Kaip vaikams į kuprinę deda sumuštinį ar pinigų pietums, taip dabar tėvams teks įprasti savo atžalai į mokyklą įdėti ir veido kaukę. „Sekundės“ nuotr.

Su kaukėmis ir be gėlių

Su kaukėmis ir be gėlių

Tokių mokslo metų dar nėra buvę. Daugelyje mokyklų Rugsėjo 1-osios šventė vyks po tris ar keturis kartus, kai kurios dėl saugumo rekomenduoja mokytojams netgi nedovanoti gėlių, o pedagogai ruošiasi pamokas vesti su kaukėmis, veido skydeliais ir vienkartinėmis pirštinėmis.

Kitoks rugsėjis

Nauji mokslo metai kelia įtampą dar neprasidėję. Ankstesniais metais tokiu laiku pedagogai diskutuodavo apie ugdymo kokybę, o šįmet svarbiausia tema – kaip saugiai dirbti, kad mokslai ir vėl netaptų nuotoliniais. Mokslo metų pradžios šventė daugelyje mokyklų vyks po tris ar keturis kartus, atsisakoma tradicijos pirmokus į pirmą pamoką lydėti vyresniųjų klasių moksleiviams, o kai kurios Panevėžio mokyklos, pavyzdžiui „Vyturio“ progimnazija, dėl saugumo rekomenduoja mokytojams netgi nedovanoti gėlių.

Kol moksleiviai dėliojasi sąsiuvinius ir rašymo priemones, mokyklų administracijos baigia sudaryti vaikų valdymo srautus ir pasirūpinti saugumo priemonėmis. Praėjusią savaitę Panevėžio savivaldybė mokykloms ir darželiams jau išdalijo tūkstančius apsaugos priemonių, tačiau kai kuriose įstaigose pedagogai sako iš darbdavio jų gavę tiek, kad nežino, ar dėl to juoktis, ar apsiverkti.

Gavo po vieną

Vytauto Žemkalnio gimnazijos dvi pedagogės pasakojo, jog praėjusį penktadienį jiems buvo išdalytos apsaugos priemonės: visi mokytojai gavo po vieną vienkartinę medicininę kaukę, po vieną porą vienkartinių pirštinių ir po pusę litro dezinfekcinio skysčio vienam mokymo kabinetui.

„Paklausiau, kuriam laikui šitų priemonių turi pakakti, išgirdau, kad jas skyrusi Savivaldybė ir nežinia, kada bus gauta papildomai, bet tai nebus greitai, todėl turime „taupyti“. Be jokios abejonės, skandalinga ir įžeidu iš darbdavio gauti vos vieną vienkartinę kaukę ir ja – viena ir ta pačia –,,apsisaugojus“ nuo kvėpavimo takais plintančios infekcijos kasdien nežinia kurį terminą kontaktuoti su mažiausiai keturių skirtingų klasių mokiniais“, – kalbėjo pedagogė.

Ji svarsto apsaugos priemonėmis pasirūpinti pati.

„Kaip daugelis vaikų dabar į mokyklą nešiojasi mobiliuosius telefonus, taip ir kaukės turės tapti kasdienybe.“

K. Armonavičius

„Mokinių sveikata man rūpi. Po tokio padalinimo, sakyčiau, akibrokšto, nuėjau į vaistinę ir iš asmeninių lėšų nusipirkau pakuotę medicininių vienkartinių kaukių. Tiek galbūt pakaks rugsėjui ir spaliui“, – teigė mokytoja.

Jos kolegė, paklausta apie aprūpinimą apsaugos priemonėmis, ironizavo: jei viena kaukė ir viena pora pirštinių reiškia aprūpinimą, vadinasi, mes aprūpinti.

Duos ir daugiau

Vytauto Žemkalnio gimnazijos direktorius Artūras Totilas neslėpė, kad pedagogų pasipiktinimas pasiekė ir mokyklos steigėją Panevėžio savivaldybę – jau penktadienį sulaukęs administracijos skambučio. Direktorius piktinasi, kodėl skubama skųstis, juk mokslo metai dar neprasidėjo.

„Kai prasidės mokslo metai, bus išdalytos ir kitos apsaugos priemonės. Savivaldybė mums davė 300 kaukių, kiek priklauso, tiek ir išdalinsime pedagogams. Juk kitos mokyklos taip pat ne viską iš karto išdalino. Be to, esame pedagogams nupirkę ir veido skydelius bei kitų apsaugos priemonių. Prasidės mokslo metai ir bus išdalytos visos apsaugos priemonės. Juk ir pavaduotojas pasakė, kad kitos kaukės bus vėliau“, – žadėjo A. Totilas.

Startinės dalybos

Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Kazimieras Armonavičius patvirtino, kad Savivaldybė 57-ioms miesto švietimo įstaigoms – mokykloms ir darželiams – išdalijo 14 tūkst. vienkartinių veido kaukių, 5800 vienkartinių pirštinių porų, 610 litrų rankų dezinfekcinio skysčio bei 695 litrus skysčio paviršiams dezinfekuoti.

„Tai mažas skaičius, bet tik mokslo metų pradžios startui“, – teigė K. Armonavičius.

Anot jo, V. Žemkalnio gimnazija, kaip ir kitos mokyklos, sulaukė 300 apsaugos kaukių.

„Kaip apsaugos priemonės bus išdalintos pedagogams, pačių mokyklų administracijos rūpestis“, – sako pavaduotojas.

Anot jo, kiekviena mokykla turi sukaupusi šių priemonių rezervą – nemažai jų liko paskelbus karantiną ir perėjus prie nuotolinio mokymo. Dalis įstaigų mokytojus aprūpino ir veido skydeliais, nors šie, Visuomenės sveikatos centro specialistų tvirtinimu, ne visada apsaugo nuo oro lašeliniu būdu plintančių infekcijų.

„Iki rugsėjo vidurio pasitarę priimsime sprendimą, kaip sukaupti rezervą kiekvienai mokyklai. Tvirtinant tiek miesto biudžetą, tiek kiekvienos mokyklos sąmatą išlaidos asmens apsaugos priemonėms nebuvo numatytos. Ieškosime, kaip atrasti papildomų lėšų. Kreipiamės ir į tėvelius, kad tą atsakomybę pasidalytume visi. Savo vaikų saugumu jie turėtų pasirūpinti patys – kaip į kuprinę deda sumuštinį ar pinigėlių pietums, taip dabar reikės įdėti ir veido kaukę“, – sakė K. Armonavičius.

Šiuo metu nėra ir jokių normatyvų, kiek apsaugos priemonių privalo duoti darbdavys. Savivaldybė nei iš Švietimo, mokslo ir sporto, nei iš Sveikatos apsaugos ministerijos nesulaukė jokio paaiškinimo. Pasak pavaduotojo, ir mokytojams kaukės per pamokas nėra privalomos, jeigu išlaikomas saugus dviejų metrų atstumas. Bet jeigu pedagogas prieina arčiau prie mokinio, privalo užsidėti veidą dengiančią kaukę.

„Iki rugsėjo vidurio turėtų pasimatyti realus apsaugos priemonių poreikis. Teks visiems mokytis, kaip reikia gyventi tokiomis pasikeitusiomis sąlygomis“, – pripažįsta K. Armonavičius.

K. Armonavičius sutinka, kad švietimo įstaigoms išdalintų tūkstančių kaukių ir pirštinių pakaks tik mokslo metų startui.

Kaukės taps kasdienybe

Savivaldybės administracijos atstovas neslėpė, kad mokyklų bendruomenes sukausčiusi įtampa. Nors pasiruošimas naujiems kitokiems mokslo metams įvyko ne per vieną naktį, nerimo yra daug.

„Patirties neturime jokios, žinome tik rekomendacijas ir reikalavimus. Mokyklos kiek įmanoma tam ruošiasi. Labai tikimės, kad COVID-19 protrūkių mokyklose nebus, bet nė vienas nuo to nesame apsaugotas“, – teigė K. Armonavičius.

Jeigu taip įvyktų, pasak Savivaldybės atstovo, visos švietimo įstaigos pasiruošusios bet kada pereiti prie nuotolinio mokymo.

„Atrodytų, apgalvojome viską. Darželiai dirba nuo karantino paskelbimo pabaigos ir matome, kad imantis visų saugumo priemonių ir nurodymų situacija valdoma. Tikimės, kad taip sėkmingai veiks ir mokyklos“, – sako pavaduotojas.

Pasak K. Armonavičiaus, pandeminė situacija priklausys ir nuo to, kaip mokykloms pavyks užtikrinti, kad skirtingų klasių vaikai kuo mažiau kontaktuotų vienas su kitu. Nors kaukės moksleiviams per pamokas nebus privalomos, tačiau koridoriuje ar lauke jas rekomenduojama dėvėti.

„Kaip daugelis vaikų dabar į mokyklą nešiojasi mobiliuosius telefonus, taip ir kaukės turės tapti kasdienybe. Tik nuo bendro nusiteikimo ir požiūrio į COVID-19 grėsmę priklausys tai, ar vaikai galės mokytis mokykloje ir neteks pereiti prie nuotolinio mokymosi“, – pabrėžė K. Armonavičius.

Komentarai

  • ir kada ta corone baigsis? kas kad su karūna, bet vien vargas žmonėms.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų