Panevėžyje išrinktam Seimo nariui P. Urbšiui gresia per apkaltą netekti mandato. Politikas kaltinamas įgaliojimų viršijimu ir spaudimu valstybės pareigūnams.

Virš P. Urbšio galvos tvenkiasi apkaltos debesys

Virš P. Urbšio galvos tvenkiasi apkaltos debesys

 

Panevėžio valdančiosios daugumos atstovams nepavyko pasiekti, kad etikos sargai nubaustų Seimo narį Povilą Urbšį, galbūt dariusį spaudimą Vidaus reikalų ministerijai kreiptis į STT dėl Panevėžio autobusų stoties projekto. Bet praėjus mėnesiui, politiką ir vėl pavijo analogiški įtarimai.

Pasirodžius informacijai, jog panevėžiečių rinktas Seimo narys galėjo daryti spaudimą ir Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) nariams bei galbūt neteisėtai reikalavo atleisti VTEK pareigūnus, P. Urbšiui gresia apkalta. Tiesa, pats parlamentaras kratosi bet kokių kaltinimų ir vadina tai susidorojimu.

Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją, turinčią būti valstybės moralės stuburu, toliau purto skandalai. Vieno iš jų epicentre atsidūrė ir P. Urbšys. Įtarimų dėl galbūt neskaidrių VTEK sprendimų kilo dar praėjusių metų pradžioje, kai VTEK išplatino pareiškimą, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos seniūno pavaduotoja Greta Kildišienė, „pamiršusi“ deklaruoti faktą, jog jos naudojamą automobilį „Range Rover“ iš „Agrokoncerno“, valdomo Ramūno Karbauskio, išperkamąja nuoma įgijo politikės mama, jokių pažeidimų nepadarė. Vėliau paaiškėjo, kad toks sprendimas buvo priimtas vienašališkai VTEK pirmininko Romo Valentukevičiaus. Buvo suabejota VTEK priimamų sprendimų skaidrumu. VTEK nariai, nusišalinus R. Valentukevičiui, priėmė sprendimą, kad buvusi Seimo narė G. Kildišienė pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą, o kovo mėnesį R. Valentukevičius buvo atleistas. Pagal įstatymą, laikinuoju komisijos pirmininku turėjo būti paskirtas vyriausias pagal amžių komisijos narys, tačiau juo tapo Virginijus Kanapinskas. O netrukus iš darbo atleistas ir Prevencinio skyriaus vedėjas Mindaugas Siaurys. Tačiau šį rugsėjį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas pripažino, kad VTEK laikinasis pirmininkas V. Kanapinskas VTEK pirmininkavo neteisėtai, todėl ir M. Siaurio atleidimas buvo neteisėtas. Įtariama, kad M. Siaurio atleidimui galbūt įtakos turėjo ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis bei Povilas Urbšys, tuo metu ėjęs Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininko pareigas. Teismui pateiktuose garso įrašuose užfiksuota, kaip etikos sargai tvirtina, jog nurodymas atleisti M. Siaurį buvo jau nuspręstas anksčiau bei minimos P. Urbšio ir V. Pranckiečio pavardės. Deja, žiniasklaida VTEK paaiškinimų dėl galimo politikų spaudimo bei įtakos nesulaukė.

Viršijo įgaliojimus?

Kaip teigė P. Urbšiui apkaltą inicijuojantis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas R. Karbauskis, išaiškėjus šioms aplinkybėms, pasitikėjimas VTEK ir šios institucijos priimtais sprendimais yra pakirstas. VTEK privalo rodyti skaidraus, teisėto ir etiško elgesio pavyzdį visiems valstybės tarnautojams, tačiau paaiškėjo, kad VTEK nariai savo nuožiūra pasirenka, vykdyti ar nevykdyti teisės aktų nuostatas, pasiduoda galimoms politikų įtakoms, manipuliacijoms. VTEK tokiais veiksmais buvo sukompromituota kaip institucija, jos nariai prarado pasitikėjimą. Vienintelis kelias, kuris dar leistų išlaikyti šios institucijos orumą, – VTEK nariams pasitraukti iš užimamų pareigų. Seimo narys P. Urbšys, veikdamas kaip Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas, galbūt viršijo savo įgaliojimus, darė spaudimą nepriklausomoje institucijoje dirbusiems valstybės pareigūnams ir galbūt siekė savo asmeninių tikslų įgyvendinimo. Tokiais veiksmais P. Urbšys galbūt šiurkščiai pažeidė Lietuvos Respublikos Konstituciją ir sulaužė Seimo nario priesaiką. Frakcija taip pat turės apsispręsti ir dėl Seimo pirmininko atsakomybės.

„Šiuos veiksmus turėsime įvertinti, deja, bet apkaltos keliu. Antra vertus, paaiškėjęs P. Urbšio galbūt darytas spaudimas VTEK netiesiogiai patvirtina ir kitas anksčiau keltas abejones dėl Seimo nario veiklos ir galbūt daryto poveikio, ką yra minėję Panevėžio savivaldybėje dirbantys asmenys“, – teigė R. Karbauskis.

Kaltina susidorojimu

Tačiau pats P. Urbšys savo kaltės neįžvelgia. Jo įsitikinimu, visa ši istorija – tik bandymas suvesti sąskaitas. Jo teigimu, tuo metu, kai minimas įrašas iškilo į viešumą, jis pats kalbėjo apie tai, kad būtina šią situaciją teisiškai įvertinti. Nei jis, nei V. Pranckietis niekada nėra davę nurodymų atleisti iš darbo bent vieną VTEK narį.

„Jokių nurodymų dėl atleidimo iš mano pusės nebuvo. Situacija buvo tokia, kad VTEK nariai kalbėjo apie tai, kad prie R. Valentukevičiaus komisija nefunkcionavo kaip kolegiali institucija bei kėlė daug abejonių dėl objektyvių jos sprendimų. Tuo metu kaip tik buvo įsiplieskęs G. Kildišienės ir „Agrokoncerno“ skandalas. R. Valentukevičius ir M. Siaurys prisidėjo prie to, kad būtų formuojamos palankios išvados G. Kildišienei. Į tai neigiamai sureagavo Seimo pirmininkas V. Pranckietis, aš irgi neslėpiau savo kritinės nuostatos dėl tos istorijos su G. Kildišiene. Tad visa ši istorija – tai noras atsikeršyti“, – kalbėjo P. Urbšys.

Seimo nario teigimu, jo žodžius patvirtina ir tas faktas, kad jeigu jis būtų daręs spaudimą, būtų palaikęs ir V. Kanapinsko kandidatūrą, kai jis siekė tapti nuolatiniu VTEK pirmininku. Tačiau tik sužinojęs apie galimus neteisėtus veiksmus šiuos faktus paviešino Seime surengtame posėdyje, dėl ko ir buvo atmesta V. Kanapinsko kandidatūra.

„Kai tik sužinojau, kad V. Kanapinskas laikinuoju VTEK komisijos pirmininku buvo paskirtas nesilaikant procedūrų, pats Seime organizavau komisiją šio klausimo nagrinėjimui. Iš dalies prisidėjau prie to, kad jis nebūtų paskirtas nuolatiniu vadovu. Bet jeigu būčiau davęs neteisėtų nurodymų, turėjau daryti viską, kad būtų priimtas jam palankus sprendimas. Tai kur logika duoti neteisėtus nurodymus ir paskui siekti užkirsti kelią užimti šį postą“, – aiškino Seimo narys.

P. Urbšys tikino, kad nebijo jam inicijuojamos apkaltos, nes nepažeidė nei Konstitucijos, nei sulaužė Seimo nario priesaiką. Tačiau baiminasi, kad visa ši istorija nesukeltų politinės krizės Lietuvoje.

„R. Karbauskis savo nuoskaudas iškelia iki valstybinio lygmens. Aš esu tik eilinis Seimo narys, taip bandoma su manimi suvesti sąskaitas, bet apkaltą nori inicijuoti ir Seimo pirmininkui, kuris yra vienas iš valstybės vadovų. O tai jau gali sukelti politinę krizę“, – mano P. Urbšys.

Lietuviškas Don Kichotas

Tai ne vienintelis atvejis, kai Seimo narys P. Urbšys yra kaltinamas spaudimu ir įtakos darymu atsakingoms institucijoms. Šią vasarą P. Urbšys ėmė spausti Vidaus reikalų ministeriją (VRM) kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT). Neva jis turintis informacijos, kad STT agentai domisi autobusų stoties reikalais ir netgi apklausė kai kuriuos asmenis. P. Urbšio vizitų sulaukusi VRM pati nusiuntė į Panevėžį delegaciją patikrinti ažiotažą sukėlusį projektą, o paskui pripažino nieko abejotino neįžvelgusi. Ministerija taip ir neradusi priežasčių, kodėl Panevėžio autobusų stoties projektas galėtų būti stabdomas. Nors ministerija neatskleidė, kas inicijavo patikrinimą, pats P. Urbšys prisipažino, kad paragino VRM rašyti paklausimą STT dėl Panevėžio autobusų stoties projekto, norėdamas įsitikinti, kad viskas skaidru. Parlamentaras tvirtino ilgą laiką nežinojęs, kokią autobusų stoties viziją turi Panevėžio valdantieji, nes neva per jo paties vardu pavadintą sąrašą į miesto Tarybą išrinkti politikai nebuvo su juo iki galo atviri. Sužinojęs, kad ministerija atsisakė kreiptis į STT, jis grasino kreiptis net į premjerą.

Nenorėdami taikstytis su tokiu parlamentaro elgesiu ir spaudimu VRM, kuri ir priima sprendimus dėl autobusų stoties projekto finansavimo, Panevėžio valdančiosios daugumos atstovai kreipėsi į Seimo etikos ir procedūrų komisiją, prašydami įvertinti politiko elgesį ir pasisakymus, tačiau komisija tyrimo nepradėjo, tik įspėjo P. Urbšį neviršyti savo įgaliojimų.

Komentarai

 • Kai sako panevėžiečiai, kad urbšys veikia įdomiai ir panašu, kad stengiasi stabdyti stoties projektą, tai seimas sako, kad į politines aistras nesivels. Gal dabar jau laikas? Ne pirmas gi atvejis parodantis, kokiais būdais šitas pilietis veikia…

 • #UrbšyPailsėk

 • Nu velnias Urbšys kiek š čia privėlęs, miesto reikalai jam visiškai nerūpi , svarbiausia pasipjerinti. Jau būtų galima vardinti TOP URBŠIO darbų: krepšinio byla, autobusu stotis ir t.t

  • 8 metai nervų, įtampos, tyrimų ir teismų visiškai išteisintiems Vitaliukui ir kitiems ar nesišaukia atpildo? Kodėl Panevėžys buvo paverstas vedžiojimo su antrankiais teatru? Kelintoje antrankių scenoje aiškiaregys įžengia į valdžios olimpą? Kokia įstaiga pakibo ant tuščių kažkieno skundų apie Račkauską? Kas tas agentas Marytė, kad juo patikėjo akimirksniu, o paskui per pusę metų neranda įrodymų? Kada Povilas nutarė tapti meru? Kas po to vyko?

 • Tuo tarpu pats P. Urbšys teigė, kad politikai yra visuomenės dėmesio centre, tad visi jų priimami sprendimai turi būti skaidrūs ir nekelti abejonių, deja, ne visada pavyksta. Jis įsitikinęs, kad galutinius taškus šioje istorijoje turėtų sudėlioti teismas. Jo žiniomis, Vyriausioji etikos komisija priėmė visai kitokį sprendimą, nei pateikta medžiaga. Komisijos narių nuomonės dėl išvadų taip pat išsiskyrė. „Galiu tik patvirtinti, kad niekada viešai nesu sakęs, kad tai opozicijos nereikalingas kabinėjimasis ar politikavimas. Vyriausiosios etikos komisijos sprendimą vertinu, bet esu įsitikinęs, kad teismas turėtų įvertinti visas aplinkybes ir ar toks sprendimas neprieštarauja teisės aktams“, – teigė P. Urbšys.

  Skaitykite daugiau: https://naujienos.alfa.lt/leidinys/sekunde/meras-sulauke-etikos-sargu-verdikto/

  • Atsakyti
 • Tai gal Urbšys ir VTEK išvadą, kad meras supainiojo viešus ir privačius interesus, liepė parašyt? Gal jau seniai į merus ruošiasi? Nepavyko su VTEK, bando su STT? Kas galėtų paneigti?

  • O kas neigia?

   • ne aš

  • Paziurek kada tai buvo. Tai praeiti metai kada Urbsys su Rackausku buvo baisiai geri draugai ir vienas kito darbu buvo labai patenktinti 🙂

   • Atsakyti
   • Matuzą už 300 eurų dešimtmetį tampė. Kiek valstybei tie 300 eurų kainavo? Kiek popieriaus, kiek darbo valandų, kiek algų ir kiek prėmijų?
    Gal STT reikėjo pastoviai didinti algas ir darbuotojų skaičių?

   • Abejoju, kad urbšys moka turėt draugų 🙂 kažko labai draugiškas jis man neatrodo 🙂

 • 2017 pr Urbšys interviu pasakė kad eis į merus, pažėk google.

 • PU yra blogis

 • Pasikartosiu brangieji URBŠYS totalinis Lietuvos blogis,…trukdo, veliasi….įtaria ir aiškinasi… blogis ir tiek…nes daugiau nėra nei problemų, nei blogio, nei korupcijos… blogis

 • … amen.

 • Tai tik pajuokos objektas, kaltinantis kitus ir nematantis, koks pats yra. Gėda mums Panevėžiečiams, kad tokį išsirinkome.

Rodyti visus komentarus (21)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų