P. Židonio nuotr.

Vakcinavimo centre – ir vėl apgultis

Vakcinavimo centre – ir vėl apgultis

Nuo šio pirmadienio išplėtus ratą žmonių, kuriems privalu kas 7–10 dienų testuotis, jeigu nėra persirgę ar pasiskiepiję, mobiliuosiuose punktuose – apgultis. Greitojo antigeno testo panevėžiečiams dabar tenka laukti visą savaitę ar net ilgiau. Testavimo sunkumai ir iš valdžios siunčiami perspėjimai, kad už testus nepasiskiepijusiesiems teks mokėti iš savo kišenės, vakcinavimo centro duris pirmą kartą privertė atverti gerokai daugiau panevėžiečių.

Nuo praėjusios savaitės ir vėl mušami pirmą kartą pasiskiepijusiųjų rekordai. Tokiam antplūdžiui nebuvo pasiruošta, tad svarstoma iš atostogų atšaukti kai kuriuos darbuotojus.

Jeigu jums privalu testuotis kas 7–10 dienų, gali būti, kad jau pavėlavote. Pirmadienio popietę pabandžius internetu užsiregistruoti greitajam antigeno testui paaiškėjo, kad nėra taip paprasta. Panevėžio rajono poliklinikoje laisvų vietų yra tik kitą pirmadienį, rugpjūčio 2 dieną, o Panevėžio miesto mobiliajame punkte vos dvi vietos likusios rugpjūčio 3 dieną. Todėl paskutinę minutę prisiminę būtinybę testuotis galite ir neturėti galimybės eiti į darbą.

Kaip teigė Panevėžio miesto savivaldybės Socialinių reikalų skyriaus Sveikatos poskyrio vedėjas Mindaugas Burba, jau nuo praėjusios savaitės buvo gerokai padidinti pajėgumai, nors akivaizdu, kad to anaiptol nepakanka. Tačiau koją kiša žmogiškųjų išteklių trūkumas.

„Iki praėjusios savaitės per dieną mobiliajame punkte buvo atliekama apie 190 testų, o dabar pajėgumai padidinti iki 260 tyrimų. Galėtume jų ir dar daugiau padaryti, bet nėra kam dirbti“, – tenka pripažinti M. Burbai.

Jo teigimu, darbo krūvis išaugo staiga – nuo praėjusios savaitės vidurio vietos atlikti greituosius antigeno testus ištirpo akimirksniu. Mat buvo pranešta, jog nuo šio pirmadienio periodiškas testavimasis privalomas tampa nepersirgusiems ir nepaskiepytiems krovinių ir keleivių vežėjams, laisvalaikio, pramogų, kultūros sričių, maitinimo įstaigų darbuotojams. Taip pat kariams, viešojo administravimo subjektų darbuotojams bei žmonėms, kurie dirbs su pastaruoju metu į Lietuvą atvykstančiais nelegaliais migrantais.

„Taip, dėl vietų mes turime problemų, bet tai vyksta ne tik Panevėžyje, o ir kitur Lietuvoje. Vos kelios savivaldybės geba užtikrinti sklandų testavimą“, – kalbėjo M. Burba.

Nauji rekordai

Vieni apgulė mobilųjį punktą, kiti – vakcinavimo centrą. Tokį staigų norinčiųjų skiepytis šuolį lėmė ir šalies vadovų pareiškimas, kad nepasiskiepijusiesiems už testus gali tekti susimokėti iš savo kišenės. Pasak vyriausiojo Panevėžio savivaldybės gydytojo, skiepijimo pakilimas stebimas jau nuo praėjusio pirmadienio. Štai įprastai per dieną į vakcinavimo centrą ateidavo apie 70–130 žmonių, besiskiepijančių pirmą kartą, o nuo praėjusios savaitės buvo mušami rekordai.

Panevėžiečiai labiausiai pageidauja skiepytis „Pfizer“ gamintojo bei „Janssen“ (gamintojas – „Johnson&Johnson“) vakcina, kurios tereikia vienos dozės. Kaip ir kitiems didiesiems miestams, Panevėžio vakcinavimo centre teko sunaikinti 710 dozių taip ir nespėtos panaudoti „Moderna“ vakcinų. Likusių gamintojų skiepų teko išpilti vos po kelias dozes.

„Didėjimas labai žymus. Pirmadienį pirmą kartą besiskiepijančiųjų sulaukėme 250, ketvirtadienį – 340, o penktadienį jau 380. Džiaugiamės gyventojų aktyvumu skiepijantis. Statistikos departamento skelbiami duomenys rodo, kad vakcina yra efektyvi priemonė valdant infekcijos plitimą. Daugiau kaip 80 proc. patenkančiųjų į stacionarą yra nepaskiepyti“, – naujomis tendencijomis džiaugiasi M. Burba.

Tiesa, tai tapo tam tikru iššūkiu. Anot M. Burbos, dėl vakcinų tiekimo pavyko išspręsti kilusius nesklandumus, deja, dėl žmogiškųjų išteklių yra kiek kitaip. Pastarosiomis savaitėmis vakcinavimo centre buvo savotiškas atokvėpis – didžioji dalis ateidavo revakcinuotis, todėl nemaža dalis darbuotojų išleisti atostogų. Tačiau esant tokiai situacijai jau svarstoma ir apie dalies jų atšaukimą iš atostogų.

„Po šiokio tokio atokvėpio ir mobilusis punktas, ir vakcinavimo centras dirba visu pajėgumu. Jau svarstoma iš atostogų atšaukti dalį kolektyvo, bet tai sudėtinga. Tikimės, kad šią savaitę dar kaip nors iškentėsime, o jau nuo kitos savaitės galėsime pasiūlyti didesnes apimtis tiek mobiliajame punkte, tiek ir vakcinavimo centre“, – teigė M. Burba.

Gelbėjo seniūnai

Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos vyriausiojo gydytojo pavaduotoja asmens sveikatos priežiūrai Danutė Pajėdienė teigė, kad vietos mobiliajame punkte pildosi sparčiai, tačiau kol kas pajėgumų didinti neskubama.
„Matysime, kaip bus toliau, kol kas stebime situaciją. Juk testus galima atlikti visoje Lietuvoje. Problemų kol kas nematome“, – teigė D. Pajėdienė.

Vakcinavimo centre pagyvėjimas taip pat jaučiamas, tačiau srautai nėra išaugę tiek, kad būtų nesusitvarkoma su padidėjusiu darbo krūviu. Kaip pastebi pavaduotoja, medikai skiepų klausimais jau seniai nebėra autoritetai. Rajone nemaža dalis žmonių gyvena iš socialinių pašalpų, tad testavimas dėl darbo tokiems žmonėms nėra aktualus. Tačiau vis tdėlto yra svertų, kurie ir šiuos žmones atveda skiepytis.

„Seniūnijose tikrai turėjome nemažai tokių atvejų, kai gyventojai atėjo skiepytis tik seniūnų paraginti. Pinigėlius gauna iš seniūnijų, tad kas moka pinigus, tas turi paskutinį žodį. Būtent seniūnų aktyvumas lėmė, kad mums neteko išpilti vakcinos – kol kas sunaudoti pavyko visas rajonui skirtas dozes“, – sakė D. Pajėdienė.

Daug dvejonių

Pirmadienio popietę prie vakcinavimo centro sutikti panevėžiečiai neslėpė, kad apsispręsti skiepytis juos pastūmėjo įvestas privalomas testavimas ir sklandančios kalbos, kad greitu metu ir už šiuos testus teks sumokėti pačiam. Pirmąjį skiepą gavęs Dainius teigė, kad nėra antivakseris, tačiau labiau linkęs pasikliauti savo imunitetu. Tačiau dabar akivaizdu, kad nepasiskiepijus daugelis durų gali būti uždarytos.

„Skiepijuosiu tik todėl, kad galėčiau dirbti be suvaržymų. Nors skiepai nėra privalomi, bet valdžia padarys taip, kad be jų negalėsi gyventi visaverčio gyvenimo, koks jis gali būti pandemijos sąlygomis. Tikiu mokslu, bet ta prievarta savotiškai atbaido. Turėtų būti visai kitokia valdžios komunikacija“, – manantis Dainius.

Grožio srityje dirbanti Monika taip pat pirmadienį sulaukė pirmojo savo skiepo. Kaip teigė panevėžietė, tik laiko klausimas, kada valdžia privers testuotis arba skiepytis visus, kurie dirba kontaktinį darbą. Tiek ji pati, tiek ir jos dukra paskiepyta visais privalomais skiepais, tačiau koronaviruso vakcina jai kelia daug abejonių.

„Nesu prieš skiepus, bet nuo koronaviruso vis atidėliojau, nes tai tik eksperimentinė vakcina. Bet suprantu, kad kito kelio nėra. Nors žinau kolegų, kurie pereina dirbti į pogrindį vien tam, kad nereikėtų skiepytis“, – sakė Monika.

 

Statistika

Šiuo metu Panevėžio mieste COVID-19 serga 28 panevėžiečiai. Naujų atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų rodiklis – 39,0.

Panevėžio rajone serga 9 gyventojai. Naujų atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų rodiklis – 25,6.

Panevėžyje iš viso paskiepyti 43 868 gyventojai (51,9 proc.). Imunitetą nuo COVID-19 turi 38 942 gyventojai (46 proc.).

Panevėžio rajone iš viso paskiepyti 18 476 gyventojai (52,5 proc.). Imunitetą turi 16 242 gyventojai (46,2 proc.).

Komentarai

  • Kadangi žmonės žodžio laisvė neturi ir pasirinkimo neturi, todėl yra varomi skiepytis. Mes gyvename be žodžio Laisvė Lietuvoje kaip 1990 metais, kur varo ten ir eina. Nors niekas nežino kaip bus pasisliepijus. Svarbu darbą vargana turėti už minimumą.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų