Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Sudarytas 2023 m. šauktinių sąrašas

Sudarytas 2023 m. šauktinių sąrašas

Ketvirtadienį Krašto apsaugos ministerijoje (KAM) sudarytas karo prievolininkų sąrašas 2023 metams. Iš viso į tarnybą įvairiuose Lietuvos kariuomenės daliniuose planuojama pašaukti 3,8 tūkst. karo jaunuolių.

Pasak ministerijos atstovų, kvietimus tarnauti Lietuvos kariuomenėje šauktiniai turėtų gauti jau kitą savaitę.

Nepaisant to, jog tarnybą turės atlikti apie 3,8 tūkst. jaunuolių, šauktinių sąrašuose bus sugeneruota per 32 tūkst. pavardžių. Pasak krašto apsaugos ministro, taip daroma todėl, mat dėl įvairių aplinkybių ne visi jaunuoliai gali atlikti į privalomą karo tarnybą.

„Seimas yra nustatęs ribas, kokį skaičių pagal savo galimybes ir poreikius galima pakviesti į Lietuvos kariuomenę. Dabar jis kilsteltas iki 4,4 tūkst. Planuojame pakviesti vidurkį – 3828, bet pačiame sąraše planuojama, kad bus sugeneruota maždaug 32 tūkst. pavardžių“, – prieš pradėdamas šauktinių sąrašų sudarymą teigė A. Anušauskas.

Pasak jo, dalis jaunų lietuvių, net ir norinčių atlikti karo tarnybą, negali to padaryti dėl sveikatos problemų. Ir nors tikino gavęs ne vieną prašymą pakeisti įstatyme numatytus prievolininkams taikomus sveikatos reikalavimus, ministras tikino negalįs to padaryti.

„Dalis iš jų (jaunuolių – ELTA) tikrai laukia to sąrašo ir norėtų į jį pakliūti. Dalis, deja, niekada nepaklius į tą sąrašą. Vis tik galime konstatuoti, kad jaunuoliai, kurie yra atrenkami, patenka į medicininės patikros komisijas. Sveikata metai iš metų negerėja. Nemaža dalis jų atkrenta“, – sakė A. Anušauskas.

„Esu gavęs ne vieną prašymą sumažinti tuos sveikatos reikalavimus, kad galėtų jaunuoliai, kurie turi tam tikrų apribojimų, tarnauti Lietuvos kariuomenėje. Bet ne viską aš galiu, nes įstatymas numato, kad jaunuoliai atrenkami pagal sveikatos būklę. Tiesiog sakau, kad ne visiems tokia garbė yra suteikiama – tarnauti Lietuvos kariuomenėje“, – apgailestavo jis.

Siekiant užtikrinti procedūros skaidrumą, sąrašų sudarymą stebėjo Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos (KPKT) direktorius Arūnas Balčiūnas, kariuomenės ir jaunimo organizacijų atstovai.

Kiekvienais metais į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą pašaukiama nuo 3000 iki 4000 karo prievolininkų. Dar 210 aukštųjų mokyklų studentų ar absolventų privalomąją pradinę karo tarnybą gali atlikti dalyvaudami Jaunesniųjų karininkų vadų mokymuose.

Pirmųjų šauktinių tarnybos pradžia planuojama vasario pabaigoje – Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione.

Į karo prievolininkų sąrašą patenka visi konstitucinę pareigą turintys atlikti jaunuoliai – net ir tie, kurie dar anksčiau pateikė prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą. Tačiau pastarieji turės galimybę pasirinkti tarnybos laiką ir vietą, pretenduoti į didesnes kaupiamąsias išmokas.

Studijuojantieji šalies aukštosiose mokyklose į sąrašą nebus traukiami, tačiau norintieji atlikti tarnybą turi teisę stabdyti studijas nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos laikotarpiui arba studijuoti ir per tris metus baigti jaunesniųjų karininkų vadų mokymus ar tarnauti Krašto apsaugos savanorių pajėgose.

Nepatekusieji į karo prievolininkų sąrašą dėl studijų ir per jas neatlikę karo tarnybos jaunuoliai gali būti šaukiami dar vienerius metus po studijų baigimo iki 26 m. amžiaus.

Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.

Komentarai

  • Ožio tvartelio ginti nesiruošiu.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų