Panevėžio meras Rytis Račkauskas. „Sekundės“ nuotr.

Teismas paskelbė sprendimą Panevėžio mero byloje

Teismas paskelbė sprendimą Panevėžio mero byloje

Daugiau nei pusketvirtų metų užsitęsusioje Panevėžio mero Ryčio Račkausko ir jo patarėjos Gintarės Maskoliūnienės byloje žodį tarė teismas.

Šiaulių apygardos teismas abu pripažino kaltais dėl piktnaudžiavimo.

Panevėžio merui skirta 30 tūkst. eurų bauda ir atimta teisė dirbti valstybės tarnyboje penkerius metus. Iš jo taip pat konfiskuojama turto už 5472 eurus.

G. Maskoliūnienei teismas skyrė 25 tūkst. eurų baudą. Jai taip pat atimta teisė penkerius metus dirbti valstybės tarnyboje.

Prokurorai R. Račkauską ir G. Maskoliūnienę prašė pripažinti kaltais ir skirti po 40 tūkst. eurų baudas, penkeriems metams atimti teisę dirbti valstybės tarnyboje, solidariai konfiskuoti konfiskuotino turto vertę atitinkančią pinigų sumą – 5472 eurus.

Sprendimo paskelbimas turėjo vykti vykti ketvirtadienį, tačiau dėl nagrinėjančio teisėjo užimtumo jis buvo atidėtas iki pirmadienio.

R. Račkauskas ir G. Maskoliūnienė teismo prašė juos išteisinti.

Šis sprendimas dar nėra galutinis. Šalys turi teisę jį skųsti aukštesnės instancijos teismui.

Veikė kaip bendrininkai

Panevėžio vadovas ir patarėja kaltinti davę neteisėtų nurodymų savivaldybės tarnautojams, taip siekiant, kad savivaldybės organizuojamų viešinimo ir komunikacijos srities viešųjų pirkimų laimėtoja taptų su verslininku Mariumi Vaupšu susijusi įmonė „Lukrecijos reklama“. Prokurorai įžvelgė, kad naudingų konsultacijų R. Račkauskui galėjo būti suteikta ir asmeniškai, kaip politikui. Šiai bylai pasiekus teismą, jos nagrinėjimas aptemdė makabriškas posūkis – M. Vaupšas mirė.

Šią bylą išnagrinėjęs teismas konstatavo, kad R. Račkausko ir G. Maskoliūnienės padarytos nusikalstamos veikos yra įrodytos liudytojų, specialistų, kriminalinės žvalgybos atliktų veiksmų gautais ir teismui pateiktais duomenimis, kita byloje esančia medžiaga. Teismas pažymėjo, jog mero ir jo patarėjos nusikalstamus veiksmus patvirtina jų tęstinis bendravimas – santykių palaikymas su M. Vaupšu – tai yra, kaip matyti iš bylos duomenų, pokalbių ir susirašinėjimo metu susitarė tęsti bendradarbiavimą, jog paslaugos toliau bus perkamos iš šio verslininko atstovaujamos bendrovės. Teismas pabrėžė, jog surinktų duomenų, kuriuos teismas pripažįsta įrodymais, visuma leidžia padaryti išvadą, kad R. Račkauskas ir G. Maskoliūnienė padarė nusikalstamą veiką teismo nustatytomis aplinkybėmis – R. Račkauskas piktnaudžiavo tarnybine mero padėtimi, veikdamas bendrininkų grupe kartu su G. Maskoliūniene – Panevėžio miesto mero patarėja ir Panevėžio miesto rinkodaros darbo grupės nare, padedant M. Vaupšui. Teismas konstatavo, kad tuo buvo siekiama asmeninės naudos, kad M. Vaupšas neatlygintinai suteiktų ne mažesnės nei 5472 eurų vertės R. Račkauskui asmeniškai naudingas konsultacines paslaugas, tai yra atliktų tyrimą „Panevėžio miesto gyventojų nuomonės tyrimas (dėl gyvenimo mieste privalumų ir trūkumų bei pasitenkinimo mero darbu)“. Pasak teismo, dalies klausimai suformuoti taip, kad tyrimo rezultatai būtų naudingi R. Račkauskui ruošiantis 2019 m. vyksiantiems Savivaldybių mero rinkimams.

Teismas konstatavo, jog mero ir jo patarėjos padarytas nusikaltimas yra tyčinis, baigtas korupcinio pobūdžio nusikaltimas, priskiriamas sunkių nusikaltimų kategorijai. Jųdviejų atsakomybę lengvinančių aplinkybių teismas nenustatė, jų atsakomybę sunkinančia aplinkybe teismas pripažino tai, kad nusikalstamą veiką kaltinamieji padarė veikdami bendrininkų grupe.

Sprendimą skųs

Ir meras, ir jo patarėja teigia pasinaudosiantys teise skųsti teismo sprendimą.

„Teismas nesugebėjo, o gal ir nenorėjo objektyviai įvertinti visų įrodymų. Sieksime, kad byla būtų išnagrinėta nešališkai. Atrodė, kad girdžiu prokurorės kaltinamąjį aktą, o ne teismo sprendimą“, – „Sekundei“ pakomentavo R. Račkauskas.

Kad savo nekaltumą sieks įrodyti aukštesnės instancijos teisme, Panevėžio meras viešai paskelbė socialiniame tinkle iš karto po teismo verdikto.
„Sakiau ir sakysiu: nesu padaręs jokio man inkriminuojamo nusikaltimo. Vis dar tikiu, kad nėra normalu apie porą metų sekti žmogų tiesiog bandant prie kažko prisikabinti. Neradus, peržiūrėti per tuos metus sukauptą medžiagą, iš jos sukurpti visiškai su realybe nieko bendro neturinčią istoriją ir jos pagrindu nuteisti“, – rašė R. Račkauskas.
Anot jo, seniai pastebima tendencija, kad pirmos instancijos teismai linkę palaikyti kaltintojus, tuo tarpu aukštesnė instancija dažnai priima kitokius sprendimus.

„Tikiu, kad anksčiau ar vėliau tiesa vis tiek nugalės“, – socialinio tinklo paskyroje paskelbė Panevėžio vadovas.

Dalis įtarimų nukrito

R. Račkauskas ir jo patarėja į Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir prokurorų akiratį pateko dar 2018–aisiais. Tų metų birželį teisėsauga sulaikė juodu bei dar tris verslo atstovus. Meras sulaukė įtarimų prekyba poveikiu bei piktnaudžiavimu tarnyba, jo patarėjai – prekyba poveikiu. Taip pat įtariant prekyba poveikiu buvo sulaikyti trys privačių bendrovių atstovai.

Vis dėlto po poros metų prokuratūra nuspaudė stabdį – vienas ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas, o R. Račkauskui, jo patarėjai bei šios tėčiui panaikinti įtarimai. Vis dėlto kitas atsidūrė ant teisėjų stalo.

Tiek meras R. Račkauskas, tiek patarėja G. Maskoliūnienė šiuo metu eina savo pareigas, jie nėra nušalinti.

 

Komentarai

 • Pagaliau atsiranda tikejimas, kad gyvename teisineje valstybeje. Juokingai tik atrodo, kad sitiek laiko dar leido jam dirbti.

  • Nieko čia juokingo. Kai bylos imsis aukštesnės instancijos teismas, o ne kolūkio teisėjai, rezultatas gali kardinaliai pasikeisti.

   • Atsakyti
 • Visiems į ausį per eilę metų įstrigęs Leliukininko žodis „džiugu“
  Girdėjau daug kartų išsipildžiusį posakį -kas pirmas suriko,tas apsiš…

 • Kai meras stengiasi ir dirba miestui,ima ir susidoroja, gėda teisingumui,jei tokia nutartis jam,tai kokią nutartis turi būti tiems, kurie Lietuva nuvarė i bedugnę.bijo konkurentai, kad vėl žmonės išrinks Račkauska,tai ir tokią nutartis priimta.pats geriausias meras iš visų buvusių!

  • Siaubas, dar gali jis dirbti?, Lauk greičiau, gėda!,gėda, gėda!, kokie čia dar užtarėjai?

 • kaltinimai juokingi, is buvusiu super puper pasaulinio lygio kalinimu liko nulis,prokurorai gavo algas ir nerado nieko , tai prisikabino prie 3000 eu , na akivaizdesnio politinio uzsakymo neimanoma nematyti, meras ir valdancioji dauguma dirba miestui, miestas pasikeite , puikios erdves ,puikus projektai, opozicija per 20 metu nesukure nieko apciuopiamo isskyrus intigas, norisi tiketi ,kas aukstesnes instatncijos teismai byla perziures

Rodyti visus komentarus (6)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų