Vėtra miesto pagailėjo

Vėtra miesto pagailėjo

Šalį plakusi audra ketvirtadienio naktį neaplenkė ir Panevėžio krašto. Mūsų, taip pat Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Utenos ir Širvintų rajonai, visa Vilniaus apskrities šiaurinė dalis patyrė daugiausia žalos. Neatlaikę vėjo gūsių virto medžiai, apgadindami automobilius ir tūkstančius gyventojų palikdami be elektros.

Per parą šalies ugniagesiai gelbėtojai šalinti vėjo nulaužtų medžių ir šakų vyko 109 kartus, iš jų 7 – Panevėžio regione. Virstantys medžiai apgadino iš viso 9 automobilius, įskaičiuojant ir Panevėžyje apie 21 val. užgriūtą „Audi A3“, stovėjusį Kėdainių gatvėje.

Daugiau eibių audra sukėlė rajone. Dar prieš 20 val. Bendrasis pagalbos centras gavo pranešimą, kad Naujamiesčio seniūnijos Ragainės kaime ant važiuojamosios kelio dalies nuvirto medis. Netrukus sekė pranešimai apie net du taip pat ant kelio išverstus medžius Karsakiškio seniūnijos Klimbalės viensėdyje.

Daugelyje šalies vietovių vėtra plėšė elektros laidus, vertė ant jų medžius ir net laužė pačias atramas. Dėl to trečiadienio vakarą ir ketvirtadienio naktį be elektros buvo likę apie 60 000 vartotojų visoje Lietuvoje. Naktį gamtos stichijos padarinius šalino 68 ESO operatyvinės brigados, dirbo apie 200 žmonių.

Bendrovės „Lietuvos energija“ Korporatyvinės komunikacijos vadovės Lauros Šebekienės teigimu, vien Panevėžio apskrityje elektros neturėjo apie 10 000 klientų. Ketvirtadienį apie 10 val. tokių dar buvo likę bemaž 500, tačiau planuota, kad iki 16 val. pavyks sutvarkyti visus vėtros padarinius.

Įmonės „Panevėžio gatvės“ darbuotojų teigimu, trečiadienio vakarą mieste būta apie 20 elektros netekimo atvejų, tačiau visi jie – trumpalaikiai.

Staigi permaina

Panevėžio meteorologijos stoties stebėtojos Loretos Adomavičiūtės teigimu, nuo audros labiausiai kentėjo pajūris. Panevėžyje didžiausias fiksuotas vėjo greitis siekė 19 metrų per sekundę.

Vėjas sustiprėjo į vakarą, po 17 val., ir siautėjo maždaug iki 22 val. Pasak stebėtojos, toks vėjas apibūdinamas kaip labai stiprus ir 12 balų skalėje vertinamas aštuonetu. Dvylikos balų vėjas jau yra uraganinis – viršijantis 33 metrų per sekundę greitį.

Naktį į ketvirtadienį Panevėžį merkė ir lietus. Nors prilijo 3 mm, tačiau, pasak L. Adomavičiūtės, rugsėjis buvo labai sausas, tad vanduo greitai susigėrė į sausą žemę.

Ketvirtadienį po pietų vėl sustiprėjęs vėjas, prognozuojama, nurimti turėtų tik penktadienio pavakarę.

Pasak L. Adomavičiūtės, pagal sinoptikų prognozes, savaitgalis jau bus ramus ir sausas, tačiau naktį termometro stulpelis tesieks apie 5 laipsnius.

„Tokių šalnų, kokia buvo naktį į antradienį, dar neturėtų būti. Tuomet dviejų centimetrų aukštyje buvo 2 laipsniai šalčio“, – nuramino stebėtoja.

Specialistės patikinimu, tokie orai, kaip dabar, rugsėjo pabaigai įprasti. Visgi perėjimo iš vasaros į rudenį šįkart būta itin staigaus. Dar praėjusį penktadienį tvyrojo 28 laipsnių karštis, o jau šeštadienį termometrai rodė vos 15.

„Tai didelis temperatūrų skirtumas, – pripažįsta L. Adomavičiūtė, jog tokia orų kaita tampa rimtu išbandymu žmogaus organizmui. – Aklimatizuotis lengviau, kai temperatūra palaipsniui žemėja.“

Komentarai

  • Nei vėtra medžių negaili, nei projektuotojai, nei verslininkai. Štai Vasario 16 gatvėje prieš parduotuvę (tai buvo prieš keletą metų), verslininkas nupjovė gražią išlają liepą. Vietoj jos lyg pasityčiodamas įkasė geležinę, atseit kūrinį. Verslininkas parduotuvę perkėlė į Laisvės aikštę ir vėl prieš langus nupjovė dvi liepaites. Informavau skyriaus vedėją, bet šis susiburkavo su parduotuvės savininku (vedėjas buvo užsilikęs iš Vykdomojo komiteto laikų). Dabar Laisvės aikštės rekonstrukcijoje, atrodo, nebelieka vietos medžiams (gal paliks kokį vieną kitą Nepriklausomybės ąžuolą). Dėl Medžių naikinimo, matyt, ir nepasirašo gamtosaugininkai ant rekonstrukcijos plano.O juk medžiai yra miesto plaučiai ir grožis. Nuomonė.

  • Aš kai atsiduriu Laisvės aikštėje ,pastoviu ,pasidairau galvodama, tai kurį gi medį dabar nupjaus,jie gi visi labai gražūs, liepų kvapnumas, kaštonų gražumas, o kokios jų šaknys ? tiesiog fantastika.Tai mūsų plaučiai.Apsitarkit su specialistais, miestas ne valdančiosios partijos ,o visų Panevėžyje gyvenančių žmonių miestas .Susitarti reikia atsakingai dėl kiekvieno medžio.

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų