BNS nuotr.

Už šokoladą gydytojui – į teismą

Už šokoladą gydytojui – į teismą

Lietuvoje kyšiu medikams atsilygina kas ketvirtas pacientas. Tokią praktiką gydymo įstaigose Sveikatos apsaugos ministerija užsimojusi išnaikinti radikaliomis priemonėmis.

Norima padaryti taip, kad dovaną paėmusiems medikams ne tik grėstų baudžiamoji atsakomybė, bet ir jie būtų įpareigoti čiupti telefoną bei kviesti policiją pacientui, atnešusiam kad ir šokoladą ar gėlių.

Kyšis ne tik pinigai

Pasak sveikatos apsaugos ministro patarėjos korupcijos klausimais Nendrės Černiauskienės, smulkusis kyšininkavimas yra didžiulė sveikatos apsaugos sistemos bėda, kuri nebuvo sprendžiama daugelį metų. Nusistovėjo tam tikros nerašytos taisyklės, kai valgomos, geriamos dovanos tarsi nebelaikomos kyšiais.

„Daug kas galvoja, kad jeigu pasveikęs pacientas nori atsidėkoti už darbą ir padovanoti, tarkim, saldainių dėžutę, tai nėra laikoma kyšiu. Dovanos, kurias galima priimti, gali būti dovanojamos tik pagal tarptautinį protokolą ar tradicijas, privačiu gydytojo laiku jo draugų ir bičiulių. Bet koks materialinis paciento atsidėkojimas už suteiktą gydymą negali būti laikomas dovana ir yra laikomas kyšio davimu“, – teigė ministro patarėja.

„Kaip mes svečius kava ir saldainiais vaišinam, taip ir mus vaišina, nors už tai ir gresia baudžiamoji atsakomybė.“

V. Grigienė, gydytoja

Anot jos, kyšiu laikomi ne tik pinigai, bet ir visos smulkios dovanos, tokios kaip šokoladas, tortai, šakočiai, alkoholiniai gėrimai, nuolaidos, nuolaidų kuponai, lengvatos įsigyjant paslaugas ar turtą, bilietai į renginius, paveikslai.

Sociologiniai tyrimai rodo, kad Lietuva liūdnai pirmauja pagal kyšininkavimo mastą gydymo įstaigose, viešojoje erdvėje apstu pranešimų apie tokias dovanas gydytojams, visgi  medikams pradėtų ikiteisminių tyrimų dėl paimtų kyšių – vienetai.

Ragins skambinti policijai

Paradoksalią situaciją, ministro patarėjos nuomone, galima paaiškinti nors ir gausia, bet neišsamia informacija apie medicinos personalo kyšininkavimo atvejus.

„Pacientai dažnai socialiniuose tinkluose pasakoja apie gydytojams duotus kyšius, rašo pranešimus ir pačiai Sveikatos apsaugos ministerijai arba Specialiųjų tyrimų tarnybai, tačiau nepateikia konkrečių faktų – laiko, vietos, kyšio dydžio, pinigų sumos ir netgi gydytojo pavardės. Pacientų reakcija į situacija tokia vėlyva, kad nebeįmanoma užkardyti  nusikaltimo“, – teigė N. Černiauskienė.

Anot jos, baudžiamojon atsakomybėn gali būti patrauktas ne tik kyšį priėmęs medicinos darbuotojas, bet ir jam dovana atsilyginęs žmogus.

Dar 2014 metais sveikatos apsaugos ministro įsakymu gydytojai įpareigoti pranešti apie pacientų bandymus juos papirkti. Situaciją N. Černiauskienė vadina įspūdinga – iš daugiau nei 260 šalies sveikatos įstaigų nesulaukta nė vieno tokio pranešimo.

„Turime dvejopą situaciją – gydytojai kyšio davimo atvejų neužfiksavę, nors pacientai sako ir sociologiniai tyrimai atskleidžia, kad kyšininkavimas gydymo įstaigose yra didžiulė problema“, – sako N. Černiauskienė.

Anot jos, gali būti, kad gydytojai apie tokius atvejus nutyli dėl pernelyg painios pranešimo procedūros. Ministerija svarsto, kaip ją supaprastinti.

„Yra sprendimas, kad lengviausias kelias būtų gydytojui, kuriam siūlomas kyšis, surinkti bendrąjį pagalbos telefoną 112 ir išsikviesti policijos pareigūną“, – teigė N. Černiauskienė.

Pasaulinio korupcijos barometro duomenimis, Lietuvoje 24 proc. gydymo paslaugomis pasinaudojusių gyventojų, o tai yra kas ketvirtas, pripažįsta davę medicinos darbuotojams kyšį. BNS nuotr.

Pasaulinio korupcijos barometro duomenimis, Lietuvoje 24 proc. gydymo paslaugomis pasinaudojusių gyventojų, o tai yra kas ketvirtas, pripažįsta davę medicinos darbuotojams kyšį. BNS nuotr.

Medikai kaip ugniagesiai

Remiantis Baudžiamuoju kodeksu ir teisine praktika, sveikatos priežiūros specialistai prilyginami valstybės tarnautojams, nes jie vykdydami savo pareigas teikia viešąsias paslaugas, turi administracinius įgaliojimus ir atitinka kitus Baudžiamajame kodekse numatytus reikalavimus. Jiems, pasak ministro patarėjos, galioja gana griežtos taisyklės, neleidžiančios priimti dovanų.

„Per gaisrą niekas nepuola prie ugniagesių mašinos duoti kyšio, kad geriau užgesintų. Kiekvienas pacientas, poliklinikos ar ligoninės klientas, turėtų suvokti, kad tai jis yra atsakingas neprovokuoti mediko nusikalsti, nes gydytojo, kaip ir ugniagesio,  situacija yra tokia pat. O gydytojas, prilygintas valstybės tarnautojui, turi įsisąmoninti, kad už savo darbą negali imti jokio kito atlygio, kaip tik nustatytą teisės aktais. Šakočiai, šokoladas, gėlės, bet kokios kitos dovanos yra atlygis, kuris nepriklauso“, – teigė N. Černiauskienė.

Nauja karta teikia optimizmo

Situaciją dėl sveikatos priežiūros sektoriuje įsigalėjusio kyšininkavimo, anot ministro patarėjos, švelnina optimistiškai nuteikianti ateinanti naujoji gydytojų karta. Anot jos, jaunieji gydytojai suinteresuoti gauti tinkamą darbo užmokestį neprisidurdami kyšiais.

„Žinome, kaip sudėtingai tokios aukštos kvalifikacijos specialybė įgyjama ir kiek tai kainuoja, todėl yra didelė baimė, kad jaunieji specialistai gali pasekti vyresnių kolegų pavyzdžiu. Bet stebina itin daug jaunų gydytojų iniciatyvų. Mus pasiekia jų laiškai su labai įvairia ir išsamia informacija – nuo schemų, kaip duodami kyšiai, iki smulkaus apibrėžimo, kur ir kas netinkamai elgėsi“, – pasakojo N. Černiauskienė.

Bijo priešingos reakcijos

Ministerijos užmojai traukti baudžiamojon atsakomybėn gydytoją ir pacientą už šokoladą, kavą, saldainius, gėles, medikų nuomone, gali išprovokuoti priešingą nei tikimasi reakciją. Atsisakymą priimti menkavertes dovanas kai kurie pacientai gali suprasti kaip netiesioginį reikalavimą didesnės dovanos.

„Mums užtenka ir šypsenos, bet ne kartą pasitaikė, kai nepriėmus dovanėlės žmogus įsižeidė. Mes taip vėl save diskredituojame, nes tokį atsisakymą dažnas supranta, kad dovana per menka. Pacientas pradeda galvoti per pigiai atsidėkojęs“, – mano Respublikinės Panevėžio ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai Mindaugas Vaitkus.

Gydytojas pripažįsta, jog ir pats jaustųsi nemaloniai gėlių atnešusiam pacientui parodęs duris.

„Nemanau, kad tokią padėką, kaip gėlės, kava, saldainiai, reikėtų vertinti kaip kyšį. Tai žmogaus laimės, džiaugsmo, kad jam padėjo, išraiška. Nepriimdami numušime jam ūpą arba dar pagalvos, kad reikėjo brangesnės dovanos“, – sako M. Vaitkus.

Gydytojo nuomone, medikams atsidėkoti pinigais ar vertingais daiktais – jau atgyvenusi tradicija. Anot jo, žmonės tampa sąmoningesni, supranta, kad gydytojas padarys viską, kas priklauso, ir be padėkų.

„Aišku, yra visokių daktarų, gal ir tokių, kurie reikalauja priedo prie atlyginimo. Tokius smerkiu, bet ta tradicija nyksta. Jaunimas mato, kaip Vakaruose gydytojai gerai dirba savo darbą be jokio papildomo atlygio, taip pat turi būti ir Lietuvoje“, – teigia M. Vaitkus.

Violeta Grigienė pripažįsta pati mielai nuneštų patikusiam gydytojui gėlių, kavos ar saldainių. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Violeta Grigienė pripažįsta pati mielai nuneštų patikusiam gydytojui gėlių, kavos ar saldainių. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Susilaikys atsidėkodama

Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės direktorė Violeta Grigienė pripažįsta, kad pati mielai nuneštų patikusiam gydytojui gėlių, kavos ar saldainių.

„Aš irgi nunešu gėlių. Ir nematau tame problemos. Dabar jau galvosiu, ar tikrai verta, kad gydytojas nepasijustų nepatogiai ir įstatymo pažeidėju“, – sako V. Grigienė.

Anot jos, ligoninės postuose pacientų dovanotos gėlės žydi nuolat.

„Man buvusi pacientė atnešė savo augintų jurginų puokštę. Jie ir dabar ant mano stalo ir aš tuo labai džiaugiuosi. Kaip pasakyti, kad tas gėles pasiimtų? Suprantu, kad pagal įstatymus ir visus civilizuotos visuomenės dėsnius privalome padėkas išgyvendinti, bet tas bus sudėtinga. Kaip mes svečius kava ir saldainiais vaišinam, taip ir mus vaišina, nors už tai ir gresia baudžiamoji atsakomybė“, – mano V. Grigienė.

Anot jos, ligoninė yra patvirtinusi korupcijos prevencijos programą, su personalu susitinka Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai, periodiškai medikams primenantys apie gresiančią baudžiamąją atsakomybę.  Tačiau, V. Grigienės nuomone, tradiciją atsidėkoti medikams pavyktų išgyvendinti, jei prieš įstatymą atsakyti grėstų ne tik atlygio iš paciento sulaukusiam gydytojui, bet ir pačiam dovanotojui.

Kyšį duoda kas ketvirtas

Pasaulinio korupcijos barometro duomenimis, Lietuvoje 24 proc. gydymo paslaugomis pasinaudojusių žmonių, tai yra kas ketvirtas gydymo įstaigų pacientas, prisipažįsta davę medicinos darbuotojams kyšį. Įstaigos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus projektų koordinatorės Linos Mačiulės teigimu, tai yra vienas prasčiausių rodiklių Europos Sąjungoje.

Vyriausybės iškeltas tikslas iki 2020 metų šį rodiklį sumažinti iki 10 proc. Nors, anot L. Mačiulės, šis skaičius ES kontekste vis dar išliktų didelis – kyšį gydytojui būtų davęs vienas iš 10 žmonių.

Visgi, pasak L. Mačiulės, Lietuvos gydymo įstaigose situacija gerėja labai lėtai.

„Ko gero, nėra didelio noro ir konkrečių veiksmų sutvarkyti šią problemą. Kelių policijai per penkerius metus pavyko kyšių davusių žmonių skaičių sumažinti nuo 24 proc. iki 6 proc. Tai rodo, kad kyšininkavimą įmanoma suvaldyti. Ne tik ministerija, bet ir kiekvienos gydymo įstaigos vadovas privalo imtis priemonių, kad kyšininkavimo mastai mažėtų“, – sako L. Mačiulė.

Komentarai

  • truksta mediku truksta lesu biudzete jiem apmoket normaliai ir dar grasina kaleimu …. ar jum ten ministerijoj nereikia kartais pasitikrinti psichikos …. gal jau lietuvoj nebera psichiatru kad i ministerijas priima dirbti ligonius …

  • Labai gera ministerijos pozicija. Maxej pardavėjai už gerą aptarnavimą irgi nieks nei gėlių,nei šokolado neatneša.

  • Viskas kaip ir būtų gerai. Bet nėra.
    Jei patvirtintų tokį reikalą, kaip baudžiamoji atsakomybė už gėles, tai nufilmuočiau kaip atrodo mano skambutis policijai: „Sveiki, gavau gėlių. Gražios, violetinės. Užsirakinom kabinete, kad nepabėgtų pacientas, laukiam atvykstant“. Gėles konfiskuotų kaip įkalčius turbūt irgi 🙂 policija žydėtų 🙂

  • Ar bent suvokiat iki ko dasivažiavot.Ir iš gydytoju ir iš pacientu visiškus durnius padarėt.O patys darytojai idėju mėtytojai gal save pirmiausiai tesmam prisiduokite savonoriškai .

Rodyti visus komentarus (4)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų