P. ŽIDONIO nuotr.

Virusas atakuoja miestą

Virusas atakuoja miestą

Panevėžys vienas iš nedaugelio šalyje buvo išvengęs juodos spalvos COVID-19 žemėlapyje, bet penktadienį ir jis pateko į grėsmingiausią zoną.

Virusas mieste sparčiai plinta, susirgimų protrūkiai ypač pasireiškia medicinos įstaigose. Kai kurios jų jau priverstos stabdyti tam tikras paslaugas.

Nusidažė juodai

Panevėžys kartu su didžiąja dalimi Lietuvos jau juodojoje koronaviruso spalvų zonoje. Statistikos departamento duomenimis, penktadienį Aukštaitijos sostinėje COVID-19 sirgo 432 panevėžiečiai.

Aktyvūs ligos protrūkiai pastarosiomis dienomis Panevėžyje nustatomi daugiausia ugdymo ir asmens sveikatos priežiūros įstaigose.

„Dabar, manau, nebėra prasmės ieškoti, kas čia kaltas. Liga gali ateiti iš bet kur.“

V. Grigienė

Trečiadienį keturi nauji koronaviruso atvejai aptikti Panevėžio Alfonso Lipniūno progimnazijoje. Po dienos du susirgimai nustatyti Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijoje. Pastarąją savaitę taip pat ligos protrūkis užfiksuotas Kazimiero Paltaroko, dar anksčiau Vytauto Žemkalnio, Juozo Balčikonio gimnazijose, Rožyno progimnazijoje.

Tačiau nė vienoje miesto ugdymo įtaigoje šiuo metu infekcijų plitimą ribojantis režimas netaikomas. Karantinuotų klasių irgi nėra.

Priklausomybių ligų centro Panevėžio filialo vadovas Darius Mačiulis. „SEKUNDĖS“ nuotr.

Priklausomybių ligų centro Panevėžio filialo vadovas Darius Mačiulis. „SEKUNDĖS“ nuotr.

Priklausomybių gydymas apribotas

Koronaviruso į kampą jau įspeista Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė, taip pat Priklausomybių ligų centro Panevėžio filialas.

Pastarasis dėl COVID-19 proveržio buvo priverstas stabdyti dalį teikiamų paslaugų – nauji ligoniai į stacionarą kol kas nepriimami.

Įstaiga skelbia, kad antradienį vienam ligoninėje gulinčiam pacientui pasireiškė COVID-19 ligai būdingi simptomai: galvos skausmas, skonio ir kvapo praradimas. Atliktas greitasis testas parodė teigiamą rezultatą.

Dėl COVID-19 skubiai patikrinti visi ligoniai ir darbuotojai. Paaiškėjo, kad virusas čiupo ne vieną.

Pasak filialo vadovo Dariaus Mačiulio, visi pacientai, kurie turėjo tinkamas galimybes grįžti ir izoliuotis namuose, buvo išrašyti jau antradienį. Likę, atsiradus galimybėms, buvo išrašyti trečiadienį. Direktorius tikina, kad kiekvienam pacientui buvo nurodyta, kaip turi elgtis izoliuodamasis namuose.

Vakar dienos duomenimis, COVID-19 serga penki Respublikinio priklausomybės ligų centro Panevėžio filialo pacientai ir tiek pat darbuotojų.

„Atsižvelgiant į aplinkybes, jei liga toliau neplis tarp personalo, planuojame nuo spalio 20 dienos atnaujinti stacionarinių skyrių veiklą. Ambulatorinės paslaugos vis dar teikiamos“, – teigia D. Mačiulis.

Įstaigos personalo tyrimai dėl koronaviruso laukia dar ir kitą savaitę.

Koronaviruso į kampą įspeistas Respublikinio priklausomybės ligų centro Panevėžio filialas priverstas stabdyti dalį paslaugų. P. ŽIDONIO nuotr.

Koronaviruso į kampą įspeistas Respublikinio priklausomybės ligų centro Panevėžio filialas priverstas stabdyti dalį paslaugų. P. ŽIDONIO nuotr.

Griebia vieną po kito

Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje šią savaitę nustatyti 27 susirgimų COVID-19 atvejai. Ši įstaiga gana ilgą laiką gerai gynėsi nuo plintančios ligos, bet paskutiniu metu virusas prasilaužė kelius.

„Situacija šiuo metu kontroliuojama ir valdoma. Dirbame savo darbą, užtikriname paslaugų prieinamumą. Priiminėjame pacientus iš namų ir iš ligoninės“, – teigia Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės direktorė Violeta Grigienė.

Anot direktorės, su Respublikine Panevėžio ligonine sutarta, kad į Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninę pervežamam ligoniui atliekamas tyrimas dėl COVID-19. Tačiau šios ligos inkubacinis laikotarpis gali trukti net iki 14 dienų. Tad net ir testuoti ligoniai gali susirgti koronavirusu jau pasiekę naują įstaigą.

„Liga mus pasiekia ir pacientams ją atsivežus iš namų. Priimdami ligonius, atliekame jiems testus ir aptinkame teigiamą testo rezultatą“, – sako V. Grigienė.

Lengva ir vidutine koronaviruso forma susirgusius pacientus Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė gydo pati. Tik sunkesnius siunčia į Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų kliniką.

Pasak Violetos Grigienės, liga gali ateiti iš bet kur, tad įstaiga vėl ima riboti ligonių lankymą. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Pasak Violetos Grigienės, liga gali ateiti iš bet kur, tad įstaiga vėl ima riboti ligonių lankymą. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Kaltų nebeieško

Pasak V. Grigienės, jos vadovaujamoje įstaigoje užsikrėtę būna daugiausia neskiepyti arba iš dalies skiepyti žmonės. Jie sudaro du trečdalius visų susirgusiųjų COVID-19.

„Jau nuo sausio skiepijame savo pacientus dėl koronaviruso. Dabar jau eina trečia vakcinos dozė. Tačiau yra nedidelė dalis kategoriškai nusistačiusiųjų prieš skiepą, bet mes jiems privalome teikti paslaugas“, – teigia V. Grigienė.

Anot jos, ligoninės darbuotojai skiepijasi ir nuo metų pradžios tik viena kolegė lengvai susirgo.

Direktorė neatmeta tikimybės, kad šiai ligai plisti leido liepą pasibaigęs karantinas. Visose šalies medicinos įstaigose vėl atlaisvinus pacientų lankymą, Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje dar kurį laiką galiojo griežtesnė tvarka. Atsižvelgus į savo įstaigos specifiką ir čia gydomus sunkius ligonis, iš lankytojų reikalaujama galimybių paso arba neigiamo PGR COVID-19 testo, daryto ne vėliau nei prieš 48 val.

Tokios taisyklės, pasak V. Grigienės, sulaukė ne tik daug pacientų artimųjų, bet ir miesto valdžios prieštaravimų. Tačiau galiausiai, pastebi direktorė, praktika parodė, kad šiuo metu plintančios viruso delta atmainos nei galimybių pasas, nei kiti reikalavimai nebesustabdo.

„Dabar, manau, nebėra prasmės ieškoti, kas čia kaltas. Liga gali ateiti iš bet kur“, – nuogąstauja V. Grigienė.

Uždaryti ligoninės, anot jos, neverta, nes vieniems koronavirusu užsikrėtusiems ligoniams pasveikus, suserga kiti, o šios ligoninės pagalba itin svarbi ir negali nutrūkti.

Tad įstaiga vėl ima riboti ligonių lankymą. Nuo rugsėjo 28-osios, kai pasirodė pirmieji COVID-19 protrūkiai, lankyti galima tik itin sunkius, merdinčius ligonius.

Situacija prastėja

Respublikinėje Panevėžio ligoninėje šiuo metu gydoma 70 pacientų, sergančių COVID-19. Sergančiųjų skaičius, pasak įstaigos komunikacijos specialisto Vytauto Riaubiškio, gerokai mažesnis, palyginti su sergamumu kituose miestuose. Tačiau pastebima, kad situacija nuolat blogėja.

„COVID situacija yra aptarta su didžiosiomis šalies gydymo įstaigomis ir Sveikatos apsaugos ministerija. Nuspręsta, kad kol kas visi dirbs savo pajėgumais, neperskirstant pacientų į kitas ligonines“, – teigia atstovas spaudai.

Užsikrėtusių ligoninės darbuotojų, anot jo, taip pat yra, bet irgi mažiau, nei buvo prieš metus rudens–žiemos laikotarpiu. Tokią tendenciją įstaiga sieja su dideliu vakcinuotų nuo COVID-19 ligoninės darbuotojų skaičiumi.

„Visos planinės įstaigos operacijos vyksta ir ligoninės veikla stabili“, – pabrėžė V. Riaubiškis.

Aktyvūs protrūkiai Panevėžyje šiomis dienomis taip pat fiksuoti vienoje siuvykloje, autoservise.

Panevėžio rajonas penktadienį, Statistikos departamento duomenimis, dar tebebuvo raudonoje pandemijos spalvų zonoje. Šioje savivaldybėje per pastarąją savaitę nustatyti 58 nauji ligos atvejai. Vien per savaitę sergamumas koronavirusu rajone išaugo 13,5 proc.

Protrūkis fiksuojamas Velžio gimnazijoje, kur ketvirtadienį aptikti keturi nauji COVID-19 atvejai.

Komentarai

  • „Sidite blin doma“ taip rusų telev. kanalai rekomenduoja savo tautiečiams, o mes lietuvaičiai eikim piketuoti, kad nesedėti doma, o kuo daugiau šlitinėti po miestą, parduotuves, tuomet būsim“ sveikesni.“

  • O ar ponia Grigienė dar neatsėdėjo savo kėdėje 10m. Kodėl neskelbiamas konkursas, jei tiek metų atsėdęjo.

  • Sita ponia vaizdingai papasakojo ko is lankytoju reikalaujama .Galimybiu paso arba neigiamo PGR covid19 testo . idomu kaip galimybiu paso turetojai apsaugo sunkius ligonius nuo coronos uzkretimo kai visi puikiai zinome kad skiepitas zmogus gali sirgti ir buti viruso nesiotojas ,ar tiesog su galimybiu pasu suteikiama tokia galimybe platinti uzkrata .

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų