Šiemet tokia nominacija pagerbti Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos informacinių technologijų mokytoja Renata Burbaitė, Juozo Miltinio dramos teatro aktorius Albinas Kėleris, Panevėžio muzikinio teatro vadovė Kotryna Nekrošiūtė ir du čia apsistoję užsieniečiai – futbolo klubo „Panevėžys“ vyriausiasis treneris italas Gino Lettieri ir karo pabėgėlė iš Ukrainos Daria Panina.
Komisijai penkis labiausiai šiais metais Panevėžį garsinusius nominantus teko atrinkti iš keturių dešimčių kandidatų. Juos galėjo siūlyti visi norintys.
„Į panevėžietiškumą žiūrime gerokai plačiau. Svarbu ne kur žmogus gyvena, o ką nuveikė Panevėžio labui.“
R. Račkauskas
Paskelbus apdovanotuosius, virtualioje erdvėje pasigirdo abejonių, ar iš tiesų tinka tokį įvertinimą skirti tiems, kurie nors ir garsina miestą savo darbais, bet jame yra tik laikini svečiai.
Visgi vertinimo komisijoje net nekilo diskusijų, kas šįmet verčiausias tokio titulo.
Komisiją sudarė praėjusių metų Metų panevėžiečiai ir Savivaldybės atstovai. Nors kiekvienas narys turi teisę prašyti už vieną ar kitą kandidatą balsuoti, bet to neprireikė. Pasak jai vadovavusio mero Ryčio Račkausko, Metų panevėžiečiai išrinkti bendru sutarimu.
„Į panevėžietiškumą žiūrime gerokai plačiau. Svarbu, ne kur žmogus gyvena, o ką nuveikė Panevėžio labui. Ir tokia praktika nėra nauja. Nuoširdžiausi sveikinimai Metų panevėžiečiams – ačiū jiems už darbus ir iniciatyvas, už indėlį kuriant Panevėžį ir garsinant jo vardą“, – sako R. Račkauskas.
Vienas iš komisijos narių, 2022 m. Metų panevėžietis fotomenininkas Andrius Repšys teigė, kad atrinkti tik penkis nominantus išties nebuvo lengva, tačiau audringų ginčų tikrai nekilo.
„Pretendentų į Metų panevėžiečius sąrašas buvo didelis ir tų žmonių, kurie išties verti šio apdovanojimo, gerokai daugiau. Išrinkti tik penkis buvo sudėtinga, tad svarbiausiu kriterijumi buvo Panevėžio labui nuveikti darbai“, – komentavo A. Repšys.
J. Balčikonio gimnazijos informacinių technologijų mokytoja ekspertė, vadovėlių autorė dr. Renata Burbaitė Metų panevėžiečio titulu įvertinta už mokytojo profesinę veiklą, aktyvų ir kūrybišką darbą, mokinių laimėjimus robotikos srityje.
Prieš kelerius metus pedagogė buvo išrinkta ir šalies Metų mokytoja – tai aukščiausias Lietuvos apdovanojimas už mokytojo profesinę veiklą. Savo užsidegimu mokinius ji skatina domėtis tiksliųjų mokslų, inžinerijos laimėjimais, su jais susijusių pramonės šakų pasiekimais. Ne vienas R. Burbaitės mokinys, paskatintas mokytojos, pasirinko studijas STEAM mokslų srityje.
Pati pedagogė net ir pasibaigus pamokoms neskuba namo – iki pat vėlumos jos kabinete verda gyvenimas: technologijoms neabejingi moksleiviai kartu su mokytoja konstruoja robotus.
R. Burbaitė anksčiau yra sakiusi, kad jai kaip pedagogei svarbiausia mokiniams parodyti mokslo grožį, vaikus motyvuoti parodant, kaip praktiškai galima panaudoti įgytas žinias. O pedagoginis darbas ir ją pačią įkvepia nesustoti bei aktyviai viskuo domėtis.
Metų panevėžiečiu kultūros srityje tapo Juozo Miltinio dramos teatro aktorius Albinas Kėleris. Savo karjerą pas patį maestro Juozą Miltinį pradėjęs A. Kėleris teatro scenai atidavė penkias dešimtis metų. Per šiuos metus jis sukūrė per šimtą vaidmenų.
A. Kėleris pelnęs daugybę svarių įvertinimų: 2008-aisiais už grafo Almavivos vaidmenį Algimanto Pociūno režisuotame spektaklyje „Figaro vedybos“ įvertintas Auksiniu scenos kryžiumi, 2012 m. gavo Vyriausybės kultūros ir meno premiją, 2023 m. Auksinio scenos kryžiaus laureatas Aktorių ansamblio kategorijoje už spektaklį „Laukys“. Taip pat žiūrovų išrinktas Juozo Miltinio dramos teatro 2022 metų aktoriumi.
O šiais metais Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija, įvertinusi 47-ių visuomenės pasiūlytų kandidatų veiklą kultūros ir meno srityje, A. Kėlerį atrinko vienu iš dvylikos pretendentų Lietuvos nacionalinei kultūros ir meno premijai gauti. Iš dvylikos pretendentų išrinkti šeši laureatai paaiškės gruodžio 11 dieną.
A. Kėleris neslėpė, kad tokie įvertinimai visuomet maloniai paglosto širdį, tačiau jų nebūtų be kitų žmonių, tad jis pirmiausia dėkingas tiems, kurie pasiūlė jo kandidatūrą, ir komisijai, jį atrinkusiai iš daugybės kitų kandidatų.
„Man tai labai brangus apdovanojimas, jį labai vertinu. Esu be galo dėkingas tiems, kurie pasiūlė ir išrinko mano kandidatūrą. O visiems norėčiau palinkėti gražių ateinančių švenčių“, – „Sekundei“ kalbėjo Metų panevėžiečiu išrinktas A. Kėleris.
Į Metų panevėžiečių sąrašą nuo šiol bus įrašytas ir futbolo klubo „Panevėžys“ vyriausiasis treneris Gino Lettieri. Tokį įvertinimą jis pelnė už tai, kad savo komandą atvedė iki pergalės.
Iš Italijos kilęs treneris Panevėžyje dirba vos pusantrų metų. Pernai miesto futbolo komanda pasidabino bronzos medaliais, o šiemet, po 12 metų pertraukos, sugrąžino auksą į Panevėžį – iškovojo 2023 m. „Optibet“ A lygos futbolo čempionų titulą.
Futbolo klubo „Panevėžys“ direktorius Bronius Vaitiekūnas teigė, kad šiuo metu treneris kartu su šeima atostogauja Italijoje ir į apdovanojimų ceremoniją, vyksiančią gruodžio 15-ąją Dailės galerijoje, atvykti negalės.
Trenerio kandidatūrą Metų panevėžiečio vardui gauti teikė pats klubas. Nors treneris jame dirba tik nuo praėjusių metų rugsėjo, pasak B. Vaitiekūno, jo indėlis garsinant Panevėžio vardą didžiulis.
„Tai žmogus, kuris daug savęs atiduoda Panevėžiui, garsina jo vardą. Dar laukia Čempionų lyga, tai tikrai jam dar daug reikės padirbėti“, – teigė klubo vadovas.
Pastaruosius metus Panevėžio muzikinis teatras išgyvena ryškius pokyčius. Teatras, jo projektai tapo plačiai matomi ir vertinami, išsiplėtė bendradarbiavimas su kitomis meno institucijomis. O už Panevėžio muzikinio teatro aukšto meninio profesionalumo skrydį 2023 m. – Broniaus Kutavičiaus operą-poemą „Strazdas – žalias paukštis“ teatro direktorė Kotryna Nekrošiūtė įvertinta Metų panevėžiečio titulu.
Prieš porą metų į Panevėžį vadovauti Muzikiniam teatrui atvykusi vilnietė K. Nekrošiūtė tvirtina, kad pelnytas apdovanojimas – ne jos vienos, o viso kolektyvo nuopelnas.
„Šis apdovanojimas – svarbus viso Muzikinio teatro kolektyvo, jame dirbančių ir kuriančių žmonių įvertinimas, kuris yra dar viena galimybė paskatinti miestą ir jo žmones didžiuotis čia kuriančiais menininkais, dar dažniau lankytis teatre ar gal net iš naujo jį atrasti. Aš džiaugiuosi Panevėžiu, įvairiu ir intensyviu kultūriniu gyvenimu, o ypač – jo žmonėmis, kurie be galo šilti, atviri ir nuoširdūs. Esu dėkinga už įvertinimą, miestui ir savo kolektyvui – už galimybę kartu augti“, – teigė K. Nekrošiūtė.
Metų panevėžiete išrinkta ir karo pabėgėlė ukrainietė Daria Panina. Ukrainoje kariauti palikusi vyrą, jauna moteris atvyko į Panevėžį. Čia įkūrė labdaros ir paramos fondą „Gyvenimo pulsas“, aktyviai pradėjo rinkti paramą Ukrainos kariams ir nuo karo nukentėjusiems žmonėms.
Dėl savo aktyvios labdaringos veiklos D. Panina žinoma ne tik Panevėžyje, Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse. Į moters organizuojamas labdaros akcijas įsitraukė daugelis panevėžiečių. Mokyklų ir darželių bendruomenės kelis mėnesius rinko kamštelius nuo vaisvandenių – Ukrainoje jie perduodami perdirbimo fabrikui, kur vėl gaminamas plastikas, o gauti pinigai skiriami protezams pirkti kare sužalotiems kariams. D. Paninos fondas aktyviai rūpinasi ir parama transporto priemonėmis.
Aukštaitijos sostinėje atokvėpį nuo karo baisumų atradusi D. Panina žiniasklaidai yra teigusi jaučianti, kad Panevėžys – jos miestas.
Iškilminga Metų panevėžiečių apdovanojimų ceremonija vyks jau kitą penktadienį Dailės galerijoje. Kaip ir kasmet, pagerbtiesiems bus įteiktos skulptoriaus Juozo Lebednyko sukurtos skulptūrėlės.