Užsimojo pažaboti skolininkus

Užsimojo pažaboti skolininkus

Nesusimokėjusieji privalomojo sveikatos draudimo (PSD) neturėtų nustebti, kad jau netrukus skola bus išieškota priverstinai. Šios savaitės pradžioje visiems skolininkams į jų asmenines „Sodros“ paskyras išsiųsti priminimai apie nevykdomą prievolę ir raginama atsiskaityti iki sausio 31-osios.

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Komunikacijos skyriaus atstovas Rytas Stalnionis sako, kad informuota apie 20 tūkst. asmenų, o jų bendra skola siekia 5,7 mln. eurų. Jo teigimu, individualias priežastis, kodėl išaugo skolos, būtų sunku nuspėti, tačiau didelė dalis tų žmonių yra emigravę iš Lietuvos ir nedeklaravę savo išvykimo.

„Jie įsivaizduoja, kad negyvena šalyje ir daugiau nieko neturi daryti, tačiau įstatymas įpareigoja visus išvykstančiuosius ilgesniam negu pusės metų laikotarpiui apie tai deklaruoti. Jeigu tai nėra padaryta, visi nedirbantys, negaunantys jokių pajamų ir nedrausti valstybės privalo draudimą susimokėti patys. Natūralu, kad jiems tos įmokos skaičiuojamos ir susidaro skola. Daugelis žmonių būtent dėl tos priežasties tapę skolininkais“, – “Sekundei“ teigė R. Stalnionis.

Tokių skolininkų veikiausiai yra ir daugiau, tačiau „Sodra“ PSD įmokas administruoja tik nuo 2016 metų sausio 1 dienos, tad ir skolas skaičiuoja nuo tos datos. Pasak Komunikacijos skyriaus atstovo, už ankstesnį laikotarpį žmonės vis dar skolingi Valstybinei mokesčių inspekcijai.

Pastebima, kad daugelis reagavo į pranešimus ir tvarkosi su skolomis. Vieni rūpinasi dokumentais, kiti susimoka. Pastarųjų yra nemažai.

„Sodros“ atstovas priminė, kad išvykimą deklaruoti galima ir atgaline data – už 2016 metus. Tada automatiškai bus perskaičiuotos įmokos ir panaikintos skolos.

Darbo santykių neturintys, jokios ekonominės veiklos nevykdantys ir valstybės lėšomis nedrausti asmenys kas mėnesį privalo savarankiškai mokėti PSD įmokas. Jos sudaro 9 procentus minimalios mėnesinės algos. Mėnesio įmoka šiuo metu yra 34,20 Eur.

Išieškoma ne per antstolius

Anksčiau ar vėliau bus paprašyta skolą grąžinti ir kitiems asmenims. Pasak R. Stalnionio, tiesiog tai daroma pamažu, nenorint sukelti šoko. Tuo labiau kad dalis skolininkų buvo pajudinti ir praėjusių metų pabaigoje. Be to, nuo pernai vasaros bendraujama su ūkininkais. Jie PSD įmokas moka savarankiškai. Tad tokie skolų nurašymai nėra naujiena.

Komunikacijos skyriaus atstovo teigimu, skolininkų yra labai daug – apie 300 tūkst., o jų skola siekia apie 70 mln. eurų. Kiek tokių gyvena Lietuvoje, o kiek išvykę, sunku pasakyti, nes nėra galimybės jų patikrinti, jeigu nedeklaravo išvykimo.

Pasak R. Stalnionio, kol kas nė vienas nelaikomas piktybiniu skolininku, nes nėra tam pagrindo. Skola išieškoma ne per antstolius, bet nurašant pinigus nuo sąskaitos per centralizuotą Piniginių lėšų apribojimo informacinę sistemą (PLAIS). Jeigu pinigų nepavyksta nurašyti iš karto, nes jų nėra sąskaitose, mokėjimo nurodymas laukia tol, kol atsiranda lėšų.

„Kadangi pirmieji mokėjimo nurodymai per sistemą buvo pateikti tik praėjusių metų gruodį, dar anksti daryti išvadas, ar ten pavyko, ar nepavyks, kiek tų nesėkmingų bandymų. Juk kurį laiką gali nebūti tose sąskaitose pinigų“, – kalbėjo specialistas.

R. Stalnionio tvirtinimu, „Sodra“ neturi tikslo išieškoti skolų iš asmenų, kurie neturi mokėti tų PSD įmokų, nes yra išvykę. Nors nuo praėjusių metų pradžios daug kartų skelbta apie skolų grąžinimą, bet pastebėta, kad žmonės nebuvo linkę išgirsti.

„Nežinau, ar tos priemonės jiems nebuvo pasiekiamos, ar dėl kitų priežasčių, tačiau efektas atsirado tik tada, kai buvo pradėta išieškoti. Mūsų tikslas sumažinti skolininkų. Kaip jų sumažės, visiškai nesvarbu. Mes tikrai neturime tikslo surinkti tam tikrą sumą. Mūsų tikslas – kad skolininkų būtų mažiau, be to, norime sutvarkyti savo registrus, kad matytume, kurie žmonės turi mokėti, kurie – ne. Tie, kuriems priskirta ta prievolė, privalo arba padengti įsiskolinimą, jeigu neišvykę, arba susitvarkyti dokumentus, kad nebūtų skaičiuojamos įmokos“, – aiškino R. Stalnionis.

Faktai

Privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis yra draudžiami asmenys, įsiregistravę darbo biržoje, taip pat tie, kurie yra sukaupę didesnį nei 30 metų darbo stažą.

PSD valstybės lėšomis yra draudžiamos nedirbančios moterys nėštumo laikotarpiu – joms reikia teritorinei ligonių kasai pateikti gydytojo pažymą; bei vienas iš tėvų, auginančių vaiką iki 8 metų ar daugiau vaikų iki 18 metų – jiems reikia su tapatybę patvirtinančiiais dokumentais atvykti į TLK ir pranešti, kuris iš tėvų turėtų būti apdraustas.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų