Alergijos kamuojami Panevėžio regiono gyventojai palikti be pagalbos – jiems pas specialistus tenka vykti į Vilnių arba Kauną. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Sunkius pacientus paliko kapstytis vienus

Sunkius pacientus paliko kapstytis vienus

Nors alergijos, kamuojančios tiek kūdikius, tiek suaugusiuosius, yra viena dažniausių ligų, panevėžiečiai palikti be jokio alergologo-imunologo. Respublikinės Panevėžio ligoninės Konsultacijų poliklinikoje buvusi vienintelė mieste specialistė nuo rudens nebedirba, o į jos vietą pamainos nerandama. Gydymo įstaigos vadovai teisinasi neprisikviečiantys ne tik šių specialistų.

Alergijos – XXI amžiaus rykštė. Nors įvairios alergijos, kamuojančios tiek kūdikius, tiek suaugusiuosius, yra viena dažniausių ligų, panevėžiečiai palikti be jokio alergologo-imunologo. Respublikinės Panevėžio ligoninės Konsultacijų poliklinikoje buvusi vienintelė mieste specialistė nuo rudens nebedirba, o į jos vietą pamainos nerandama. Alergiškus vaikus auginantys tėvai piktinasi stumiami į privačių klinikų glėbį, nors ir šios ne visus reikalingus tyrimus gali atlikti ar skirti gydymą. Nepaisant, kad Panevėžyje veikia respublikinė ligoninė, šio regiono gyventojai priversti dėl alergologo konsultacijos ar tyrimų važiuoti pas Vilniaus, Kauno specialistus.

Kaip pasakojo alergišką dukrą auginanti panevėžietė Miglė, nuo gimimo jos mergaitė alergiška daugeliui maisto produktų. Maisto alergijos nuo kitų skiriasi tuo, kad jos išaugamos. Tam, kad galima būtų stebėti dukros būklę, būtina bent kas pusmetį atlikti tyrimus.

„Pirmaisiais metais dukra buvo alergiška beveik viskam – beveik visiems grūdams, kiaušiniui, pieno produktams, paukštienai. Atsisakius visų šių produktų, vaiko būklė pagerėdavo tik kuriam laikui. Ieškant, kuo papildyti skurdų racioną, ir bandant įvesti naujus produktus, paaiškėdavo, kad alergizuojančių produktų yra ir daugiau. O be tyrimų to padaryti neįmanoma – bandyti pačiai atsekti, kas sukelia dukrai alergiją, tolygu būrimui iš kavos tirščių“, – pasakojo alergiškos mergaitės mama.

Priversti laukti

Miglės teigimu, alergija – ne varvanti sloga. Jos bičiulės sūnui nustatyta greito tipo alergija riešutams, tad net kelis kartus dūstantį mažylį teko skubiai gabenti į ligoninę. O pačios dukrą kankina lėtinė alergija, pasireiškianti bėrimu ir viduriavimu. Kol atrado dukters tokių negalavimų priežastį, Miglei teko įveikti kryžiaus žygius. Mažoji buvo atsidūrusi net reanimacijos skyriuje, kai dėl užsitęsusios alergijos ir medžiagų apykaitos sutrikimų sutriko daugelio vidaus organų veikla.

Respublikinės Panevėžio ligoninės Konsultacijų poliklinikoje, kuri aptarnauja visą apskritį, dirbo tik viena alergologė. Jai išėjus dekretinių atostogų, šios srities specialisto visai neliko. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Dėl itin prastos būklės Miglės mažajai su mama teko gultis ir į specializuotą Vilniuje esantį Antakalnio klinikos Alergologijos centrą, kur buvo paskirtas gydymas ir speciali dieta. Dėl tam tikrų fermentų trūkumo ir alergijų vaikas turi būti nuolat stebimas alergologo-imunologo. Miglės teigimu, visus tyrimus ji pasidarydavusi Respublikinės Panevėžio ligoninės Konsultacijų poliklinikoje, tada belikdavo tik pasikonsultuoti su Vilniuje dirbančiu specialistu. Dabar tokios galimybės nebeliko – vienintelė mieste buvusi alergologė išėjo dekretinių atostogų, o kas ją pakeistų, neatsirado iki šiol.

„Respublikinėje ligoninėje, kuri aptarnauja visą apskritį, viena alergologė buvo labai mažai. Kad pas ją patektum, reikėdavo laukti tris mėnesius. O dabar nebeliko ir tos pačios. Ką daryti tėvams, kurie, kaip ir aš, neturi automobilio ir galimybių važinėti į sostinę?“ – piktinosi panevėžietė.

Ar Panevėžys – provincija?

Miglė svarsto, kad galbūt ligoninei net finansiškai neapsimoka ieškoti, kuo pakeisti motinystės atostogų išėjusią specialistę. Vienintelė dirbusi alergologė-imunologė visiems siūlydavusi atlikti alergijos tyrimus iš kraujo ne Konsultacijų poliklinikos laboratorijoje, o privačioje klinikoje, neva šie tikslesni ir įvairesni. Miglė spėja, kad galbūt šie tyrimai valdiškai medicinos įstaigai yra per brangūs.

„Daugelis alergijos iš kraujo tyrimų yra mokami, bet kai kalbama apie vaikų sveikatą, pinigų neskaičiuoji. Dukrai buvo nustatyta lėtinė alergija, kurią parodo tik lopo testai, o jų privačioje klinikoje niekas neatlieka. Alergiški vaikai ir suaugusieji, kuriems taip pat pasireiškia tokio tipo alergija, palikti likimo valiai – dabar pagalbos nesulauksi nei valdiškoje, nei privačioje gydymo įstaigoje. Kyla klausimas – ar Panevėžys jau tokia provincija, kad nebeliko tokių specialistų kaip alergologai?“ – piktinosi Miglė.

Trūksta ne tik alergologų

Respublikinės Panevėžio ligoninės Konsultacijų poliklinikos vedėja Laima Sakalauskienė pripažino, kad belieka tik apgailestauti, jog ne visada pavyksta patenkinti pacientų lūkesčius bei poreikius, ypač kalbant apie kai kurių „deficitinių“ specialistų paslaugas. Konsultacijų poliklinikoje alergologo ir klinikinio imunologo paslaugos neteikiamos nuo rugsėjo vidurio, mat gydytoja išėjo motinystės atostogų, o galinčio ją pavaduoti specialisto rasti nepavyko.

„Bandėme ieškoti, bet neradome, kas ateitų laikinai pavaduoti gydytoją. O kodėl jų nėra, ar per mažai paruošia naujų specialistų, ar dalis išvyksta į užsienį, negaliu komentuoti“, – sakė L. Sakalauskienė.

Žadama, kad nuo kitų metų pradžios poliklinikoje vėl atsiras šios srities specialistas – ne visu krūviu pradės dirbti ligoninės gydytojas, turintis alergologo licenciją. Visgi pripažįstama, kad šis specialistas negalės atlikti kai kurių tyrimų, kuriuos darydavo motinystės atostogų išėjusi jo kolegė.

„Nuo Naujųjų nedideliu krūviu dirbs mūsų gydytojas, bet alergologija yra antrinio ir tretinio lygio medicinos paslaugos, tad mes ne visas paslaugas galėsime suteikti, kurias teikė išėjusi gydytoja. Iki jos atėjimo į mūsų ligoninę neturėjome specialisto, atliekančio tokio plataus spektro alergologinius tyrimus“, – kalbėjo Konsultacijų poliklinikos vedėja.

Jos teigimu, Panevėžio ligoninės Konsultacijų poliklinikai trūksta ne tik alergologo-klinikinio imunologo, bet ir kitų sričių specialistų. Nors ir tą pačią dieną gydymo įstaiga galėtų įdarbinti oftalmologą, kardiologą, hematologą, vaikų psichiatrą, tačiau šių specialistų tiesiog nėra.

„Su džiaugsmu juos priimtume. Pavyzdžiui, oftalmologo ir kardiologo ieškome jau dvejus ar trejus metus, bet jų tiesiog nėra. Todėl pas kai kuriuos specialistus ir susidaro ilgos eilės. Deja, gydytojų turime tik tiek, kiek turime“, – sako L. Sakalauskienė.

Komentarai

  • Niekaip man nedaeina 🙂 Kodėl sovietmečiu nereikėdavo siuntimo pas lygio specialistą ir eilės būdavo savaitės ilgio, o dabar… Gydytojų mažėja? Va, kad pacientų visoje Lietuvoje beveik milijonu sumažėjo, tai tikrai žinau. Kodėl taip???

  • Konsultacinėje poliklinikoje turbūt nėra srities, su kuria nebūtų bėdos. Turbūt tik pas Amitoną per kelias dienas gali patekti, pas kitus lauksi kol išgysi arba numirsi. Pas onkologę echoskopuotis laukiau ilgiau nei du mėnesius.

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų