I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Vėluojantis derlius stabdo ir sulčių spaudyklų darbą

Vėluojantis derlius stabdo ir sulčių spaudyklų darbą

Sulčių spaudyklose rugsėjo viduryje prasidėdavo tikras darbymetis. Šiemet prie jų Panevėžyje ne tik nesidriekia eilės, bet daugelio ir durys užrakintos.

Klaipėdos gatvės gale veikiančios mobiliosios sulčių spaudyklos „Obuolių namai“ Panevėžio padalinio vadovas Vitalijus Pranskūnas stebisi, kad tokio vėlyvo sulčių spaudimo sezono dar nėra buvę. Įprastai jau rugsėjo 5-ąją, o kartais ir nuo rugpjūčio antrosios pusės spaudėjai vos spėdavo suktis.
„Šiemet obuolių turėtų būti tikrai daugiau nei pernai. Geras derlius turbūt tik Aukštaitijoje, kiek girdėjau, Alytaus krašte visai nebus obuolių. Bet kol kas ir pas mus pradžia labai sunki. Daugiau žmonių atvažiuoja tik pasiklausti, kada baigsis sulčių spaudimo sezonas“, – pastebi V. Pranskūnas.
Jis svarsto, kad gal obuoliavimui koją kiša blogi orai ar savaitgalį praūžęs miesto gimtadienis, kai panevėžiečiai skubėjo švęsti, o ne į sodus.
Spaudyklos atstovas viliasi, kad jau nuo savaitgalio turės daugiau darbo.
„Daug kas skundžiasi, kad nemažai obuolių sugedusių ar papuvusių. O ir patys obuoliai šiemet mažesni, bet svarbiausia, dar nespėję sunokti. Ir pats nemačiau gerai sunokusių, galima sakyti, visi atvežami žaloki. Jeigu šalnos nepridarys netikėtumų, neatmetame galimybės, kad sulčių spaudimo sezonas užsitęs iki pat lapkričio, o pats pikas bus spalį“, – svarstė V. Pranskūnas.

Skoniai nesikeičia

Sulčių mėgėjams šiemet teks plačiau atverti pinigines. Dėl elektros kainų šuolio Panevėžyje spaudėjai savo paslaugą pabrangino maždaug 20–30 centų už pakuotę. Populiariausia trijų litrų pakuotė su čiaupu dabar kainuoja 2,5 euro, o penkių litrų pakuotė – 2,8 euro.
Panevėžiečiai tradiciškai spaudžia sultis ne tik iš obuolių, bet ir kitų sodo bei daržo gėrybių. Populiariausių sulčių receptai nesikeičia: obuolių sultys gardinamos morkomis, moliūgais, vynuogėmis, avietėmis, kartais ir apelsinais ar retesniais ingredientais: burokėliais, cukinijomis ar greipfrutais.
„Sultis paskanina ir kriaušės, tiesa, jų reikėtų nepadauginti, nes tuomet sulčių galiojimo laikas bus trumpesnis. Kriaušės yra natūralus saldiklis, o obuoliai šiemet, kaip ir braškės, vyšnios bei kitos gėrybės, gerokai rūgštesnės. Saldumo suteikia ir morkos, bet jos turi būti labai švarios, kaip kad parduodamos parduotuvėse. Moliūgas taip pat turi būti supjaustytas ir be sėklų“, – pasakojo V. Pranskūnas.

Prasčiausi metai

Molainių kaime veikiančios sulčių spaudyklos savininkė Julija Lukoševičienė prisipažįsta dėl kylančių elektros bei pakuočių kainų taip pat turėjusi kelti savo įkainius – po dvidešimt centų už pakelį.
„Labai pabrango elektra, pačios pakuotės, kuras, jau neskaičiuojame darbo jėgos, nes dirbame patys. Bet kelti kainų daug irgi negalime, svarbu, kad atsipirktų padidėjusios išlaidos“, – sakė J. Lukoševičienė.
Tik bėda, kad nėra klientų. Darbo apimtys tokios, kad spaudykla dirba vos kelias valandas per dieną. Pasak J. Lukoševičienės, per aštuonerius metus, kai jie vysto šią veiklą, tokių prastų metų dar nėra buvę.
Šiemet visai nebuvo net vasarinių obuolių, tik nežinia, ar dėl to, kad neužderėjo, ar kad žmonės supratę, jog vasarinis obuolių derlius visiškai netinkamas sultims spausti.
„Tokiu metu paprastai būdavo didžiausias antplūdis, vos spėdavome suktis. O dabar sulaukiame vos vieno kito kliento, norinčio pasiruošti sulčių žiemai“, – teigė J. Lukoševičienė.
Pasak verslininkės, sodų derlius labai vėluoja, o ir patys obuoliai maži, rauplėti, suskilę. Tokie netinkami nei valgyti, nei džiovinti, tik sultims spausti.
Tiesa, pačios sultys bėga neblogai.
Ji svarsto, kad didžiausią darbą atlikusi gamta: pavasaris buvo šaltas ir lietingas, tad bitutės nespėjusios apdulkinti žiedų.
„Dirbame aštunti metai, tai galiu sakyti, kad šiemet – pats prasčiausias sezonas. Ir mano pačios sode obuoliai dar nesunokę. Kad ir tas pats ‘Auksis’– įprastai tokiu metu jau rinkdavome derlių, o dabar obuolys ant šakos tvirtai laikosi, net nuskinti neįmanoma – plėšiasi su visais lapais“, – pasakojo sulčių spaudyklos savininkė.

 

 

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų