Į ligoninę patekę vemiantys ir karščiuojantys panevėžiečiai maisto inspektoriams teigė „Gandralizdyje“ valgę Kijevo kotletą. V. Bulaičio nuotr.

Vietoje kelionės – į ligoninę

Vietoje kelionės – į ligoninę

 

Maisto inspektorius ir higienistus vėl ant kojų sukėlė įtariamas vienoje iš Panevėžio kavinių pietavusiųjų apsinuodijimas. Tai jau antras toks atvejis Aukštaitijos sostinėje per pastarąją savaitę.

Šįkart Respublikinėje Panevėžio ligoninėje gydomi du panevėžiečiai. Manoma, kad abu sunegalavo po vaišių Dembavoje veikiančioje kavinėje „Gandralizdis“.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamentas apie juos pranešimo iš medikų sulaukė trečiadienį ryte.

Departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjos Aušros Lileikytės teigimu, abu ligoniai, vienas su kitu nesusiję ir net nepažįstami, teigė blogai pasijutę po sočių pietų „Gandralizdyje“. Susirgusieji valgė tą patį maistą – Kijevo kotletą, tik skirtingu laiku – vienas rugpjūčio 19-osios vakare, kitas rugpjūčio 20-ąją.

Pasak A. Lileikytės, vienas kavinės klientas į medikus kreipėsi tą pačią dieną, kitas dar bandė gydytis namuose, sveikatai negerėjant kitą dieną irgi atvyko į ligoninės priimamąjį.

Vedėjos teigimu, abu ligoniai vemia, viduriuoja, jiems pakilusi aukšta, net per 39 laipsnius temperatūra.

„Ligos simptomai labai panašūs į salmoneliozės, tačiau kol nebaigti tyrimai, negalime to tvirtinti“, – kalbėjo A. Lileikytė.

Apklausę pacientus ir įtarę, kad jie susirgti galėjo dėl kavinėje valgyto maisto, higienistai kreipėsi į Panevėžio valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą.

„To paties maisto jau nepavyks rasti, bet bus tiriamas produktų tinkamumas vartoti, laikymo sąlygos, darbuotojų sveikata“, – teigė tarnybos viršininko pavaduotoja Jūratė Vaitiekūnienė.

Tikrintojai „Gandralizdyje“ dirbo ketvirtadienį iki pat vakaro. Tyrimo rezultatai turėtų būti žinomi artimiausiomis dienomis.

Kelionės į Berlyną išvakarėse su šeima pasisotinusi „Gandralizdyje“, panevėžietė Indrė į kelionę taip ir neišvyko. Moteris įsitikinusi, jog susirgo nuo kavinės maisto. V. Bulaičio nuotr.

Berlyną teko pamiršti

Viena iš sunegalavusių „Gandralizdžio“ klienčių, panevėžietė Indrė, užuot gulėjusi ligoninės lovoje, šiuo metu turėjo su šeima pramogauti Berlyne. Į kelionę dėl ligos neišvykusi Indrė skaičiuoja vien dėl to jau patyrusi per 150 eurų nuostolį.

Nepavydėtinoje situacijoje atsidūrusi jauna mama guodžiasi nors tuo, kad šeima galėjo turėti kur kas didesnių bėdų, jei kavinėje Kijevo kotletu būtų pasistiprinusi ne tik ji, bet ir vyras su mažamečiu sūneliu. Šiedu užsisakė patiekalus be mėsos – bulvinius blynus bei didžkukulius su varške.

Į „Gandralizdį“ Dembavoje šeima atvyko sekmadienio pavakare. Pasak Indrės, kadangi šeimos pamėgta kavinė sekmadienį nedirbo, „Gandralizdį“ pasirinkę tik dėl vaikams patrauklios žaidimų aikštelės.

Pirmuosius ligos požymius Indrė pajuto kitos dienos rytą, tačiau nekreipdama dėmesio į silpnumą, pykinimą, ėmėsi tvarkyti reikalus: sūnų vežė į kirpyklą, dar polikliniką, ruošėsi kelionei. Į Berlyną šeima turėjo išskristi jau antradienį.

Indrė, jausdama kylančią temperatūrą, dar nusipirko vaistų jai numušti. Panevėžietės sveikata sparčiai blogėjo, kol visiškai išseko jėgos.

„Jaučiau, kad kyla karštis, be galo silpna, pykina. Bandžiau laikytis, bet jutau, kad darosi vis blogiau. Paskambinau vyrui į darbą. Jis ir parvairavo mašiną“, – pasakojo Indrė.

Namuose išgėrusi vaistinėje rekomenduotų vaistų, Indrė išmiegojo dvi valandas. Pabudusi teigia užkandusi džiūvėsių, tačiau net ir juos iš karto išvėmė.

Prasikankinusi iki antradienio ryto Indrė suprato, kad šeimos kelionę į Berlyną teks pamiršti. Gąsdino, kad net ir geriant vaistus sveikata nesitaiso, kylančios temperatūros neįmanoma numušti.

Kai termometro stulpelis perkopė 39,5 laipsnio, Indrė ryžosi važiuoti į ligoninės priimamąjį.

Įtarus infekciją, panevėžietė iš karto buvo paguldyta gydyti.

„Negaliu net pagalvoti, kas būtų buvę, jei vaikui būtų tekę tiek iškęsti. Esu be galo supykusi: atvažiuoji su šeima į kavinę pavalgyti, už tai dar ne taip mažai sumoki, o gauni ligą ir dar prarandi kelionę“, – piktinosi Indrė.

Kavinės atstovai nešnekūs

Po keturių dienų galavimosi vakar jai pagaliau temperatūra nukrito iki normalios.

Nors kol kas medikai dar nepatvirtino diagnozės – laukiama tyrimo išvadų, Indrė neabejoja, kad į ligos patalą ją paguldė Salmonella Enteritidis tipo bakterijų užkratas, buvęs kavinėje suvalgytame Kijevo kotlete, pagamintame iš vištienos.

„Namuose valgiau avižinę košę su vaisiais. Nuo tokio maisto tikrai neįmanoma šitaip apsinuodyti. Be to, tądien valgiau tą patį, ką ir šeima, išskyrus tą kotletą vienintelė užsisakiau“, – pasakojo Indrė.

Panevėžietė teigia girdėjusi, jog ligoninėje dėl tokių pačių simptomų paguldytas jaunuolis, „Gandralizdyje“ taip pat valgęs Kijevo kotletą.

„Baisu, kas darosi su maitinimo įstaigomis Panevėžyje. Prieš savaitę „Forto dvaras“ išgarsėjo dėl salmonelioze susirgusių žmonių, o dabar ir „Gandralizdyje“ nieko ne geriau“, – stebisi Indrė.

Tikrintojų sulaukusio „Gandralizdžio“ vadovai nuo komentarų susilaikė. Kavinės telefonu atsiliepęs direktorius, vos išgirdęs, jog skambina korespondentai, pareiškė esąs užimtas ir negalintis atsakyti, kada turės laiko pokalbiui.

Gresia tūkstantinė bauda

Savitiškio gatvėje, prekybos centre įsikūrusios kavinės „Forto dvaras“ veikla atnaujinta tik trečiadienį. Maitinimo įstaiga dėl maisto saugos pažeidimų buvo uždaryta savaitę.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento duomenimis, dėl šios kavinės kaltės salmonelioze susirgo net devyni žmonės – ir lankytojai, ir darbuotojai.

Už Maisto saugos įstatymo pažeidimą, kai padaryta žala vartotojų sveikatai, „Forto dvarui“ gresia nuo 1448 Eur iki 11584 Eur bauda.

Dėl jos skyrimo įmonei spręs Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

Sunkiausia kūdikiams ir senjorams

Užsikrėtus Salmonella Enteritidis tipo bakterijomis, paprastai liga pasireiškia pykinimu, vėmimu, viduriavimu bei karščiavimu. Dėl karščiavimo, vėmimo ir viduriavimo ligonis netenka daug skysčių, gali išsivystyti dehidratacija.

Sunkesnė ligos eiga būna kūdikiams, mažiems vaikams, pagyvenusiems žmonėms bei asmenims, kurių silpnesnė imuninė sistema.

Dažniausiai salmonelioze užsikrečiama per gyvūninį maistą: paukštieną, pieną, kiaušinius, jautieną, kiaulieną, tačiau šia liga sergantis žmogus taip pat gali būti infekcijos šaltiniu. Infekcijos šaltiniu gali būti bet koks maistas, jei ruošiant nesilaikoma higienos reikalavimų. Rankomis ruošiamas maistas gali būti užteršiamas kryžminiu būdu, kai nuo paviršių arba įrankių bakterijos patenka į vartoti paruoštą maistą, kuris prieš vartojimą papildomai nėra termiškai apdorojamas.

Komentarai

  • o kainos ten kokios! kaip Vilniuje, bet matom kuo maitina-meslinu maistu. Kadangi savininkam dzin i klientu sveikata, tokiuos reiktu bausti griezciausiaï-stabdyt leidimus maitint zmones!

    • Atsakyti
  • jaigu meslinas maistas-tai ko isvis einate ten valgyti!

  • Kazkodel pastaruoju metu si kavine labai suprastejo. Jei anksciau buvo puikus cicinsko kepsniai ir saslykai, tai dabar jie nevalgomi. Saslyku ipjauti neina, sudeginti. Kita vertus kai pamatai sefa ir jo higiena, nieko keisto kad zmones apsinuodija. O gaila, kazkada buvo nebloga uzeiga…

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų