Panevėžio taryboje antras pagal turtingumą – šokių mokytojas R. Bakanauskas. „Sekundės“ nuotr.

Tarybos nariui – etikos sargų dėmesys

Tarybos nariui – etikos sargų dėmesys

Panevėžio tarybos narys, opozicijoje esančios frakcijos „Kartu“ atstovas Ričardas Bakanauskas politikų etikos sargams bandys išaiškinti, kad liaudies dainas ir šokį puoselėjantys, folkloro festivaliuose dalyvaujantys kolektyvai, kuriems jis vadovauja, neužsiima etnokultūra.

Tą įrodyti Tarybos nariui teks Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai, pradėjusiai tyrimą, ar šis politikas nesupainiojo viešųjų ir privačių interesų. R. Bakanauskas dėjo pastangas, kad į Savivaldybės neformaliojo vaikų švietimo lėšų skyrimo ir panaudojimo tvarkos aprašą kaip prioritetinė kryptis būtų įtraukta ir etnokultūra.

Nors R. Bakanauskas ginasi, kad jo kolektyvai su šia sritimi nesusiję, visgi prisipažįsta iš VTEK nesitikintis jam palankių išvadų.

Įžvelgė asmeninius interesus

VTEK tyrimą dėl R. Bakanausko galimo viešųjų ir privačių interesų supainiojimo nusprendė pradėti išnagrinėjusi gautą pranešimą apie Panevėžio savivaldybės tarybai svarstyti jo teiktą sprendimo projektą.

Tuo politikas siekė, kad etnokultūra atsidurtų tarp prioritetinių neformaliojo vaikų švietimo krypčių.

Šis noras politikams sukėlė įtarimų, kad po juo gali slėptis R. Bakanausko asmeniniai interesai. Mat Tarybos narys vadovauja viešajai įstaigai „Panevėžio pynimėlis“, kuriai priklauso liaudies dainų ir šokių ansamblis „Pynimėlis“, taip pat tautinio meno ansambliui „Panevėžio saulužė“ bei dainų ir šokių ansambliui „Viltis“.

Etikos sargams atsiųstame pranešime teigiama, kad R. Bakanauskas, teikdamas tokį projektą, galimai siekė sudaryti sąlygas padidinti finansavimą savo atstovaujamų ansamblių teikiamoms neformaliojo vaikų švietimo programoms ir tiesiogiai sau, kaip šias programas įgyvendinančiam asmeniui.

Atsižvelgusi į šias aplinkybes, VTEK nusprendė pradėti tyrimą dėl R. Bakanausko, kaip Tarybos nario, elgesio atitikties Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo nuostatoms.

Kratosi užsiimantis etnokultūra

R. Bakanauskas teigė paaiškinimo etikos sargams dar nepateikęs dėl ligos – politiką į lovą paguldė COVID-19.

Visgi situaciją pakomentuoti sutikęs Tarybos narys ginasi jokios asmeninės naudos nesiekęs.

„Apie jokią naudą dar negalima šnekėti. Tai buvo plačiąja prasme, kad etnokultūra būtų įtraukta prioritetine kryptimi, o kas ir kokią naudą iš to turėtų, jau kiti žingsniai. Aš jokio projekto nebūčiau teikęs, jeigu ten būtų konkrečiai kalbama, kas ir kiek bus finansuojama“, – aiškino frakcijos „Kartu“ atstovas.

Jis sutinka, kad etnokultūrą pripažinus prioritetine Panevėžio kryptimi, atsivertų platesnis kelias ja užsiimantiems neformaliojo vaikų švietimo teikėjams.

„Galima mąstyti, kad tas parašymas nieko nelemia, bet iš tiesų duoda: žmonių požiūris kitoks pasidaro, o ypač valdžios. Kaip dabar: visas dėmesys robotikai, ji ir klesti. O aš manau, kad vien robotika toli nenuvažiuosim“, – aiškino R. Bakanauskas.

Tačiau politikas neigia, kad jo paties veikla susijusi su etnokultūra, bandoma padaryti prioritetine kryptimi.

„Aš nedalyvauju toje veikloje. Kaip jūs įsivaizduojate – aš ir etnokultūra? Tada jūs mane labai pervertinate. Etnokultūra yra etnografiniai, folkloriniai ansambliai. O mes taigi esame jų priešai – sceninis šokis“, – įrodinėjo kelių liaudies dainų ir šokių kolektyvų vadovas.

„Mes užsiimame lietuvišku sceniniu liaudišku šokiu. Galėtume pretenduoti į etnokultūrą, bet reikėtų perrašyti programas, pakeisti mūsų kryptį, tai didelis darbas“, – aiškino R. Bakanauskas.

Įrodyti nesitiki

VTEK paaiškinimą, kodėl jo kolektyvai, dalyvaujantys folkloro, liaudies šokių konkursuose ir juose skinantys laurus, ginasi nesantys etnokultūros puoselėtojais, politikas turės pateikti iki mėnesio galo.

Tarybos narys neslepia, kad tą padaryti jam nebus paprasta.

„Įsivaizduoju, kad man bus labai sunku paaiškinti VTEK. O jūs manot, jie žino, kas yra etnokultūra? Jie pažiūrės į jutubą, paskaitys apibrėžimą, kas yra etnokultūra, ir jų žinios baigsis“, – politikų moralės sargų žiniomis nepasitiki R. Bakanauskas.

Jis neatmeta, kad VTEK gali pripažinti jį pasielgus netinkamai – supainiojus viešuosius ir privačius interesus. Tačiau netgi jei taip įvyktų, Tarybos narys pernelyg nesielvartautų.

„Aš žiūriu labai paprastai – pasakys, koks tu negeras, daugiau taip nedaryk. Pasakysiu, kad daugiau nedarysiu. O jie šitą tikrai pasakys, nes jei būtų išnagrinėję medžiagą ir nutarę, kad nėra pažeidimo, nebūtų jokio tyrimo pradėję“, – iš anksto nusiteikęs politikas.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų