G. Kartano nuotr.

Už pasirodymą Panevėžio eisenoje – daugiau nei metai be teisių

Už pasirodymą Panevėžio eisenoje – daugiau nei metai be teisių

Kasmet rekordus dalyvių gausa mušantis Panevėžio gimtadienis kai kuriems jo dalyviams paliko išties nepamirštamus įspūdžius.

Būrelis profesionaliu automobilių sportu užsiimančių panevėžiečių, priklausančių BMW klubui, po pasivažinėjimo šventinėje eisenoje neteko ne tik galimybės penkerius metus pasirodyti miesto Kultūros centro renginiuose. Dar skaudžiau juos pamokė policija, daugiau nei metams atėmusi vairuotojų pažymėjimus.
Nubaustieji už chuliganišką vairavimą dabar per teismą siekia, kad būtų panaikinta policijos skirta nuobauda.

Užkliuvo pirmąkart

Policijos nubaustiems Panevėžio BMW klubo nariams atstovaujantis advokato padėjėjas Mykolas Alekna tvirtina: toks atvejis – precedento neturinti byla Lietuvos teismų praktikoje.
Panevėžio gimtadienio šventinės eisenos, kuriose žygiuoja įvairios miesto organizacijos, įstaigos, įmonės, klubai ar bendraminčių būreliai, vyksta ne vienerius metus. Ir jose keliaujama ne tik pėstute, bet ir dviračiais, paspirtukais, vežimais, netradicinėmis transporto priemonėmis, sportiniais automobiliais.
Prisijungia net specialiųjų tarnybų ar kariškių transporto priemonės.
520-ojo gimtadienio eisena tapo išskirtine ne tik savo gausa ir originalumu.
Pirmą kartą kai kuriems šventės dalyviams po ažiotažą sukėlusio pasirodymo buvo uždrausta eisenoje dalyvauti penkerius metus.
Net penkiems BMW klubo nariams teko atsisveikinti ir su vairuotojų pažymėjimais. Vieniems jį teko padėti 13 mėnesių, kitiems – pusantrų metų.
Pasak M. Aleknos, visi nubaustieji – profesionalūs vairuotojai, tad teisės vairuoti praradimas jiems reiškia ir pragyvenimo šaltinio netekimą.
„Dėl juodo dryžio ant asfalto dabar tenka teisybės ieškoti teisme, nors jokios žalos nebuvo padaryta. Policija traktuoja, kad bauda skirta už chuliganišką vairavimą, nors pats pamenu, kaip kiekvienais metais gimtadienio eisenose būdavo atliekami tokie šonaslydžio pasirodymai. Prieš keletą metų per eiseną net aplink sunkiąją techniką automobiliai aštuonetus paišė ir niekam tai nekliuvo, dalyviai už tai gavo dar ir padėkas iš organizatorių. Kasmet būdavo ir cypiančių padangų, ir galingų automobilių riaumojimų, bet tik per pastarąjį gimtadienį tokie pasirodymai tapo pažeidimu“, – piktinosi nubaustųjų advokatas.

Mykolas Alekna. G. Kartano nuotr.

Mykolas Alekna. G. Kartano nuotr.

Triukai išgąsdino

Pasak M. Aleknos, nemalonumai prasidėjo, kai kažkas iš žiūrovų šventinės eisenos metu paskambino bendrosios pagalbos telefonu ir pranešė, kad BMW automobilis pavojingai manevruoja, atlieka šonaslydžio pasirodymą.
Žiūrovą išgąsdino deginamos padangos, ant asfalto raižomos saulutės ir iš automobilių padangų kylantys dūmų debesys.
Advokato teigimu, pranešėjas nenurodė, kuris automobilis atliko šiuos veiksmus, o eisenoje važiavo kelios dešimtys šios markės automobilių.
Tąkart viskas baigėsi tuo, kad po eisenos policijos pareigūnai sustabdė dalį BMW, kurie nebuvo pritaikyti dalyvauti eisme – neturėjo valstybinių numerių.
„Nustačius vairuotojų asmenybes, viskas tuo ir pasibaigė“, – pasakojo M. Alekna.
Tačiau maždaug po trijų mėnesių penki eisenos dalyviai, to paties Panevėžio BMW klubo nariai, sulaukė šaukimų į policiją.
Kaip vėliau paaiškėjo, pareigūnai peržiūrėjo vaizdo kamerų įrašus ir atrinko automobilius, kurie eisenoje atliko galimai pavojingus triukus.
Advokato padėjėjui labai keista, kad nubausti išimtinai tik BMW klubo nariai, nors jis pats internete aptiko filmuotos medžiagos, kad lygiai taip pat eisenoje elgėsi ir kiti automobilių klubai.
„Net vaikai su galingais keturračiais važiavo be šalmų, žmonės išlindę pro mašinų langus ar stoglangius. Jeigu vertiname pagal Kelių eismo taisykles, nuobaudas turėjo gauti didžioji dalis eisenos ratuotų dalyvių, o toks renginys net negalėtų būti organizuojamas. Tik kažkodėl Panevėžio BMW klubas vienintelis patrauktas administracinėn atsakomybėn“, – teigia M. Alekna.

Pasigedo taisyklių

M. Alekna įsitikinęs, jog atsakomybę turėtų prisiimti ir renginio organizatoriai – Kultūros centras. Nors šventinė gimtadienio eisena vyksta jau daugybę metų, nėra jokių aiškių taisyklių, kaip turi elgtis ar nesielgti jos dalyviai.
„Aš pats eisenoje važiavau motociklu. Dalyvauju ne vienerius metus ir niekada negavau nurodymų, kaip turėčiau elgtis. Visi tarsi savaime supranta, kad svarbiausia laikytis saugaus atstumo nuo kitų žmonių ir dalyvių. Bet iš esmės ši šventė niekada neturėjo jokių taisyklių“, – mano M. Alekna.
Kita vertus, anot jo, kas turėtų įvertinti, ar eisenos dalyvių elgesys saugus, ar nelabai.
Profesionalūs sportininkai, M. Aleknos teigimu, yra puikiai įvaldę automobilius ir geba tinkamai vertinti savo veiksmus.
„Tai nebuvo žmonės iš gatvės, kurie nemokėtų valdyti tokių galingų automobilių. Tai profesionalūs sportininkai, kuriems tokie veiksmai nėra nei pavojingi, nei chuliganiški“, – tvirtino pašnekovas.
M. Alekna sutinka, kad likus savaitei iki eisenos jos dalyviai renginio organizatorių buvo pakviesti į susirinkimą. Jame Panevėžio BMW klubas pageidavo kitoje miesto vietoje uždaryti gatvės atkarpą vadinamojo drifto varžyboms, tačiau to neleista.
Advokatas tikina, jog susirinkime akcentuota, kad jokių triukų negalima daryti Elektros gatvėje, nes suklotos naujos trinkelės.
„Paklausus, ar galima šventinėje eisenoje prisistatyti taip, kaip kasmet, visi pasijuokė ir tuo užsibaigė. Atsakomybę turėtų prisiimti ir renginio organizatorius, aiškiai nenurodęs, kas šiame renginyje galima, o ko ne“, – teigia M. Alekna.

Sportininkai tapo chuliganais

Nubaustuosius BMW vairuotojus ginantis teisininkas mano, kad policija, matydama, jog eisenos dalyviai perlenkia lazdą, galėjo įspėti per renginį, tačiau to nepadarė.
„Kodėl pareigūnai, matydami, kas vyksta eisenoje, ir turėdami galimybę bei pareigą nesustabdė, jų akimis, pavojingų ar neteisėtų veiksmų? Galėjo įspėti bent porą dalyvių ir kiti būtų taip nebedarę. Tik eisenos pabaigoje kai kurie vairuotojai buvo įspėti“, – kalbėjo M. Alekna.
Administracinio pažeidimo protokoluose nurodoma, kad pažeidimas buvo padarytas dalyvaujant viešajame eisme, o tai, advokato padėjėjo nuomone, prasilenkia su logika.
Vienas iš jo argumentų teisme, jog šventinė eisena negali būti traktuojama kaip viešasis eismas. Juk joje važiuoja ir netradicinės transporto priemonės – pradedant voniomis su ratais ir baigiant savadarbėmis priekabomis – nėra jokio reikalavimo, kad šios transporto priemonės būtų tvarkingos, turėtų draudimą ar valstybinius registracijos numerius.
Dalies nubaustų BMW klubo narių automobiliai irgi niekada nėra dalyvavę eisme, jie skirti išimtinai tik sportui: į eiseną buvo atvežti automobilvežiu ir juo vėl išvežti.
„Taigi, ir reikalavimas turėti draudimą ar valstybinius numerius – nelogiškas, ypač žinant, kad dalis tų automobilių neturėjo ir neturės tokių dalykų. Tai tiesiog eksponatai, į kuriuos galima pasižiūrėti eisenos metu“, – pažymi M. Alekna.
Advokato padėjėjas sako, kad ir pačiam įdomu, kaip baigsis šios bylos, mat tokių precedentų teismų praktikoje dar nėra buvę.
„Šie žmonės jau buvo nubausti Kultūros centro, uždraudusio dalyvauti miesto renginiuose penketą metų. Nors ir to negalėjo. Teisės aktai nurodo, kad dalyvauti tam tikrame viešajame renginyje gali būti taikomi ribojimai tik iki 18 mėnesių. Dar ir policija skyrė griežtas nuobaudas. Jauni profesionalūs sportininkai staiga tapo kelių chuliganais“, – sakė M. Alekna.

G. Kartano nuotr.

G. Kartano nuotr.

Tvirtina įspėję

Panevėžio policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėjos Odetos Jukniūtės teigimu, penki BMW vairuotojai nubausti už pavojingą ir chuliganišką vairavimą per miesto renginį. Jiems skirtos nuobaudos ir atimta teisė vairuoti.
Pasak O. Jukniūtės, kol vyksta teisminis procesas, plačiau šios situacijos komentuoti policija negali.
Panevėžio gimtadienį organizavusio Kultūros centro direktorė Judita Kačinskaitė šventei praūžus „Sekundei“ teigė ir pati buvusi šokiruota vairuotojų įžūlumo. Vadovė tvirtino, jog toks vairuotojų elgesys – savivaliavimas.
„Mano kabinete buvo sušauktas susirinkimas su policija ir BMW klubu. Jis išreiškė norą daryti tuos „driftus“, bet mes, organizatoriai, griežtai uždraudėme. Aš siūliau kitais metais atskirai surengti tokį renginį. Jie palinksėjo, pažadėjo nieko nedaryti. O per pačią eiseną savavališkai tokius cirkus mums iškrėtė“, – rugsėjį „Sekundei“ kalbėjo J. Kačinskaitė.
Ji teigė socialiniuose tinkluose mačiusi chuliganiško vairavimo eisenoje vaizdo įrašus ir rengėsi pati juos perduoti policijai.
Kad BMW klubas buvo iš anksto įspėtas dėl elgesio eisenoje, tąkart žiniasklaidai tvirtino ir policijos atstovai.
„Nebuvo taip, kad jie nieko nežinojo, kad taip negalima, ir mes juos dabar baudžiam. Klubas iš anksto buvo įspėtas, kad tokių dalykų nebūtų“, – tuomet kalbėjo O. Jukniūtė.

 

 

Komentarai

 • Kad BMW dauguma vairuotojų ataušę- niekam nepaslėptis. Bet čia atvejis unikalus. Klausimas policijai- kokia nubaustų istorija(pareigini vairuotojai ar kelių ereliai)?

  • Saugumas ne paskutinėje vietoje.bet ir tvarkdarei keisti:anksčiau neužkliuvo,dabar pasišiaušė. Reiktų policijos vadui motyvuotai išstoti su kalba apie pasikeitusius reikalavimus šventei, ir tik nuo tada bausti!o išsigandusius drifto skambintojus informuoti kad tai ne jų šventė, ir jų dalyvavimas nebūtinas. O jeigu vistik dalyvauja-skambinėti nebūtina….

 • Rapalai ir yra rapalai…
  Matyt kokiam valdininkui ar partijai nepatiko ir po mėnesio prisiminė „bezdėt numirę“ kai sakoma liaudyje.
  Galėjo dar pusę metų palaukti, nieko nenustebintų.

 • tegul vaziuoja tolyn. cia nei grazu nei butina pes miesto svente. leidziasi zemyn bahurai tegul

  • Atsakyti
 • Kažkada rodė per „farus ,“vyras neblaivus iš policijos saugomos aikštelės , pagrobė savo automobilį ir jam net protokolo nesurašė , va tau ir saugumas ir tt.

Rodyti visus komentarus (5)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų