2017-01-23, Greta Kildišienė VRK įteikė prašymą nutraukti jos įgaliojimus. 2017 m. Sausio 23 d.

Su diplomu, bet be mandato

Su diplomu, bet be mandato

Skandalų sūkuryje atsidūrusi Seimo narė Greta Kildišienė pirmadienio rytą Vilniaus kolegijoje pagaliau apsigynė diplomą, kad niekas nebegalėtų prikišti, jog Seimo narė baigusi tik dvylika klasių. Tačiau diplomo rodyti nebereikės – Vyriausiajai rinkimų komisijai parlamentarė įteikė pareiškimą, jog atsisako mandato.

Skandalų sūkuryje atsidūrusi Seimo narė Greta Kildišienė pirmadienio rytą Vilniaus kolegijoje pagaliau apsigynė diplomą, kad niekas nebegalėtų prikišti, jog Seimo narė baigusi tik dvylika klasių. Tačiau diplomo rodyti nebereikės – kaip ir buvo žadėjusi, Vyriausiajai rinkimų komisijai ji įteikė pareiškimą, jog atsisako Seimo narės mandato. Tad jau balandį Anykščių–Panevėžio rinkimų apylinkėje bus organizuojami nauji rinkimai į laisvą Seimo nario vietą.

Apie tai, kad G. Kildišienė atsisveikins su Seimo nario kėde, dar penktadienį visuomenę informavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis. Jo teigimu, išaiškėjus aplinkybėms, kad jo dešinioji ranka Seime praeityje galbūt buvo apsivogusi, nebegalima daugiau kartu dirbti ir išsaugoti kolegų pasitikėjimą. Nėra kito kelio, kaip G. Kildišienei atsisakyti parlamentaro mandato. Pati moteris teisinosi, jog tai buvo tik jaunystės nuklydimai.

Neįvertinau galimų savo jaunystės klaidų įtakos situacijai, kai pati tapsiu Seimo nare, o Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – valdančiąja partija. Nesu teista, bet suprantu, jog paviešinti faktai kenkia Seimo ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, kuri siekia sąžiningumo, skaidrumo ir atvirumo principų įgyvendinimo Lietuvoje, reputacijai“, – rašė ji savo pareiškime, kurį penktadienį įteikė partijos vadovybei.

Pirmadienį atvykusi į Vyriausiąją rinkimų komisiją pateikti atsistatydinimo, buvo nekalbi, net nenurodė mandato atsisakymo priežasčių. Su ja kartu buvęs „Agrokoncerno“ advokatas Evaldas Valčiukas tik patikino, kad atsistatydinimo pareiškimas įteiktas ir komentarai bus galimi po Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimo.

Ar G. Kildišienė pateiks prašymą išstoti ir iš Valstiečių ir žaliųjų sąjungos, kol kas dar neatskleidžiama. Nei pati G. Kildišienė, nei partijos lyderis R. Karbauskis pirmadienį į telefono skambučius neatsakė.

Dangstėsi gyvu skydu

Nors parlamentarė ne kartą yra prasitarusi, kad skandalas skaudina jos šeimą, mama dėl streso net buvo paguldyta į ligoninę, o ji pati labiausiai baiminosi, kad kitąmet į pirmą klasę eisianti dukrelė mokykloje nepatirtų patyčių, G. Kildišienė tiek į diplominio darbo gynimą, tiek į Vyriausiąją rinkimų komisiją atėjo tarsi gyvu skydu nuo žurnalistų prisidengdama savo dukrele.

Vaikų ir paauglių psichiatro Lino Slušnio teigimu, tai yra kvailas ir nesuvokiamas suaugusio žmogaus dangstymasis savo vaiku tik tam, kad žurnalistai jai neužduotų jokių klausimų. Jaunoji politikė turėjo suprasti, kad kol Vyriausioji rinkimų komisija nepripažino jos mandato atsisakymo, ji yra viešas žmogus ir po tokių skandalų kiekvieną jos žingsnį seks žiniasklaidos atstovai. O kad tai išties nemažas skandalas, rodo jau tai, kad nustelbė net pačią Amerikos prezidento inauguraciją.

Tai kvailas ir neišmintingas suaugusio žmogaus elgesys. Ir tai dar kartą parodė, kad šis žmogus negerbia ne tik savo rinkėjų, partijos narių, bet savo artimiausių žmonių. Mergaitė gal ir negavo didelio psichologinio smūgio ar šoko, ji gali išgyventi tik mamos perduodamas emocijas ir jausmus, bet kam apskritai su savimi į viešumą vestis vaiką. G. Kildišienė yra įklimpusi į didelį mėšlą, užuot apsaugojusi savo vaiką, ji į tą mėšlą traukia ir dukrą“, – moters poelgiu baisėjosi psichiatras.

„Man tai baisu. Kaip kokiame Donbase, kur prieš patrankas sustato vaikus, kad nešaudytų. Čia lygiai tas pats. Tad ačiū Dievui, kad tokio mentaliteto žmogus daugiau Seime nedirbs“.

L. Slušnys

L. Slušnys pats stebėjo visą tą savotišką spektaklį ir sutinka, kad G. Kildišienei pavyko savo pasiekti – žurnalistai išlaikė gana didelę distanciją ir jai pavyko išvengti daugelio nepatogių klausimų, bet kaip politikei tai nedaro jokios garbės.

Man tai baisu. Kaip kokiame Donbase, kur prieš patrankas sustato vaikus, kad nešaudytų. Čia lygiai tas pats. Tad ačiū Dievui, kad tokio mentaliteto žmogus daugiau Seime nedirbs“, – griežtai kalbėjo L. Slušnys.

Laukia nauji rinkimai

Savo apsisprendimą atsisakyti Seimo nario mandato G. Kildišienė dar turės patvirtinti antradienį po pietų rengiamame Vyriausiosios rinkimų komisijos posėdyje. Kaip teigė šios komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas, tik kai komisija savo balsavimu patvirtins ir šis sprendimas bus paskelbtas teisės aktų registre, G. Kildišienė oficialiai taps jau buvusia Seimo nare.

Manau, kad savo žodžio G. Kildišienė laikysis ir mandato atsisakys, nebent neatvyktų į posėdį ar dar kažkokios nenumatytos aplinkybės sutrukdytų, bet tikimės, kad taip neatsitiks“, – „Sekundei“ teigė Z. Vaigauskas.

G. Kildišienė vakar pagaliau apsigynė diplomą, tačiau rinkėjams jo nebereikės rodyti, nes dėl skandalų ir melagysčių ji buvo priversta atsisakyti Seimo nario mandato.

G. Kildišienei atsisakius mandato, lieka laisva Seimo nario vieta, tad turės būti rengiami nauji rinkimai. Pasak Z. Vaigausko, kol kas šis klausimas dar derinamas, bet realiausia data – balandžio 23 diena.

Planuojama, kad tą pačią dieną kartu su Seimo nario rinkimais Anykščių–Panevėžio apylinkėje bus organizuojami ir mero rinkimai Jonavoje bei Šakiuose. Taip būtų galima šiek tiek sutaupyti lėšų. Skaičiuojama, kad mokesčių mokėtojams visi šie treji rinkimai kainuotų apie 700 tūkst. eurų.

Manau, kad laiko jiems pasiruošti irgi turėtų pakakti. Rinkimų komisijai ir kompiuterininkams laiko tikrai pakaks, gal šiek tiek mažiau laiko lieka politikams. Tačiau tie, kurie tvirtai apsisprendę kandidatuoti, jau nuo šiandien gali pradėti tam rimtai ruoštis: registruotis politinės partijos dalyviais, pradėti pildyti reikiamus dokumentus. Vėliau teks surinkti po tūkstantį parašų, kad yra tinkami kandidatai ir turi rinkėjų palaikymą. Ir liks mėnuo aktyviai rinkimų agitacijai“, – kalbėjo pirmininkas.

Šis Seimas buvo vienas iš pirmųjų, kur nebuvo Seimo narių, kurie atsisakytų Seimo mandato dar neprisiekę. Mat praėjusią Seimo kadenciją buvo priimta įstatymo pataisa, kad tokių dalykų daugiau nebūtų – jeigu politikas išrenkamas į Seimą, jis automatiškai netenka Europos Parlamento ar mero mandato. Tačiau per 27-erius metus, kai Lietuvoje renkamas Seimas, buvo ne vienas atvejis, kai Seimo nariai savu noru ar spaudžiami aplinkos atsisakė savo mandato.

Mums tai ne naujiena, per ketvirtį amžiaus buvo visko, tačiau neabejotinai tai vienas greitesnių atvejų“, – pažymi Z. Vaigauskas.

Ne pirma

Politologas, istorikas, socialinių mokslų daktaras Algis Krupavičius taip pat teigė, kad šiuolaikinės Lietuvos parlamento istorijoje jau buvo tokių atvejų, kai teko organizuoti papildomus Seimo rinkimus. Tikriausiai dar daugelis atsimena vadinamąjį „Rubikono“ skandalą, kai socialdemokratas Vytenis Andriukaitis, konservatorius Arvydas Vidžiūnas ir socialliberalas Vytautas Kvietkauskas buvo apkaltinti kyšininkavimu, neva už „Rubicon group“ įmonei palankius sprendimus per kelis kartus paėmė nemenkas pinigų sumas. Tariami papirkimo atvejai išlindo radus juodąją įmonės buhalteriją. Buvo prašoma panaikinti įtariamų parlamentarų neliečiamybę, tačiau Seimas nesutiko, bet galiausiai patys Seimo nariai atsisakė savo mandatų. Deja, pritrūkus įrodymų, byla subliūško. Nors buvo mesti sunkūs įtarimai, Seimo narių karjerai jie neturėjo didesnės įtakos.

Tokių istorijų būta ne viena. Naujausia iš jų – Liberalų sąjūdžio dabar jau buvusio lyderio Eligijaus Masiulio, kuris buvo pagautas imantis kyšį ir buvo priverstas atsisakyti Seimo nario mandato. Tik ši situacija gerokai komplikuotesnė nei G. Kildišienės atveju, nes E. Masiulis prarado ne tik rinkėjų ir partijos bendražygių pasitikėjimą, bet ir turi problemų su teisėsauga“, – „Sekundei“ tvirtino A. Krupavičius.

Galėjo būti kitaip

Politologo teigimu, visas G. Kildišienės skandalas galėjo baigtis ne taip drastiškai, jeigu nuo pat pradžių būtų buvę tinkamai bendraujama. Tik į viešumą pradėjus kilti G. Kildišienės naudojamo automobilio istorijai, taip pat nuslėptų ar netinkamai surašytų jos gyvenimo faktų peripetijoms, reikėjo kreiptis į etiką kontroliuojančias institucijas parlamente ir už jo ribų.

G. Kildišienei buvo galimybių likti Seime, be abejo, būtų tekę atsisakyti frakcijos pirmininko pavaduotojos pozicijos, bet eiline Seimo nare tikrai galėjo likti. Deja, reakcija į viešumon iškilusį skandalą, viena po kitos lendančias ne visai gražias asmeninio gyvenimo detales ir apskritai visas šios istorijos chaotiškumas lėmė tokį sprendimą, kokį turime dabar. Bet pats sprendimas buvo labai ryžtingas ir gana nedaug politikų turime Lietuvoje, kurie taip būtų pasielgę“, – mano A. Krupavičius.

Visas šis skandalas netrukus nurims, tačiau Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, deklaravusios save kaip skaidrių ir nepakančių korupcijai profesionalų Vyriausybę, istorijoje ir reitinguose paliks antspaudą. Anot politologo, rinkėjai, kurie savo balsą atidavė būtent šiai partijai, neturėtų nuo jos nusigręžti ir atleis šias klaidas. Tačiau tikėtina, kad reitingai šiek tiek smuks, o koks bus tikrasis pokytis, turėtų atskleisti artimiausios visuomenės nuomonės apklausos.

Tai yra naujai suformuota valdančioji dauguma, Valstiečių ir žaliųjų sąjunga dar gyvena vadinamąjį medaus mėnesį ir turi nemenką visuomenės pasitikėjimo kreditą. Dėl to daugelis partijos rinkėjų yra linkę atleisti nuodėmes ir griežtai neturėtų vertinti visos šios istorijos bei ieškoti kitos partijos, kurią galėtų paremti. Nors reitingų sumažėjimas labai tikėtinas“, – savo įžvalgomis pasidalijo A. Krupavičius.

Faktai

Gretos Kildišienės skandalas kilo žurnalistams susidomėjus, kad politikė važinėja „Agrokoncernui“, kurio akcininkas yra Ramūnas Karbauskis, priklausančiu visureigiu.

Vėliau paaiškėjo, kad automobilį iš „Agrokoncerno“ išsiperka G. Kildišienės mama, buvusi ilgametė Panevėžio lopšelio-darželio „Taika“ auklėtoja. Lėšų kilmė – draudimo pinigai, gauti prieš penkiolika metų autoavarijoje žuvus Prancūzijos svetimšalių legione tarnavusiam G. Kildišienės broliui.

Parlamentarė melavo ir apie savo studijas. G. Kildišienė teigė, kad studijavo Vilniaus verslo kolegijoje, Teisės fakultete, nors čia niekada nebuvo nei tokio fakulteto, nei tokios studentės.

Išaiškėjus šiems faktams, ji teisinosi, kad tiesiog įsivėlė techninė klaida ir ji mokosi Vilniaus kolegijoje aprangos technologiją ir netrukus gausianti diplomą.

Lemiamas taškas šiame skandale buvo į dienos šviesą išlindus nutylėtiems faktams, kad prieš dešimtmetį G. Kildišienei buvo pateikti įtarimai iš tuometės darbovietės pasisavinus apie 380 Eur. Tačiau moteriai grąžinus pavogtus pinigus ir šalims susitaikius, ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas.

Komentarai

  • Cialis Senza Ricetta In Svizzera Amoxicillin 3000mg Daily Dose Acyclovir Price viagra online pharmacy Cephalexin Side Effects Thirst China Order Now Dutasteride Pharmacy Boise Cialis Ricetta Online

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų