Juozo Miltinio dramos teatrą persekioja savotiškas prakeiksmas – jau dešimtmetį šią Kultūros ministerijai pavaldžią įstaigą garsina skandalai.

Teatre – vadovų spektaklis

Teatre – vadovų spektaklis

Vos prieš kelis mėnesius apie chaosą Juozo Miltinio dramos teatre prakalbę kai kurie esami ir jį jau palikę darbuotojai vėliau liko vadovų apkaltinti gandų skleidimu. Toks pastarųjų tuometis žingsnis taisyti pašlijusį teatro įvaizdį dabar atrodo dar labiau keistas. Šįkart pūlinį pradūrė pats direktorius Leonas Blėdis. Nepilnus porą metų vadovavęs valstybiniam teatrui, jis traukiasi iš pareigų. Vos prieš savaitę kolektyvui direktorius pareiškęs nebegalintis daugiau dirbti su meno vadovu Andriumi Jevsejevu.

Kultūros ministerija patvirtino sulaukusi L. Blėdžio atsistatydinimo prašymo.

„Atsižvelgiant į visas teisines procedūras, paskutinė numatoma L. Blėdžio darbo diena – lapkričio 7-oji“, – „Sekundei“ komentavo ministerija.

Ryšių su visuomene ir strateginės komunikacijos skyriaus vedėjos Janos Mikulevič teigimu, prašyme J. Blėdis nenurodė pasitraukimo motyvų. Jam baigus eiti savo pareigas, ministerija numačiusi skelbti naujo Juozo Miltinio dramos teatro vadovo konkursą. Iki tol laikinuoju vadovu bus paskirtas vienas iš teatro darbuotojų, tačiau, pasak J. Mikulevič, šis klausimas dar nėra svarstomas.

Išsiskyrė požiūriai su meno vadovu

„Sekundei“ L. Blėdis teigė atsistatydinantis dėl asmeninių priežasčių, kurių nenorintis komentuoti.

Apie tai, kad direktorius palieka teatrą, aktorių profesinės sąjungos pirmininko Vytauto Kupšio teigimu, kolektyvas nėra informuotas. Jis pats tokią naujieną išgirdo iš žiniasklaidos.

O praėjusią savaitę L. Blėdis, sušaukęs teatro darbuotojų visuotinį susirinkimą, pareiškė toliau nebegalintis dirbti su meno vadovu A. Jevsejevu. Plačiau tokio pareiškimo motyvų direktorius ir tuomet nesiteikė paaiškinti.

„Priežasčių visiškai neįvardijo. Kolektyvas dar bandė išklausti, kas nutiko, dėl ko jie nebegali dirbti, nieko nepaaiškino. Bet vis tiek praktiškai teatrui vadovauja ne L. Blėdis, o A. Jevsejevas“, – sako V. Kupšys.

Aktoriaus teigimu, žinia apie direktoriaus atsistatydinimą jį tik iš dalies nustebino.

„Nesusikalbėjimas tarp tų dviejų žmonių, akivaizdu, vyko jau seniai. Jie gyvena savo pasaulyje, o kolektyvas – savajame. Mes nelabai ir žinome, kas vyksta, tik matome, kad jie nesutaria, o dabar ir pats vadovas viešai apie tai pasakė“, – kalbėjo V. Kupšys.

Jis neseniai pasitraukė iš teatro Meno tarybos motyvuodamas, jog pavargo nuo keistų vadovavimo metodų.

„Aš nematau prasmės su jais kariauti kone kiekviename žingsnyje. Kultūros ministerijai, regis, irgi nerūpi, kas vyksta mūsų teatre. Šiuo metu nematau J. Miltinio dramos teatro perspektyvos“, – pripažįsta 36-erius metus jame dirbantis aktorius.

Teatre nebemato teatro

Pasak V. Kupšio, pastaraisiais metais J. Miltinio dramos teatrą purtė permainos, gerokai sutrikdžiusios kolektyvą. Kaip aktorių profesinės sąjungos pirmininkas, jis teigia direktoriui netgi buvo pateikęs raštu klausimą, kiek darbuotojų jam pradėjus vadovauti atleista iš teatro. Atsakymą gavęs, jog nė vieno.

„Tada supratau, jog visi išėję šalių susitarimu. Kiek tokių, sunku suskaičiuoti, bet ne vienas ir ne du. Apie tai, kas pastaruosius dešimt metų vyksta šiame teatre, galima romaną parašyti, bet kas darosi dabar, trūksta žodžių. Man tai nebėra teatras. Nes teatras yra ne pastatas, o žmonės, kolektyvas“, – sako aktorius.

L. Blėdis atsistatydina nepaaiškinęs motyvų net ministerijai. Visgi kolektyvui prasitaręs apie takoskyrą su meno vadovu.

V. Kupšys guodžiasi, kad pačiam dar neteko atsidurti apgailėtinoje padėtyje, kai vaidinant iš spektaklių išeina žiūrovai. Tokia jų reakcija – nebe retenybė.

„Pasikalbame apie tai su kolegomis. Matyti po pirmo veiksmo ištuštėjusią salę – tikrai bjaurus jausmas. Taip vyksta ne tik Panevėžyje. Tokia pati reakcija būna ir per mūsų teatro gastroles“, – prasitaria V. Kupšys.

Spektaklio sėkmė priklauso ne tik nuo aktorių – nuo režisieriaus, dramaturgijos, medžiagos. O už repertuaro parinkimą, kolektyvo užimtumą, spektaklių kokybę atsako meno vadovas.

Vadina sveika kūrybine įtampa

A. Jevsejevas teigia paties L. Blėdžio buvęs informuotas apie jo sprendimą atsistatydinti iš vadovo pareigų.

„Priežastis, dėl kurių vadovas nebematė galimybių dirbti drauge, jums įvardys tik pats vadovas, o įspėjimų dėl savo atliekamo darbo kokybės nesu sulaukęs“, – „Sekundei“ komentavo A. Jevsejevas.

Jo nuomone, per nepilnus dvejus bendro darbo metus pavyko pasiekti daug: įrengtos dvi naujos scenos, atrišusios rankas vykstant didžiosios scenos rekonstrukcijai nestabdyti teatro kūrybinės veiklos, sukurta 16 naujų spektaklių, gerokai atnaujinta ir sustiprinta teatro techninė bazė, meninio, techninio ir administracinio personalo komanda, intensyviai plėtojamas kūrybinis bendradarbiavimas su nevyriausybinėmis organizacijomis, aukštosiomis mokyklomis, iš esmės atnaujintas teatro repertuaras, surengti tarptautiniai dramaturgijos ir performatyvaus garso meno festivaliai, sukurti spektakliai įvertinti įvairiais apdovanojimais ir nominacijomis: Auksinio scenos kryžiaus ir „Fortūnos“ nominacijos, prizai bei diplomai svarbiausiuose šalies teatro festivaliuose Kaune, Anykščiuose, Varėnoje, vykdoma teatro didžiosios scenos rekonstrukcija.

„Ir tai – tik maža dalis teatro laimėjimų per pastaruosius dvejus metus“, – pabrėžė meno vadovas.

A. Jevsejevas teigia jaučiantis „sveiką kūrybinę įtampą, nes teatras šiuo metu rengiasi iki Naujųjų metų pristatyti net tris premjeras“ ir, anot jo, nepaisant natūraliai kilusios tam tikros sumaišties, teatro kūrybiniai planai nesikeičia.

Atliekamas auditas

Kultūros ministerijai pavaldus Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatras per pastarąjį dešimtmetį, regis, jau matė visko. 2010-aisiais aktoriai sukilo prieš ilgametį vadovą Rimantą Teresą. Jį pakeitęs aktorius Laimutis Sėdžius direktoriaus kėdėje ištvėrė vos dvi dienas ir pasitraukė nepaaiškinęs priežasčių. Tuomet teatrui vadovauti stojo konkursą laimėjęs režisierius Romualdas Vikšraitis, į teatro istoriją įėjęs darbuotojus viešai išvadindamas alkoholikais. Jį pakeitęs Linas Marijus Zaikauskas driokstelėjo garsiausiai: prie teatro vairo neišstovėjęs nė poros metų dėl kilusio seksualinio skandalo neteko direktoriaus kėdės ir užsidirbo teistumą.

Kai 2017-ųjų rudenį teatro vadžias į savo rankas paėmė jaunosios kartos kūrėjai – konkursą į direktoriaus vietą laimėjęs Leonas Blėdis ir jo vaikystės bičiulis, naujasis meno vadovas, dramaturgas Andrius Jevsejevas, visi be išimties – kolektyvas, Kultūros ministerija ir, žinoma, pats Panevėžys kalbėjo apie teatro renesansą. Visgi ir jų vadovavimo laikotarpiu J. Miltinio dramos teatras žiūrovus stebina rietenomis. Netvarka, anarchija, teatrinės ir apskritai etikos stoka, atsikratymas senaisiais darbuotojais – skauduliai, apie kuriuos dalis J. Miltinio teatro kolektyvo dar vasarą prabilo viešai.

Patys vadovai tąkart nepanoro paaiškinti žiniasklaidai, kas iš tiesų vyksta žiūrovams nematomuose J. Miltinio dramos teatro užkulisiuose. Į krūvą raštu pateiktų klausimų – dėl darbuotojų matomos netvarkos, galimo girtavimo per naktis, mikroklimato teatre, atleistų ir priimtų darbuotojų skaičiaus, repertuaro, teatro vizijos, vadovų išsikeltų tikslų – direktorius L. Blėdis nesiteikė atsakyti iš esmės, pabrėžęs, kad teatro vidaus klausimai sprendžiami teatre.

Tik po to, kai buvusių ir kai kurių esamų teatro darbuotojų išsakyti skauduliai pateko į viešumą, J. Miltinio teatro vadovai puolė taisyti pašlijusį įvaizdį išplatindami pranešimą, kuriame metė kaltinimus, neva visuomenė sąmoningai klaidinama ir erzinama, menkinama teatro reputacija, meninė bei kultūrinė veikla.

Šiuo metu Kultūros ministerija J. Miltinio dramos teatre atlieka planinį veiklos vertinimą. Jį numatyta baigti iki 2019 metų pabaigos.

J. Mikulevič teigimu, ministerijai nėra paslaptis, kas vyksta už J. Miltinio dramos teatro durų.

„Situacija teatre ministerijai žinoma tiek iš abiejų jame veikiančių profesinių sąjungų pusės, tiek iš administracijos“, – patvirtino ministerijos Ryšių su visuomene ir strateginės komunikacijos skyriaus vedėja.

Komentarai

 • Atiduokim J.Miltinio teatrą S.Eidrigevičiaus menų centrui. Bus renovuotas, tinkamas. Ar taip, ar taip ten nėra ką žiūrėti. Kepė be poilsio premjeras, nueini, o teatro nėra, prasmės nėra, vaidybos nėra, nusivedėm svečius pažiūrėti – gėda. O „Garsas“ tegu lieka kinui.

  • Gal baikit Rūta jūs su tuo Garsu! Turbut tau vienai ir tereikia

   • Atsakyti
 • Dekadansas užsitesė nuokalnė per gili.

  • Ar žinojai Leonai su kuo eini obuoliauti?
   Žinojau,žinojau…

   • Jevsejev visai neturi kompetencijos….Jei teatras yra Miltinio, ne Miltinio vardo,Jevsejus vaiksto su KEPURE Teatre,gyvena su seima teatre,elgiasi neadekvaciai…. Privalo jis iseiti is teatro, o Bledis likti….

    • Atsakyti
 • Blėdis kūrė teatrą, o bledžiukas – sunaikino.

 • Spektakliai vienadieniai, be tikslo, idėjos, kurių pažiūrėti nebeeinu. Gal mes „išpopinti“ a.a. Miltinio, kai grįžęs po spektaklio dar savaitę apie jį galvodavai. Tokia mano nuomonė.

  • Atsakyti
 • Atėjo du nekvalifikuoti bedarbiai ir galutinai sunaikino teatrą. Tegul dabar eina šieno ravėti..

 • Atėjo du nekvalifikuoti bedarbiai ir galutinai sugriovė teatrą…

 • Leono gaila, jis puikus žmogus. Linkim jam rasti tinkamą vietą gyvenime. Jevsejevas neprapuls, vienadienis vaikinas be skrupulų…

  • Atsakyti
  • Mano irgi tokia nuomonė. Meno vadovas teatro rusiškais keiksmais nesukurs, tokiems „spektakliams“ gaila laiko ir pinigų.

 • Sprendžiant iš komentarų skaičiaus visiems vienodai tas teatras rodo.

  • Atsakyti
 • Iš kur atsivežtas tas Jevsejevas ? Ar Lietuvoje nebėra žmonių kas vadovautų ??? Čia VILNIUS leidžia daryti tokius triūkus arba nieko nebesupranta ??? Jie ten nieko rimto ir reikšmingo nekuria , o tik tiek, kad nepasakyttų , kad nedirba, nekuria….bet šiek tiek juda , kad algas pasiimtų….O tai kur tie tikrintojai, kodėl netikrina kur gyvena Jevsejevas ? Kam jam ieškotie buto, kad gali prasivartyti ir teatro patalpose ? Kokia betvarkė ir niekas nieko nesako ???

  • Atsakyti
  • Jevsejvas – teatro vaikas, tėvas mūsų teatro aktorius

   • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (14)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų