koronavirusine infekcija: 47-iems taikoma deguonies terapija, trims pajungta dirbtinė plaučių ventiliacija, 9 pacientai gydomi Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje.
„Šiuo metu užimtos 102 lovos. Ruošdamiesi galimam viruso atvejų augimui, iš anksto paruošėme 200 lovų COVID-19 susirgusiems pacientams, tad rezervą dar turime. Jei tokių pacientų gretos išaugtų, ligoninė rastų galimybę dar padidinti lovų skaičių“, – sakė V. Riaubiškis.
Antradienį prie Infekcinių ligų klinikos įrengtas naujas deguonies rezervuaras. Pasak V. Riaubiškio, jo pajėgumai leis nuolatos tiekti pacientų gydymui būtiną deguonį.
Anot atstovo spaudai, kol kas su esama situacija tvarkomasi pakankamai gerai, todėl planinės medicininės paslaugos nėra stabdomos ar nutraukiamos, nors, pripažįsta V. Riaubiškis, jų teikimo tempai ir sulėtėję. Jo teigimu, sudėtingesnė padėtis yra dėl žmogiškųjų išteklių. Šiuo metu COVID-19 serga 140 ligoninės medikų bei dar 20 darbuotojų yra saviizoliacijoje.
„Nerimą kelia tai, kad jei taip augs pacientų skaičius ir toliau plis ši infekcinė liga tarp ligoninės darbuotojų, didelė tikimybė, kad ims trūkti medicinos darbuotojų“, – teigė V. Riaubiškis.

 

Komentarai

  • Sveiki, ar gaus senoliai vitaminus?

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų