Turguje pasirodė pirmieji grybai. Uogų čia nusipirkti galima jau antra savaitė. V. Bulaičio nuotrauka.

Uogas ir grybus susirinko sausra

Uogas ir grybus susirinko sausra

 

Mėlynių, aviečių indeliais nukloti automobiliai ant kelio bei miško gėrybėmis apsistatę turgaus prekybininkai skelbia, kad prasidėjo uogų ir grybų metas. Nors pastariesiems ši vasara kol kas dar sausoka ir geriems grybautojams pasirodo tik pirmosios voveraitės.

„Jei ne grybai ir ne uogos, dzūkų mergos būtų nuogos“, – sako senas posakis. Tačiau kol kas nei dzūkų, nei aukštaičių mergoms didelių turtų iš miško gėrybių nematyti.

Panevėžio centriniame turguje prieš dvi savaites prasidėjo pirmųjų mėlynių, aviečių prekyba. Už jų litrą čia prašoma nuo 3 iki 4 eurų.

Ankstų rytą turguje miško gėrybėmis prekiavo keli žmonės. Kalbinti prekybininkai teigė, kad žinant vietas galima prisirinkti uogų, tačiau jų derlius šiemet nėra per daug gausus, o ir pačios uogos gana smulkios.

„Žinau gerų vietų, todėl mano avietės didelės, kaip naminės. Kur sausa, jų uogienojai išdžiūvę, reikia ieškoti drėgnesnių vietų“, – džiaugėsi Žaliojoje girioje kas dieną jau trečią savaitę uogaujanti Janina Šteinienė iš Panevėžio.

Su vyru kiekvieną dieną uogaujanti panevėžietė į mišką išsiruošia 6 val. ryto ir po keturių valandų jau stovi turgavietėje. Čia atneša 15 litrų uogų, už kurių litrą prašo 4 eurų. Už 50 centų galima įsigyti ir aviečių šakų ryšulėlį, jis tinka žiemą arbatai nuo peršalimo.

„Kas perka, tam tokia kaina didelė. Kas pardavinėja – pigu, nes daug darbo“, – patikino pašnekovė ir pridūrė, kad uogų kainos kasmet po truputį auga.

Tačiau parduoti panevėžietei savo rinktas avietes pavyksta labai greitai. Pirmadienį prekiavusi „Žaros“ turgelyje, vos spėjo ištraukti pilną aviečių kibirą – iš karto buvo nupirktos visos uogos.

Toks priedas prie pensijos kalbintų sutuoktinių šeimai labai naudingas. Todėl jie kiekvienais metais turguje prekiauja uogomis ir grybais. Tik įvairiakepurių gražuolių, pasak J. Šteinienės, dar nėra – trūksta lietaus.

Galerija

Voveraitės iš Labanoro

Pirmųjų voveraičių panevėžiečiams jau siūlo Nijolė iš Uliūnų. Ji buvo vienintelė tokia prekiautoja visame turguje. Už pusę kilogramo šių grybų moteris prašė 8 eurų, už litrą – 5 eurų ir pirkėjų netrūko.

„Grybų dar labai nedaug yra, jų galima rasti tik prie pelkių, kur šlapia. Praeitą savaitę dar šiek tiek daugiau radom, bet dabar tikrai mažai – per sausa“, – teigė pašnekovė.

Jai grybų į Panevėžio rajoną iš pačios Labanoro girios atveža dukra, kuriai, pasak mamos, praverčia papildomas vasaros uždarbis iš miško gėrybių.

Panevėžio rajone ši prekiautoja jau nei uogauja, nei grybauja. Anot jos, vietos miškai labai pasikeitę – daug kur iškirsti. Žalioji giria, pašnekovės teigimu, šiomis dienomis apgulta žmonių.

Ji pati į mišką keliauja jau savaitė. Be grybų, moteris parduoda mėlynių po 3 eurus už litrą, įvairių vaistažolių.

Stebuklas iš miško

Gamtos vaistų, netgi galima pavadinti tikro stebuklo, pirkėjams Panevėžio centrinėje turgavietėje antradienį siūlė ir Irena Kriauzienė iš Panevėžio. Ji už 5 eurus siūlė įsigyti 4–5 poniabudes, liaudiškai dažnai vadinamas žemės taukais.

„Čia labai geras vaistas, pasidomėkite, – siūlė Irena, – padeda nuo sąnarių ligų, vyrams – prostatai, naudojamas kaip preparatas nuo vėžio. Galima valgyti žalius, pjaustyti į salotas, džiovinti ir maltus barstyti ant patiekalų, gerti arbatas. Skonis nelabai geras, bet grybas veiksmingas.“

Pardavėjai pritarė ir šalia stovėjusi pirkėja, kuri pasakojo, jog giminaitė šiuos grybus renka ir siunčia į Vokietiją kaip geriausią vaistą. Jis vienai pašnekovės pažįstamai išgydė onkologinę ligą, o giminaičių šeima, dešimt metų neturėjusiai vaikų, padėjo jų susilaukti.

Irena tikino žinanti vietas Žaliojoje girioje, kur rasti žemės taukų. Nežinantiesiems jų aptikti labai sunku.

Kitokių grybų panevėžietė dar neranda. Sausra, anot jos, vėlina ir uogų, ir grybų derlių.

„Atvežiau į turgų 14 litrų aviečių. Iš Panevėžio kas dieną važiuoju į girią uogauti. Gerai prie pensijos šiek tiek prisidurti“, – kalbėjo moteris.

Sausra pasiėmė derlių

Valstybinių miškų urėdijos, Panevėžio regiono padalinio kalbinti girininkai „Sekundei“ sakė, kad žmonės jau pradeda važiuoti į miškus. Tačiau čia kol kas galima rasti tik uogų, o ir tos dėl sauso pavasario skurdžios, mažos.

„Jau yra mėlynių, aviečių, pasirodė vaivorų, rausta bruknės“ , – vardijo Pyvesos girininkijos girininkas Valentinas Sarapas.

Tačiau jo prižiūrimoje Žaliojoje girioje grybų esą dar nėra. Ir neaišku, ar iš viso bus. Jei sausra nepažeidė grybienos, pasak girininko, dar verta palaukti lietingesnio meto.

Pašnekovui pritarė Karsakiškio girininkijos girininkas Aloyzas Balčys. Jo teigimu, šiais metais mūsų miškai nėra derlingi.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų