Sunegalavę gyventojai pastebėjo, kad nuo lapkričio vaistinėse nebegalima įsigyti kai kurių vaistų, kuriuos anksčiau vaistininkai parduodavo be gydytojo recepto.V.Bulaičio nuotr.

Vaistininkams prireikė raminamųjų

Vaistininkams prireikė raminamųjų

Į vaistines slaptus tikrintojus paleidusi valdžia taip įbaugino vaistininkus, kad ir pirkėjams tenka keisti įpročius. Tapo sunku be recepto nusipirkti iki šiol tautiečių pamėgtų vaistų „iš po stalo“.

Prieš keletą dienų panevėžietė Ligita, pajutusi stiprų galvos skausmą, suprato, kad be stiprių vaistų nuo skausmo migrenos priepuolio neįveiks. Šią bėdą moteris skubiai nugalėdavo tik vienos rūšies vaistais, kuriuos iki tol įsigydavo kiekvienoje vaistinėje be recepto.

Tačiau šį kartą Ligitai teko ilgiau kęsti skausmą, nes vaistininkas įprastos pagalbos nebesuteikė. Pirkėjos buvo griežtai paprašyta atsinešti gydytojo išrašytą receptą.

„Visuomet savo namų vaistinėlėje turėdavau šių vaistų, pasibaigus atsargoms, jų nusipirkdavau bet kurioje vaistinėje be recepto. Net nežinojau, kad šiems vaistams iš tikro reikia recepto. Pas šeimos gydytoją tą pačią dieną irgi nelabai pateksi. Tad teko su migrena grumtis silpnesniais vaistais, kurie sunkiai malšino įsiaudrinusį negalavimą“, – skundėsi „Sekundės“ pašnekovė.

Moteris prisipažino nė nesupratusi, kas čia pasikeitė, kad nebegalima įsigyti įprastų vaistų: „Pamaniau, jog tik šitie vaistai nebeparduodami be recepto, nes yra gana stiprūs. Bet paskui ir mano anyta papasakojo, kad negalėjo gauti savo įprastų kraujagysles plečiančių vaistų. Tai kas čia atsitiko?“

Panašiais klausimais po lapkričio 1-osios gyventojai užvertė ir Sveikatos apsaugos ministeriją. Žmonės teiraujasi, kodėl perkant vienus ar kitus vaistus vaistininkai pradėjo prašyti receptų, nors iki šiol ne visi tai darė.

Pirkėjai sunerimo

„Be jokios abejonės, tai yra susiję su neseniai įsigaliojusia naujove, leidžiančia vykdyti kontrolinius pirkimus“, – dėl pokyčių vaistinėse pirkėjus ramino Sveikatos apsaugos ministerijos Vaistinių ir farmacijos specialistų skyriaus vedėja Miglė Domeikienė.

Ji paaiškino, kad nuo lapkričio 1 dienos įsigaliojo nauja tvarka, leidžianti vaistinių veiklą tikrinti kontroliniais pirkimais. Tai reiškia, kad nuo šiol vaistines bet kuriuo metu gali patikrinti vadinamieji slapti pirkėjai.

Iki šiol tokią metodiką taikydavo tik verslo įmonės, o valstybinės kontroliuojančios institucijos panašiems tikrinimo būdams vaistinėse neturėjo teisinių galimybių. Tokia galimybė buvo patvirtinta siekiant skatinti racionalų vaistų vartojimą, tobulinti vaistinių veiklą, mažinti vaistų kainas, sudaryti žmonėms galimybę įsigyti pigesnių vaistų ir padėti jiems sutaupyti.

„Kontrolinių patikrinimų tikslas – įsitikinti, ar vaistinėse tinkamai teikiamos farmacinės paslaugos, ar farmacijos specialistai atlieka savo pareigą suteikti pacientams reikalingą informaciją apie vaistus, tinkamai patikrina vaistų receptus ir panašiai“, – „Sekundei“ teigė M. Domeikienė.

Ši tvarka įsigaliojo dar labai neseniai, tad kol kas, pasak pašnekovės, per anksti kalbėti apie patikrinimų rezultatus. Tačiau pirmieji pokyčiai esą jau pastebimi.

Lietuvos vaistinėms atstovaujančios organizacijos vadovė Kristina Nemaniūtė-Gagė tvirtina, kad valdžia diskriminuoja šalyje vertinamą profesiją – vaistininkus. DELFI nuotr.

„Matome, kad naujoji tvarka jau veikia, nes bijodami susilaukti nemalonumų vaistininkai pradėjo atidžiau tikrinti, ar žmonės tikrai yra gavę gydytojų receptus reikiamiems vaistams. Neabejojame, kad atėjus laikui kontroliuojanti institucija apie rezultatus praneš viešai ir išsakys savo pastebėjimus“, – tvirtino vedėja .

Duomenų, kuriuos receptinius vaistus farmacijos specialistai anksčiau parduodavo be receptų, ministerija neturi. Tačiau pagal gaunamus gyventojų paklausimus mato, jog tai būdavo kraujospūdį mažinantys, kraujotaką veikiantys, skausmą malšinantys ir kitokie vaistai.

Buvo išimčių

Kad minėtus vaistus pirkėjams anksčiau įsigyti būdavo lengviau, pripažino ir kai kurie kalbinti, bet viešintis nepanorę vaistininkai. Dabar jie tvirtina, jog taip elgtis nebedrįstų, nes be recepto parduotas receptinis vaistas gali užtraukti 200 eurų baudą.

„Pacientai vaistinėse dažnai prašo stipresnių vaistų nuo skausmo, kontraceptinių priemonių, vaistų, kuriuos vartoja ne pirmą kartą, tačiau dėl eilių pas gydytojus ar laiko trūkumo nespėja gauti recepto“, – „Sekundei“ teigė Lietuvos vaistinių asociacijos valdybos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė ir pridūrė, kad išimtiniais atvejais vaistininkai netgi gali tam tikrus receptinius vaistus išduoti be recepto.

Tačiau esant dabartinei valdžios pozicijai, anot jos, vaistinių darbuotojai baiminasi ir nebenori prisiimti asmeninės atsakomybės, todėl receptinių vaistų be recepto neparduoda.

„Nerimas dėl planuojamo įteisinti kontrolinio pirkimo ir vaistininkų tikrinimo mums kilo jau metų viduryje. Mėginome kalbėti su visais valdžios atstovais, kad tai diskriminuoja tokią šalyje vertinamą profesiją – vaistininkus. Pasirinkta priemonė – slapta sekti vaistininkus, vaistininkų bendruomenėje iš tiesų paskleidė baimę ir nepasitikėjimą“, – apie darbo sąlygas kalbėjo asociacijos pirmininkė.

Lietuvos vaistinėms atstovaujančios organizacijos vadovė atkreipia dėmesį, kad nė vienos profesijos atstovai Lietuvoje nėra slaptai sekami. Tik STT, FNTT ir Kriminalinė policija esą gali atlikti slaptą pirkimą ir tik tokiu atveju, kai turi informacijos apie padarytą ar daromą nusikaltimą.

Tad vaistininkai, pašnekovės nuomone, prilyginami didžiausiems nusikaltėliams. Nors pastaruosius taip pat slaptai sekti galima tik turint įrodymų, gavus teismo leidimą, o vaistininkus bet kada.

„Valdžia dažnai painioja šį slaptą tikrinimo būdą su slaptais pirkėjais, kuriuos verslininkai samdo siekdami tikrinti paslaugų kokybę ir norėdami tobulinti bendravimo su klientais įgūdžius. Pamirštama, kad pagal šiuos rezultatus draudžiama identifikuoti ir bausti darbuotojus, o slaptų pirkėjų patikrinimų tikslas – priimti globalius sprendimus, kaip gerinti paslaugas ir jų kokybę. Sekti be pagrindo ar tik neva kažkam pasiskundus teisinėje valstybėje draudžiama“, – pabrėžė K. Nemaniūtė-Gagė.

Priešina su pirkėjais

UAB Nemuno vaistinė komunikacijos projektų vadovė Lina Skersytė „Sekundę“ patikino, kad nuo lapkričio pradėję galioti įstatymai didelių pokyčių kasdieniame jų vaistinių darbe nepadarė. Vaistininkų darbas esą visuomet buvo reglamentuojamas: dirbta laikantis įstatymų, receptiniai vaistai buvo parduodami tik pateikus receptą, monitoriuose visuomet buvo informuojama apie kompensuojamųjų vaistų kainas, pasiūlomas pigiausias vaisto analogas.

Tačiau naujos valdžios priemonės, pasak pašnekovės, vaistinėse paskleidė įtampą. Vaistininkai jaučia baimę ir nerimą. O jų vardas siejamas su nesąžininga prekyba ir pagalba, kurią būtina stebėti.

Nebe pirmą kartą, L. Skersytės nuomone, naujais įpareigojimais sumenkintas vaistininko profesijos prestižas jau atsiliepia bendraujant su klientais. Pirkėjai vis drąsiau užsipuola vaistines dėl dalykų, kuriems šios įtakos neturi.

„Panaši situacija kartais kyla ir rekomenduojant pigiausią analogą. Kartais pacientas lieka nepatenkintas, kodėl jam yra siūlomas tas variantas, jei jis visą laiką vartoja kitus vaistinius preparatus ir jų keisti nesiruošia. Tad vaistininkams tenka ne vienoje situacijoje atlaikyti pacientų nepasitenkinimą“, – teigė L. Skersytė.

Ar slapti pirkėjai jau lankėsi šios įmonės vaistinėse, ji pasakyti dar negali. Tačiau, jos žiniomis, vaistų ar vaistinių preparatų pardavimo (išdavimo) gyventojams sąlygų nesilaikymas užtraukia baudą farmacinės veiklos vadovams nuo 500 iki 2400 eurų.

Komentarai

  • Dvėskite, dar daug Jūsų liko…

    • Atsakyti
  • Sveikatos ministerija nusprendė, kad gydytojai neturi darbo, tai dabar pas juos patekti bus dar sunkiau, nes srautai penkis kartus padidės, nes dėl kiekvieno lengvo negalavimo lėksime pas gydytoją, kur anksčiau pasitardavai su vaistininkų ir problema išspręsta. Užuojauta Jums mieli gydytojai, ne veltui 20% atlyginimus žadėjo pakelti.

  • Nieko jus tautieciai nesuprantate greitai pamatysite kam tai bus naudinga reikia citramono eisi pas gyditoja be recepto nenusipirksi o apsilankes pas gyditoja teks susimoketi .

  • Mano nuomonė, tai SAM su ministru VERYGA siekia, kad ligoniai vaistus pirktų LENKIJOJE, ir iš “brolių“ RUSŲ. Taip skatindamas vaistų kontrabandos srautus.

Rodyti visus komentarus (4)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų