Dėl Skaistgirių sporto aikštyno teisme ietis surėmė kaimo bendruomenė ir Turto bankas.

Valstybė prieš kaimo bendruomenę

Valstybė prieš kaimo bendruomenę

Teismas Panevėžyje sausio pradžioje atvers precedento neturinčią bylą. Joje valstybės vardu veikiantis Turto bankas kaltina nedidelę Skaistgirių kaimo bendruomenę savavališkai užgrobus valstybės turtą – prieš devynerius metus už europines lėšas jos pačios iniciatyva įrengtus sporto aikštynus.

Už 14-os kilometrų nuo Panevėžio esantis Skaistgirių kaimas ūžte ūžia. Jo žmonės nebūtų nė pagalvoję, kad teks bylinėtis su pačia valstybe.
Visgi jai atstovaujantis Turto bankas tvirtina, kad tai jis kovos dėl bendruomenės neteisėtai užvaldyto sporto aikštyno, kuris yra ne vienų skaistgiriečių, o esą visos Lietuvos gyventojų turtas.
Šiame neeiliniame konflikte išnaudotos jau visos galimybės rasti taikų sprendimą, tad jau po trijų savaičių lauks pirmasis teismo posėdis.

Savivaldybės pasiūlymą atmetė

Skaistgirių bendruomenės pirmininko Alfredo Kaminsko teigimu, kaimo žmonės daug vilčių dėjo į Panevėžio rajono savivaldybėje sušauktą posėdį, kuriame dalyvavo administracijos atstovai, seniūnas, kai kurie Tarybos nariai.
Savivaldybė yra pripažinusi savo klaidą, kai uždarytos mokyklos pastatą Turto bankui perdavė su visais sporto aikštynais, kuriais naudojosi bendruomenė. Rajone uždaryta ir parduota jau ne viena mokykla. Bet prieš parduodant paprastai atskiriama bent dalis sklypo su įrengtais sporto aikštynais, vaikų žaidimo aikštelėmis ar kitais įrenginiais.
Tačiau Skaistgiriuose nutiko kitaip.
„Savivaldybė pareiškė, kad mums padėtų, jei draugiškai atsisakytume stadiono ir automobilių stovėjimo aikštelės, mainais mums paliktų tik nedidelį parkelį su treniruokliais ir krepšinio aikštele. Toks sprendimas mūsų netenkina. Tokiu atveju bendruomenė net neturėtų vietos didesniems renginiams“, – teigė A. Kaminskas.

Precedento neturinti byla

A. Kaminskas neslėpė, kad bendruomenė išties buvo suglumusi, kai tarsi kokia nusikaltėlė sulaukė šaukimo į teismą.
Iš pradžių būta svarstymų viską mesti ir palikti taip, kaip yra. Visgi skaistgiriečiai patikėjo advokatu, pareiškusiu, esą bendruomenė turi didelį šansą bylą laimėti.
„Advokatas patarė, kad nereikia teismo bijoti, nes mes nieko nepavogėme. Kiek advokatas domėjosi, tokio precedento teismų praktikoje nėra buvę, kad iš bendruomenės valstybinės institucijos atimtų aikštyną“, – kalbėjo bendruomenės pirmininkas.
Pasak jo, Turto bankas argumentuoja, kad sporto aikštynai, kuriais naudojasi bendruomenė, yra jau nebeveikiančios mokyklos priklausiniai.
Skaistgirių mokyklą Turto bankui perleidusi Panevėžio rajono savivaldybė mainais į patalpas Vasario 16-osios gatvėje, kur ji pati įsikūrusi.
Tačiau aikštyną įrengusi už Europos Sąjungos lėšas pati bendruomenė, o ne mokykla. A. Kaminsko teigimu, jų klaida, kad tuomet bendruomenė jo neregistravo savo vardu.
„Tada niekas net nepagalvojo, kaip tai svarbu. Nieko nenorėjome keisti bijodami likti ir be mokyklos. Jau tuo metu buvo kalbų, kad dėl mažo vaikų skaičiaus gali ją uždaryti, tad ir bendruomenė stengėsi pagerinti mokyklos sąlygas. O juk ir mokykla buvo bendruomenės dalis, joje mokėsi mūsų vaikai“, – pasakojo Skaistgirių kaimo pirmininkas.

Rengiasi teismui

A. Kaminskas viliasi, kad tą nesunku bus įrodyti ir teisme, mat visi dokumentai, liudijantys, kad sporto aikštynų įrengimu rūpinosi ne mokykla, o bendruomenė, tvarkingi.
Ginti savo tiesą teisme kaimo bendruomenei nelengva našta, tam teks panaudoti iš nario mokesčio bei iš 1,2 proc. pajamų mokesčio dalies sukauptas lėšas.
„Esame savo kaimo patriotai. Norėjome, kaip geriau, bet dabar savo tiesą teks įrodinėti teisme. Jaučiamės skriaudžiami, bet jeigu nekovosime, iš mūsų atims viską. Išties liūdna, kai valstybė kovoja prieš savo piliečius“, – kalbėjo A. Kaminskas.

Ne toks susitarimas

Turto banko Komunikacijos skyriaus vadovas Karolis Vaitkevičius teigė, kad į teismą kreiptis Turto bankas buvęs priverstas gindamas valstybės interesus ir prašydamas sustabdyti savavališkus Skaistgirių bendruomenės atstovų veiksmus bei grąžinti valstybei priklausantį turtą.
Mokyklą, kaip nebereikalingą turtą, valstybės įmonei perdavė Panevėžio rajono savivaldybė, iškeisdama jį į lygiavertį Turto banko valdomą turtą.
„Rengiant objektą parduoti paaiškėjo, kad dalis mokyklos priklausinių nėra registruoti, o žemės sklype yra Skaistgirių bendruomenės iniciatyva įrengti sporto treniruokliai – atkreipiame dėmesį, ne aikštynai, o treniruokliai. Turto banko atstovai sutiko, kad bendruomenė įregistruotų treniruoklius, jais toliau naudotųsi, o ateityje jų likimą spręstų su naujuoju pastato šeimininku“, – pasakojo K. Vatkevičius.
Tačiau Skaistgirių kaimo bendruomenė, anot Turto banko atstovo, kaip savo nuosavybę Registrų centre įregistravo ir mokyklos priklausinius: krepšinio aikštelę, automobilių stovėjimo aikštelę, tinklinio aikštelę ir mokyklos stadioną.
Paradoksalu, tačiau sporto treniruokliai, dėl kurių buvo susitarta, taip ir liko neįregistruoti.
„Manome, kad taip neteisėtai užvaldytas valstybės, tai yra visų Lietuvos piliečių, turtas. Sužinojęs apie bendruomenės atstovų poelgį Turto bankas stengėsi situaciją ištaisyti gražiuoju, prašydamas bendruomenės panaikinti neteisėtus veiksmus, tačiau ji iki nurodyto termino jokių žingsnių nesiėmė. Suprantame bendruomenės poreikius ir lūkesčius, esame pasiruošę ieškoti kompromisų, kai tik bus atitaisyta, mūsų vertinimu, neteisėta padėtis“, – tvirtino K. Vaitkevičius.

Galerija

 

 

Komentarai

  • Geriau tegu supūva,bet tik kad kas nepasinaudotu.
    Bolševikų idealogija sugrįžo..

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų