Mokytoja iš Panevėžio liko apstulbusi, kai susiruošusi trečiajai vakcinai sužinojo, kad šia jau yra „paskiepyta“. Dar didesnė nuostaba laukė jos kolegės, savo sveikatos istorijoje aptikusios, kad gavo net keturis skiepus nuo COVID-19.
Už vakcinavimą atsakingi asmenys tokius akibrokštus aiškina strigimais programinėje sistemoje.
„Buvau atsakinga ir supratau, kad skiepai apsaugo, tikiu mokslu ir nuoširdžiai medikams dėkoju už jų darbą“, – sako panevėžietė, prašiusi neviešinti jos pavardės.
Tačiau po klaidos ji nusprendė netylėti, suabejojusi, ar tikrai teisingus duomenis apie vakcinacijos mastus Lietuvoje skelbia statistikos rinkėjai. Mokytoja sako nė nebūtų įtarusi, kad net tokioje svarbioje informacijoje gali įsivelti klaidų, jei ne jos bendradarbė.
„Atėjo laikas trečiajai skiepų nuo COVID-19 dozei. Jau ruošiausi tam, kai kolegė įspėjo pasitikrinti portale e-sveikata, ar man tikrai priklauso. Mat ji nuėjusi į vakcinavimo centrą sustiprinančiojo skiepo sužinojo jau esanti paskiepyta net keturiomis dozėmis: trimis „Moderna“ ir viena „Pfizer“, – pasakoja panevėžietė.
Galop klaida jos kolegės elektroninėje sveikatos sistemoje buvo ištaisyta ir moteris gavo trečiąjį skiepą.
Tačiau tokį pat akibrokštą savo paskyroje aptiko ir pati pašnekovė.
„Nusprendžiau ir aš internete pasitikrinti, kiek skiepų esu gavusi. Negalėjau patikėti savo akimis – oficialiai jau turėjau tris dozes. Dėl to sistema nebeleido man registruotis pastiprinančiam skiepui“, – sako pedagogė.
Pagal e-sveikata skelbiamus duomenis, ši panevėžietė du skiepus – „Pfizer“ ir „Moderna“ – gavo tą pačią praeitų metų balandžio 21 dieną.
Trečioji dozė įrašyta buvo po mėnesio.
„Mes darbovietės visi kartu buvome nukreipti skiepytis du kartus. Balandį pirmą kartą ir gegužę – antrą. Abu sykius man suleido „Moderną“, – teigia mokytoja.
Aptikusi, kad neva jai suleista ir trečioji dozė, ji kreipėsi į vakcinavimo centrą Panevėžyje. Internetinė sistema medikams, aišku, rodė tris dozes ir šie nesutiko skiepyti pacientės dar kartą.
„Jie manęs atsiprašinėjo, tikindami, kad kai klaida bus ištaisyta, tada galėsiu ateiti. Bet esmė ne tai – kaip man dabar iš viso tikėti, kas čia vyksta“, – stebisi panevėžietė.
Vakare pasitikrinusi savo paskyrą e–sveikata portale duomenis rado jau teisingus.
„Tokie dalykai pasėja abejones. Ar iš tiesų mus pasiekia teisinga informacija apie vakcinaciją? Ar tikrai prioritetas yra sveikata, ar kažkas kita? Gal tereikalingi skaičiukai lentelių eilutėse?“ – svarstė kalbinta moteris.
Jos nuomone, jei vienoje darbovietėje dvi tokios pat klaidos, tuomet kiek netikslumų iš tiesų gali būti vakcinacijos statistikoje? Internetu nesinaudojantis žmogus net ir nesužinos, kiek jam priskirta skiepų, kol pats nenueis į vakcinavimo centrą.
„Šiandien eisiu skiepytis trečiąja doze, bet ateityje seksiu savo įrašus e-sveikatoje“, – ketvirtadienį kalbėjo pedagogė.
Už vakcinavimą Panevėžyje atsakingos miesto poliklinikos atstovai patikino, kad dėl šio atvejo nereikėtų skubėti abejoti visa vakcinacija, o juolab jos nauda.
„Tokių atvejų pasitaiko, tačiau labai retai, ir mes visada stengiamės juos išspręsti. Patikiname, jog tai niekaip nesusiję su dirbtiniu statistikos kėlimu”, – pabrėžia poliklinikos direktorius Karolis Valantinas.
Klaidos pacientų sveikatos istorijose, anot jo, paprastai atsiranda, kai užstringa vadinamoji „HybridLab“ sistema. Šioje yra suvedami vakcinavimo duomenys.
Kai sistema, pasak direktoriaus, neleidžia darbuotojui iš pirmo karto pasirašyti, tokiu atveju automatiškai fiksuojasi dubliai.
„Taip nutiko ir minėtu panevėžietės atveju. Apie šiuos sisteminius nesklandumus išsamiau galėtų paaiškinti „HybridLab“ programos administratoriai. Mūsų darbuotojai neturi galimybės įvesti klaidingų ar pasikartojančių duomenų, kadangi kiekvienas gyventojas yra identifikuojamas ir informacija sistemos apdorojama automatiškai pagal asmens kodą“, – aiškino direktorius.
Pasak K. Valantino, pastaruoju metu Panevėžyje vėl jaučiamas suaktyvėjimas skiepytis trečiąja doze. Medikai tai labiau sieja su terminuotu galimybių paso galiojimo laiku nei ligos grėsme ar naujosios omikron atmainos baime.
Statistikos departamento duomenimis, ketvirtadienį Panevėžio mieste bent viena doze buvo paskiepyta jau 59,3 tūkst. (70,1 proc.) gyventojų. Dviem dozėmis Panevėžyje pasiskiepiję 44,3 tūkst. žmonių. O trečiąją dozę jau gavę 15 proc. miesto gyventojų.
Daugiausia Panevėžyje pasiskiepijusių 35–44 amžiaus grupėje.
Visgi skiepijimosi kreivė Aukštaitijos sostinėje krenta. Aktyviausia gyventojai vakcinavosi gegužę ir birželį.
Panevėžio rajone bent viena doze paskiepyta per 25 tūkst. (71,1 proc.) gyventojų. Tris kartus dėl COVID- 19 šioje savivaldybėje vakcinavosi taip pat apie 15 proc.
Visoje Lietuvoje bent vieną skiepų dozę jau gavę 1,8 mln. (67,4 proc.) gyventojų, o sustiprinamąją trečiąją – 14,3 proc.
Ketvirtadienį, Statistikos departamento duomenimis, Panevėžyje COVID-19 sirgo 976 gyventojai. Per dvi paskutines savaites sergamumas mieste jau siekia 1404 atvejus šimtui tūkstančių gyventojų.
Panevėžio rajone klastingasis koronavirusas šiuo metu į lovą paguldęs 225 gyventojus, o pastarųjų dviejų savaičių sergamumas siekia 790 atvejų šimtui tūkstančių gyventojų.