R. Vaitiekūnienė svarsto, kad Valstybinės kalbos inspekcijos dėmesį atkreipęs vardas „Pumpurai“ gimė labai natūraliai, drauge su pavasariu. M. Garucko nuotr.

Tarp gražiausiųjų – panevėžiečių „Pumpurai“

Tarp gražiausiųjų – panevėžiečių „Pumpurai“

 

Vienuoliktą kartą Gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų konkursą surengusiai Valstybinei kalbos inspekcijai pro akis nepraslydo ir vienos panevėžiečių šeimos verslo vardas. Itin pavasariškai įmonę pavadinę sutuoktiniai nuo praėjusių metų startavo juvelyrikos srityje.

Tradiciniai gražiausių įmonių pavadinimų rinkimai vyksta vasarį Tarptautinės gimtosios kalbos dienos proga. Nugalėtojus apdovanoja Kultūros ministerija.

Šį kartą konkurse dalyvavo daugiau nei 11 tūkst. naujų Lietuvos įmonių, kurias Registrų centras įregistravo praėjusiais metais. Iš viso šio sąrašo kalbininkai atrinko 18 tų, kurių vardai jiems pasirodė lietuviškiausi.

Tarp gražiausiųjų – ir nauja įmonė iš Panevėžio „Pumpurai“.

Atėjo su pavasariu

Savo verslą gaiviu vardu pernai pavasarį įregistravo panevėžiečiai sutuoktiniai Rūta ir Martynas Vaitiekūnai. Juvelyrų pora įkūrė dirbtuves Respublikos gatvėje ir drauge ėmėsi pirmųjų užsakymų.

„Tas įmonės vardas pas mus atėjo labai natūraliai, drauge su pavasariu. Po žiemos gamta sukrauna pumpurus, o paskui jie perauga į žiedus ir išsiskleidžia visu grožiu. Tikime, kad ir mūsų darbas vieną dieną pražys“, – džiaugėsi įmonės „Pumpurai“ savininkė R. Vaitiekūnienė.

Sugalvoti vardą šeimos verslui, pasak pašnekovės, nebuvo sunku ir, priešingai nei visi gąsdino, tokio pavadinimo dar niekas nebuvo pasirinkęs. Pumpurais Lietuvoje vadinasi tik viena daugiabučio namo bendrija Radviliškyje.

Paklausta, ar nesvarstė pasivadinti, kaip dabar madinga, užsienietišku vardu, juvelyrė teigė, kad ji su vyru kol kas nesiorientuoja į kitų šalių rinkas. Be to, ir prisistatyti lietuviškai savo klientams – daug paprasčiau.

„Vyresniems žmonėms užsienietiškas pavadinimas vis dar dažnai laužo liežuvį, o ir telefonu prisistatyti būtų nepatogu, kai kas gali nesuprasti“, – mano R. Vaitiekūnienė.

Suvedė juvelyrika

R. ir M. Vaitiekūnai už lietuvišką pavadinimą atsiimti apdovanojimo į Kultūros ministeriją vyks šiandien. Panevėžiečiai tokiai ceremonijai ypatingai nesiruošia, bet džiaugiasi dėmesiu jų įmonei.

Naujiena iš Valstybinės kalbos inspekcijos ir gana nebloga verslo pradžia šiuos jaunus žmones dėl pasirinkto kelio nuteikia optimistiškai.

Vyras ir žmona kartu kurti papuošalus pradėjo po bandymų dirbti atskirai.

Abu juvelyrai baigė tą patį Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultetą. Čia jaunuoliai susipažino ir sukūrė šeimą. „Pumpurai“ – jiems kaip pirmas kūdikis.

„Anksčiau esu dirbusi keramikos, pardavimų srityje, o pernai pradėjome dirbti kartu su vyru. Daugiausia orientuojamės į žiedų gamybą – nesitikėjome, kad taip neblogai seksis“, – apie savo gaminius pasakojo juvelyrė.

Į jos ir vyro dirbtuves, pasak Rūtos, užsuka žmonės, norintys tiek tradicinių papuošalų, tiek itin originalių. O įmonės savininkai prisipažįsta patys nešiojantys paprastus vestuvinius žiedus.

Visą savo dėmesį sutuoktiniai stengiasi skirti darbui. Jiems nelabai svarbūs ir greta Valstybinės kalbos inspekcijos konkurso internetinės žiniasklaidos surengti gražiausio įmonės pavadinimo rinkimai.

„Per daug varžytis dėl internautų balsų nepuolame. Kiek pastebėjau, ten galima balsuoti ne kartą, tad jei įmonei reikia reklamos, gali sėdėti ir nuolat spaudyti kompiuterio mygtukus. Bet mes tam laiko neturime – reikia dirbti savo darbus“, – patikino „Pumpurų“ vadovė.

Rūta ir Martynas Vaitiekūnai baigė tą patį Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultetą. Čia jaunuoliai susipažino ir sukūrė šeimą, o „Pumpurai“ – jiems kaip pirmas kūdikis. M. Garucko nuotr.

Skatina rinktis teisingai

Valstybinės kalbos inspekcijos rengiamo tradicinio gražiausių įmonės pavadinimų konkurso tikslas – skatinti verslininkus rinktis lietuviškus, taisyklingus, įdomius, originalius vardus.

„Renkant pavadinimus atsisakyta klubų, centrų, bendruomenių, draugijų, atstovybių, asociacijų, federacijų, sąjungų, bendrijų, viešųjų įstaigų pavadinimų ir tų, kurie sudaryti su dirbtiniais žodžiais, skaičiais, vietovardžiais ar asmenvardžiais. Taip pat tarp išrinktųjų nepateko įmonės, apie kurių veiklą nepavyko rasti reikiamos informacijos“, – apie gražiausio lietuviškos įmonės vardo rinkimus sakė inspekcijos viršininkas Donatas Smalinskas.

Kaip ir kiekvienais metais, anot jo, pernai įregistruotos įmonės Lietuvoje daugiausia rinkosi vienžodžius ir dvižodžius pavadinimus, tokius kaip „Lapė“, „Laimingi augalai“ ar „Pasaulio taika“. Gerokai mažiau vardų sudaryti renkantis įvairius veiksmažodžius, būdvardžius, įvardžius, prieveiksmius, jų formas ar junginius, pvz., „Kalam“, „Avietinis“, „Kaip kam“, „Kas kas“, „Vijo vijo“ ir pan.

D. Smalinskas primena, kad nuo 2013 m. gegužės 1-osios Valstybinė lietuvių kalbos komisija teikia Registrų centrui konsultacijas dėl juridinio asmens pavadinimo atitikties lietuvių bendrinės kalbos normoms. Jei pavadinimas netaisyklingas, Registrų centras jo neregistruoja.

Panevėžiečių fantazija nenuobodžiavo

Registrų centro duomenimis, praėjusiais metais Panevėžio mieste įregistruoti 203 juridiniai asmenys (vienas jų pernai buvo ir išregistruotas, dar vienas pradėtas pertvarkyti), rajone – 75. Iš įdomesnių naujų įmonių pavadinimų galima paminėti MB „Dojūlė“, UAB „Kiemo spalvos“, UAB „Valio valio“, UAB „Kaip sau“, asociacija „Kalbų medis“, MB „Baltos pievos“, VšĮ „Labirintai miške“, MB „Stebuklai plaukams“, MB „Virtuvė ant ratų“, MB „Rūbas tiks“, UAB „Penkios pilys“, VšĮ „Septynios akimirkos“, UAB „Tingi beždžionė“, UAB „Dantų ekspresas“, MB „Antras blynas“, MB „Įrankių dėžutė“, sporto klubas „Pamėtom“ MB „Žuvis vandeny“, MB „Laikas desertui“.

Įdomu

Valstybinė kalbos inspekcija gražiausiais 2018 m. registruotų lietuviškus įmonių pavadinimus išrinko šiuos: MB „Pirmas blynas“, UAB „Tylus ūžesys“, MB „Dovanosis“, UAB Desertinė „Atostogos“, MB „Takus“, MB „Ratuoti mėsainiai,“ MB „Skruzdis“, MB „Nesušlapk“, MB „Baltas varnas“, UAB „Viskas ore“ iš Vilniaus, MB „Sąjungininkai“ iš Kauno, MB „Buvo kartą“ iš Šiaulių, MB „Pumpurai“ iš Panevėžio, MB „Darnios ribos“ iš Kėdainių, MB „Kalba skaičiai“ iš Širvintų r., MB „Laimės siūlas“ iš Kauno r., MB Kūrybos studija „Virsmas“ iš Šakių r. ir UAB „Svarbi žuvis“ iš Neringos.

2017 gražiausi buvo: UAB „Kaip nulieta“, UAB „Jaukumo laikas“, MB „Dangaus katės“, UAB „Kikilis“, UAB „Gėlių burtai“, UAB „Žydinčios sienos“, MB „Širdis apsalo“ iš Vilniaus, MB „Neatrastos spalvos“, MB „Vyrų kalvė“ iš Kauno, MB „Pilnas samtis“, MB „Vienas vienintelis“ iš Kauno rajono, MB „Riedu“ iš Plungės, MB „Balta laja“ iš Utenos rajono, UAB „Visi keliai“ ir MB „Miego karaliai“ iš Tauragės.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų