Būsimo menų centro stojo ginti iki šiol tyliai visuomenininkų piketus ir pareiškimus stebėjusi Panevėžio bendruomenės dalis. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Už menų centrą stojo mūru

Už menų centrą stojo mūru

 

Panevėžio menininkai, kultūros, verslo atstovai vienijasi dėl į skandalų verpetą bandomo įtraukti neabejotinai unikaliausio projekto per nepriklausomybės trisdešimtmetį – Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC).

Kaip atsaką į kino centrą „Garsas“ išsaugoti siekiančiųjų peticiją, kurią internetu ir raštu pasirašė apie 3600 žmonių, nors kai kurie jų net nėra jame lankęsi, būrys panevėžiečių parengė kreipimąsi į Vyriausybės ir Kultūros ministerijos vadovus.

Jį jau pasirašė ne viena Panevėžyje žinoma asmenybė – Lietuvos dailininkų sąjungos Panevėžio skyriaus pirmininkas Tomas Rudokas, miesto Dailės mokyklos direktorius Vytautas Tallat-Kelpša, kultūrai neabejingas privačios galerijos savininkas ir parodų ant viešbučio Laisvės aikštėje rengėjas Albinas Vološkevičius, Lietuvos architektų sąjungos Panevėžio skyrius, Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų, trijų kitų verslo organizacijų atstovai.

„Demokratinėje visuomenėje neišvengiama nuomonių įvairovė ir tai yra labai gerai. Tačiau tai, kas šiandien plinta viešojoje erdvėje, pasiekia svarbiausias Lietuvos Respublikos institucijas, peržengia bet kokios demokratiškos diskusijos ribas ir ne tik kelia nerimą, bet gali turėti įtakos viso Panevėžio regiono vystymosi perspektyvai“, – teigiama kreipimesi.

Mato melą

Peticijos „Ne kino centro „Garsas“ Panevėžyje sunaikinimui“ tekstas, pasak besikreipiančiųjų į Vyriausybę ir ministeriją, yra sąmoningai klaidinantis žmones, jame išsakyti teiginiai neturi nieko bendro su tikrove.

„Manome, jog tai yra manipuliavimas sentimentais, iškraipant faktus. Mūsų nuomone, tik dėl klaidinančio peticijos teksto jos autoriams ir pavyko surinkti tinkamai į situaciją neįsigilinusių žmonių parašus“, – įsitikinę SEMC projekto šalininkai.

A. Vološkevičius sutinka, kad demokratinėje visuomenėje turi būti girdimas ir prieštaraujančiųjų balsas, bet tik jei jų argumentai teisingi ir pagrįsti. M. Garucko nuotr.

Peticijoje išreikštas teiginys, kad kino centras „Garsas“ bus sunaikintas ir jo vietoje pastatytas naujas SEMC pastatas, pasak Panevėžio kultūros ir verslo atstovų, yra paprasčiausias melas.

SEMC projekte numatyta esamą „Garso“ pastatą ne nugriauti, o rekonstruoti jį pritaikant ne vien kino veiklai, bet ir daug platesnėms funkcijoms. Čia numatytos parodoms tinkamos patalpos, kokių Panevėžyje šiuo metu net nėra, taip pat edukacinės erdvės įvairaus amžiaus lankytojams. Būsimame menų centre suprojektuotos net dvi daugiafunkcės salės, tinkamos ir nekomerciniam kinui rodyti.

„Tačiau šio argumento, kad kino funkcija ne tik išlieka, bet kinas bus rodomas moderniose, naujose salėse, erdvėse, peticijos šalininkai net nenori girdėti“, – stebimasi kreipimesi į šalies vadovus.

Svarbi valdžios pozicija

Panevėžio kūrybinė ir verslo bendruomenė teigia nebegalinti tylėti matydama, kaip aktyviai veikiama prieš modernų projektą.

„Tyla reikštų atsisakymą jau keletą metų atkakliai brandinamo kultūrinio sektoriaus atgimimo, verslo plėtrą skatinančio projekto ir nuoseklaus įvairių sričių profesionalų įdirbio, kuriant Stasio Eidrigevičiaus menų centrą“, – pabrėžiama kreipimesi.

Vyriausybės ir Kultūros ministerijos prašoma įvertinti, jog tokio tarptautinės reikšmės kultūrinio objekto turėjimas iš esmės padėtų sustiprinti Panevėžį, kaip regiono ekonominį, kultūrinį centrą, taip pat padėtų Lietuvai sustiprinti savo kultūrinį vektorių, pritraukiant ir parodant ne tik Stasio Eidrigevičiaus kūrybą, bet ir rengiant garsių Lietuvos ir užsienio menininkų parodas.

Tačiau tokio masto objektui reikalingas valstybės palaikymas ir finansinė parama, norint pasiekti ambicingą tikslą sukurti tarptautinio lygio menų centrą, kuris įtrauktų visas menų rūšis, taip pat sustiprintų ir nekomercinį kiną Panevėžyje.

Per didelė prabanga

Vienas iš pasirašiusiųjų kreipimąsi A. Vološkevičius sutinka, kad demokratinėje visuomenėje turi būti girdimas ir prieštaraujančiųjų balsas, jei jų argumentai teisingi ir pagrįsti.

„Šiuo atveju matau, kad yra klaidinama aplinka ir žaidžiama emocijomis, jog „Garsą“ reikia išsaugoti. Niekas nekalba apie tai, kad dažnu atveju jo salėje sėdi po kelis žiūrovus ir žiūri į įspūdingą ekraną. Panevėžys nebegali sau leisti tokios prabangos“, – pabrėžė parodų rengėjas.

Anot jo, kultūros, meno ir verslo visuomenė – brandi ir santūri, todėl iki šiol tylėjo neleisdama sau įsivelti su „Garso“ gynėjais į diskusijas viešojoje erdvėje.

Tačiau, pasak A. Vološkevičiaus, nebegalima tylėti girdint peticijos autorių pateikiamą esminį argumentą, jog dėl SEMC naikinamas „Garsas“.

„Iš tiesų pastatas rekonstruojamas, toje vietoje atsiras įstaiga, kurioje bus salių, tinkamų ir kinui, ir meno centras, vyks edukacinės veiklos, bus netgi vaikų darbų galerija, kad galėtume nuo mažų dienų ugdyti asmenybę, suprantančią meną ir vertinančią jo prasmę ir skleidžiamą žinią“, – pabrėžė į projektą įsigilinęs A. Vološkevičius.

Perkėloje arklių nekeičia

Po kreipimusi dėl S. Eidrigevičiaus menų centro parašą padėjęs Panevėžio krašto pramonininkų asociacijos valdybos narys Rimantas Serva sako nematantis jokių priežasčių stabdyti procesą, galintį Panevėžį pakelti į aukštesnį lygmenį.

„Kadangi procesas šito projekto buvo skaidrus, visuomenė supažindinta, daug diskutuota, profesionalų komisija, ne panevėžiečių išrinko, jų nuomone, geriausią projektą, nematau jokio pagrindo jais nepasitikėti“, – sako R. Serva.

Anot jo, „Garsas“ energetiškai neefektyvus ir prastas pastatas, kuriam išlaikyti dargi skiriamos Savivaldybės dotacijos.

„Būtų ne tik kvaila, bet ir nusikalstama laikyti miesto centre tokį neefektyvų pastatą. Tuo labiau kad naujojo projektas patvirtintas, jau paskirta ir dalis lėšų. Perkėloje arkliai nekeičiami – sprendimas priimtas ir reikia važiuoti į priekį“, – pabrėžė Panevėžio pramonininkų atstovas.

Pasirašė retos gretos

Suplanuotą „Garso“ transformaciją į menų centrą bandžiusi stabdyti grupė rengė piketą prie miesto Savivaldybės, rinko parašus po peticija dėl „Garso“ išsaugojimo. Ją pasirašė apie 3600 žmonių, nors Aukštaitijos sostinėje gyvena apie 78 tūkst. pilnamečių asmenų. Dalis pasirašiusiųjų – ne panevėžiečiai.

Pasirašiusieji peticiją reikalauja išlaikyti „Garsą“ kaip kino centrą bei suteikti kultūros paminklo statusą. Jo gynėjai motyvuoja, jog pastatas svarbus „kaip reikšmingas bendruomenės narių istorinei sąmonei ir tapatumui“, taip pat „kaip vienintelis išlikęs ir veikiantis kultūrinis objektas, aplink save suformavęs specifinę urbanistinę struktūrą – aikštę, apribotą perimetriniu užstatymu“. Visuomenininkai siekia įrodyti, jog pastatas yra autentiškas, autentiškoje aplinkoje, naudojamas pagal pirminę funkciją.

Panevėžio nekilnojamojo paveldo vertinimo taryba pernai svarstė „Garso“ galimą įtraukimą į saugotinų kultūros vertybių sąrašą, tačiau tam svarių priežasčių neįžvelgė. Visgi matydama visuomenininkų pasipriešinimą, ši taryba sutiko, kad nepriklausomi ekspertai dar kartą įvertintų sovietmečio vidury statyto pastato reikšmingumą.

Kiek miestui kainuoja „Garsas“

2018 m. iš biudžeto „Garsui“ buvo skirta 289,3 tūkst. Eur. Jo paties gautos pajamos už paslaugas per 2018-uosius siekė 120 tūkst. Eur. Kitaip tariant, „Garsas“ pernai miestui kainavo 169,3 tūkst. Eur.

Šįmet iš biudžeto šiai kultūros įstaigai skirta 174,2 tūkst. Eur.

Nors akcentuojama, kad „Garsas“ – nekomercinio kino teatras, 2017-aisiais iš visų jo rodytų filmų komerciniai, kurie buvo demonstruojami ir privačiuose kino teatruose, sudarė 30,15 proc. repertuaro, pernai – 25 proc.

Nors kino centras turi dvi sales – per 600 vietų ir 80 vietų – skaičiuojama, kad seansuose vidutiniškai apsilanko apie 20 žiūrovų. Pernai kino centras į visus savo renginius pardavė 53 tūkst. bilietų.

Šiuo metu „Garso“ pastato konstrukcijos yra prastos būklės, grimzta pamatas.

Komentarai

 • Umbrasienė ?
  Leliukas ?
  Urbšys dargi ???
  Grigienė ?
  Girdzijauskienė ?
  Vitaliukas ?
  Ridikas ?
  Polzunovaitė ?
  Kosėj ?
  Bakanauskas ?
  Juknevičienė dargi ???
  Matelis taip pat ???????????

  • Atsakyti
  • Nereikia sakyti, kad prieš SEMC, jie UŽ Garso išsaugojumą, o SEMC kitoje vietoje.

   • Atsakyti
 • Zinoma, kad elitaz muru stoja nes tai bus ju tusovkiu vieta. Tas centras yra kuriamas del menininku, verslininku ir valdziazmogiu, paprastiems panevezieciams ten vietos nebus. Centro islaikymui Panevezys tures skirti kur kas didesnes sumas nei Garsui, be to miesto centre iskils dar vienas monstras. Ketinama issvaistyti milziniskus Panevezio miesto pinigus tai leiskite miestieciams balsuoti ir nuspresti ar jiems reikalingas tas centras.

  • Tulžį paliejai, protą pamiršai 😉 Tiems, kuriems reikia tik sofos ir teliko, nereikia centro, nes nieko nereikia. Reikia veikliems, kurių dėka dar gyvas miestas ir kultūra. Tai kodėl klaust nirko neveikėjų, bet užmiršt veiklius? Aš žiūrėčiau atvirkščiai, tikiuosi, kad savivaldybė irgi

   • Čia Jūs vadinate neveikliais tuo 60 000 Garso žiūrovų, o veiklais 5000 Dailės galerijos lankytojų, kurios išlaikymas daug daugiau kainuoja nei Garso? Nebejuokinkit su savo „veikliaisiais“.

 • Molis tu Domai !

  • Jau geriau būti moliu, nei mėšlo krūva. 😀

 • Numatytas pastatas per didelio tūrio siai miesto vietai. Tai senoji miesto dalis su nedidelio aukscio pastatais. Privaziavimai riboti, parkavimas galimas tik pozeminis. Visa tai galima numatyti pvz. šalia Kulturos namų, nenaikinant esamų kultūros pastatų.

  • tu 100 pr. teisus . deja musu balsas valdzios nepasieks……….

 • Tai kad už Garso išsaugojimą statosi didesnis mūras. Ir kas per mada kažką kurti vietoje, kur jau yra kažkas sukurta. Statykit kitoj vietoj, o dar geriau ir pigiau būtų tam SEMCUI nupirkti ir nesunkiai pritaikyti pvz parduodamą tuščią Vilniaus banką. Vieta fantastiška, nes šalia visi atvykėliai galės gėrėtis ne tik menais, bet ir unikalia Panevėžio autobusų stotimi….

  • 100% pritariu.

   • Atsakyti
 • Dar geriau pagalvojus ir išsaugojus ir rekontravus Garsą, jame galėtų atsirast gera koncertų salė, nes miestas tokios neturi. Kažin ar ji nelabiau reikalinga negu ant Panevėžio spjaudančio dailininko vardu pavadinto grandiozinio menų centro. Ir pasiūlymas buldozeriui – pabandyk jūs rinkti parašus už SEMCĄ Garso vietoje. Tik aišku, kad bijot. Nes vien jūsų parašai po kreipimusi ir yra tik jūsų keletos parašai. Ir siekiat kad aukščiausia valdžia patikėtu tokiu mizeriu?

 • na ir didele degtuku dezute

 • Skaitai ir netiki, kad taip galima meluoti. Kokie čia menininkai, jei savo meną ir poreikius iškelia aukščiau kitų. Ar gali tokie menininkai ateiti pas kino menininkus ir pasakyti eikit lauk su savo menu?! Žemas lygis. Tikrieji menininkai iškeltų klausimą, kur statome SEMC, kad būtų patenkinti visi. O dabar jie spjauna į veidą visiems kino menininkams ir kino žiūrovams. Gėda! Meluoti, kad peticija klaidina, kai ją pasirašiųsių komentarai įrodo, kad visi supranta, kad Garsas yra kultūros paveldas ir jį reikia suremontuoti. Žodžiu, šis save vadinantis Panevėžio elitas, kurio dėka dar Panevėžys gyvas yra 100% arogancijos įrodymas ir visiškas nesiskaitymas su gyventojų nuomone. Nepykit, visi mūro sienos menininkai, bet man tai gėda už tokį Jūsų pasisakymą ir savanaudiškumą.

  • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (14)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų