P. Židonio nuotr.

Uždaryti alaus barai neviltin varė savininkus, atvėrę duris – kaimynus

Uždaryti alaus barai neviltin varė savininkus, atvėrę duris – kaimynus

Nors rudenį stojus karantinui uždarytų alaus barų savininkai Panevėžyje piktinosi tokio priverstinio nedarbo neišgyvensiantys ir svarstantys apie blaivesnes verslo kryptis, regis, aštuntą mėnesį tebesitęsiantys suvaržymai nesunaikino nė vieno mieste esančio baro.

Nepaisant, kad galimybių paso neturinčių lankytojų negalėdami įsileisti vidun daugelio barų savininkai jų apskritai neatidaro, savojo verslo jie nenutraukia. Panevėžio savivaldybės Miesto plėtros skyriaus specialistės Viktorijos Kuodienės teigimu, nuo pernai lapkričio 7-osios, kai dėl karantino buvo sustabdyta aludžių veikla, nė viena iš 55 tokių mieste gyvuojančių įstaigų lig šiol nelikviduota.

Kiek jų atnaujino veiklą atlaisvinus karantino ribojimus, Savivaldybė neturi duomenų. Patys alaus barų savininkai skaičiuoja, kad dabar, birželio vidury, lankytojus Panevėžyje priima daugių daugiausia kelios aludės iš daugiau nei pusšimčio registruotų.

Bunda ir gulasi su keiksmais

Algirdo gatvėje gyvenanti panevėžietė „Sekundei“ guodėsi, kad su vasaros pradžia, kai aludėms buvo leista pradėti lauke priiminėti klientus, baigėsi jos pačios, o ir daugelio aplinkinių daugiabučių, iš įpročio dar pavadinamų bendrabučiais, gyventojų ramybė. Anot jos, jau pirmą vasaros dieną pažadino ne įprastas paukščių čiulbesys, o keiksmai, sklindantys iš netoli namo esančios aludės.

„Tą aludę, manau, žino visas Panevėžys. Ji – prie Žagienio upelio, tarp Aukštaičių ir Algirdo gatvių. Neoficialiai visi ją vadina „Duobe“, o koks tikras pavadinimas, man taip ir nepavyksta išsiaiškinti“, – kalbėjo viešinti pavardės neišdrįsusi moteris.

To daryti ji sako nedrįstanti todėl, kad aludės klientai ir taip nesyk yra užkabinėję. Panevėžietė nerimauja, kad sužinoję vardą ar pavardę, netruks išsiaiškinti ir kur gyvena, o tada gali dužti ir buto langai.

Labiausiai ją trikdo iš minimos aludės kiemo sklindantys keiksmažodžiai.

„Atsibundu nuo keiksmų, valgydama girdžiu keiksmus, užmiegu irgi sklindant girtoms kalboms, „pagražintoms“ keiksmais. Atėjo draugė – ir toji sako, na ir kaimynai tavo. Sakau, keikiasi ne kaimynai, keikiasi aludės girtuokliai. Bet pasvarsčiusios nutarėm, kad juk ir jie kaimynai, nes buriasi šalia mano namų“, – kalbėjo moteris.

Ji sako jau esanti pagyvenusi ir nebeturinti kantrybės klausytis tokių keikūnų. Negana to, aludės kaimynystė seniai tapo įprasta gyvenimo dalis aplinkinių daugiabučių vaikams.

„Vaikai juk bėginėja netoli tos aludės, tad ir jie girdi keiksmažodžius, įsimena juos, galbūt dargi pasvarsto, kad taip kalbėti – norma“, – piktinosi senjorė.

Prašė pagalbos

Panevėžietė teigia, kad vos tik atlaivinus karantino gniaužtus ir vėl „Duobei“ atvėrus duris, skambinusi į Savivaldybę dėl prarastos ramybės, prašė bent pasakyti, kas valdo šią ne vienai jai gyvenimą kartinančią „knaipę“.

„Paskambinusi buvau kantriai išklausyta, sužinojau, kad aludės savininko pavardės taip ir neišgirsiu, kažkoks įstatymas draudžia ją viešinti, man buvo maloniai padėkota už skambutį. Bet kas iš to? Aludė kaip veikė, taip tebeveikia, keiksmai kaip liejosi iš jos kiemo – taip tebesilieja“, – Savivaldybės pagalba nusivylusi Algirdo gatvės gyventoja.

Dėmesys nepatiko

„Duobe“ pramintą alaus barą valdo bendrovė „Jomerta“. Jos vadovą Arvydą Veršelį žurnalistų dėmesys suerzino. Anot jo, barą skundžia viena moteris, kuri iš neturėjimo ką veikti slankioja aplinkui, klausosi, kas ką kalba, o vėliau skambinėja po instancijas.

A. Veršelis neslepia, jog skundais dėl jo baro veiklos instancijos užverčiamos jau bene dešimtmetį. Daugiau į žurnalistų klausimus A. Veršelis teigė nematantis reikalo atsakinėti, pridūręs, kad niekas niekada įmonės dėl alaus baro nėra baudęs. Tai pasakęs ir palinkėjęs geros dienos, A. Veršelis suskubo išjungti telefoną.

Pamena tik verslininkų skundus

Visgi Savivaldybės specialistė V. Kuodienė tikina, kad ne tik iš Algirdo gatvės gyventojos, bet ir apskritai nė iš vieno panevėžiečio nuo pat 2021-ųjų pradžios nė vieno skundo dėl alaus barų nėra gauta.

Pasak V. Kuodienės, per visą karantino laiką Savivaldybei skundėsi vien alaus barų savininkai dėl to, kad negali vykdyti veiklos, kad žlunga jų verslas. Nepaisant skundų, nė vienas alaus baras uždarytas nebuvo. Kiek jų atsidarė dabar, kai į pastatų vidų jau galima rinktis turintiesiems galimybių pasus, o susėdus lauke gurkšnoti alų draudimų nebėra, Savivaldybė duomenų neturi.

Iš viso Panevėžyje veikia net 55 alaus barai. Didžiausia bausmė jiems – darbo laiko sutrumpinimas. V. Bulaičio nuotr.

Iš viso Panevėžyje veikia net 55 alaus barai. Didžiausia bausmė jiems – darbo laiko sutrumpinimas. V. Bulaičio nuotr.

Uždaryti antrieji namai

Mieste veikiančių alaus barų savininkai skaičiuoja, kad iš 55-ių tokių barų kol kas veikia ne daugiau kaip 8. Kiti – uždaryti, laukia karantino ribojimų atšaukimo, kai lankytojus galės įsileisti vidun.

Porą alaus barų, kurių vienas – Nemuno, kitas – Klaipėdos gatvėje, valdanti Inga prašė neviešinti jos pavardės – paaiškino, kad ir taip susilaukianti neigiamos pažįstamų žmonių nuomonės dėl savo vykdomos veiklos. Ingos teigimu, jos alaus barai vis dar uždaryti. Atidaryti jų negalinti, nes neturi leidimo verslą kelti į lauką. Suolams statyti prie jos turimų komercinės paskirties pastatų pernelyg mažai vietos.

„Dedame viltis, kad Vyriausybė mums atsidaryti leis nuo liepos pradžios. Tada gal galėsime sukviesti žmones į aludžių vidų, jiems įprastą vietą“, – vylėsi Inga.

Pasak verslininkės, nemažai jos klientų aludėje viešėdavo nuo jos atidarymo iki pat uždarymo.

„Tikime, kad šiems žmonėms teikiame savotiškas socialines paslaugas. Kol būna aludėje, jie apsaugoti, nesušąla, neužpuolami. Matome, kad daugeliui aludės yra tapusios antraisiais namais. Ką dabar tiems žmonėms veikti, kur glaustis?“ – lankytojų gailėjo poros aludžių savininkė.

Suolų statyti nedrįso

Rūta Zuopelienė – dviejų aludžių, kurių viena įkurdinta Staniūnų gatvėje, buvusių bendrabučių apsuptyje, antroji – ties Vilniaus ir Vytauto gatvių kampu, savininkė. Abi šios aludės šiuo metu uždarytos.

„Atidaryti jų negaliu, nėra šalia kiemų, kur, susėdę po pavėsinėmis, galėtų maloniai bendrauti klientai“, – paaiškino R. Zuopelienė

Anot jos, aludės pastatas ties Vilniaus ir Vytauto gatvių kampu visai neturi kiemo, o ant šaligatvio prie gatvės žmonių nesusodinsi. O štai Staniūnų gatvėje esanti aludė įkurdinta tarp bendrabučių.

„Sustatytume suolus lauke, manau, kaipmat sulauktume skundų. Tai kiemas, kur bėginėja vaikai“, – neabejoja R. Zuopelienė.

Nepaisant, kad abi aludės vis dar laukia atidarymo dienos, R. Zuopelienė teigė, jog leisti į vidų žmonių nėra prasmės, nes po stogu vaišinantis reikia galimybių pasų, tačiau labai mažai tikėtina, kad aludžių klientai juos turėtų.

„Visus pastaruosius 8 mėnesius ir nedirbame. Per pirmą karantino etapą irgi užsidarę sėdėjom 2 mėnesius“, – kalbėjo dviejų aludžių savininkė.

Alaus gėrėjų sumažėjo

Aludžių lankytojai, anot R. Zuopelienės, sutikti kur nors mieste, baisiausiai nekantraudami klausia, kada vėl galės susitikti, kada duris atvers aludės.

„Nesėdės juk jie namie prieš veidrodį ir negers. Reikia žmonėms bendravimo, norisi pasipasakoti, pasidalinti naujienomis“, – mano verslininkė.

O J. Basanavičiaus gatvėje įsikūręs Romo Butkevičiaus alaus baras veikia jau nuo vasaros pradžios. Vos išgirdęs, kad maitinimo įstaigos, tarp kurių – ir alaus barai, gali priimti lauke lankytojus, šio baro savininkas teigia pirkęs, po to montavęs lauko pavėsinę, įsigijęs naujų lauko baldų, o tada atvėręs aludės duris.

„Deja, turiu pasakyti, kad lankytojų, kiek buvo anksčiau, tikrai nebėra. Manyčiau, kaip žmonės po truputį atpranta ne tik nuo kultūrinių renginių, taip pat pradeda atprasti ir nuo maitinimo įstaigų. Dabar jie neša pelną alkoholiniais gėrimais prekiaujančioms krautuvėms“, – svarsto R. Butkevičius.

Verslininkas tikina, jog ant lauke šurmuliuojančių jo klientų alaus mėgėjų kaimynai nepyksta.

„Mūsų klientai kultūringi, jaučia saiką, pernelyg neįsiaudrina“, – tvirtina R. Butkevičius.

 

Komentarai

  • Visi alaus barai yra duobes. Kas ju triuksmingu lankytoju negirdejo.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų