Gyventi leidimą Lietuvoje turintis I. Ignatenka yra socialiai draustas ir gauna nemokamą gydymą, tačiau donore sutikusiai būti jo mamai – nuolatinei Ukrainos gyventojai už operaciją nemenką sumą teks sumokėti iš savo kišenės. M. Garucko nuotr.

Iš teatro – pagalbos šauksmas

Iš teatro – pagalbos šauksmas

Panevėžio lėlių vežimo teatras meldžia pagalbos. Jaunam ir talentingam aktoriui Igoriui Ignatenkai iš Ukrainos, džiuginančiam jaunuosius žiūrovus, iškilo mirtinas pavojus. Jam būtina skubi operacija, deja, tam reikia nemažų pinigų. Gydytis gimtojoje Ukrainoje sunkiai sergantis jaunuolis nedrįsta – medicina ten atsidūrusi labai sudėtingoje situacijoje.

Pastarieji metai Kijevo kino ir teatro universitetą baigusiam 22 metų aktoriui I. Ignatenkai – itin sunkūs, o paskutinį mėnesį jaunuolis jau du kartus buvo patekęs į ligoninės reanimacijos skyrių. Antrus metus Panevėžyje gyvenantį ir teatre dirbantį vaikiną pradėjo kamuoti itin aukštas spaudimas ir nustojo funkcionuoti inkstai.

Atvykdamas į Lietuvą, aktorius žinojo turintis rimtų sveikatos bėdų. Pirmuosius inkstų negalavimus jis pajuto dar tebesimokydamas paskutinėse mokyklos klasėse.

Aukštą spaudimą vaikinas įveikė vaistais, tačiau inkstai jį įkalino prie gyvybiškai būtinų medicinos aparatų. Nulipęs nuo scenos, aktorius grįžęs į namus dabar kas vakarą gulasi dializės procedūrai.

„Nuolatinė dializė tik laikinai atitolino problemos sprendimą. Medikai nutarė, kad Igoriui būtina inksto persodinimo operacija“, – apie kolegos bėdas pasakojo Panevėžio lėlių vežimo teatro vadovas Antanas Markuckis.

Net ir sunkiai sirgdamas Igoris labai intensyviai dirba. Jis – vienas pagrindinių Lėlių vežimo teatro spektaklių aktorių. Su juo tame pačiame teatre dar vaidina penki jaunuoliai iš Ukrainos.

„Labai gabus ir talentingas jaunuolis“ – apie I. Ignatenką kalba A. Markuckis.

Grįžti gydytis į Ukrainą I. Ignatenka nedrįsta. Jo žiniomis, nuo šių metų Ukrainoje tokios organų transplantacijos, kokia jam gyvybiškai būtina, net nebeatliekamos.

Nebėra laiko laukti

Igoriui gyvybiškai svarbiai inksto persodinimo operacijai reikalingas donoras. Jo laukti Lietuvoje vaikinui nebėra laiko dėl didelio pavojaus gyvybei.

Laimė, po atliktų tyrimų Lietuvoje paaiškėjo, kad jam tinka mamos inkstas. Jo persodinimo operacija Vilniaus Santaros klinikose planuojama birželį, kai Panevėžio lėlių teatras turės mažiau darbo.

Bėda ta, kad šiai Igorio operacijai reikia 5000 eurų. Nors gyventi leidimą Lietuvoje turintis ukrainietis čia nemokamai gauna gydymą, donore sutikusi būti jo mama – nuolatinė Ukrainos gyventoja ir tokių pačių galimybių užsienyje, kaip sūnus, neturi.

Gimtinėje nemato galimybės

Grįžti gydytis į Ukrainą I. Ignatenka nedrįsta. Jo žiniomis, nuo šių metų Ukrainoje organų transplantacijos net nebeatliekamos.

„Lietuvoje medicina tikrai geresnė ir patikimesnė. Girdėjau, kad nuo šių metų pas mus tokios operacijos kaip mano legaliai nebeatliekamos dėl machinacijų organų prekyba“, – „Sekundei“ kalbėjo aktorius.

Jis jau po truputį ruošiasi operacijai Lietuvoje. Jau buvo paskiepytas ir laukia antros tokios pačios injekcijos.

Panevėžyje Igoris planuoja likti ilgam. Prieš metus dar porai metų buvo pratęsta jo darbo sutartis su Panevėžio lėlių vežimo teatru. Ir jo direktorius nemato kliūčių pasilikti ukrainietį ilgesniam terminui.

„Dabar tokia situacija Ukrainoje: algos mažos, sunki ekonominė padėtis. Aišku, kad jiems čia geriau“, – teigė A. Markuckis.

Jaunas aktorius dar studijuodamas spėjo padirbti ir savo šalies teatre. Visgi baigęs mokslus mielai pasinaudojo siūlymu vykti į Baltijos šalį.

Savivaldybė svarstytų

Panevėžio lėlių vežimo teatras socialiniuose tinkluose kreipėsi į visuomenę prašydamas pagalbos sunkiai sergančiam aktoriui. A. Markuckio žiniomis, ketvirtadienį tebuvo paaukota 115 eurų.

Dalį lėšų operacijai direktorius nusiteikęs surinkti iš spektaklių, jis taip pat kreipėsi ir į Panevėžio savivaldybę.

Socialinių reikalų skyriaus vedėja Audronė Grainienė teigė, jog toks prašymas būtų svarstomas pagal visus teisės aktus. Tokiais atvejais yra galimybė skirti vienkartinę, tikslinę paramą.

Donorė turės susimokėti

Pastaraisiais metais sparčiai daugėjo į Lietuvą iš užsienio imigruojančių žmonių. Ypač daug atvykėlių iš trečiųjų šalių įdarbina transporto įmonės.

Panevėžio teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus specialistė Laura Nakrošienė paaiškino, kad Lietuvoje socialiniu draudimu draudžiami leidimą čia gyventi turintys ir savarankiškai dirbantys ar darbo sutartį turintys užsieniečiai, atvykę iš trečiųjų šalių. Tokių asmenų draudimas galioja visą jų darbinės veiklos laikotarpį, jei įmokos mokamos tvarkingai. Jei šie užsieniečiai Lietuvoje dirbo ne trumpiau kaip 6 mėnesius ir prisiregistravus bedarbiais teritorinėse užimtumo tarnybose, darbo paieškos laikotarpiu juos sveikatos draudimu draudžia valstybė.

Panevėžio lėlių vežimo teatras socialiniuose tinkluose kreipėsi į visuomenę prašydamas pagalbos sunkiai sergančiam aktoriui. A. Markuckio žiniomis, ketvirtadienį tebuvo paaukota 115 eurų.

Tačiau už medicinos paslaugas valstybė nemoka su nacionalinėmis vizomis atvykusiems užsieniečiams. Jų gydymą, priežiūrą, slaugą ar reabilitaciją turi apmokėti (kompensuoti) privati draudimo bendrovė, kurią būtina pasirinkti gaunant minėtą vizą.

„Šiuo atveju, matau, kad už medicinos paslaugas turės susimokėti tik Igorio mama. Ji donorė, bet Ukrainos gyventoja ir neturi leidimo gyventi pas mus. Pats Igoris turi leidimą gyventi Lietuvoje, čia oficialiai dirba, jo operacija, gydymas bus nemokamas“, – aiškino L. Nakrošienė.

Igorio Ignatenkos sąskaitos numeris: LT767300010153236184

Komentarai

  • Nenoriu tikėti, kad inksto operacijos Ukrainoje neatliekamos. Vaikinas irgi vadovaujasi tik gandais apie tai, tvirtina: „Teko girdėti…..“

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų