P. Židonio nuotr.

Vasaros pabaigos „dovanėlė“ – nepakeliamas dvokas

Vasaros pabaigos „dovanėlė“ – nepakeliamas dvokas

https://sekunde.lt/leidinys/paneveziobalsas/Rugpjūtis – ne tik derliaus nuėmimo, bet ir fermų kuopimo metas skystąjį jų turinį skleidžiant po laukus.

Visą praėjusią savaitę tręšiant laukus, priemiestinės Berčiūnų gyvenvietės, kiek toliau esančio Daukniūnų kaimo, netgi kitoje rajono pusėje įsikūrusio Paliūniškio apylinkių žmonės jautėsi tarsi vakarieniautų išvietėje, o miegotų tvarte.

Nuo vimdančio dvoko teko slėptis namuose ir aklinai uždaryti langus.

Prasmirdo ir drabužiai, ir plaukai

Berčiūnietė Laura pasakoja, kad nemalonus ir vis intensyvėjantis dvokas ėmė sklisti nuo šios savaitės pradžios.

„Pirmomis dienomis buvo tikrai nemalonu, bet buvo galima gyventi. Bet trečiadienį ir ketvirtadienį kvapas pasidarė tikrai nebepakenčiamas“, – teigė mažus vaikus auginanti moteris.
Anot jos, nuo dvoko kenčiančių vaikų ir buvo labiausiai gaila. Kūdikis ėmė kosėti, o vyresnėlis buvo priverstas laiką leisti kambaryje uždarytais langais.
„Pati esu kaimo vaikas, tad nemalonių kvapų nebijau. Bet kai visą savaitę sklido nepakenčiamas dvokas, net ir aš nebeturėjau kur dėtis. Ir ne tik aš. Visi kaimynai baisėjomės smarve“, – tvirtino Antrųjų Berčiūnų gyventoja.

Ji svarsto, kad nebepakenčiamą smarvę skleidžia fermose sukauptos srutos ir mėšlas, kuriais imti tręšti laukai. Anot jos, sodriausi, šleikštulį sukeliantys kvapai pasklisdavo vakarais. Jie įsismelkdavo į drabužius ir plaukus.
„Buvome įpratę kūdikį prieš nakties miegą išvežti pakvėpuoti grynu oru. Bet dabar tai teko pamiršti“, – apgailestavo Laura.

Ji pridūrė girdėjusi vyresnį vaiką kalbant su močiute ir į šios klausimą, kodėl neina į lauką, berniukas atsakęs, kad kieme labai smirda.
Laura apgailestavo dėl smarvės negalinti pasikviesti svečių, netgi jaučianti gėdą, kad pačios namai prasmirdę.
„O ir Berčiūnai, kitados garsėję kaip kurortas, dabar ėmė garsėti nepakeliama smarve“, – šiandienos realijas įvardijo gyventoja.

Vaizdingų Berčiūnų gyventojai šią savaitę pasijuto tarsi gyventų tvarte – vimdantis dvokas net žadino iš miegų. P. Židonio nuotr.

Naktį pažadino dvokas

Berčiūnuose, Kurorto gatvėje, gyvenanti Lina pasakojo naktį nuo dvoko ne kartą vertė vemti.
„Vidury nakties pabudau nuo tokios stiprios smarvės, kad net pykino. Tikrai baisu ir niekam nerūpi, kas vyksta. Ketvirtadienio naktis buvo tragiška“, – piktinosi berčiūnietė.
Ji teigia suprantanti, kad kaimo laukai turi būti tręšiami, bet tokio dvoko dar nėra buvę.
„Dieną tarsi nieko, bet vakare, o ypač naktį dvokia srutomis. Tegul niekas nesako, kad tai normalu“, – guodėsi Lina.

Dvokas iš namų išvažiuoti šią savaitę ginė ir Paliūniškio apylinkių žmones.
Likpetrių kaime gyvenanti Donata tvirtino, kad kieme neįmanoma tverti.
„Kvapas toks aitrus, kad kiemo terasoje nepasėdėsi. Ir taip nuo kokios 17 valandos. Niekur jokių pranešimų nematėme, tik įtarėme, kad laukus tręšia. Ketverius metus čia gyvename, bet tokia smarvė pirmą kartą. Laimė, nebuvo karšta, bet jei savaitgalį, kai praneša 30 laipsnių karštį, taip dvoks, bus pragaras“, – nuogąstavo Donata.

Baisėjosi ir užsieniečiai

Greta esančiuose dviejuose Berčiūnų kaimuose gyvena du Panevėžio rajono valdžios atstovai – Tarybos nariai Alfonsas Bakšys ir Vytautas Rapolas Gritėnas.
A. Bakšys prisipažino šią savaitę sulaukęs svečių iš Anglijos. Šie grožėjosi kaimu, bet pripažino, kad tverti jame sklindančią smarvę tikrai sunku.
„Paaiškinau, jog smirdi dėl to, kad fermų srutomis laistomi laukai. Berčiūnų gyventojai būna kambariuose sandariai uždarytais langais ir laukia, kol dvokas pranyks“, – kalbėjo A. Bakšys.

Politikas svarsto, kad vargu ar yra būdų uždrausti tręšti laukus. Anot jo, pranešus aplinkosaugininkams, šie galbūt sudarytų kvapams tirti komisiją, bet kol ši imtųsi darbo, tikėtina, ir kvapai išgaruotų.

Politiko patarimas: iškęsti

Tarybos narys V. R. Gritėnas, kitados dirbęs Panevėžio rajono vicemeru, patvirtino, kad reikėtų ne fermų kvapus vaikyti, o jais besiskundžiantiesiems įkvėpti sąmoningumo.
„Žemės ūkyje niekada nestigo kvapų ir niekas jais nesiskundė. Jei jau norime gerti karvių pieną, valgyti jautieną, duoną, turime pakęsti ir kvapus, sklindančius iš fermų ar nuo patręštų laukų“, – rėžė Berčiūnų gyventojas.
Ir pridūrė pats prie tokių kvapų įpratęs, jie neerzina.

Ūkininkams pradėjus laukus tręšti srutomis, aplinkinių kaimų gyventojus namuose uždarytais langais įkalino smarvė. Asociatyvi nuotr.

Informuoti neprivalo

Berčiūnų, Daukniūnų gyventojų skundai dėl vimdančio dvoko šią savaitę liete liejasi socialiniuose tinkluose.
Nepaisant to, valdininkai teigia apie tokį nepasitenkinimą nieko nežinantys.

Panevėžio seniūnijos seniūno pavaduotoja Danguolė Jankauskienė, kitados pati dirbusi ekologe, tvirtino negavusi nė vieno skundo dėl Berčiūnuose ir Daukniūnuose sklindančių nemalonių kvapų.
„Ką tik išleidau vieną interesantą iš Daukniūnų. Apie dvoką jis net neužsiminė“, – teigė seniūno pavaduotoja.
Anot jos, dabar tas metas, kai tręšiami laukai, ir seniūnija to negali uždrausti.

Kad išties šiuo metu tręšia aplinkinius laukus, patvirtino ir Daukniūnų žemės ūkio bendrovės pirmininkas Kęstutis Povilonis, ir Berčiūnų žemės ūkio bendrovės vadovė Oksana Puronaitė.
„Esame sudarę tręšimo grafikus, jų laikomės. O pranešti gyventojams apie laukų tręšimą tikrai neprivalome“, – pareiškė K. Povilonis.
O. Puronaitė teigė, kad šią savaitę organinėmis trąšomis buvo laistomi Berčiūnų apylinkių laukai. Ji patvirtino, kad kvapai tikrai sklido, bet, kaip ir visus kaimo kvapus, ištverti juos, anot bendrovės vadovės, įmanoma.

Berčiūnų žemės ūkio bendrovės vadovė teigė, kad laukai tręšiami ypač atsakingai. Organinės trąšos iki laukų pumpuojamos žarna, kurios ilgis net septyni kilometrai.
„Laistome laukus šiuolaikine technika, palaistytus iškart kultivuojami“, – patikino O. Puronaitė.

Dvokti gali ir savaitgaliais

Panevėžio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Zita Bakanienė teigė, kad paskutinis vasaros mėnuo yra laikas, kai organinėmis trąšomis pradedami tręšti laukai.
Pagal nustatytą tvarką mėšlu ir srutomis laukus leidžiama tręšti nuo rugpjūčio 1-osios iki lapkričio 15-osios, iš viso pusketvirto mėnesio.

„Jei jau norime gerti karvių pieną, valgyti jautieną, duoną, turime pakęsti ir kvapus, sklindančius iš fermų ar nuo patręštų laukų.“
V. R. Gritėnas

Paskui keturis mėnesius – t. y. nuo lapkričio 15-osios iki kovo 15-osios toks laukų tręšimas draudžiamas. Nuo kovo 15 dienos iki birželio 15 dienos organinėmis medžiagomis tręšti laukus galima ir vėl.
„Mėšlu ir srutomis tręšti laukus draudžiama šeštadieniais, sekmadieniais ir švenčių dienomis“, – tręšimo tvarką aiškino Žemės ūkio skyriaus vedėja.

Gali tik išklausyti

Panevėžio rajono savivaldybės internetinėje svetainėje penktadienį ryte buvo užregistruoti du gyventojų skundai dėl Berčiūnų ir Daukniūnų gyventojus įkaitais pavertusio dvoko.

Visgi Z. Bakanienė patikino, kad dėl šiemet tręšiamų laukų smarvės ji skundų dar negavusi, o anksčiau jų ateidavo begalės.
„Pastebėjau, kad dėl laukuose pilamų organinių trąšų smarvės paprastai skundžiasi gyventi į kaimus atsikėlę, sodybas susitvarkę žmonės. Jie mielai perka iš kaimynų ūkininkų pieną ir mėsą, bet dėl kaimo kvapų skundžiasi“, – pareiškė Žemės ūkio skyriaus vedėja.
Besiskundžiančiuosius ji sako tegalinti išklausyti ir paaiškinti, kad gyvenant netoli fermų bei laukų tenka ištverti organinių trąšų dvoką.
„O ūkininkai ir žemės ūkio bendrovės tręšimo tvarkos laikosi labai griežtai, nes už menkiausią nusižengimą jiems grėstų sankcijos, tarp jų – negauti išmokų“, – sakė Žemės ūkio skyriaus vedėja.

 

Komentarai

  • Vadinasi sandėliuoti mėšlą reikia atsakingai, gali patekti į gruntinius vandenis. O pilant srutas jos niekur nepapuola. Nuo seno laukus trešdavo perpuvusiu mėšlu. Kažin kokia ekologija nuo šlapimo susimaišiusiu su mėšlu. Upėse žuvų nebėra ,viską baigiam ištručyti.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Taip pat skaitykite