Panevėžyje darbingo amžiaus žmonės sudaro tik vos daugiau nei pusę miesto gyventojų, o senatvės pensininkų – daugiau nei 20 proc. Šių metų pradžioje Aukštaitijos sostinė turėjo 86 595 gyventojus. Iš jų 29 407 – asmenys nuo 60 metų ir vyresni.
Miesto Savivaldybė nusiteikusi investuoti šešis milijonus eurų į Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės padalinio, skirto išimtinai sergantiesiems Alcheimerio liga ir senatvine demencija, statybas. Naujajai sveikatos įstaigai numatytas šiuo metu tuščias sklypas J. Tilvyčio gatvėje.
Vienintelės Panevėžyje Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės direktorius Karolis Valantinas teigia, kad šiuo metu įstaiga iš 185-ių lovų teturi 12-a, skirtų sergantiesiems senatvine demencija ir Alcheimerio liga.
Tačiau tokių pacientų paprastai būna gerokai daugiau ir jų dar daugėja.
„Jeigu turime vietų kituose skyriuose, priimame ir daugiau sergančiųjų Alcheimeriu ir demencija. Dažnai jų būna apie dvi dešimtis. Kad galėtume patenkinti visų poreikius, reikėtų dar tiek pat lovų“, – pažymi K. Valantinas.
Pasak K. Valantino, sergančiuosius Alcheimerio liga ir demencija svarbu atskirti nuo kitų ligonių. Kitokie reikalavimai taikomi ir palatoms, kuriose gydomi šie ligoniai. Vienoje palatoje negali gulėti daugiau kaip du tokie pacientai, o geriausia – vienvietės. Šie žmonės dažnai yra vaikštantys, bet turi kitų sveikatos problemų: sutrikusi atmintis, kalba, sunkiau orientuojasi aplinkoje, jiems reikia daugiau asmeninės erdvės.
„Mūsų ligoninėje tokie pacientai gali vaikščioti tik po ketvirto aukšto koridorius. Ne paslaptis, kad juos randame ir pirmame aukšte ar nuklydusius į lauką. Slaugos ligoninė nėra kalėjimas, negalime šių žmonių uždaryti vienutėse, bet neturime erdvių, kur jie galėtų išeiti ir būtų saugūs. Jei turėtume atskirą korpusą su vidiniu kiemeliu, kur senjorai galėtų pasivaikščioti, pabūti gryname ore, būtų visai kitaip“, – kalbėjo K. Valantinas.
Sergantieji Alcheimerio liga ir demencija slaugos ligoninėje gali gulėti tik keturis mėnesius per metus. Anksčiau buvo galima tokį pacientą ilgiau palikti ligoninėje, jei artimieji sutikdavo už šias paslaugas sumokėti.
„Dabar dėl didelio užimtumo vos galime patenkinti poreikius tų, kuriems ši paslauga skiriama nemokamai. Dar prieš gerus metus mūsų ligoninė turėjo 245 lovas, bet pasikeitus reikalavimams dėl ploto, beliko 185. Užtat nebeliko galimybės priimti tų, kurie sutinka mokėti už paslaugas“, – aiškino K. Valantinas.
Jei artimieji negali prižiūrėti Alcheimerio liga ir demencija sergančio žmogaus, dar viena išeitis yra globos įstaigos ar senelių namai, tačiau į juos nemažos eilės, o kai kurios sergančių tokiomis ligomis žmonių net ir nepriima.
„Tikiuosi, kad Panevėžyje atsiradus naujam ligoninės padaliniui, vėl atsiras galimybė gauti paslaugas platesniam ratui žmonių – turėsime galimybę priimti visus norinčius. Toks projektas reikalingas ne tik Panevėžiui, tai aktualu visai Lietuvai“, – sako K. Valantinas.
Panevėžio savivaldybės Sveikatos poskyrio vedėjo Mindaugo Burbos teigimu, visa sveikatos sistema yra orientuojama į tai, kad didėtų ilgalaikės priežiūros paslaugų prieinamumas, jų mastai ir kokybė. Ne tik valstybės, bet ir ES fondų lėšos nukreipiamos į paslaugų namuose bei stacionarių socialinių ir gydymo įstaigų plėtrą.
„Visuomenė sensta, senyvo amžiaus asmenų priežiūros poreikis auga. Alcheimeris ir demencija yra specifinės ligos, kurios reikalauja ypatingos priežiūros. Todėl norime pastatyti visiškai naują slaugos ligoninės padalinį, pritaikytą tokiems ligoniams“, – kalbėjo M. Burba.
Kur galėtų atsirasti toks padalinys, anot vedėjo, buvo diskutuojama gana ilgai. Pirmiausia svarstyta rekonstruoti pačią slaugos ligoninę, tačiau techniškai to padaryti neįmanoma. Tuo labiau kad pagal kitą projektą ligoninės kieme, vietoj senų garažų, planuojama įgyvendinti dar vieną ambicingą projektą – steigti visiškai naują Paliatyvios pagalbos dienos centrą. Senų pastatų, kuriuos būtų galima rekonstruoti ir pritaikyti slaugos veiklai, Savivaldybė taip pat nerado. Todėl nuspręsta statyti visiškai naują modernų ligoninės padalinį J. Tilvyčio gatvėje, šiuo metu tuščiuose dviejuose šalia esančiuose sklypuose.
Pagal projektą numatyta, kad 0,61 hektaro sklype bus įrengtas naujas padalinys su trimis skyriais sergantiesiems demencija ir Alcheimerio liga – iš viso 36 lovos.
Įrengus naująjį padalinį, Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje M. Tiškevičiaus gatvėje nebeliktų skyriaus tokiems ligoniams.
J. Tilvyčio gatvėje naujoje ligoninėje būtų ne tik palatos, bet ir valgomasis, virtuvėlė, bendrasis kambarys, nusiraminimo erdvė – sensorinis kambarys, procedūrų kabinetas, saugi lauko erdvė. Skaičiuojama, kad šio projekto vertė – apie šeši milijonai eurų, didžioji dalis ES lėšos.
M. Burbos teigimu, planuojama, kad šis padalinys galėtų atverti duris 2029-aisiais.
Gydymo įstaiga J. Tilvyčio gatvėje ne vienintelis naujas projektas Panevėžyje, skirtas sergantiesiems demencija.
Jau kitąmet senjorams bus užleistas vienas lopšelio-darželio „Draugystė“ korpusas.
Čia numatoma įkurti globos namus sergantiesiems senatvine demencija ir senyvo amžiaus asmenims su negalia.
Rekonstruotame pastate, kur nuo pat jo pastatymo sovietmečiu veikė vaikų lopšelis-darželis, galės apsigyventi apie trisdešimt senolių. Pagal projektą šie naujieji globos namai galėtų pradėti veikti jau 2027-ųjų pabaigoje. Skaičiuojama, kad globos įstaigos pritaikymas seneliams, reikalingų baldų ir inventoriaus, taip pat transporto priemonės, kuri būtų pritaikyta pavėžėti neįgaliems asmenims, pirkimas galėtų atsieiti apie 3 700 000 Eur, Savivaldybė tikisi 85 proc. šios sumos gauti iš Europos regioninės plėtros fondo.