Vilniuje prasidėjo ūkininkų protestas

Vilniuje prasidėjo ūkininkų protestas

Ketvirtadienį Vilniuje, šalia Seimo, prasidėjo didelė ūkininkų protesto akcija.

Ji rengiama tęsiantis pieno gamintojų nepasitenkinimui dėl stipriai nukritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų bei Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) ir Vyriausybės reakcijos į kilusią krizę.

Vilniaus miesto savivaldybė leido į piketą susirinkti 2,5 tūkst. asmenų, jį tęsti nuo 11 iki 15 val.

Piketą organizuoja Lietuvos pienininkų asociacija, o palaikymą pieno gamintojams antradienį išreiškė ir kitų žemės ūkio šakų atstovai, taip pat dalyvausiantys proteste.

Mitingo organizatoriai reikalauja „gelbėti visą žemės ūkį“: vienas pagrindinių pieno ūkininkų reikalavimų – skirti 40 mln. eurų patirtiems nuostoliams kompensuoti. ŽŪM yra pasiūliusi suteikti 8 mln. eurų paramą už laikomas karves, tačiau ši suma, organizatorių teigimu, yra nepakankama.

Taip pat reikalaujama žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko atsistatydinimo, susitikimo su premjere Ingrida Šimonyte.

Nuo 11 val. prie Seimo dalijamas pienas. Greta renkasi protestuotojai, nešini plakatais „Mus naikina ne tik vilkai, bet ir valdžia“, „Geras pienas – ne vanduo, ūkininkas – ne šuo“, „Atvežėme šūdo, nes gerai mokate jį malti“ ir kt.

Pasak iš Šilalės rajono atvykusio ūkininko Egidijaus, pieno ūkiams mokama nuo 18 ct/kg, o tokia maža kaina nepakeliama smulkiesiems ūkiams. Jis teigė, kad Šilalėje didžioji dalis – būtent nedideli šeimos pieno ūkiai.

Ūkininkas kalbėjo, jog ŽŪM siūloma parama pieno gamintojams nepadės.

„Tai yra vieno ūkio maždaug vieno mėnesio pajamos, kurių neteko, maždaug taip. Čia yra kas – nieko, praktiškai net neverta pradėt, ta parama yra niekinė“, – teigė ūkininkas Egidijus.

Į protestą taip pat iš Šilalės rajono atvykęs mėsos augintojas Arvydas Ligutis teigė į Vilnių atvažiavęs „ginti Lietuvą“, palaikyti pieno ūkininkus.

„Esu stambus mėsos sektoriaus ūkininkas, bet palaikau pieno ūkį“, – teigė ūkininkas.

„Dabar pieno ūkį liečia, o sekantys būsime mes, mėsininkai. Dabar pieno ūkį liečia, o paskui mes užkliūsime. Stengiamės dabar palaikyti pieno ūkį – o paskui gal mums palaikys“, – motyvus atvykti protestuoti į Vilnių atskleidė A. Ligutis.

Nuo protesto scenos kalbėjęs Pienininkų asociacijos vadovas Jonas Vilionis reikalavo K. Navicko atsistatydinimo.

„Šiandien turite mums pasakyti – ar mums reikia tokio ministro. Nereikia“, – kalbėjo jis.

J. Vilionis teigė, kad ketvirtadienį pienininkų delegacija susitiks su prezidento atstovais, kurie vėliau turėtų atvykti ir į protestą.

Piketo dalyviams jis dėstė, jog ūkininkai reikalauja pakankamos paramos, kad ženkliai nukritus pieno supirkimo kainoms jie galėtų išsilaikyti.

„Mums reikia tokios kainos, kad nebankrutuotume. Žinome, kad kainos nuo rugsėjo mažėja, kad visi ūkininkai kentėjo, kentėjo, galvojo, kad rytoj bus geriau. Šiandien mes tikrai išgyvename su tomis kainomis kaip galime“, – kreipėsi J. Vilionis.

„Šiandien dalyvauja ir grūdų, ir pieno, ir žvėrelių – visos asociacijos šiandien dalyvauja“, – sakė jis.

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas nuo scenos reiškė palaikymą pieno ūkininkams.

„Suprantame, kad visas žemės ūkis Lietuvoje tarpusavyje labai tampriai susijęs. Jei vienam sektoriui šiandien blogai, bus blogai ir kitam sektoriui. Visiems atėjo sunkūs laikai“, – kalbėjo jis.

Vidurdienį pienininkų ir kitų žemdirbių asociacijų atstovai susitinka su Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen. Anot J. Vilionio, protestuotojai rengia rezoliuciją, kurią neš parlamento vadovei.

Apie 14.30, pasak ūkininkų atstovo, turėtų įvykti ir susitikimas su premjere.

Proteste lankęsis emės ūkio ministras Kęstutis Navickas antrina premjerei ir sako, kad pieno ūkininkų prašomų 40 mln. eurų paramos biudžete nėra. Jis teigia, jog 8 mln. eurų yra ta suma, kurią valstybė yra pajėgi skirti šiuo metu.

„8 mln. yra tas, ką mes turime. Mes turėtumėtume 18, turėtume 40 mln. eurų, tikrai pasidalintume. Daugiau biudžete neturime, tai toks ir atsakymas“, – piketo metu DELFI TV teigė K. Navickas.

Antradienį Seime I. Šimonytė kalbėjo, jog P valstybės biudžete nėra „besimėtančių“ 40 mln. eurų. Anot jos, vienkartinė parama neskatintų pieno tiekėjų kooperuotis ir taip stiprinti savo derybinę galią, o perdirbėjų – didinti supirkimo kainas.

Nuo metų pradžios ženkliai kritus žaliavinio pieno kainoms, vyksta ūkininkų protestai – pienas buvo pilamas į laukus, dalinamas gyventojams. Tokios akcijos keliskart vyko prie ŽŪM, Vyriausybės.

Įtampai sumažinti ministerija praėjusį antradienį pasiūlė skirti 37–38 eurų paramą už laikomą karvę – iš viso šiai trumpalaikei priemonei numatoma skirti 8 mln. eurų. Dar anksčiau ŽŪM pristatė ilgalaikių priemonių paketą, kuris taip pat sulaukė kritikos.

Savaitės pradžioje ES žemės ūkio ir žuvininkystės taryboje Briuselyje dalyvavo žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas. Kur, kartu su Latvijos ministru Didziu Šmitu, prašė už žemės ūkį atsakingo komisaro Januszo Wojciechowskio iš ES Žemės ūkio sektoriaus krizių rezervo suteikti po 18,6 mln. eurų paramos per ketvirtį – kol pieno supirkimo kainos normalizuosis.

Pasak ministerijos, Lietuvos ir Latvijos poziciją palaiko dalis kitų šalių.

Kaip antradienį parlamentarams aiškino I. Šimonytė, vadinamoji „pieno krizė“ kilo, nes po labai aukštų kainų 2022 m., dalis pasaulinių maisto kainų staigiai sumažėjo. Tuo metu Lietuvos pieno sektoriuje labai didelė superkamo pieno dalis naudojama eksportuojamai produkcijai pagaminti, todėl pramonės įmonės, siekdamos išlaikyti savo konkurencingumą tarptautinėje rinkoje, sumažino supirkimo kainas ūkininkams, kurių derybinė galia mažiausia.

Pieno supirkimo kainos pastaruoju metu krenta ne tik Lietuvoje, bet ir Europos Sąjungoje. Išankstiniais Europos Komisijos duomenimis, sausį ir vasarį vidutinė pieno supirkimo kaina Bendrijoje mažėjo atitinkamai 3,5 proc. ir 2,7 proc., nusileisdama žemiau 55 centų už kilogramą ribos.

Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų