P. Židonio nuotr.

Trečias kartas sėkmingas

Trečias kartas sėkmingas

Prieš penkerius metus kovą dėl Valstybinių miškų urėdijos būstinės Kazlų Rūdai pralaimėję Katinai Panevėžio rajone dabar viltingai stebi, kas ateis šeimininkauti į miškininkų išbrokuotus uždarytos mokyklos didžiulius pastatus.

Valstybei priklausantį turtą valdančiam Turto bankui trečiajame aukcione pavyko parduoti buvusią Katinų mokyklą.

Už pradinę kainą – kiek daugiau nei 82 tūkst. eurų – ją nupirkęs fizinis asmuo kartu įsigijo ne tik pastatus su katiline, bet ir beveik 2 hektarus žemės kone gyvenvietės centre.

Kas įsikurs vietoje mokyklos, dar nežinia, tačiau vietos bendruomenė džiaugiasi, kad kadaise buvęs mokslo šviesulys nevirs pastatu vaiduokliu.

Pardavinėjo metus

Pirmąjį mokyklos pardavimo aukcioną Turto bankas paskelbė dar praėjusių metų rudenį.

Parduoti tokiam turtui prireikė trijų bandymų.

Turto banko Komunikacijos skyriaus vadovo Karolio Vaitkevičiaus teigimu, trečiame aukcione dalyvavo tik vienas dalyvis – fizinis asmuo. Jis aukcioną laimėjo pasiūlęs pradinę kainą – 82 461 eurą.

Kaina buvo mažinta tik kartą – neįvykus pirmajam aukcionui.

Pirminė objekto kaina, kurią nustatė nepriklausomi vertintojai, siekė 91 560 eurų.

Nuo Panevėžio maždaug 17 kilometrų nutolusiuose Katinuose uždarytos mokyklos plotas siekia kiek daugiau nei 1 845 kv. m.

Katinų mokyklos pastatus su beveik 2 ha sklypu valstybė pardavė už gerokai mažiau nei 100 tūkst. eurų. P. Židonio nuotr.

Ugdymo įstaiga statyta 1987-aisiais.

Jos gyvavimas truko mažiau nei keturis dešimtmečius – mokykla uždaryta 2016-aisiais.

Dabar su jos pastatais naujasis šeimininkas įsigijo ir 42,10 kv. m dujinę katilinę, statytą 1998 metais, taip pat beveik dviejų hektarų sklypą.

Naujasis savininkams mokyklą pirko su joje įsikūrusiais nuomininkais.

Iki 2026 metų pabaigos pagal panaudos sutartį beveik 62 kv. m patalpomis dar naudosis Katinų biblioteka.

Ne paklausiausias turtas

K. Vaitkevičiaus teigimu, per pastaruosius trejus metus Turto bankas pardavė tris buvusias mokyklas: Katinuose, Telšiuose bei Šiauliuose.

„Mokyklų pastatai yra specifinė turto rūšis. Jie nėra pats likvidžiausias parduodamas turtas, tačiau daug kas priklauso nuo vietos – lengviau parduoti nekilnojamąjį turtą miestuose, sunkiau – regionuose“, – sako K. Vaitkevičius.

Anot jo, pastebima, kad auga investuotojų susidomėjimas galimybėmis buvusias mokyklas pritaikyti kitoms reikmėms, pavyzdžiui, įrengti senelių namus ar pakeisti paskirtį į gyvenamąją.

Miškininkų nesulaukė

Prieš septynerius metus uždariusi mokyklą Katinuose, Panevėžio rajono savivaldybė ilgai puoselėjo grandiozines viltis, kad tuščiuose pastatuose įsikurs Valstybinių miškų urėdija.

Panevėžio rajono taryba dar 2016-aisiais netgi buvo sulaukusi Aplinkos ministerijos raštiško prašymo skirti buvusios Katinų mokyklos pastatą miškų urėdijos reikmėms. Rajono politikai tokį sutikimą, savaime suprantama, davė, ir Katinai pradėjo laukti jiems pažadėtojo auksinio kiaušinio. Žinią apie Aplinkos ministerijos planą Katinuose įkurti visos Lietuvos miškų smegenis vietiniai sutiko taip, tarsi būtų laimėję loterijoje. Vos 400 gyventojų turinčių Katinų žmonės jau dėliojo, kur apgyvendins ir kaip pamaitins gyvybės kaimui įpūsiančią 200 naujokų minią. Tiek darbuotojų įsikurtų būsimoje urėdijų gūžtoje.

Nežinau, atsiras darbo vietų ar neatsiras, bent jau pastatas nevirs vaiduokliu. Jau tiek gerai.“

L. Sprainaitienė

Tokiai idėjai įgyvendinti rajono Savivaldybei priklausęs mokyklos pastatas su sklypu buvo perduotas valstybei ir atsidūrė Turto banko rankose.

Visgi net dvejus metus ne tik Panevėžio rajono, bet ir valstybės lygmeniu brandinta idėja patyrė fiasko. Aplinkos ministerija Valstybinių miškų urėdijai kurti pasirinko Kazlų Rūdą, apie kurią net nebuvo svarstyta ieškant miškininkams vietos. Po tokio ministerijos posūkio tiek Katinų kaimo bendruomenė, tiek rajono Savivaldybė pasijuto suvedžiotos.

Svarbiausia – ne vaiduoklis

Katinų kaimo gyventojų bendruomenės centro pirmininkė Liubovė Sprainaitienė dar negirdėjusi, kas įsigijo mokyklos pastatus.

Ji pasakoja ir pati sulaukusi klausimų apie pardavinėjamą šį nekilnojamąjį turtą. Pasak L. Sprainaitienės, domėtasi technine pastato puse ir pačia gyvenviete.

Labai gerai, kad nupirko. Nežinau, atsiras darbo vietų ar neatsiras, bent jau pastatas nevirs vaiduokliu. Jau tiek gerai“, – svarsto bendruomenės pirmininkė.

Anksčiau Savivaldybės parduotame uždaryto vaikų darželio pastate dabar veikia senjorų dienos centras.

Vietiniai tikisi, kad ir parduotame mokyklos pastate užvirs gyvenimas.

Mato vietą socialinei įstaigai

Velžio seniūnas Andrius Viržaitis, išgirdęs žinią apie parduotą mokyklą, nudžiugo.

„Labai gerai, kad perėjo į privačias rankas. Buvusiame vaikų darželyje įkurtas senjorų dienos centras pagyvina kaimo gyvenimą. Mokyklos naujasis savininkas, manau, irgi sugalvos, ką padaryti. Jei žmonės perka, vadinasi, turi idėją“, – sako seniūnas.

Jis Katinuose mato idealią vietą senelių ar globos namams.

„Senelių namai visur perpildyti ir socialiniams darbuotojams problema, kai reikia juose apgyvendinti žmogų. Tenka laukti eilėse ir ilgokai užtrunka. Mokykla tokiai įstaigai būtų tinkamas pastatas“, – svarsto A. Viržaitis.

Jo teigimu, parduotas pastatas tiktų ir administracinės paskirties patalpoms.

„Palikime verslininkų fantazijai. Žinoma, gerai būtų, jei seniūnijoje atsirastų darbo vietų ir didesnis judėjimas Katinuose“, – sako seniūnas.

Kita vertus, ano jo, gerai jau vien tai, kad dar geros būklės pastatas nestovės apleistas ir bus naudojamas.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų