Traukinyje su baltarusiškomis trąšomis – muitininkų laimikis

Traukinyje su baltarusiškomis trąšomis – muitininkų laimikis

Karštos dienos Lietuvos muitinės pareigūnams – kiekvieną savaitę vienas po kito sulaikinėjami stambūs cigarečių kontrabandos kroviniai iš Baltarusijos. Šiandien Stasylų geležinkelio poste traukinyje su trąšų kroviniu aptikta daugiau, nei pusantro šimto dėžių nelegalių rūkalų. Praėjusią savaitę panaši siunta rasta krovinyje su baltarusiška skalda.

Šiandien, rugpjūčio 3 d., pagal Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) analitikų pateiktą informaciją MKT ir Vilniaus teritorinės muitinės mobiliųjų grupių pareigūnai patikrino į Stasylų geležinkelio postą iš Baltarusijos atvažiavusį traukinį. Įtarimai, jog šiuo traukiniu gabentame trąšų krovinyje gali būti slepiama kontrabanda, pasitvirtino. Išankstiniais duomenimis rastos 159 dėžės (79 500 pakelių) Gardino „Neman“ fabrike pagamintų cigarečių „NZ Gold“ ir „Minsk capital“.

Preliminariais vertinimais nelegalių rūkalų vertė su privalomais sumokėti mokesčiais turėtų būti apie 259 tūkst. eurų, taigi MKT artimiausiu metu bus pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl cigarečių kontrabandos.

Pastaruoju metu kone kiekvieną savaitę Lietuvos muitinės pareigūnai traukiniuose iš Baltarusijos aptinka stambias cigarečių kontrabandos siuntas.

Nelegalių rūkalų gabenimui kontrabandininkai naudoja visų tipų geležinkelio transportą – atvirus ir uždarus vagonus, konteinerius, cisternas. Stengiamasi išnaudoti vagonų konstrukcinius ypatumus, pvz., įrengiant slėptuves už dvigubos sienelės, galinėse vagonų dalyse.

Rūkalai dažnai slepiami ir po „priedangos“ kroviniais, paprasčiausiai įmaišant cigarečių dėžes tarp oficialaus krovinio arba jame įrengiant slėptuves.

Tokiais atvejais cigaretės neretai slepiamos sunkiai patikrinamuose biriuose kroviniuose – kalio chlorido trąšose (LR muitinės duomenimis – 5 atvejai šiemet), užkasus skalda (3 atvejai) ar medienoje (lentos, pjuvenų granulės – 4 atvejai).

Viena populiariausių tokio tipo slėptuvių, vadinamieji „karstai“ – kai cigaretės gabenamos išpjovus tuščias ertmes medienoje. Bet pasitaiko ir sudėtingesnių slėptuvių, pvz., birželio 16 d. Kenos geležinkelio posto muitininkai cigaretes aptiko vagone su 46 kubinių metrų pušinių lentų (pačios lentos buvo tuščiavidurės ir prigrūstos rūkalų pakelių).

Patikrinti vagonus muitinės pareigūnams sudėtinga tiek dėl didelio krovinių srauto (vienu metu reikia tikrinti iki 60 riedmenų), tiek dėl riboto tikrinimo termino.

Tuo tarpu cigarečių kontrabandos sulaikymų skaičius geležinkelio transporte tik auga. LR muitinės ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) duomenimis 2019 m. buvo 14 kontrabandos sulaikymų geležinkelyje, 2020 m. – 36, o per pirmą 2021 m. pusmetį – jau 37 atvejai.

Jei 2019 m. geležinkelio transporte sulaikytos kontrabandos vertė siekė 1,38 mln. eurų, tai per pirmą 2021 m. pusmetį – jau 3, 99 mln. eurų.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų