Seimo narių atlyginimas, priklausomai nuo einamų pareigų, ne mažesnis kaip 3 356 eurai, tačiau kas mėnesį jie gauna ir beveik tūkstantį eurų išlaidoms, susijusioms su parlamentine veikla. „Sekundės“ fotomontažas.

Valdiški pinigai kišenes drasko

Valdiški pinigai kišenes drasko

 

Kas mėnesį prie darbo užmokesčio dar gauti po beveik tūkstantį eurų su savo veikla susijusioms išlaidoms – išimtinai Seimo narių privilegija, nors pastarieji skųstis mažais atlyginimais ir negali. Panevėžyje rinkti seimūnai pasižymi „ūkiškumu“ – kai kurie parlamentinei veiklai skirtas lėšas išnaudoja iki paskutinio cento.

Daugiausiai parlamentarai išleidžia automobilio remontui, kurui bei įvairiems suvenyrams – juk tokio rango politikams tuščiomis į renginius eiti esą negražu. Vis dėlto ir patys tautos išrinktieji pripažįsta, kad parlamentinei veiklai skirtos išlaidos – iki 11 960,46 euro per metus – savotiškas politikų gundymas, kuriam atsispiria ne visi.

Tiek pernai, tiek ir prieš dvejus metus maksimalią sumą parlamentinei veiklai išnaudojusi valstiečių atstovė Guoda Burokienė neslepia, kad daugiausia teko atseikėti įvairioms dovanoms ir rinkėjų pamaloninimui. Praėjusių metų statistika rodo, kad parlamentarė gėlėms pirkti išleido beveik 404 eurus, knygoms – 704,38, suvenyrams, pažymėtiems Seimo simbolika, – 1 335,56 euro, dar 579,69 euro prireikė išskirtiniams suvenyrams pirkti. G. Burokienė teigė pernai praktiškai nebuvus savaitgalių, kad neįvyktų nė vienas renginys. Daugiausia ji dovanojusi knygų apie Lietuvą, o iš suvenyrų – staltiesių bei skėčių su Seimo simbolika. Taip sutapo, kada gana daug miesto bei rajono švietimo įstaigų minėjo veiklos jubiliejus, tad šioms dovanojusi didžiulius laikrodžius.

„Knygas ir suvenyrus dovanoju įvairių renginių metu. Jeigu esi kviečiamas, ateiti bent be simbolinės dovanėlės būtų labai negražu“, – teigė politikė.

Ji ne tik dažna viešnia renginiuose, bet ir pati kviečiasi svečių į Seimą. Praėjusiais metais vien autobusų, kurie rinkėjus atvežtų iki Seimo, nuomai išleidusi 2 001,31 euro. Čia pabūti teko moksleivių, bendruomenių ar senjorų bei neįgaliųjų organizacijų atstovams.

„Šių išvykų tikslas – kad kuo daugiau žmonių susipažintų su parlamentarizmo istorija, Seimo tvarka, kad pamatytų gyvai, kaip vyksta darbas“, – aiškino G. Burokienė.

Ant ratų

Panevėžio rajone išrinktas valstietis Petras Nevulis per metus parlamentinei veiklai išleido 11 889,56 euro. Daugiau kaip pusė šių lėšų – 6 240,64 euro atiteko automobilio remontui, eksploatacijai ir kurui. 2018 m. tam buvo skiriama labai panaši suma – 6244,41 euro. Anot parlamentaro, jo automobiliui jau dešimt metų, tad daugiau priežiūros reikia daugiau.

Mašina nenauja, per metus nuvažiuoju apie 60 tūkst. kilometrų. Daugiausia prasukta rajono keliais, kai kurie jų vis dar žvyruoti. Tenka ir važiuoklę patvarkyti, ir padangas dažniau keisti“, – aiškino P. Nevulis.

Politikas nemažai išleido ir nuomoti autobusui ekskursijoms į Seimą – 1 042,92 euro. Jis įsitikinęs, kad tokios išvykos būtinos.

Iš parlamentinių lėšų daugiausiai išleidžiama automobilio remontui, kurui bei įvairiems suvenyrai.

„Į Seimą dažniausiai kviečiamės bendruomenių atstovus, taip pat senjorus, moksleivius. Norime parodyti, kaip dirba Seimas. Pastebime, jog daugelis po tokių ekskursijų nustemba, kad jų susikurtas vaizdas apie Lietuvos parlamentą gerokai skiriasi nuo realaus“, – mano P. Nevulis.

Įvairiems suvenyrams politikas per metus atseikėjo beveik 2805 eurus. Jo teigimu, per savaitgalį būna, kad susideda ir keli renginiai – nė į vieną tuščiomis rankomis nueiti negalintis.

„Jeigu viską reikėtų pirkti iš savo kišenės, niekur nevažiuotum, bet tuomet būtum niekam nežinomas ir nematomas. Ir dabar ne viskas gali būti apmokėta iš parlamentinei veiklai skirtų lėšų, tad kartais tenka atverti ir asmeninę piniginę“, – sakė P. Nevulis.

Atsisako gėlių

Daugiau kaip pusę visų parlamentinei veiklai skirtų lėšų automobilio eksploatavimui, techninei priežiūrai bei remontui – 5 796,11 Eur – išleido ir Seimo narys Bronislovas Matelis. Iš viso per metus parlamentinei veiklai jis iš valstybės biudžeto panaudojo 11 136,43 euro. Politikas motyvuoja niekuo nesiskiriantis nuo kitų parlamentarų.

„Mašina nenauja, gal jau aštuoneri metai, reikia ir remonto. Nemanyčiau, kad esu iš tų, kurie išleidžia daug savo transporto priemonei, pagal statistiką esu per vidurį“, – aiškino B. Matelis.

Nemažą dalį parlamentinei veiklai skirtų lėšų – 209,63 Eur – Seimo narys atseikėjo knygoms, o 1100,82 Eur – suvenyrams pirkti. Anot parlamentaro, jeigu tik eina į renginį, visuomet stengiasi ką nors nupirkti. Tiesa, kaip ir daugelis parlamentarų, ne iš savo, o valstybės kišenės.

Vienintelis dalykas, ką vengia pirkti seimūnas, yra gėlės. B. Matelio teigimu, vieša paslaptis, kad gėlių pirkimas – geriausias būdas išsigryninti pinigus, mat jomis prekiaujantieji paprastai verčiasi individualia veikla, tad čekyje galima įrašyti bet kokią sumą, kurią politikas gali vėliau išsigryninti ir panaudoti kitoms reikmėms.

Reklama savame laikraštyje

Praėjusiais metais B. Matelis atseikėjo 1 910,10 euro ir viešosios informacijos rengėjų teikiamoms paslaugoms. Jo teigimu, palyginti su kitais politikais, suma net pernelyg kukli. Šie pinigai buvo skirti pasveikinti tam tikromis progomis, rinkėjams pranešti apie pasikeitusį savo kaip Seimo nario biuro darbo laiką. Taip pat buvo pora užsakytų straipsnių. Daugiausia lėšų viešinimui nuėjo į paties B. Matelio šeimos valdomą įmonę, leidžiančią laikraštį.

„Dar kadencijos pradžioje kreipiausi į Etikos komisiją, ar galiu parlamentines lėšas naudoti savo šeimos laikraščiui. Jie man pasakė, kad tokią teisę turiu. Vis dėlto esu antirekordininkas, vienas iš mažiausiai išleidusių savęs viešinimui“, – sakė B. Matelis.

Jo nuomone, demokratinėse šalyse, taip pat Europos Parlamente jokios kontrolės, kur išleidžiami parlamentinei veiklai skiriami pinigai, nėra. Uždraudus Seimo nariams iš šių lėšų nuomotis automobilius, dabar didesnioji dalis vis tiek skiriama nuosavų automobilių priežiūrai ir remontui.

„Jeigu neliktų lėšų parlamentinei veiklai, įdomu, kiek Seimo narių tuomet lakstytų po bendruomenių šventes su šakočiais, pirktais iš savo pinigų“, – retoriškai klausia Seimo narys.

Nusibrėžia ribą

Panevėžiečių į Seimą išrinktas Povilas Urbšys pernai parlamentinei veiklai iš valstybės iždo išleido 10 315,60 euro. Kaip pats pabrėžė – sutaupė 1644,86 euro mokesčių mokėtojų pinigų.

„Svarbu, ar pats Seimo narys nusibrėžia raudoną liniją, kurios stengiasi neperžengti. Tik parlamentaras apsispręs, ar degalus pils į savo automobilį, ar ir į žmonos. Ar tarnybiniais telefonais naudosis tik pats ir jo padėjėjai, ar jie bus išdalyti šeimos nariams. Tenka pripažinti, kad tą sukontroliuoti sunku, parlamentinės lėšos yra savotiškas Seimo nario gundymas“, – neslepia P. Urbšys.

Jis pats automobilio priežiūrai ir eksploatacijai išleidęs 4 058,69 euro, dar 523,00 euro kainavo draudimas. Taip pat nemažą dalį atseikėjo suvenyrams – 1828,1 euro, o 738 eurus sumokėjo už gėles.

„Stengiuosi visada būti aktyvus, bet reikia ir nusistatyti taisykles, kokios sumos reprezentacijai negalima peržengti“, – kalbėjo P. Urbšys.

Nors panevėžietis giriasi, kad neišnaudojo visų jam skirtų parlamentinei veiklai lėšų, iki Seimo taupuolių P. Urbšiui dar toli. Pernai konservatoriai Gabrielius Landsbergis ir Ingrida Šimonytė bei „socialdarbietis“ Gediminas Kirkilas parlamentinei veiklai neišleido nė cento. Dar dalis parlamentarų „išsivertė“ išleidę iki 5000 eurų per metus.

Komentarai

  • „Sekundė“ P.Nevulį jau ir į europarlamentarus pakėlė.

  • Matelis toks teisinguolis, toks renkantis kitų nuodėmes, tačiau parlamentinius pinigus sau sau sau naudojantis. Ką jau ten tiek remontuoti automobiliui už 6 tūks. pinigų??? Galima už tiek nusipirkti kitą. Tarp kitko daugumos rinkėjų automobiliai tiek ir kainuoja. O jau mat autoservisai tai negali išgryninti pinigų? Tik nepasakokit.

    • Atsakyti
    • ašaros akyse kai man už ilgametį darbą kenksmingom salygom algos į rankas tai sumoka mažiau negu kad gauna seimūnai tušinūkams ir gėlėms

  • O seimo narių lakstymas po renginius prieš rinkimus, ar ne gėda ? Dar šūdinas dovanėles dalina, nupirktas už mūsų pinigus. Svoločizmas. O vienas dar aiškina, kad ir daugiau išleisti galėjo tik nespėjo. Ubagas.

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (4)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų