Sovietmečiu sunkiųjų metalų kaupykla paverstame Panevėžio pakrašty, dabar žinomame kaip Molainių filtracijos laukai, planuojama įkurti unikalų parką.
Svarstoma, kad jo takai galėtų būti pakelti virš kadmiu, cinku, nikeliu užterštos, šimtais tūkstančių pasodintų medžių dešimtmečiais valytos žemės, o stenduose pateikta informacija, kuo pasireiškia ir gresia beatodairiškas bei pragaištingas gamtos niokojimas. Panevėžio miesto savivaldybė rengiasi ieškoti architektų, kurie pasiūlytų, kaip buvusią užterštą, šiuo metu atgaivinamą zoną paversti traukos vieta.
Kad medžiais apsodinti 62 hektarų Molainių filtracijos laukai nebūtų niekam nereikalingi, ketinama dalį jų savotiškai civilizuoti.
Viena iš idėjų – nutiesti per teritoriją vedantį pažintinį pasivaikščiojimų taką.
„Planuojame skelbti architektūrinį konkursą. Iš specialistų lauksime pasiūlymų, kaip Molainių filtracijos laukus paversti įdomia, lankoma ir netgi išskirtine vieta“, – sako Savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas Saulius Glinskis.
Anot jo, per šiuos sunkiaisiais metalais užterštus laukus nutiestu taku einantieji galėtų susipažinti su žala gamtai jos netausojant ir kartu mokytųsi ekologinio požiūrio.
Apskaičiuota, kad tokio tako įrengimas galėtų kainuoti apie 3,7 milijono eurų.
Didžiąją lėšų dalį planuojama gauti iš ES finansinių fondų, prie idėjos įgyvendinimo prisidėtų ir Panevėžio savivaldybė.
„Kadangi toji tikrai nemaža teritorija buvo užteršta sunkiaisiais metalais, nei gyvenamųjų namų, nei gamyklų statyti ten negalima. Taką Molainių filtracijos laukuose norima panaudoti pažintiniams ir net mokomiesiems tikslams“, – teigė S. Glinskis.
Visą straipsnį skaitykite rugpjūčio 22 dienos (ketvirtadienio) „Sekundės“ laikraštyje. Prenumeruoti galite https://prenumerata.sekunde.lt/ – yra ir PDF formatu.
Komentarai
Užsodinkit mišku.
TSKAI YRA GERAI, BET KAS JAIS VAIKŠČIOS? KIEK MILIJONŲ PAKLOSIME ANT ŽEMĖS, KAD PASKUI GSLĖTUME MINDYTI?
KAŽKOKS ABSURDO TEATRAS…
GERIAU SUTVARKYKITE PVZ. PUŠALOYO GATVĘ, PASTATYKITE VIADUKĄ VIRŠ BĖGIŲ.
Ar kas nors ištyrė, kiek sunkiųjų metalų kaupiasi augaluose, medžių lapuose? Kiek ilgai tarnaus medinis pažintinis takas? Jau yra takų, kurie uždaryti, nes supuvo. Gal geriau asfaltuoti takai? Jie tarnautų ilgiau.