Tyrime dėl galimos korupcijos Panevėžio savivaldybėje – Seimo nariui Povilui Urbšiui netikėtas posūkis. Delfi nuotr.

Tylos įžadai seimūnui – nė motais

Tylos įžadai seimūnui – nė motais

Tyrime dėl galimos korupcijos Panevėžio savivaldybėje – Seimo nariui Povilui Urbšiui netikėtas posūkis.

Panevėžio apygardos prokuratūra pavedė apskrities Vyriausiajam policijos komisariatui atlikti ikiteisminį tyrimą dėl galimo bylos duomenų atskleidimo be teisėsaugos leidimo.

Prokuratūra tokį žingsnį žengė sulaukusi grupės asmenų pasirašyto pranešimo dėl P. Urbšio viešų šio tyrimo komentarų.

Pareigūnai aiškinsis, ar jau du kartus kaip liudytojas apklausto P. Urbšio žiniasklaidai papasakotos bylos detalės gali būti traktuojamos kaip ikiteisminio tyrimo duomenys, kurių viešinimas neteisėtas ir nusikalstamas.

Jei būtų pripažinta, kad parlamentaras sau per daug leido kalbėti, jam už tokios informacijos atskleidimą neturint tam leidimo grėstų viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas.

Tylėti nepažadėjo

Įprastai susidūrusieji su teisėsauga ikiteisminio tyrimo dalyviai po apklausų STT tyli it burnas užsisiuvę. Tokius tylos įžadus motyvuoja pasirašytu pasižadėjimu nekalbėti apie bylą. Kol vyksta tyrimas, nuo platesnių komentarų atsiriboja ir patys pareigūnai.

Visgi P. Urbšys po apklausų dėl galimos korupcijos Panevėžio savivaldybėje viešai pareiškė, kad net spiriamas tyrėjų atsisakė duoti pažadą tylėti.

Seimo narys ne kartą duodamas interviu žiniasklaidai yra pabrėžęs, kad nei birželį, nei šią savaitę vykusiose apklausose nesutiko su pareigūnų reikalavimu pasirašyti pasižadėjimą neskelbti informacijos, susijusios su byla. Politikas viešai yra pasakojęs, jog per apklausas buvo klausinėjamas ne tik apie savo suburtą judėjimą „Kartu“, jo būstinėje STT atliktą kratą bei paimtus finansinius dokumentus. Parlamentaras kalbėjo ir apie tai, kad tyrėjus domina miesto Savivaldybės užsakytas sociologinis tyrimas, kurio rezultatai visuomenei nebuvo paskelbti.

Žino, ką kalbėti

Dabar, išgirdęs apie prokurorus pasiekusį prašymą išsiaiškinti, ar tokiu elgesiu neperžengė įstatymo bylos dalyviams nubrėžtų ribų, Seimo narys tvirtina iš ilgametės savo, kaip STT Panevėžio valdybos vadovo, praktikos žinantis, ką gali kalbėti, o kur turįs patylėti.

„Komentuodamas situaciją, susijusią su šia byla ir mano asmeniu, tikrai nepažeidžiau įstatymo. Pirmoji mano apklausa birželį vyko jau antroje dienos pusėje. Vadovaudamasis savo 15-os metų darbo STT praktika žinau, kad svarbiausi procesiniai veiksmai, susiję su įtariamaisiais, atliekami pirmoje dienos pusėje. Todėl tai, kad po pietų pagarsinau faktą, jog mane klausinėjo apie viešuosius pirkimus, susijusius su sociologine apklausa, nebuvo jokia naujiena asmenims, kurių atžvilgiu taikomas baudžiamasis persekiojimas. Juo labiau kad komentuodamas nesu atskleidęs nei uabų pavadinimų, nei fizinių asmenų pavardžių“, – „Sekundei“ kalbėjo P. Urbšys.

„Vienam byla pradėta dėl tylėjimo, kitam – dėl kalbėjimo. Sukuriamas kontekstas, kad abu esame pastatyti ant to paties laiptelio.“

P. Urbšys

Anot jo, ir po antrosios apklausos, vykusios šią savaitę, jis visuomenei atskleidęs tik tą informaciją, kuri, paties nuomone, atitinka viešąjį interesą.

„Jei išėjęs po apklausų nekomentuočiau, susitapatinčiau su tais pačiais įtariamaisiais byloje, kurie tyli“, – pareiškė politikas.

P. Urbšys pripažįsta, kad jį apklausinėję tyrėjai reikalavo pasirašyti pasižadėjimą, kad neviešins ikiteisminio tyrimo detalių.

„O paskui atėję du tyrėjai fiksavo mano atsisakymą tą padaryti. Motyvavau tuo, kad esu viešas asmuo ir visuomenės interesas žinoti neiškraipytą informaciją“, – pareigūnų reikalavimams neslepia nepaklusęs Seimo narys.

Visgi jis sutinka, kad dokumento nepasirašymas nepanaikina galimybės tyrėjams inicijuoti teisinį įvertinimą, jeigu šie mano, kad paskleisti ikiteisminiam tyrimui svarbūs duomenys.

Klausėsi seimūno pokalbių

Galimos korupcijos byloje liudytojo statusą turintis P. Urbšys piktinasi, kad prašiusieji ikiteisminio tyrimo esą siekia apriboti visuomenei galimybę žinoti, kas vyksta. Visgi įprasta, kad galimo nusikaltimo aplinkybės oficialiai tampa viešos tik tuomet, kai prokurorai baigia ikiteisminį tyrimą, bylą perduoda teismui ir jo posėdyje paviešina kaltinamąjį aktą.

Panevėžio korupcijos byla kol kas dar ant STT tyrėjų ir prokurorų darbo stalo. Neseniai prokuratūra pranešė šį tyrimą išskyrusi į du – viename jų meras Rytis Račkauskas įtariamas piktnaudžiavimu tarnyba ir prekyba poveikiu, kitame – piktnaudžiavimu.

Kad vienas iš šių tyrimų jau eina į pabaigą, galima spėti ir iš to, kad P. Urbšiui vakar STT Panevėžio valdyba atsiuntė pranešimą apie jam taikytą procesinę prievartos priemonę, tai yra vykdytą jo pokalbių pasiklausymą.

„Aš jau buvau pats tapęs taikiniu. Dabar tie, kurie siekė ikiteisminio tyrimo dėl mano kalbėjimo, nori mane suvienodinti su R. Račkausku. Vienam byla pradėta dėl tylėjimo, kitam – dėl kalbėjimo. Sukuriamas kontekstas, kad abu esame pastatyti ant to paties laiptelio“, – aiškino P. Urbšys.

Mato tyrėjų darbo broką

Seimo narys neslepia pretenzijų buvusiems kolegoms pareigūnams ir teigia matantis broką jų veiksmuose tiriant galimą korupciją Savivaldybėje. Parlamentaro nuomone, pareigūnai turėjo numatyti, kad ikiteisminio tyrimo veiksmų suaktyvinimas kone rinkimų išvakarėse sukels politinį atgarsį, ir jį apklausti gerokai anksčiau.

„Mane antrą kartą galėjo apklausti dar rugsėjį ir spalį, bet kažkodėl tas buvo padaryta dabar, kai jau registravausi kandidatu į merus, surinkau pakankamai rinkėjų parašų. Jei išėjęs iš tos apklausos tylėčiau užsisiuvęs burną, kokį būčiau davęs signalą rinkėjams, kurie abejoja, ar nesu įsipainiojęs į tuos neskaidrius reikalus? Esu įsitikinęs, kad tyrėjai, kurie mane apklausinėjo rinkimų kampanijos metu, turėjo numatyti viešumo problemą ir turėjo prieš tai atlikti visus veiksmus, kurie nepakenktų tyrimui, jei būtų komentarai“, – pareiškė seimūnas.

P. Urbšiui nevengiant komentuoti teisėsaugos vykdomo tyrimo, kiti šios bylos dalyviai tyli. Nors R. Račkauskas ne kartą yra pabrėžęs, jog visus jam pareikštus įtarimus atmeta ir mato politinį šios bylos pamušalą, nuolatos atsisakydavo plačiau komentuoti bylos aplinkybes ir net savo paties apklausas.

„Man davė pasirašyti ir aš pasirašiau pasižadėjimą nekalbėti. Ikiteisminio tyrimo detalių atskleisti neturiu teisės“, – „Sekundei“ komentavo laikinai nuo pareigų nušalintasis meras.

Komentarai

 • Esi eilinis populistas. O manai esi šventasis. Visas tavo gebėjimas juodinti kitus, kad pats gražiai atrodytum.

  • ar tikrai ir ar šito Povilo Urbšio senelių paprasto kaimiško namo iš rąstų remontui valstybė skyrė 465 000 litų?

  • galvoju ir niekaip nesuprantu ar Urpšio visos turbūt penkios padėdėjos patarėjos liks dirbti seime, jeigu jo seime nebeliks? Gal jas kitam seimo nariui priskirs?

 • Vieniems galima kalbeti bile ka, o kitas priverstas tyleti ir klausyti. Nieko sau teisingumas.

  • Ne vieniems, o VIENAM ir būtent TAM!

   • Vienas aukščiau visų ir stabiliai.

    • Seimo narys neslepia pretenzijų buvusiems kolegoms pareigūnams ir teigia matantis broką jų veiksmuose

     • Atsakyti
 • Kas priima ir kuria įstatymus? Ne Seimo nariai? Ne Seimo narys? Ne Seimo narys? Ne Seimo narys? Ne Seimo narys? Ne Seimo narys?

  • Gal jau registravo Seime įstatymo pataisą kuri leis jam vienam to istatymo nepaisyti?

   • būk žmogus darašyk ir mane neliksiu skolingas. Vycka

 • Vieniems įstatymai galioja, kitiems ne? Kažkaip tai Urbsio veiksmai, manau, prasilenkia su jo reikalavimu kitiems laikytis įstatymų?

 • Palikit Povilą ramybėj, o spirkit laukan Račkauską. Tai jis sušiko Panevėžio atsinaujinimą. Prideliojo lentelių, o rangovų neatsiranda.

 • Manau, kad jo tie apklausimai – tai „dūmų užsklanda“. Oi sužinosim tiesą, kas nori per lavonus ton miesto valdžion. Ir ko? Juk pu – kiemo politikas:

 • jei lenteles tau susikineja tavo atsinaujinima,keisk sluotos darba arba vieta,ten kur ju nera

  • Deja sušiko tavo atsinaujinimą, kurį tik pats vienas matai.

 • urbsys visiems pataria,kas nori kalbeti ka tik nori,turi 15 metu atidirbti STT.stazas visagalis,suteikiantis imuniteta.Gal ir pries gripa?

  • kai savas tai ir gauni visokiu nuolaidu.

   • Atsakyti
 • Deja, nuo senovės Romos imperijos laikų yra aišku: kas galima Jupiteriui, negalima jaučiui. Poviliukas nori susireikšminti iki Jupiterio, nes jis tik vienas žino, kas yra visuomenės interesas.

  • Atsakyti
 • Kuo daugiau ant kitų krausi tuo kietesnis būsi, seni Povilo bajeriai

 • Tuščias puodas garsiai skamba

  • Atsakyti
 • Povilas,net nesuvokia kaip kenkia Panevėžiui su savo ambicijomis.Prisiima atsakomybę,o kur atsakomybė prieš rinkėjus ,būti seime dar 2 metus. Nusibodo ? O gal nebėra ką veikt?Nebėra Panevėžiui svarbių reikalų?O dabar labai patogu tripiant kitą lipti i olimpą.O kas laimi labai aišku,tryna rankas koncervai,net dūmai rugsta.

  • Atsakyti
  • O kai nesusitvarkis su mero pareigomis, ką tada gelbės. Gal Paliuniškį ?

   • Tada jau visatą – progresas juk turi būti

    • parlamentarui grėstų viešieji darbai

 • Parašyta: „Jei išėjęs po apklausų nekomentuočiau, susitapatinčiau su tais pačiais įtariamaisiais byloje, kurie tyli“, – pareiškė politikas“.
  Išeina: komentuoju, nors pažeidžiu įstatymą, kitaip susitapatinčiau su tais, kurie įstatymo laikosi?
  Gal deputatui nebereikėtų įstatymų mieruotis kaip kelnių ant savęs? Bet atrodo šitojo toks stilius – iki pietų įstatymas galioja, po mano pietų galioju aš.

 • čia tas veikėjas kur lenda pro langą jei neleidžia pro duris. Senai visiems nusibodai! susirinkit su Račkum savo žaislus(mordytes) iš langų mieste ir dinkite. Miestui norisi ramybės.

 • Na ka supratau is viso sito purvyno,tai kad kuri is tu dvieju kovos draugu meru beisrinktumeme,tai butu tas pats SH…. Darbo miesto taryboje visvien nebutu…Bus amzinos rietenos,pagaliu kaisiojimai, nebus rangovu,kurie noretu dirbti su tokiais subobejusiais „draugeliais“… Nei su vienu! O taip noretusi,kad Panevezys pagaliau turetu normalu,blaiviai mastanti,be kvailos arogancijos ir pasiputimo,ukiska ir protinga mera.Mera,kuris sugebetu suvienyti miesto taryba darbui,o ne regztu intrigas ir butu visu niekinamas …Bet,atrodo,Paneveziui nelemta tureti seimininka,nes normaliu kandidatu kaip ir nesimato.Gaila…

  • Atsakyti
 • Nu va.. dabar bent matosi kad dirba partiniai komentatoriai :))) ką sugeba tą sugeba homosovietikai. Užduotį gavote tai dabar ir atidirbinėkite, privilegijuotų konformistų gauja. Vardan tos Lie.. t.y. pensijos ;))
  Po tiek metų atėjo žmonės sugebantys dirbti. Gražu žiūrėti kaip miestas keičiasi.
  O ką jūs veikėte tuos 25 metus, partinei analfabetai? Kasėte po savimi? Iš kur jums rankos auga, kad tiek metų miestą į minusą varėt? 😀

  • Atsakyti
  • o ta chebryte kur miesta i minusa varė tai ne su Račkausku eina? Pavardžių neminėsim…

   • Atsakyti
   • Tai ką jau čia! Paminėkit…

    • Atsakyti
    • Minim – Darbo partija, Konservatoriai, Socialdemokratai. Nu dar antru užėjimu išmesti valstiečiai. Dar klausimų bus ?

     • Atsakyti
     • Kalba – apie pavardes. Tai – : ….. ?

 • Ar Seime nebera ką veikti?tur būt?nes kas vyksta Panevėžy tai jau įrodo.Kodel vieno ;Seimūno;dėka vyksta karas su Panevėžio gyventojais,kurie nori ir gali gyventi gražiame mieste!Turbut dar demokratijos mūsų proanūkiai nesulauks!!!

 • Urbšys su tokiais pareiškimais apie 15 metų stažą tarnybose pasirodė kaip arogantiškas diedas. Anksčiau iš to žmogaus jautėsi daugiau šilumos. Dabar arba jame tikrai labai daug pykčio, arba labai prasti jo komandos viešieji ryšiai.

 • Baigsis rinkimai, pasidalins kėdes ir vėl bus tylu. Tas begalinis valdžios ir lovio TROŠKULYS.

  • Vytai, Jūs tikrai įsitikinęs, kad visiems, absoliučiai VISIEMS, rūpi lovis?

   • Atsakyti
 • p.Povilai…
  Savo problemas bandykite spręsti pats..
  Akivaizdu, jos labai asmeninės…

 • P. Urbšiui vakar STT Panevėžio valdyba atsiuntė pranešimą apie jam taikytą procesinę prievartos priemonę, tai yra vykdytą jo pokalbių pasiklausymą.

  • Kas čia per briedas? Seimo nario pokalbių klausėsi be neliečiamybės panaikinimo? Baikit bajerius!.. Vyksta spektaklis. Jis turi būti įtikinamas.

   • tai kad P. Urbšiui vakar STT Panevėžio valdyba atsiuntė pranešimą apie jam taikytą procesinę prievartos priemonę, tai yra vykdytą jo pokalbių pasiklausymą.

 • Račkauskui laikas susikrauti lagaminus ir keliauti namo su visam iš savivaldybės. O jis dar rengia susitikimus su rinkėjais ir rašo, kad kviečiu į susitikimą su Panevėžio meru. Kodėl nerašai, kad nušalintu meru? Galvoji, kad runkeliai nesupras? Oi tu Lietuvos patriote !

  • pritariu. protingiausias komentaras

   • Atsakyti
  • O tai ka jis veiks,jei nebus meru?! Dirbti juk nieko nemoka….

   • Atsakyti
  • Kieno nušalintu? Tų, kurie išrinko? Jie nenušalino. Jeigu esi nekaltas, privalai gyventi kaip nekaltas. Kitaip Rusijos lageriuose nebūtume išlikę.

 • Man atrodo, kad visi gerai mąstantys turėtų pritarti ir už tokį „merą“ niekada nebalsuoti. Pas jį puikybės ir arogancijos manija dar slypi.

 • Tai kad patys račkauskiniai Povilą apskundė. Patys jie ir skundikai ir juokdariai

  • Atsakyti
 • Jei urbšys save pozicionuoja kaip teisininką tai turėtų būti girdėjęs ir apie teisinę etiką. Kaip atrodytų apie viską pliurpiantys teisėjai ar advokatai? Bet kokia ten etika? Svarbu rinkimai.

  • Atsakyti
 • Gal Kauno mero V.Matjošaičio mums reiktu… gal susitartumėm už 0,5 etato padirbėt… rezultatas manau būtų kaip Kaune tik / 2

Rodyti visus komentarus (48)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų