Pietryčių Turkiją ir Siriją prieš porą savaičių sudrebino du 7,4 ir 7,9 balo žemės drebėjimai. Kaip skelbiama, požeminiai smūgiai tebejaučiami iki šiol.
Aukų skaičius jau perkopė 35 tūkstančius.
Gelbėtojai griuvėsiuose tebeieško išgyvenusiųjų.
Į Turkiją išvykusią Lietuvos paieškos ir gelbėjimo komandą sudaro 42 nariai, iš jų – 34 ugniagesiai gelbėtojai.
Šiuo metu dieną naktį su gelbėtojais, ieškančiais po griuvėsiais įkalintų ar palaidotų žmonių, darbuojasi trys ugniagesiai iš Panevėžio apskrities: Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pajėgų valdymo vyresnysis specialistas Darius Pajuodis, Valdybos I komandos viršininkas Darius Paltarokas, Rokiškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Dalius Kunigėlis. Nelaimės zonoje taip pat dirba penki Kauno greitosios medicinos pagalbos stoties medikai ir trys Valstybės sienos apsaugos tarnybos kinologai.
„Mūsų ugniagesiai gelbėtojai turi reikiamus įgūdžius ir gali padėti tokioje situacijoje. Šioje komandoje – geriausi iš geriausių“, – sako Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktorius Saulius Greičius.
Lietuvos gelbėtojai savo stovyklą įkūrė pietrytinės Turkijos Malatijos regione, kuriame šiuo metu, kaip skelbiama, tvyro maždaug 10 laipsnių šaltis.
Jie jau darbavosi Adijamano mieste – paieškos ir gelbėjimo darbus atliko vietoje, kur žemės drebėjimas vientisa griuvėsiu mase pavertė du greta vienas kito stovėjusius septynių aukštų daugiabučius.
Gelbėtojų komanda į Turkiją nugabeno humanitarinės pagalbos siuntą su būtiniausiomis priemonėmis nukentėjusiems: medikamentų, įrangos, daiktų, skirtų namų netekusiems ir būtiniausių priemonių stokojantiems žmonėms. Taip pat išsigabeno ir įrangą, reikalingą žmonių paieškai ir gelbėjimui – gręžtuvus, pjūklus, seismologinius prietaisus, paieškos kameras ir pan.
Artimiausiu metu Turkiją iš Lietuvos valstybės rezervo pasieks 90 pastatomų palapinių, 50 elektrinių šildytuvų, 1000 patalynės komplektų, 1000 pagalvių, 7700 pledų ir medicinos priemonių atsargos.
Anot Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Komunikacijos skyriaus vedėjos Vidos Šmigelskienės, Lietuvos paieškos ir gelbėjimo komandos nariai ne kartą dalyvavo tarptautinėse pratybose, tobulino žmonių gelbėjimo griuvėsiuose įgūdžius.
Tačiau tokie paieškos ir gelbėjimo darbai, kokie dabar vyksta Turkijoje, jiems teko pirmą kartą. Visgi Lietuvos ugniagesiams ir toks darbas tarp griuvėsių nėra visiška naujiena.
„Tokioje operacijoje mūsų komanda iki šiol nebuvo dalyvavusi, bet turi patirties tokio pobūdžio pratybose“, – sako V. Šmigelskienė.
Vykti į Turkiją galėjo ne bet kas. Ši komanda turi INSARAG sertifikatą. Tai – Jungtinių Tautų Humanitarinių reikalų koordinavimo biuro Tarptautinės paieškos ir gelbėjimo patarėjų grupės (INSARAG) ekspertų įvertinimas, kad komanda atitinka visus keliamus reikalavimus, pripažintus tarptautiniu mastu.
V. Šmigelskienės teigimu, planuojama, kad gelbėtojų iš Lietuvos komanda Turkijoje darbuosis apie porą savaičių – tokiam laikui pasiimta maisto atsargų.
Šios komandos nariams pagalbos užsienyje užduotys – ne naujiena. Per potvynius Lenkijoje lietuviai yra pagelbėję kaimynams, ne į vieną nelaimės ištiktą šalį yra gabenę humanitarinę pagalbą, teikę pagalbą ir Latvijoje gesinant gaisrus.