Panevėžio „Sodra“ P. Židonio nuotr.

Valstybės užsakymas neišgelbėjo

Valstybės užsakymas neišgelbėjo

https://sekunde.lt/leidinys/paneveziobalsas/Panevėžio „Sodros“ pastatą už įspūdingą 8 mln. eurų kainą apsiėmusi renovuoti statybų bendrovė atsidūrė ant bankroto slenksčio, kai dėl jos skolų į teismą kreipėsi pati „Sodra“.

Panevėžyje, Vasario 16-osios gatvėje esančioje „Sodroje“ šiuo metu turėjo zuiti statybininkai ir virte virti rekonstrukcijos darbai.
Tačiau jau nuo balandžio vidurio statybvietė apmirusi.
Penktadienį tebuvo girdėti pro šio pastato langus iš vidaus vidaus sklindantys paskiri žmonių balsai.
„Sodros“ Panevėžio skyriaus renovavimą nutraukė šiuos darbus pradėjusiai įmonei iškelta bankroto byla.
Dabar nuo teismo sprendimo priklausys, ar jai bus leista užbaigti užsakymą, ar valstybės nekilnojamąjį turtą valdančiam Turto bankui teks skelbti konkursą ir vėl ieškoti statybininkų.

Nei darbininkų, nei darbų

Panevėžietės architektės Elvyros Klimavičienės suprojektuotam, ties Tulpių ir Vasario 16-osios gatvių sankryža pastatytam trijų aukštų „Sodros“ pastatui kitąmet sukaks 30 metų.
Tokią sukaktį „Sodros“ specialistai turėjo pasitikti moderniai suremontuotose patalpose.
Tačiau jau pusantro mėnesio čia nematyti nei darbininkų, nei jų atliktų darbų.
„Sodros“ pastatą valdo Turto bankas, kuris ir inicijavo kapitalinį jo remontą.
Tai didžiausias šiuo metu Turto banko valdomas valstybės biurų pastatas Panevėžyje. Jo modernizacijai buvo numatyta 7,8 mln. eurų.
Viešųjų pirkimų konkursą „Sodros“ pastatui Panevėžyje modernizuoti laimėjusi Raseinių rajone, Pareizgupio kaime registruota statybų bendrovė „Brosta“ darbo ėmėsi pernai rudens pabaigoje ir jį planavo užbaigti per pusantrų metų – 2025 m. pirmą pusmetį.

Panevėžio „Sodra“. P. Židonio nuotr.

Panevėžio „Sodra“. P. Židonio nuotr.

Laukia teismo žodžio

Turto banko Komunikacijos skyriaus vedėjas Karolis Vaitkevičius tvirtina, kad remonto darbai Panevėžio „Sodroje“ nėra visiškai sustoję.
Pasak jo, šiuo metu vienas iš dviejų „Brostos“ subrangovų atlieka elektros sistemų remonto darbus. Pačios „Brostos“ darbuotojų, pasak K. Vaitkevičiaus, išties nebematyti.
Šiai statybų bendrovei iškelta bankroto byla.
Pasak K. Vaitkevičiaus, byla jau pasiekusi teismą.
„Dabar nuo teismo sprendimo priklausys, ar ir toliau ši įmonė tęs pradėtus darbus, ar jiems atlikti teks ieškoti kitos statybų įmonės“, – sakė Turto banko atstovas.
Anot jo, yra galimybė, kad pradėtus darbus tęstų subrangovai, ir Turto bankas tikisi, kad statybos darbai neužsitęs ilgiau nei planuota.

Prasiskolino valstybei

Paradoksas: Panevėžio „Sodros“ rekonstrukcija sustojo, nes bankrotą „Brostai“ inicijavo pati „Sodra“.
Viešai nurodoma, jog įmonės skola jai siekia 125 601 eurą.
Šiaulių apygardos teismo atstovo ryšiams su visuomene Vytauto Jončo teigimu, dėl statybų bendrovės „Brosta“ nemokumo kreipėsi „Sodros“ Klaipėdos skyrius.
Ieškinį teismui pateikė ir dar vienas privatus kreditorius, neatgaunantis skolos iš statybų bendrovės.
Abiejų kreditorių ieškiniai sujungti į vieną bylą.
Byla Šiaulių apygardos teisme jau baigta nagrinėti, o nutartis bus paskelbta po trijų dienų – birželio 11-ąją.

Ragina bėgti kuo toliau

Viešai skelbiamu telefonu „Brostos“ vadovas Valdas Karabinas neatsiliepia.
Ši statybų įmonė pristatoma kaip veikianti dešimt metų, turinti 30 darbuotojų.
Šios bendrovės veiklą apibūdinančiuose komentaruose rašoma, kad ji nevykdo įsipareigojimų ir patariama vengti su ja sudaryti bet kokias sutartis.
Apie „Brostos“ nevykdomus įsipareigojimus praneša ir Mokėjimų prevencijos tarnyba.
„Bėkite tolyn nuo tokių rangovų“, – perspėja dar vienas viešas įrašas.

Panevėžio „Sodra“. P. Židonio nuotr.

Panevėžio „Sodra“. P. Židonio nuotr.

Planavo užtrukti pusantrų metų

Už beveik 8 mln. eurų apsiėmusi renovuoti 6 650 kv. m „Sodros“ pastatą Panevėžyje „Brosta“ per pusantrų metų turėjo atnaujinti inžinerines pastato sistemas, pakeisti elektros instaliaciją, signalizaciją, apšvietimą, ryšių sistemą.
Kadangi žiemomis pastate būdavo šalta, o vasaromis taip karšta, kad nuolat gesdavo patalpas vėdinantys kondicionieriai, suplanuota įrengti naujas vėdinimo bei vėsinimo sistemas. Numatyta pakeisti pastato langus, keisti stogą, apšiltinti sienas bei pamatus.
Pastato viduje numatyta perplanuoti ir suremontuoti patalpas, atnaujinti darbo kabinetus, klientų aptarnavimo zoną.
Po renovacijos ant „Sodros“ stogo turėtų atsirasti saulės kolektorių.

Policijos pastatas netiko

Iš statybininkams atiduoto pastato Vasario 16-osios gatvėje „Sodros“ darbuotojai išsikraustė praėjusių metų spalio pabaigoje.
Pradžioje svarstyta specialistus laikinai įkurdinti visai kaimynystėje – tuščiame buvusiame Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato pastate Tulpių gatvėje. Šis taip pat priklauso Turto bankui.
Visgi tokio sumanymo atsisakyta dėl stačių ir žmonėms su negalia neįveikiamų laiptų, todėl Panevėžio „Sodra“ laikinai iškeldinta į Senamiesčio gatvę.
Buvusiame policijos pastate šiuo metu įkurdintas „Sodros“ dokumentų archyvas.

Su viešbučiu ir baseinu

Istorikų surinkti duomenys byloja, kad vietoje, kurioje šalia Tulpių mikrorajono penkiaaukščių stovi remontuoti pradėta Panevėžio „Sodra“, sovietmečiu planuota statyti Panevėžio rajono kultūros rūmus. Pastatyti jų nesuspėta, tad tokių rūmų rajonas neturi iki šios dienos. Kultūrinis gyvenimas verda Panevėžio rajono miestelių kultūros centruose, kaimų bendruomenių patalpose.
E. Klimavičienės projektuotas „Sodros“ pastatas priskiriamas postmodernizmo laikų architektūriniam stiliui, yra šio stiliaus pavyzdys.
Jame kurį laiką veikė net viešbutis, skirtas į komandiruotes iš kitų miestų atvykstantiems specialistams apgyvendinti. Pastate būta ir pirties, netgi baseino bei slėptuvės, skirtos apsisaugoti nuo karinių ir kitokių grėsmių.

 

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų