Marius Morkevičius (ELTA) nuotr.

V. Čmilytė-Nielsen neabejoja, kad prezidento veto įmanoma atmesti

V. Čmilytė-Nielsen neabejoja, kad prezidento veto įmanoma atmesti

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen mano, kad valdančioji dauguma turi realių galimybių atmesti prezidento veto ir priimti pataisas, numatančias, kad nepasiskiepiję darbuotojai už COVID-19 testus nuo gruodžio mokėtų iš savų lėšų. Politikė tvirtina, kad Prezidentūra naujų argumentų vetuojant įstatymą nepateikė.

„Naujų argumentų nebuvo pateikta iš prezidento pusės, tai aš nematau, kodėl valdančioji dauguma turėtų balsuoti kitaip, nei balsavo, kai buvo priimtas šis įstatymas“, – ketvirtadienį prieš Seimo posėdį atsakydama į žurnalistų klausimus sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Seimo pirmininkė įsitikinusi, kad valdantiesiems gali pavykti surinkti bent 71 balsą, reikalingą atmesti šalies vadovo veto.

„Valdančioji dauguma turi 74 balsus. Dabar negaliu kalbėti už kiekvieną Seimo narį, tačiau manau, kad neišgirdus naujų argumentų ir puikiai suvokiant, jog šiuo metu miršta žmonės ir ta didžioji banga yra nevakcinuotų žmonių, kurie patenka į ligonines, ir kad reikalingos įvairios priemonės, tai, manau, kad bus valia šitam sprendimui“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

A. Armonaitė: šis veto nepaskatins žmonių skiepytis

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė taip pat tikisi, kad Seime pakaks balsų atmesti veto.

„Argumentų kalba vis dėlto turi nugalėti Seime“, – viliasi A. Armonaitė.

Laisvės partijos pirmininkė įsitikinusi, kad dabar galiojanti tvarka, kai profilaktiniai testai apmokami valstybės lėšomis, skatina žmones nesiskiepyti.

„Manau, kad šitas veto nepaskatins žmonių skiepytis. Mūsų tikslas yra kuo didesnis pasiskiepijimas ir įvairios paskatos turi būti. Dabar mes subsidijuojame tą nesiskiepijimą“, – mano ji.

Politikė pabrėžia, kad šiomis pataisomis valstybės lėšomis nebefinansuoti buvo siūloma tik tų testų, kurie būtini nepasiskiepijusių darbuotojų profilaktiniam patikrinimui.

„Nėra taip, kad žmonės negalės testuotis. Žmonės galės testuotis ir testuojasi, jeigu jie jaučia simptomus, yra gydytojo patarimų ir t.t. Kalbame apie testavimą darbo vietoje, kai esi apsisprendęs nesiskiepyti. Tai reikia skiepytis. Vienintelis kelias įveikti pandemiją yra skiepijimas“, – aiškino A. Armonaitė.

S. Skvernelis: balsavime nedalyvausime

Opozicinės Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Saulius Skvernelis žada, kad jo politinė jėga balsavime dėl veto atmetimo apskritai nedalyvaus, kaip kad pasielgė priiminėjant patį įstatymą.
„Matyt, laikysimės nuoseklios pozicijos, kurios laikėmės ir priiminėjant – nedalyvavome balsavime. Galbūt valdantieji išgirs tuos siūlymus ir argumentus, kad kompromiso paieška yra labai svarbi“, – tvirtino S. Skvernelis.

Ekspremjero teigimu, jų palaikymo siūlymas įvesti mokamus testus galbūt galėtų susilaukti tik tuomet, jeigu prievolė už juos apmokėti tam tikrą laiką būtų numatyta darbdaviui ir tik po to darbuotojui.
„Kompromisas galėtų būti, kad tam tikru pereinamuoju laikotarpiu liktų darbdaviui tokia pareiga, o po to atsirastų darbdaviui arba darbuotojui. Manau, kad tada būtų galima kažkaip pretenduoti į mūsų balsus. Kol kas mes linkę laikytis tos pačios pozicijos“, – aiškino S. Skvernelis.

ELTA primena, kad prezidentas G. Nausėda trečiadienį vetavo įstatymo pataisas, kuriomis nepasiskiepiję darbuotojai turėtų patys susimokėti už privalomus testus nuo COVID-19.
„Šalies vadovas pabrėžia, kad įstatyme numatytas reguliavimas gali reikšmingai pabloginti privalomojo sveikatos tikrinimo – testavimo dėl užkrečiamosios COVID-19 ligos – prieinamumą ir žmonių motyvaciją atlikti šiuos tyrimus. Tai reikšmingai sumažintų privalomai tikrintis sveikatą dėl užkrečiamosios ligos turinčių darbuotojų skaičių ir lemtų pavėluotą COVID-19 ligos diagnostiką ir nekontroliuojamą plitimą.

Prezidentas atkreipia dėmesį, kad ekstremaliosios situacijos metu valstybė privalo užtikrinti žmonių sveikatos apsaugą ir visų trijų pandemijos valdymo dalių – vakcinavimo, testavimo ir gydymo – prieinamumą. Pritardamas įstatymo iniciatorių deklaruojamam tikslui padidinti vakcinacijos lygį, šalies vadovas pažymi, kad vienintelis kelias pandemijai valdyti – taiklus testavimas ir aktyvus skiepijimosi skatinimas“, – rašoma Prezidentūros pranešime.

G. Nausėdos teigimu, testavimas ir skiepijimas negali būti priešinami. „Tai – kartu veikiančios priemonės, todėl skiepijimas turi būti skatinamas, o testavimo prieinamumas – užtikrintas. Be to, ekspertų teigimu, nėra mokslinių tyrimų, kurie pagrįstų mokamą testavimą kaip vakcinacijos skatinimo priemonę“, – teigiama pranešime.

Priimant šias pataisas Seime balsavo minimalus Seimo narių skaičius – 71 parlamentaras. Opozicija balsavime nedalyvavo. Seimo posėdžių salės dešinėje įsitaisę parlamentarai vieningai kalba, kad pataisos skiepijimo tempų nepaspartins, veikiau priešingai – turės neigiamą efektą: skaldys visuomenę, didintų bedarbių gretas, taip pat esą mažėtų besitestuojančiųjų skaičius.

Komentarai

  • Varo kaip su buldozeriu KGBistu palikuonis priversti zmones skiepitis nors konstitucijos 21 straipsnis uztikrina zmogaus kuno nelieciamybe nebegalioja Lietuvoje konstitucija

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų