P. Židonio nuotraukos

Sutvarkytame dviračių take – medžių kerštas

Sutvarkytame dviračių take – medžių kerštas

Palei „Ekrano“ marias vingiuojantis prieš porą metų sutvarkytas pėsčiųjų ir dviračių takas tampa išbandymų ruožu. Medžių šaknų iškilota asfalto danga graso pargriauti ne tik ratuotus eismo dalyvius, bet ir pėsčiuosius.

Marių pakrantę už Europos Sąjungos ir valstybės lėšas tvarkiusiai Panevėžio savivaldybei gumbuoto tako problema žinoma.
Atlikus ekspertizę paaiškėjo, kad statybininkai broko nepaliko, o už jų gerą darbą „keršija“ prie tako augančios tuopos.

Kelionė – su pasišokinėjimais

Palei marias vedančiu taku link Dembavos važinėjantys dviratininkai netruko pastebėti, kad naujasis dviračių takas, kuriuo dar neseniai jie riedėjo tarsi per sviestą, tampa pavojingas.
„Kai buvo sniego, naujuoju taku čiuožiau slidėmis, o sniegui nutirpus, nutariau važiuoti dviračiu. Kokią nuostabą ir kokį nusivylimą patyriau, kai važiuodama turėjau šokinėti per medžių šaknų iškilnotą asfaltą. Buvo dar ir šiek tiek slidoka, tad išvažiavusi patirti malonumo, išgyvenau didžiulę įtampą“, – pasakojo senjorė panevėžietė Regina.
Ji apgailestavo, kad teks pamiršti malonumą dviračiu pasivažinėti vaizdingu maršrutu. Anot jos, laimė, kiti naujieji dviračių takai Skaistakalnyje bei Kultūros ir poilsio parke – lygutėliai.
Regina svarsto, jog iškilota tako asfalto danga turėtų byloti apie statybininkų darbo broką, tad reikėtų iš jų pareikalauti ir atsakomybės.
Kad takas palei marias tapo pavojingas, mano riedučių bei paspirtukų entuziastas panevėžietis Paulius.
Anot jo, nelygumų ant tako atsirado jau praėjusią vasarą, tačiau tuomet jie dar nebuvo tokie iškilūs kaip dabar.
„Paspirtuku važiuojant per tas tako vietas, kurios iškilotos medžių šaknų, tikimybė parvirsti tikrai yra“, – teigė Paulius.

P. Židonio nuotr.

P. Židonio nuotr.

Kur tuopa – ten nelygumas

Kad pustrečio metro pločio dviračių takas, baigtas tiesti 2020 metų rudenį, nebėra toks, koks buvo ką tik užbaigus statybos darbus, pripažįsta ir Panevėžio savivaldybės projektų vadovas Tadas Stanikūnas.
„Pats ir vaikštau, ir bėgioju, ir važinėjuosi tuo taku, pats ir pamačiau, kad jo asfalto dangą kiloja šalia augančių tuopų šaknys. Ten, kur šalia tako būtent šios rūšies medžių nėra, danga lygi. Kur tik tuopa, ten iškilota“, – konstatavo T. Stanikūnas.
Anot specialisto, nelygi tako danga – problema ne tik juo einantiems bei važiuojantiems. Dėl tos pačios priežasties „Ekrano“ marių pakrančių sutvarkymo projektas iki šiol neatiduotas Europos Sąjungos finansinių fondų lėšas skirstančiai Centrinei projektų valdymo agentūrai.
Sutvarkyti pakrantę, kuria ir vingiuoja šis takas, kainavo beveik 2,2 milijono eurų, iš jų 193 tūkstančius eurų skyrė valstybė. Nedidele dalimi teko prisidėti ir Panevėžio miesto savivaldybei. Pakrantė tvarkyta dviem etapais.
Takas palei marias nuo Panevėžio į Pajuostį nutiestas dar sovietmečiu. Tačiau jo asfalto danga per laiką ištrupėjo, ją iškilojo medžių šaknys.
Miesto Savivaldybei apsisprendus marių pakrantę paversti patrauklia panevėžiečių traukos vieta, ne tik vargiai išvažiuojamą, bet ir sunkiai išeinamą taką buvo nutarta ardyti, jo vietoje tiesti naują. Tiesiant taką, iš skaldos padarytas jo pagrindas.

P. Židonio nuotr.

P. Židonio nuotr.

Medžių kerštas

Statybininkai, pasak T. Stanikūno, atliko darbus kaip reikiant, jie broko nepadarė.
„Pamatęs medžių šaknų kilojamą tako dangą, sukviečiau ir projekto autorius, ir tako tiesėjus, ir darbų prižiūrėtojus. Kas eina ar važiuoja tuo taku, tikrai mato kelias jo vietas, kur skiriasi asfalto spalva. Būtent toje vietoje asfaltas buvo išimtas, įvertinta, kiek pagrindo po juo supilta, aiškintasi, ar darbai atlikti tinkamai. Paaiškėjo, kad tiesiant taką viskas padaryta kaip reikiant“, – patikino projekto vadovas.
Anot T. Stanikūno, išardžius iškilotą asfaltą, po juo aptikta šalia tako augančių tuopų šaknų. Tapo akivaizdu, jog tuopos šaknis leidžia ne giliai po supilta skalda, o skverbiasi tiesiog po asfalto danga.
Savivaldybės atstovas pajuokavo, kad po asfaltu šaknims turbūt šilta ir jauku, gal tik trūksta oro.
„Tiesiant šį pėsčiųjų ir dviračių taką statybinė technika neabejotinai kiek pažeidė tuopų šaknis. Dabar medžiai bando atsigauti, o kad labiau įsitvirtintų, leidžia naujas šaknis ir taip „keršija“ už jiems padarytą skriaudą“, – įvardijo projektų vadovas.

Ieškos pinigų

Neradus statybininkų kaltės, pasak T. Stanikūno, nėra galimybių pareikalauti, kad šie tvarkytų medžių šaknų ardomą asfaltą.
Palikti iškiloto tako taip pat negalima. Tad pinigų jam tvarkyti teks ieškoti Panevėžio savivaldybės biudžete. Suskaičiuota, kad dengti nauja asfalto danga teks apie 1000 kv. m tako.
Kiek kainuos neseniai rekonstruoto tako tvarkymo darbai, projektų vadovas atsakyti negalėjo. Jis skaičiavo, kad su 10 tūkstančių eurų nebus išsiversta. Pasak T. Stanikūno, sutvarkyti taką privaloma iki vasaros.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų