Nuo kitų metų savivaldybėse žadama inicijuoti bandomuosius projektus, pagal kuriuos mažiausiai viena pradinukų klasė ar priešmokyklinė darželio grupė visose mokyklose gautų nemokamą maitinimą.

Užmojis – pradinukus maitinti nemokamai

Užmojis – pradinukus maitinti nemokamai

 

Jaunoms šeimoms Vyriausybė pamėtėjo viltį sulaukti geresnio gyvenimo.

Nuo kitų metų savivaldybėse žadama inicijuoti bandomuosius projektus, pagal kuriuos mažiausiai viena pradinukų klasė ar priešmokyklinė darželio grupė visose šalies mokyklose gautų nemokamą maitinimą. Visgi tokia tvarka savivaldybėms kol kas nebus privaloma. Dėl dalyvavimo tokiame projekte jos turi apsispręsti per mėnesį.

Iniciatyvą nemokamai maitinti pradinukus šalies merams šią savaitę pristatė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Ministerijos duomenimis, tokiai iniciatyvai pritaria 59 iš 60 šalies savivaldybių, o viena į paklausimą neatsakė. Apklausus daugiau nei 1 000 šeimų savivaldybėse, taip pat paaiškėjo, kad dauguma jų tokia iniciatyvai pritaria. Skelbiama, kad apklaustieji pritarė, jog taip būtų formuojami vaikų sveikos gyvensenos įpročiai, mažinama socialinė atskirtis – šiuo metu dalis nemokamo maitinimo atsisako ir dėl patyčių baimės.

Planuojama nemokamą maitinimą iš pradžių įvesti mokyklos vienoje priešmokyklinukų ar pradinukų klasėje. Joje visi vaikai, nepaisant tėvų gaunamų pajamų, maitintųsi už valstybės lėšas. Tokių klasių skaičius būtų palaipsniui didinamas.

Skaičiuojama, kad toks eksperimentas kitąmet kainuotų apie 12,5 mln. eurų, iš jų 2,4 mln. eurų būtų pačių savivaldybių indėlis. Už tiek nemokamai būtų pamaitinta 49,6 tūkst. vaikų. Skaičiuojama, kad vieno vaiko maitinimui metams prireiktų apie 340 eurų. Valstybės indėlis sudarytų 80 procentų, savivaldybės – 20 procentų. Pastarosios, kaip ir dabar, padengtų maisto gamybos išlaidas, o valstybė – maisto.

Sutiktų dalyvauti bandyme

Panevėžio rajono mero Povilo Žagunio teigimu, rajono Savivaldybė sutiktų dalyvauti tokiame bandomajame projekte. Kurioje mokykloje jis galėtų būti vykdomas, kol kas neaptarta.

„Mes tikrai stengtumėmės, kad mūsų, kaimo, vaikai gautų lygiai tokią pat galimybę nemokamai pavalgyti mokykloje, kaip ir kitose savivaldybėse“, – sako meras.

Pasak jo, kol kas neaišku, ar projekte galėtų dalyvauti visos mokyklos, ar tik viena klasė.

Vyriausybei paskelbus žinią, tvarkos, kaip būtų vykdomas projektas, žinių kol kas laukia ir miesto Savivaldybė.

Pasak Panevėžio savivaldybės Socialinių reikalų skyriaus Socialinių išmokų poskyrio vedėjos Zitos Ragėnienės, savivaldybės dar nėra gavusios jokios konkrečios informacijos.

Tiek mieste, tiek rajone nemokamą maitinimą gauna nemažai moksleivių.

Per pirmą šių metų ketvirtį mieste nemokamą maitinimą gavo beveik 4 200 moksleivių. Pasak Z. Ragėnienės, tokia parama gali pasinaudoti šeimos, kuriose vieno nario pajamos per mėnesį mažesnės nei 183 eurai. Tam tikrais atvejais ši suma gali būti 244 eurai vienam šeimos nariui. Pavyzdžiui, jei moksleivius augina vienas tėvų arba šeimoje auga trys ir daugiau vaikų.

Vieno vaiko iki 4 klasės imtinai pietums vien maisto produktams įsigyti iš valstybės kišenės mieste per dieną skiriama 1,30 euro su PVM, pusryčiams – 70 centų. Nuo penktos klasės ir vyresnių moksleivių pietums – 1,40 euro, pusryčiams – 77 centai. Kitas išlaidas, susijusias su maisto gaminimu, pasak Z. Ragėnienės, finansuoja Savivaldybė.

Atsiranda atsisakančiųjų

Panevėžio rajono savivaldybėje nemokamą maitinimą per pirmąjį šių metų ketvirtį gavo 953 vaikai.

Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vyresnioji socialinių išmokų specialistė Violeta Labanauskaitė sako, kad yra buvę šeimų, kurios atsisakė jų atžaloms priklausančio nemokamo maitinimo.

Rajono vieno mokinio iki 4 klasės imtinai pietums pagaminti reikalingiems maisto produktams per dieną išleidžiama 1,35 euro, vyresniems mokiniams – 1,52 euro. Pusryčiams skirtiems produktams abiems grupėms dienai įsigyti skiriami 65 centai.

Faktas

Šiuo metu nemokamą maitinimą Lietuvoje gauna apie 50,5 tūkst. vaikų iš socialiai remtinų šeimų, tai sudaro beveik 15 procentų visų moksleivių.

Komentarai

  • Planuojama nemokamą maitinimą iš pradžių įvesti mokyklos VIENOJE priešmokyklinukų ar pradinukų KLASĖJE. Joje visi vaikai, NEPAISANT TĖVŲ PAJAMŲ, maitintųsi už valstybės lėšas.

    • Atsakyti
  • Visi norės pakliūti į tą klasę ir kas tada???

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų