P. Židonio nuotr.

Tyrimas: didžiajai daliai šalies gyventojų būsto pradiniam įnašui taupyti tektų kelerius metus

Tyrimas: didžiajai daliai šalies gyventojų būsto pradiniam įnašui taupyti tektų kelerius metus

Galimybę įsigyti nuosavą būstą įvairaus amžiaus Lietuvos gyventojai vertina skirtingai, atskleidė „Luminor“ banko užsakymu atlikta apklausa.

Vieni žmonės, planuojantys kreiptis dėl būsto paskolos, nesunkiai sutaupytų pradiniam įnašui arba jau jį turi, tačiau yra ir tokių, kurie susiduria su sunkumais, teigiama pranešime žiniasklaidai.
Apklausos duomenys rodo, kad ketvirtadalis (25 proc.) šiuo metu planuojančių būstą įsigyti Lietuvos gyventojų pradinį būsto paskolos įnašą galėtų sumokėti iš karto. Trečdalis (32 proc.) apklaustųjų jam taupytų nuo metų iki trejų, apie du iš dešimties (17 proc.) – nuo ketverių iki šešerių metų. Mažiau nei vienas iš dešimties (8 proc.) gyventojų taupyti turėtų ilgiau nei septynerius metus.
Banko duomenimis, didžioji dalis būstui paskolas imančių asmenų yra iki 30 metų (43 proc.) ir 30–40 m. amžiaus (41 proc.). Šiek tiek daugiau nei kas dešimtas besiskolinantis yra 40–50 m. amžiaus (12 proc.), o daugiau nei 50 metų – beveik kas dvidešimtas (4 proc.).
„Užtektinai santaupų pradiniam įnašui turi keturi iš dešimties 50–59 metų – labai tikėtina, kad daliai šių žmonių tai būtų ne pirmas įsigyjamas būstas, galbūt kaip investicija. Trys iš dešimties 30–39 m. amžiaus grupėje esančių respondentų, ketinančių įsigyti būstą, taip pat turi pakankamai pinigų pradiniam įnašui.
Kita vertus, didžiajai daliai (apie 36 proc. visose amžiaus grupėse) 18–49 metų žmonių taupyti pradiniam būsto paskolos įnašui prireiktų iki trejų metų. Ketvirtadalis jaunimo (18–29 m.) teigė, kad pradiniam įnašui susitaupytų per ketverius–šešerius metus“, – teigė „Luminor“ banko būsto paskolos produkto vadovė Žydra Rakauskaitė.
„Luminor“ banko duomenys rodo, kad šiuo metu vidutinė būsto paskolos suma yra apie 110 tūkst. eurų, o klientai įsigydami būstą nuosavų lėšų vidutiniškai skiria apie 25 proc., kas būtų maždaug 27–28 tūkst. eurų. Norint sutaupyti tokią sumą per trejus metus, kas mėnesį vidutiniškai reiktų atsidėti apie 750–800 eurų.

Taupant svarbiausia finansinė drausmė

Anot finansų ekspertės, lengvų ar stebuklingų patarimų, padėsiančių taupantiems pradiniam įnašui, tačiau svarbiausia yra priprasti planuoti išlaidas ir laikytis finansinės drausmės. Jos teigimu, vienas iš geriausių būdų, kaip galima ją ugdyti – kas mėnesį atsidėti preliminarią, paskolos mėnesio įmoką atitinkančią sumą ir stebėti, ar pavyksta laikytis šios finansinės drausmės bei potencialių įsipareigojimų.
Dar vienas būdas – itin atidžiai planuoti savo biudžetą, „įdarbinant“ kiekvieną eurą. Ž. Rakauskaitė pataria susidėlioti mėnesio pajamas ir paskirstyti išlaidas taip, kad iš anksto tiksliai žinotumėte, kam paskirsite visas pajamas. Dalį jų, žinoma, reikėtų paskirti pradiniam įnašui ir šios sumos „nejudinti“.
„Atsidėdami tam tikrą fiksuotą sumą kiekvieną mėnesį ir jos neleisdami, jūs ne tik pradėsite taupyti, bet ir įvertinsite savo galimybes laikytis finansinių įsipareigojimų ar išmoksite finansinės drausmės. Žinoma, taip pat galite padidinti savo pajamas imdamiesi papildomos veiklos – galbūt galite vykdyti edukacijas, mokymus, ekskursijas, mokate užsiimti kokiu nors amatu. Tai potencialiai padidintų jūsų pajamas, o uždirbtas papildomus pinigus galėtumėte paskirti nuosavo būsto pradiniam įnašui“, – sakė Ž. Rakauskaitė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų