P. Židonio nuotr.

Tvarkingas miestas – per sunkus išbandymas

Tvarkingas miestas – per sunkus išbandymas

Panevėžiečių nuojauta, kad stiklais tveriama Senvagė atsidurs vandalų taikiklyje, pasitvirtino.

Į trapų stiklinį jos grožį jau pasikėsinta – naktį išdaužyti, greičiausiai išspardyti, trys į Senvagės salą vedančio tiltuko stiklai. Šį vandalizmo įvykį tiria policija, skaičiuojami padaryti nuostoliai.

Nuo niokotojų pastaruoju metu nukentėjo ne vien Senvagė. Išsprogdinta Skaistakalnio parko šiukšliadėžė, nuverstas vienas šio parko šviestuvų, aplaužytas suolas. Negana viso to, iš parko takų asfalto dangos pradėtos lupinėti metalo juostos bei iškiliosios metalinės konstrukcijos. Jos reikalingos, kad aplinkoje padėtų orientuotis akliesiems bei silpnaregiams.

Nuo kvailumo neapsaugos

Savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojo Dariaus Linkono teigimu, kol Senvagėje nebaigta rekonstrukcija ir tvarkomas objektas neatiduotas naudoti, už tai, kas jame vyksta, atsakinga darbus vykdanti organizacija. Senvagę tvarko Panevėžio statybos tresto filialas „Gerbusta“. Šioji įsipareigojusi sutvarkytą Senvagę visuomenės poreikiams atiduodi gegužės mėnesį.

Kad panevėžiečiai išmoko vertinti savo miestą ir Senvagės 1,2 metro berėmio stiklo turėklai neužklius vandalams, abejonių socialinėje erdvėje pasigirdo dar pernai lapkritį, kai jie pradėti montuoti šioje reprezentacinėje miesto vietoje. Stiklinės, vaizdo į šokantį ir šviečiantį fontaną bei patį tvenkinį neužstojančios stiklo atramos sumontuotos priešais centrinius laiptus, taip pat prie abiejų į Senvagės salą vedančių tiltelių. Tokia naujovė socialiniuose tinkluose sukėlė tikrą sprogimą. Panevėžiečiai tiesiog ūžė vertindami naująjį Senvagės vaizdą.

Vieni svarstė, kad stiklai ne tik trauks piktybiškai nusiteikusius vandalus, bet juos išdaužti gali ir atsitrenkę dviratininkai ar akmenuką paleidęs vaikas. Kiti stebėjosi, kodėl panevėžiečiai vieni kituose įžvelgia ne kūrėjus, grožio puoselėtojus, o vandalus.

„Jei žmogui užeis „durnumas“, jis išspardys ne tik stiklus, bet ir tvirtas metalines tvoras. Taip jau būna“, – pastebėjo D. Linkonas.

Netyčia nieko nenutinka

Senvagės rekonstrukcijos projekto rengėjos mažosios bendrijos „Pupa – strateginė urbanistika“ direktorius Tadas Jonauskis aiškino, kad reprezentacinei miesto vietai ieškota modernių, šiuolaikiškų, bet akių nerėžiančių sprendimų.

„Stiklas turėklams pasirinktas matomiausiose vietose, kad būtų kuo mažiau vaizdą gadinančių elementų, kad miestas turėtų vietą, kur būtų galima sėdėti ir žiūrėti į vandenį, jokioms metalinėms detalėms neužstojant vaizdo“, – „Sekundei“ kalbėjo T. Jonauskis.

Pasak architekto, tokios konstrukcijos priežiūra gana paprasta, vertikalus grūdintas stiklas, sustiprintas apsauginėmis plėvelėmis, skirtas lauko sąlygoms, smarkiai nesusipurvina, yra stiprus ir atitinka visus turėklams keliamus reikalavimus.

„Stiklas viešosiose erdvėse naudojamas. Nėra taip, kad sugalvojome ką nors nematyto ir negirdėto. Ir prekybos centruose stiklo turėklai montuojami, į juos ir su vežimėliais netyčia atsitrenkus nieko nenutinka“, – teigė T. Jonauskis.

Aiškinasi policija

Senvagę tvarkančios „Gerbustos“ vadovas Kęstutis Kastrickas teigė, jog trys išdaužyti Senvagės tiltelių stiklai aptikti trečiadienį ryte. Labiausiai panašu, kad jie išspardyti. Dėl šio vandalizmo atvejo jau kreiptasi į policiją, pareigūnai ieško, kam panižo rankos niokoti miestą.

Kokia žala padaryta, K. Kastrickas sakė dar negalintis pasakyti, nuostoliai bus skaičiuojami bei tikslinami. Kadangi Senvagėje įrengtos vaizdo stebėjimo kameros, tikimasi, kad pareigūnams vandalų ilgai ieškoti neteks.

Pykčio kankiniai

Nuo pykčio kankinamų žmonių jau nukentėjo ne tik Senvagė, bet ir kitos šiuo metu tvarkomos miesto vietos. Savivaldybės projektų vadovas Tadas Stanikūnas vardijo, kad jau sugadinta Skaistakalnio parko guminė danga prie treniruoklių, išluptas medinis per Žagienio upelį nutiesto tilto turėklas, susprogdinta šiukšliadėžė, aplaužytas šviestuvas.

Negana to, pradėtos lupinėti netgi į takų asfalto dangą įmontuotos metalo konstrukcijos, skirtos padėti vietovėje orientuotis neregiams bei silpnaregiams.

Prasisuko žioplas vairuotojas

Ne taip seniai trečiąkart iš eilės buvo sulaužyta ir medinė danga, sumontuota prie pagrindinio Kultūros ir poilsio parko tako. Pasak D. Linkono, kaltininko ieškoti nė nereikėjo. Šitaip nepasisekė ant medinio pakloto užvažiavusiam vairuotojui. Jis pats apie šį įvykį pranešė policijai.

Kadangi vairuotojas buvo blaivus, už sulaužytą dangą patirtus finansinius nuostolius atlygins automobilio draudikai, o atstatyti medinę dangą imsis Savivaldybės įmonė „Panevėžio specialus autotransportas“, atsakingas už Kultūros ir parko priežiūrą.

Tvarkytojai darbo turės ir Maironio take. Jame šviečia nebe visos į tako grindinį įmontuotos lemputės.

Pasak D. Linkono, Maironio takas, kaip ir Senvagė bei Skaistakalnio parkas, dar neatiduoti visuomenei naudotis, tad už šviečiančias lemputes atsakinga juos tvarkanti statybos organizacija.

Galerija

 

Komentarai

  • na renovacija kaip renovacija, bet tokias stiklo pertvaras montuoti ant tilto vietoj tureklu tai visiskas i d i o t i z m a s funkcionalumo nera grozio tie stiklo blokai ir nepriduoda, architektas nuejo i pievas totaliai

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų