P. Židonio nuotr.

Vaistai tapo deficitine preke

Vaistai tapo deficitine preke

Kad gautų gydymą, ligoniui tenka nueiti kone kryžiaus kelius jau ne tik dėl didelių eilių pas medikus, bet ir vaistų trūkumo.

Vaistinėse neliko net įprastų medikamentų nuo peršalimo, antibiotikų, vaistų širdies ir kraujagyslių, akių bei kai kurioms kitoms ligoms gydyti.
Pacientai vaistų ieško socialiniuose tinkluose, netgi turgavietėse, kur iš po prekystalio prekiaujama rusiškais medikamentais.
Panevėžietė senjorė Laimutė jau ne vienerius metus vartoja gydytojo paskirtus vaistus kraujo spaudimui mažinti.
Įprastai šeimos gydytoja reikalingą dozę išrašo pusmečiui.
Gruodį pasibaigus vaistams, Laimutė pasakoja apėjusi tikriausiai visas Panevėžio vaistines, ieškodama savo vartojamo „Nebilet plius“.
Nė vienoje jo nebuvo.
Viena vaistininkė pasiūlė paprašyti šeimos gydytojo išrašyti receptą stipresniems to paties gamintojo vaistams – tokių dar buvo likusios kelios dėžutės.
„Išbandžiau ne vienus vaistus, kol atradau tuos, kurie man geriausiai tiko. Todėl rizikuoti savo sveikata nenorėjau. Galiausiai po nuolatinių kelionių po vaistines pati pasigavau virusą, su aukšta temperatūra daugiau kaip savaitę išgulėjau lovoje“, – pasakojo Laimutė.
Panevėžietei pagelbėjo sesuo, namuose turėjusi du lapelius reikalingų vaistų.
„Galiausiai po dviejų savaičių vienoje vaistinėje išgirdau pasiūlymą kiek tik kojos leidžia bėgti į esančią Nemuno gatvėje – sistema rodė, kad į ją atvežtos kelios dėžutės man reikalingų vaistų. Tikiuosi, kad po pusmečio, kai vėl man išrašys receptą, tiekimas bus be trikdžių“, – vylėsi Laimutė.

Iš po prekystalio

Tokių kaip Laimutė, kone kasdien varstančių vaistinių duris ieškant reikalingų vaistų, daugybė. Vaistininkams tenka ne tik išklausyti jų priekaištus, bet ir atlaikyti tikras pykčio audras.
Ramygalos gatvėje veikiančios vaistinės savininkas Juras Kirkus teigia, kad šiuo metu labiausiai trūksta antibiotikų – populiariausio antibiotiko amoksicilino nėra jokia forma. Taip pat nėra kai kurių kardiologinių preparatų, akių lašų.
„Ir patys gydytojai nežino, kokių vaistų trūksta – e-sveikatos sistemoje nėra galimybės to pamatyti. Jau ir ministerijos lygiu bandoma spręsti šią problemą, tačiau tokios sudėtingos situacijos, kad taip masiškai trūktų įprastinių vaistų, nėra buvę net per pandemiją“, – teigė J. Kirkus.
Pasak jo, nors gripo banga jau kiek atslūgo, antibiotikų poreikis nedingo.
Jie – ne tik pirmas vaistas gydant gripo komplikacijas, bet ir kitas bakterines ligas. Vaistininko teigimu, nėra aišku, kada bus atnaujintas antibiotikų tiekimas, tad žmonės ieško įvairių išeičių. Jis pats girdėjęs, kad dalis pacientų vien dėl šių vaistų važiuoja į Lenkiją ar Latviją ar net griebiasi rusiškų vaistų iš po prekystalių.
„Daugelis panevėžiečių tikrai žino, kur to paties rusiško amoksicilino galima gauti, tik niekas pirštais nerodo. Žinoma, jis Europos Sąjungoje neregistruotas, tačiau kai yra kritinis atvejis, pacientai svarsto, kad jau geriau rusiškas iš po prekystalio nei jokio“, – pasakojo J. Kirkus.
Vaistų nėra ne tik mažose, bet ir didžiosiose tinklinėse vaistinėse. Anot vaistininko, kai kurių medikamentų tiekimas neatnaujinamas jau visus metus.
Nors ir anksčiau pasitaikydavo pavienių vaistų trūkumo, tačiau tokios tragiškos situacijos nėra buvę per visus jo darbo metus.
„Būna, kad žmonėms galime išduoti tik kelias dėžutes vaisto, esame pažadėję, kad „skolą“ grąžinsime vėliau, bet jau metai, kai tam tikrų vaistų negauname. Šiuo metu trūksta tokių vaistų, kurių stygiaus niekada nebūdavo, kai kurių net generinių nebėra“, – kalbėjo J. Kirkus.

Visą straipsnį skaitykite vasario 21 dienos (antradienio) „Sekundės“ laikraštyje.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų