Aldonos gatvėje neilgai trukus turėtų prasidėti statybos – Savivaldybė ieško rangovo buvusiam mokinių bendrabučiui pertvarkyti į socialinį daugiabutį.

Valdiška pastogė – nepigus pirkinys

Valdiška pastogė – nepigus pirkinys

 

Panevėžyje išaugus nedidelių butų paklausai, Savivaldybė pati imasi statyti pirmąjį mieste socialinį daugiabutį. Beveik pačiame centre, Muzikinio teatro pašonėje, per ateinančius porą metų buvusio mokinių bendrabučio vietoje bus įrengti socialiniai būstai ir atkelti nepasiturintys žmonės. Tai bus iki šiol stambiausias objektas Aukštaitijos sostinėje, pritaikytas remtiniesiems.

Savivaldybė jau skelbia viešųjų pirkimų konkursą bendrabučio kapitaliniam remontui atlikti ir aplinkai sutvarkyti. Planuojama, kad būsimame daugiabutyje įsikurs daugiau nei 100 neišgalinčiųjų įsigyti nuosavos pastogės.

Gyvenimas be savo namų

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) žiniomis, pagal laukiančiųjų socialinio būsto skaičių Panevėžys yra septintas iš 60-ies šalies savivaldybių. Rugsėjį eilėje būsto laukė 307 panevėžiečiai – šeimos ir pavieniai asmenys, Panevėžio rajone – 99.

Daugiau nei Aukštaitijos sostinėje socialiai remtinųjų, laukiančių būstų, yra Jonavos rajone, Marijampolėje bei keturiuose didžiuosiuose miestuose. Daugiausia – beveik 1700 – pastogės neturinčiųjų suskaičiuojama Vilniuje. Trumpiausia eilė prie socialinių būstų raktų – Birštone (26) ir Skuodo rajone (40).

Iš viso Lietuvoje socialinio būsto eilėje laukia daugiau nei 10,5 tūkst. žmonių. Ir nors šeimos pastogės tikisi metų metus, SADM duomenimis, savivaldybės neišleidusios daugiau nei 13 mln. Eur socialiniams būstams pirkti. Šiuos pinigus jos sukaupė pardavusios senus būstus.

Dėl brangios rekonstrukcijos upytiečių auksiniu pramintame aštuonių butų socialiniame daugiabutyje gyventojai turėtų įsikurti jau gruodį.

Menka pasiūla

Panevėžio savivaldybė, ministerijos žiniomis, pardavusi jai priklausiusius senus būstus, netinkamus socialiai remtiniems žmonėms apgyvendinti, gavo 46 tūkst. Eur, Panevėžio rajonas – 52 tūkst. Eur. Nors už šiuos pinigus turėjo būti perkami nauji socialiniai būstai, pinigai liko nepanaudoti.

Miesto infrastruktūros skyriaus specialistės Liudmilos Marazaitės teigimu, dauguma parduotųjų – kambariai buvusiuose bendrabučiuose, dažniausiai su bendro naudojimo virtuve ir sanitarinėmis patalpomis, arba butai be patogumų senuose, itin prastos būklės namuose.

„Toks būstas buvusiame bendrabutyje, kur ir virtuvė, ir tualetas bendri, Panevėžyje kainuoja vos kelis tūkstančius eurų. Įsivaizduokit, kiek jų reikia parduoti, kad surinktum 46 tūkst. Eur. O už tokią sumą esant dabartinėms nekilnojamojo turto kainoms mieste geriausiu atveju pavyktų nupirkti tik du vieno kambario butus“, – skaičiavo L. Marazaitė.

Ministerijos suskaičiuoti pernai nepanaudoti pinigai, tikina specialistė, nedings iš miesto biudžeto – už juos dar bus perkami socialiniai būstai.

Anot L. Marazaitės, tai nereiškia, kad Panevėžio savivaldybė ignoravo nepasiturinčių panevėžiečių teisę sulaukti socialinio būsto. Anot specialistės, būstai pernai buvo perkami ne iš pinigų, gautųjų pardavus senuosius, o kitų finansavimo šaltinių. Per 2018-uosius Panevėžio savivaldybė nupirko daugiau nei 20 būstų. Tiesa, ne visi jie atiteko vargstantiesiems. Dalis skirta apgyvendinti mieste trūkstamiems specialistams. Šįmet nupirkti 23 būstai.

Viena esminių kliūčių, neleidžianti Savivaldybei tiesiog pripirkti socialinių būstų, pasak specialistės, yra Panevėžyje parduodamų butų būklė ir menka mažo ploto būstų pasiūla. Aukštaitijos sostinėje nupirkti butą, atitinkantį esmines sąlygas socialiniam būstui – nereikalaujantį kapitalinio remonto, neslegiamą paskolos už namo renovaciją ir dar nedidelio ploto, nėra taip paprasta. L. Marazaitės teigimu, Savivaldybė galėtų nupirkti ir 3 kambarių socialinių butų, bet į juos atsikrausčiusiems mažas pajamas gaunantiems gyventojams taptų nemenka finansine našta komunaliniai mokesčiai.

Startuos rekonstrukcija

Sumažinti eilę laukiančiųjų valdiškos pastogės Panevėžio savivaldybė planuoja buvusį mokinių bendrabutį Aldonos gatvėje pertvarkiusi į socialinį daugiabutį.

Šiuo metu skelbiamas viešųjų pirkimų konkursas rangos darbams atlikti.

Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Juknos teigimu, buvusiame bendrabutyje bus įrengtas 71 butas, daugiausia – vieno ir dviejų kambarių.

Pirmajame aukšte numatyti butai, pritaikyti neįgaliesiems.

Į viešųjų pirkimų konkurso sąlygas įtraukti ir teritorijos prie būsimo daugiabučio sutvarkymo darbai – automobilių aikštelių, pėsčiųjų takų, žaidimų, poilsio aikštelių įrengimas, vejų apželdinimas.

Pasak T. Juknos, planuojama, kad būsimo daugiabučio naujakuriai įkurtuves švęs 2022-ųjų pradžioje.

Šiam projektui įgyvendinti ketinama panaudoti daugiau kaip 1,77 mln. Eur ES investicijų.

Mato išeitį

Būsima socialinio būsto kaimynystė išgąsdino aplinkinių namų gyventojus. Dar 2016 metais jie surinko apie 300 parašų, prašydami atšaukti sprendimą dėl socialinio būsto įkurdinimo pačiame miesto centre. Tuomet kaip vieną esminių motyvų prieštaraujantieji pateikė, jog socialiai remtinieji bus sutelkti vienoje vietoje, ir ragino Savivaldybę, užuot įrengus vieną daugiabutį, nupirkti vargstantiesiems butus skirtingose miesto vietose.

Visgi, pasak T. Juknos, renkantis tokį kelią laukiančiųjų pastogės eilė judėtų itin lėtai.

„Savivaldybė privalo užtikrinti gyvenamąjį būstą nepasiturintiems žmonėms, o praktika rodo, kad Panevėžyje galimybės nupirkti tinkamų socialinių būstų labai ribotos. Organizuojame konkursus, bet nuperkame vos trečdalį, nei suplanuojame. Tiesiog nėra tinkamos pasiūlos. Nematome kitos išeities, kaip tik pačiai Savivaldybei statyti socialinį daugiabutį“, – teigė T. Jukna.

Pastogę parūpino Europa

Panevėžio savivaldybei dar tik rengiantis socialinio daugiabučio statyboms, rajonas tokį jau turi. Dar 2016-aisiais iš Upytės eksperimentinio ūkio bendrovės, kuriai vadovavo rajono Tarybos narys, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Audrius Zalatoris, rajono Savivaldybė už 21 tūkst. Eur nupirko seną pastatą Upytėje. Vietiniai jį praminė auksiniu daugiabučiu, mat į šio rekonstrukciją investuota dešimtkart daugiau – 249 tūkst. Eur. Už tiek įrengti aštuoni daugiabučiai socialiai remtiniesiems. Tai yra vienas socialinis butas Upytėje atsiėjo apie 32 tūkst. Eur.

Rajono Savivaldybės administracijos direktoriaus Eugenijaus Lunskio teigimu, naujakuriams raktus nuo naujųjų namų planuojama įteikti jau gruodį.

Dar už 186 tūkst. eurų rajone nupirkta 10 socialinių būstų. Šiomis dienomis planuojama pasirašyti dar vieno tokio būsto Dembavoje pirkimo sandorį. Šie ir Upytės daugiabučio rekonstrukcijai išleisti pinigai, iš viso per 430 tūkst. Eur, yra europinė Panevėžio rajonui skirta parama ir pačios Savivaldybės indėlis.

SADM įvardyti kaip socialiniams būstams pirkti Panevėžio rajono nepanaudoti 52 tūkst. Eur, pasak E. Lunskio, sukaupti nuo 2015 m. pardavus 14 būstų – senų, kuriuos pageidavo įsigyti ilgamečiai jų gyventojai.

„Šitie pinigai pateko į bendrą rajono biudžetą ir panaudoti pagal Tarybos sprendimus“, – aiškino administracijos direktorius.

Komentarai

  • Jetau, koks ten butas Upytėje turėtų būti už 30 tūkstančių, jei kaime už tiek galima nusipirkt namą dar ir su sklypu.

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų