Ar Senvagėje ir Bendruomenių rūmų prieigose greitu laiku galės įsikurti statybininkai – klausimas tebelieka atviras. „JK ranga“ tebesvarsto, ar jai nepalankius Panevėžio apygardos teismo sprendimus skųsti aukštesnės instancijos teismui. P. Židonio nuotr.

Teisybės paieškos grįžo bumerangu

Teisybės paieškos grįžo bumerangu

Panevėžio savivaldybės užsakymų sutvarkyti Senvagę ir Bendruomenių rūmų prieigas siekusiai statybų bendrovei „JK ranga“ – prastos žinios iš teismo.

Verslininkams nepavyko įrodyti, kad iš abiejų konkursų buvo išmesti nepagrįstai. Teismas tik kaip išvedžiojimus įvertino „JK ranga“ įžvalgas, neva Savivaldybė ją pastūmė į šalį proteguodama kitą bendrovę. Maža to, bylinėtis nusprendusiai įmonei šis pralaimėjimas finansiškai skausmingas ne tik dėl prarastų milijoninių užsakymų. „JK ranga“ teismo sprendimu Savivaldybei ir savo konkurentams dar turės atlyginti ir jų išleistas sumas advokatams.

Su pralaimėjimu nesusitaikė

Dviejų matomiausių Panevėžio vietų – Senvagės ir Bendruomenių rūmų – sutvarkymo konkursus apgaubė migla, kai juose dalyvavusi panevėžiečių statybų bendrovė „JK ranga“ ryžosi bylinėtis su Savivaldybe.

Juose dalyvavusi įmonė buvo pripažinta laimėtoja kaip pasiūliusi mažiausią kainą. Tačiau „JK ranga“ džiaugsmas laimėjus darbus, už kuriuos Savivaldybė sumokėtų milijonus, tęsėsi neilgai. Netrukus pretenziją pateikė antroje vietoje likęs statybų gigantas Panevėžio statybos trestas (PST). Jis išsiaiškino, kad konkurentė, nors ir pasisiūliusi pigiau atnaujinti Senvagę ir teritoriją prie Bendruomenių rūmų kartu su Kranto gatvele, negali būti pripažinta laimėtoja, nes neatitinka konkurso sąlygose nurodytų kvalifikacinių reikalavimų.

Savivaldybė „JK rangą“ pašalino iš konkursų ir užsakymai turėjo atitekti PST.

Po tokių viražų išstumtieji apkaltino Savivaldybę statybų gigantės protegavimu ir kreipėsi į teismą.

Visgi toks žingsnis „JK rangai“ kol kas atnešė vien nuostolius.

Priteisė ir už advokatus

Panevėžio apygardos teismas praėjusį penktadienį atmetė „JK ranga“ ieškinį dėl Savivaldybės skelbto Bendruomenių rūmų sutvarkymo konkurso, o kiek anksčiau, birželio 5-ąją, buvo atmestas ir tos pačios statybų bendrovės skundas ir dėl konkurso Senvagei rekonstruoti.

„Ta aplinkybė, kad „JK Ranga“ pasiūlyta darbų kaina yra mažesnė nei kito tiekėjo, negali paneigti perkančiosios organizacijos pareigos pasiūlymus vertinti vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymo 17 straipsnio 1 dalyje nustatytais principais, o ieškovės teiginiai, kad atsakovė proteguoja AB Panevėžio statybos trestą jokiais konkrečiais įrodymais nepagrįsti. Be to, bylos duomenys patvirtina, kad tiek ieškovė, tiek ir trečiasis asmuo dalyvauja atsakovės skelbiamuose statybos darbų viešuosiuose pirkimuose, yra pripažįstamos pirkimų laimėtojomis bei vykdo su atsakove sudarytas sutartis, ką patvirtina ir ieškovės nurodomos su Panevėžio miesto savivaldybės administracija 2019 m. sudarytos sutartys“, – teigiama teismo sprendime dėl apskųsto Savivaldybės skelbto konkurso Senvagei sutvarkyti.

Tokią pat išvadą teismas padarė ir analogiškoje byloje dėl Bendruomenių rūmų prieigų rekonstrukcijos.

Negana to, „JK ranga“ teismo sprendimu privalės apmokėti Savivaldybės ir trečiojo asmens byloje – PST – patirtas bylinėjimosi išlaidas – iš viso maždaug 6100 eurų.

Kol „JK ranga“ ieškiniai buvo nagrinėjami, Panevėžio apygardos teismas abiem konkursams buvo pritaikęs laikinąsias apsaugos priemones – juos sustabdęs.

Nors Savivaldybė laimėjo abi bylas, kol kas taškas ginče, kas tvarkys Panevėžio centrą, gali būti dar nepadėtas. Teismo sprendimai per dvi savaites nuo jų paskelbimo gali būti skundžiami aukštesnės instancijos teismui.

Džiaugtis neskuba

Savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna neslepia, jog kol kas negali džiaugtis laimėjimu.

„Atsikvėpsime, jei keturiolika dienų praeis ir įmonė pripažins, kad ne mes blogai vertinome, o ji padarė klaidą teikdama dokumentus konkursui, ir dalyvaus kituose Savivaldybės pirkimuose. O tų darbų daug, rangovų visur reikia, jų trūksta“, – kalbėjo T. Jukna.

Anksčiau direktorius yra teigęs, jog Savivaldybė „JK ranga“ laimėtoja buvo pripažinusi negalėdama turėti pakankamai informacijos apie jos atitiktį kvalifikaciniams reikalavimams.

„Rangovai, teikdami pasiūlymus, prisiima visą atsakomybę už teisingai pateiktus duomenis. Iš čia problema ir kilo, nes Savivaldybė negalėjo tokių dalykų patikrinti, o statybų įmonės turbūt geriau žino apie viena kitos įgytą kvalifikaciją nei Savivaldybė. Išėjo taip, kad kai pasiima kare dezertyrą, apie jį labai gerai žino priešininkas“, – ieškiniams pasiekus teismą kalbėjo T. Jukna.

Tuomet direktorius yra teigęs, jog į bylinėjimo maratoną įstumta Savivaldybė neatmeta galimybės teikti priešieškinį dėl patirtų nuostolių įstrigus Europos Sąjungos finansuojamiems projektams.

Didžiausias nuostolis – laikas

Nors kol vyko bylinėjimasis konkursai Senvagei ir Bendruomenių rūmų prieigoms sutvarkyti buvo sustoję, visgi, pasak T. Juknos, Savivaldybė didelių nuostolių nespėjo patirti.

„Kadangi sprendimas išnagrinėtas labai operatyviai, šiuo metu didelės žalos nėra padaryta“, – sako direktorius.

Anot jo, bijodama, kad gali įsisukti teismų karuselė, Savivaldybė suskubo perskirstyti lėšas: didžiąją dalį europinės paramos, už kurią turėjo būti tvarkoma Senvagė, Bendruomenių rūmų aplinka ir Kranto gatvelė, perkelta kitoms šiuo metu tvarkomoms miesto vietoms finansuoti, o pastarosioms numatytos Savivaldybės lėšos paliktos apskųstiesiems projektams išpildyti.

Visgi, pasak T. Juknos, nepaisant tokio pinigų perdėliojimo iš vienos kišenės į kitą, Senvagės ir Bendruomenių rūmų prieigų projektams įgyvendinti dar liko apie 2 mln. ES paramos.

Direktorius baiminasi, kad jeigu „JK ranga“ Panevėžio teisėjų sprendimą skųs aukštesnės instancijos teismui ir dėl to Savivaldybė toliau negalės pradėti remonto darbų, miestui grėstų prarasti ES lėšas.

„Jeigu bus teikiamas skundas ir šio nagrinėjimas teisme užtruktų dar mėnesį ar pusantro, tikėtina, kad gali atsirasti nemaži nuostoliai – galime arba prarasti europinę paramą, arba nespėjusiam laiku užbaigti projektų Panevėžiui būtų pritaikytos baudos. Kol kas didžiausias nuostolis – prarastas laikas. Vasarą, kai pats patogiausias metas dirbti statybininkams, dar neturime pasirašytos rangos sutarties, o žiemą dėl tokių darbų gali kilti problemų“, – sako T. Jukna.

Ar Senvagėje ir Bendruomenių rūmų prieigose greitu laiku galės įsikurti statybininkai – klausimas tebelieka atviras. „JK ranga“ generalinis direktorius Arnoldas Kleiba „Sekundei“ teigė, jog įmonė dar nėra apsisprendusi, ar jai nepalankius Panevėžio apygardos teismo sprendimus skųs aukštesnės instancijos teismui.

Kitas vaizdas

Rangovų Bendruomenių rūmų aplinkai sutvarkyti Savivaldybė konkursą skelbė jau trečią kartą. Šioje teritorijoje numatyta atnaujinti automobilių stovėjimo aikštelę, takus, įrengti lauko baldų, pasisėdėjimo salelių, neliks ir neveikiančio fontano vaiduoklio. Tarp Bendruomenių rūmų ir Nevėžio upės erdvė renginiams papildyta naujais akcentais – terasomis ant vandens.

Numatyta sutvarkyti ir Kranto g. atkarpą nuo Vasario 16-osios iki Anykščių g.

O Senvagei atnaujinti per pastaruosius porą metų įvyko jau septyni konkursai. Maždaug 9 ha ploto teritorijoje numatyta suremontuoti Nevėžio krantinę, įrengti Senvagės krantinę, pėsčiųjų, dviračių takus, šaligatvius ir laiptus, taip pat sutvarkyti želdinius, įrengti du naujus tiltus ir lieptą, vaikų žaidimų, treniruoklių, apžvalgos aikšteles, lauko apšvietimą bei įrengti vandentiekio, lietaus ir buitinių nuotekų tinklus.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų