P. Židonio nuotr.

Verslas alkanų vaikų sąskaita

Verslas alkanų vaikų sąskaita

Mokslo metai nauji, o problemos tos pačios. Nors Panevėžyje moksleivių tėvai jau ne vienerius metus kovoja, kad vaikai mokyklose gautų sočius pietus už adekvačias kainas, situacija kai kurių švietimo įstaigų valgyklose ir toliau verčia šiurpti tėvus bei pačius pedagogus.

Nuo šio rudens Vytauto Žemkalnio gimnazijos gimnazistus pradėjus maitinti jau liūdnai pagarsėjusiai įmonei „Maisto slėnis“, mokiniai masiškai ėmė skųstis alkiu.

Iš pradžių tuo nepatikėję tėvai patys įsitikino: porcijos tokios mažos, tarsi maistas būtų ruošiamas kūdikiams, o sočiau pavalgyti reikėtų mažiausiai penkių eurų.

Šokiravo porcijų dydis

Į V. Žemkalnio gimnaziją leidžianti dvynukes panevėžietė Rasma Pažemeckaitė pasakoja, jog viena mergaičių grįžusi iš mokyklos pradėjo guostis, kad skauda pilvą.

Mamai pradėjus aiškintis negalavimo priežastis, paaiškėjo, kad dukra tiesiog alkana. R. Pažemeckaitė sako iš pradžių nepatikėjusi, mat mergaitėms mokykloje priklauso nemokami pietūs, o ir pati kasdien joms duodanti po 2,5 euro. Bet paaiškėjo, kad už skiriamus pinigus neįmanoma nusipirkti net pusę porcijos – tokia kainuojanti 2,8 euro.

„Pati atvykusi pasiimti mergaičių nuėjau į valgyklą pavalgyti. Man į lėkštę įdėjo tokį mažą faršo spiriuką, kokį įprastai dedame į sriubą, ir šaukštą grikių košes. Dar paklausiau, ar čia pusė porcijos, bet patikino, kad visa. Keli šaukštai sriubos – 60 centų. Mano pietūs kainavo 4,70 euro ir išėjau alkana. Kad dukros būtų pavalgiusios, dienai reikėtų bent dešimties eurų. Tai nesuvokiama“, – kalbėjo pradinukių mama.

Tėvų komitetui priklausanti R. Pažemeckaitė pasakojo, kad pradėjo plaukti ir kitų tėvų skundai dėl pernelyg mažų porcijų ir išpūstų kainų.

Ji jau surinkusi per 400 tėvų, nepatenkintų tokiu valgyklos maitinimu, parašų.

Pasak Rasmos, nieko nestebina, kad mokiniai masiškai tuština mokykloje esantį maisto automatą. Jame sulčių pakelis kainuoja 50 centų, valgykloje tokios pačios – jau 80 centų. Net keturiasdešimt centų brangesnis valgykloje ir kukurūzų užkandis.

Pigiau kavinėse

Pasak R. Pažemeckaitės, pikta yra ne tik dėl skriaudžiamų vaikų. Valstybė skiria nemokamą maitinimą, kad jie būtų sotūs, o ne kad iš to būtų daromas verslas. Tačiau šiuo atveju, mamos nuomone, atsitiko būtent taip.

„Atėjus į valgyklą papietauti net širdį suspaudė matant gal ketvirtoką, kuriam buvo duodami nemokami pietūs. Lyg kokiam žvirbliukui. Pati jam pasiūliau nupirkti bandelę. Tai kur patenka valstybės pinigai, skiriami vaikų maitinimui? Gal geriau jokios valgyklos ir patiems tėvams už tuos pinigus nupirkti valgyti iš mieste esančių valgyklų, kur už 3,5 euro porcijos tokios, kurių net aš ne visuomet galiu įveikti“, – piktinosi R. Pažemeckaitė.

Ji jau kreipėsi į Panevėžio savivaldybės Švietimo skyrių ir patį merą.

Su mokyklos vadovybe mama sako nematanti tikslo kalbėti, nes negali būti taip, kad vadovai nemato, kas vyksta po jų stogu.

„Praėjusiais mokslo metais tokios problemos neturėjome. Gal ne visiems tiko skonis, bet jis, kaip sakoma, draugų neturi. Šįkart keliu klausimą ne dėl skonio, o dėl per mažų porcijų ir spekuliacijos. Tikrai neleisiu vogti iš vaikų lėkščių“, – ryžtingai nusiteikusi pašnekovė.

Rasmos teigimu, jai teko lankytis ne vienos mokyklos valgykloje. Tad stebina, kodėl vienose vaikai sočiai, kiek tik gali pavalgyti už kiek daugiau nei du eurus, o kitose neužtenka ir penkių eurų.

„Tikrai galima pasiekti, kad vaikai būtų sotūs ir už adekvačias kainas. Manau, tai tik noro ir bendrystės klausimas“, – įsitikinusi R. Pažemeckaitė.

Verslo kontroliuoti negali

Vytauto Žemkalnio gimnazijos direktorius Artūras Totilas teigė, kad pačiam mokyklos valgykloje dar neteko pietauti, tačiau bendruomenės nepasitenkinimas dėl išpūstų kainų ir mažų porcijų jam žinomas.

„Tėvų skundai manęs dar nepasiekė, bet mokytojai jau guodėsi. Mes kaip mokykla nelabai ką galime padaryti. Mokykla tik išnuomoja patalpas, negalime net patikrinti, kaip tas maistas ruošiamas, kokios porcijos pateikiamos“, – komentavo A. Totilas.

Jo teigimu, kone dešimtmetį gimnazistus maitino individuali įmonė, kartelė paslaugų kokybei buvo iškelta labai aukštai. Tačiau šiemet viešuosius pirkimus laimėjo bendrovė „Maisto slėnis“, užėmusi didžiąją Lietuvos mokyklų valgyklų dalį.

„Ir Panevėžyje didesnę rinkos dalį užima „Maisto slėnis“. Čia yra verslas, tad jis ir rūpinasi verslu, o ne tuo, kad vaikai būtų pavalgę. Nemokamas maitinimas – garantuoti pinigai. Tačiau pakeisti situacijos nelabai galime: ne mes vykdome viešuosius pirkimus, mes net negauname jokios informacijos, kas dalyvauja ir kokie pasiūlymai. Jau kalbėjau su maitintoju, noriu tikėti, kad situacija taisysis“, – sakė A. Totilas.

Panevėžio savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Silvija Sėrikovienė patvirtino šią savaitę sulaukusi V. Žemkalnio gimnazijos tėvų skundo.

Vedėja teigia perskambinusi visų mokyklų, kurių auklėtinius maitina „Maisto slėnis“ vadovus, ir visi esą patvirtino, jog problemos nėra – maisto kainos nuo praėjusių metų nekilo.

A. Totilas tvirtino, jog jam bendruomenės nepasitenkinimas dėl išpūstų kainų ir mažų porcijų žinomas. P. Židonio nuotr.

Liūdnai pagarsėję

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Panevėžio departamento, kurio viena iš funkcijų yra švietimo įstaigų valgyklų priežiūra, patarėja Jūratė Vaitiekūnienė teigė, kad į juos dėl per mažų porcijų ar kitų pažeidimų V. Žemkalnio gimnazijos valgykloje niekas nesikreipė.

Anksčiau tarnybos specialistai daug dažniau rengdavo švietimo įstaigų valgyklų patikrinimus, tačiau dėl darbuotojų trūkumo tokie apsilankymai dabar retesni.

Kokias įstaigas patikrinti, sprendžia centrinė tarnybos vadovybė. Šiemet bus patikrinta tik maža dalis mokyklų ir darželių valgyklų.

„Bet visai kita situacija, jeigu stebimi tam tikri pažeidimai. Praėjusių metų rudenį gavę tėvų skundų, apsilankėme „Vyturio“ progimnazijos valgykloje. Rasta nemažai pažeidimų, buvo ir jau nebetinkamų vartoti produktų – jų galiojimo terminas pasibaigęs“, – pasakojo J. Vaitiekūnienė.

Tąkart tėvai taip pat skundėsi itin mažomis porcijomis, kurių kainos didesnės nei restorane. „Vyturio“ vaikus maitino tas pats „Maisto slėnis“.

Pasak patarėjos, bendrovei už pažeidimus taikytos nuobaudos, po kurių situacija pagerėjo. Mokyklos vadovybei pavyko sutarti, kad vaikai būtų maitinami švediško stalo principu.

„Paskutinis patikrinimas „Vyturio“ progimnazijoje atliktas vasarį gavus dar vieną skundą, bet tąkart pažeidimų jau nebuvo nustatyta“, – teigė J. Vaitiekūnienė.

Išklausyti „Maisto slėnio“ pozicijos nepavyko. Paskambinus bendrovės oficialiai nurodytu telefonu, atsiliepusi darbuotoja situacijos pakomentuoti teigė negalinti. Ji paprašė klausimus pateikti raštu.

Po pernai kilusio skandalo „Vyturio“ progimnazijoje „Maisto slėnis“ taip pat žadėjo komentuoti raštu, tačiau savo atsakymo dar iki šiol neatsiuntė.

     Įžvelgė gudrybių

Bendrovės „Maisto slėnis“ praėjusių metų grynasis pelnas siekė 1 440 121 eurą.

Ir šiemet nemažą dalį viešųjų pirkimų konkursų dėl maisto tiekimo švietimo įstaigose laimėjo „Maisto slėnis“, kai kuriuos patiekalus nurodęs gaminsiantis už vieno cento įkainį.

Centrinė perkančioji organizacija (CPO) taip pat pažymi, kad tiekėjai viešuosiuose pirkimuose įsigudrino nurodyti vieną patiekalo kainą, o, pasirašius sutartį, būna, kad atsiranda jau kita.

„Kartais tiekėjai yra įpratę, kad iš jų nereikalaujama atitinkamos kokybės, todėl stengiasi tais pigiais įkainiais laimėti pirkimus. Kokią mes problemą matome, kad kartais pirkėjai, perkančiosios organizacijos neskiria pakankamai pastangų tinkamai kontroliuoti sudarytas sutartis, ar sudarytas sutartis tiekėjai tinkamai vykdo“, – teigė Dainius Navickas, CPO biuro ir veiklos aptarnavimo srities pirkimų skyriaus vadovas.

 

Komentarai

  • Neginu Maisto slenio, ten tikrai yra visko, bet pasiskundusi mama tai gal tiesiog demesio trukumu skundziasi? Skaitom ir galvojam: imone pasikeite nuo rugsejo. 1 d niekas nevalgo. Nuo 4 valge. 8 jau straipsniai ir skundai visur, kurie parasyti kokia 5-6 d? Jus rimtai??? Pora darbo dienu. Faktas nei mama i valgiarascius gilinosi, nei valgykloj kele klausima. Vadovybe nezino kas vyksta? Visiskai neginu vadovu, bet per pirmas dienas gal turi kruva reikalu negu valgykloj stovet? Viskas dar net neuzsivede buvo ir iskele skandala. Iki mero. Nu gal? Labai jau klesti ta mada skustis be isigilinimo ir bendravimo.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų