P. Židonio nuotr.

Teismo verdiktas sugriovė garbingą įvaizdį

Teismo verdiktas sugriovė garbingą įvaizdį

Garsiausiai Panevėžio rajono šeimynai, dešimtis svetimų vaikų globojusiems 71-erių Gražinai Grigaliūnienei ir ketveriais metais vyresniam jos vyrui Vidantui Grigaliūnui nepavyko teisme įrodyti, kad apie patirtą seksualinę prievartą prabilusios globotinės tiesiog bandė juos šantažuoti.

Panevėžio apygardos teismas sutuoktinius bei G. Grigaliūnienės brolį nuteisė beveik dėl visų jiems inkriminuotų baisių nusikaltimų.

Teismo sprendimu, V. Grigaliūnas siunčiamas už grotų šešeriems metams. Teismas pripažino, kad nuo jo nukentėjo trys globotinės.

G. Grigaliūnienė už piktnaudžiavimą globėjos teisėmis nubausta laisvės apribojimu 9-iems mėnesiams bei privalės atsiprašyti jos vyro aukomis pripažintų penkių buvusių globotinių.

Globėjos brolis Raimundas Rutkauskas, žinojęs, bet nutylėjęs apie šeimynoje vykusią dramą, sulaukė 1318 eurų baudos.

Teismas patenkino ir nukentėjusiųjų pateiktus civilinius ieškinius. R. Rutkauskas turės sumokėti 1000 eurų, o Grigaliūnai aukoms išmokėti privalės 16 tūkst. eurų.

Išklausyti teismo verdikto atvyko visi trys kaltinamieji.

Daug metų pavyzdžiu laikytus globėjus dėl pačių šlykščiausių nusikaltimų – mažamečių seksualinio prievartavimo, žaginimo – nuteisusio Panevėžio apygardos teismo sprendimas nėra galutinis.

Per 20 dienų jis dar gali būti skundžiamas aukštesnės instancijos teismui.

Pylėsi kaltinimų lavina

Sunkiausi kaltinimai krito šeimynos tėvui.

V. Grigaliūnas prieš teismą stojo dėl mažamečio ir nepilnamečio vaiko išžaginimo, pasikėsinimo išžaginti nepilnametį, mažamečio seksualinio prievartavimo ir jaunesnio nei 16 metų asmens tvirkinimo. Tik dėl pastarojo kaltinimo jis išteisintas.

Jo žmona G. Grigaliūnienė nuteista dėl piktnaudžiavimo globėjo teisėmis, o jos brolis – dėl to, kad nepranešė apie nusikaltimą.

Nukentėjusiomis šioje byloje buvo pripažintos šešios mergaitės ir merginos. Trys iš jų teisminio proceso metu dar nebuvo sulaukusios pilnametystės.

Tamsus debesis ant šeimynos nusileido maždaug prieš pustrečių metų, kai į pareigūnus kreipėsi viena buvusi globotinė.

Ji pranešė apie šeimynoje patirtą seksualinę prievartą. Pareigūnams pradėjus narplioti, kas gi iš tiesų dėjosi už šeimynos namų sienų, prakalbo ir daugiau merginų. Jos tyrėjams pasakojo apie kraupią patirtį, kai pačios jau nebegyveno šeimynoje.

Tyrėjai nustatė ir teismui pateikė medžiagą, kad globotinės seksualiai buvo išnaudojamos 2009–2016 metais.

Šeimynos tėvą, pateikus įtarimus, teismas buvo leidęs suimti 2-iems mėnesiams, bet viso termino nelaisvėje jis neišbuvo, nes nutartį apskundė aukštesnės instancijos teismui. Pastarasis skyrė rašytinį pasižadėjimą neišvykti, kaip ir jo sutuoktinei.

Gynėsi tapę šmeižto aukomis

Rezonansinę bylą teismas nagrinėjo uždaruose posėdžiuose, o nukentėjusiomis pripažintos merginos su prieš teismą stojusiais buvusiais savo globėjais nesusitiko.

Teisme buvo apklausiami liudytojai – Grigaliūnų artimieji bei globotiniai, policijai pareiškimą dėl globėjų netinkamo elgesio parašiusios paauglės tėvas.

Teisėsaugą pasiekus informacijai apie šeimynos tėvų galimus bjaurius nusikaltimus, joje gyveno 11 globotinių.

Teismo sprendimu, vaikai iš šeimynos buvo paimti ir išvežti į globos įstaigą. Globėjų namuose pasiliko gyventi jau suaugę buvę globotiniai.

Abu šeimynos tėvai visą laiką gynėsi, jog yra apšmeižti pas juos gyvenusios ir pinigų negavusios buvusios globotinės.

„Nieko panašaus nebuvo. Melagystė viskas, viskas išgalvota, neteisybė nė vienas žodis, grynas melas“, – žiniasklaidai yra tvirtinęs V. Grigaliūnas.

Jo žmona tikino, kad visi užgriuvę kaltinimai – tik dėl pinigų.

„Joms reikia pagalbos, kas už jų stovi – aš nežinau. Jos nori pinigų“, – anksčiau kalbėjo G. Grigaliūnienė.

Jos brolis žiniasklaidą yra tikinęs išvis nesupratęs, kodėl yra teisiamas.

Garbingiausiųjų olimpe

Iki skandalo dėl galimų seksualinių nusikaltimų šeimyna Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai nebuvo užkliuvusi. Atvirkščiai – Grigaliūnai visada laikyti pavyzdžiu.

Panevėžio rajono savivaldybė 2014-aisiais G. Grigaliūnienei suteikė rajono garbės pilietės vardą.

Tokiu titulu įvertinami rajono gyventojai už ypatingus nuopelnus, išskirtinį indėlį į Panevėžio rajono mokslo, švietimo, kultūros, sporto, ekonomikos, socialinės plėtros, krašto apsaugos ir kitas sritis, už Panevėžio rajono garsinimą šalyje ir pasaulyje.

Kartu su garbės piliečio regalijomis G. Grigaliūnienei buvo įteikta ir 10 tūkstančių litų piniginė premija.

Dar anksčiau, 1997 m., G. Grigaliūnienė apdovanota Didžiojo Lietuvos kunigaikščio 5-ojo

laipsnio Gedimino ordinu, o 2005 m. – Gerumo žvaigžde. Viena seniausiai Panevėžio rajone veikusi šeimyna ne kartą sulaukusi ypatingų svečių, ją yra aplankęs ir prezidentas Algirdas Mykolas Brazauskas.

Komentarai

  • Tai gal jau laikas atimti visus valstybinius apdovanojimus?

  • Sunku suvokti šią teismo įrodyta tiesa. Atrodė idealu,šeimyna patenkinta,smagu jų tarpe būdavo ,socialiniai specialistai visada gerai vertino.Nejaugi taip visi suklydome ???

  • Kadaise gyvenau ten, gaila pripažinti, bet tai tiesa. Pagaliau išindo įla iš maišo. Pagaliau gavo ko nusipelno.

    • Tai gyvenai ir deja bet pati sita visa purva padarete jus tos mergaites kurios bei vienoje senioren nebuvo gerai.Dievas yra

  • Netikiu.

Rodyti visus komentarus (5)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų