Panevėžyje tik ramiai palijęs, o didžiąją dalį rajono aplenkęs lietus savo jėgą parodė Berčiūnuose. P. Židonio nuotr.

Stichija laužė medžius, plėšė stogus

Stichija laužė medžius, plėšė stogus

Smarki liūtis, net sustabdžiusi automobilių eismą, krentantys ledai, lūžtantys medžiai, nuplėšti stogai ir paskandinti daržai. Tokį gamtos šėlsmą išgyveno Panevėžio rajono Berčiūnų, Daukniūnų kaimų žmonės.

Pastarosiomis dienomis gamta, regis, nutarė vasariškai pakvailioti.

Kai audra su ledais daužėsi Berčiūnuose, maždaug už poros kilometrų nuo jų esančiuose Daukniūnuose, aplinkiniai kaimai lietaus nė nematė.

Netgi Panevėžį lietus išprausė nevienodai – vienoje jo dalyje lijo gerą pusvalandį, kitoje iškrito vos keli lašai.

 

Po audros su ledais šėlsmo berčiūniškiams teko tvarkyti, kas liko iš jų medžių. V. Bakšienės nuotraukos

Liūtis stabdė eismą

Berčiūnuose gyvenančių Virginijos ir Alfonso Bakšių kieme dūzgia pjūklas.

„Dievulis mums parūpino malkų pačiame kieme“, – juokavo V. Bakšienė.

Tačiau antradienio vakarą berčiūniškiams visai nebuvo juokinga.

Sutuoktiniai tą vakarą atvažiavo apsipirkti į Panevėžio pakraštyje esantį prekybos centrą.
Dar bebūnant jame pradėjo griaudėti ir prapliupo smarkiai lyti.

„Vyrui sakau – skubėkim namo, išvažiavom namie palikę atvirus langus. Ir ką jūs manot? Važiuojant taip lijo, kad net valytuvai visu greičiu nespėjo stiklo valyti, o kuo arčiau Berčiūnų, tuo baisiau darėsi. Liūtis nenusakoma, nieko nebesimatė, važiuoti tapo neįmanoma – mašinos stojo pakelėje“, – pasakojo V. Bakšienė.

Įveikė klevą

Kai pagaliau grįžo į Berčiūnus, sutuoktiniai išvydo baisų vaizdą: visas kiemas po vandeniu, daržas išguldytas.

„Žvilgt pro virtuvės langą – ogi medis guli! Laimei, nevirto į namo pusę, būtų visi langai išbildėję.
Turbūt Dievas nusprendė, kad mūsų kieme per daug medžių, tai vieną ėmė ir nugriovė. Lūždamas klevas dar raudonlapį lazdyną užvertė“, – kalbėjo Virginija.

Anot jos, kaimynas pasakojo išėjęs į šiltnamį agurkų pasiskinti, kai staiga pradėjo kalti ledais per šiltnamį. Žmogus nė nosies laukan nekišo – išeis ir patį ledai užkapos.

„Iš miesto grįžę tų ledų nebematėme, bet lietus ir vėjas dar buvo siaubingi. Pagalvokit, jei tvirtą, gražų sveiką klevą nulaužė iš pat pašaknų, tik nepajėgė pačių šaknų išrauti. Visas kiemas buvo apsemtas, vanduo kliokė kriokliais“, – audros įspūdžiais dalinosi V. Bakšienė.

Berčiūniškė susirūpino skambinti seseriai į Ramygalą, gal ir jos namai audros nusiaubti. Pasirodo, nieko panašaus – ramygališkiai ramiai gyveno. Jokios audros nematė ir kita sesuo Vadokliuose. „Kai į socialinį tinklą įkėliau savo kiemo nuotraukas, panevėžiečiai pradėjo man rašyti stebėdamiesi, kad Berčiūnuose taip baisu, o Panevėžyje vos keli lašeliai nukrito. O mudu miesto pačiame pakraštyje, vakarinėje dalyje, papuolėme į tokią stiprią liūtį! Matyt, ta vakarine puse kažkoks Berčiūnams nelaimingas ruožas praėjo.

Agurkai ir taip vėlai išdygo, dabar vėl suplūkti į žemę, bulvės irgi priplūktos. Kad tik mums daugiau nebekliūtų!“ – kalbėjo V. Bakšienė.

Galerija

Nusitaikė į stogą

Gerą pusvalandį stipri liūtis su ledais antradienio vakarą plovė ir Daukniūnus.

„Šįmet tokios stichijos dar nebuvom matę. Nors negirdėjau, kad kam būtų stogus nuplėšę ar medžius išlaužę, bet daržus tai paskandino“, – pasakojo daukniūniškis Rolandas.

Tačiau Daukniūnų pakrašty ne tik liūtis daržus skandino.

Panevėžio seniūnas Saulius Skrebė jau trečiadienio rytą sulaukė pagalbos šauksmo iš nukentėjusios šeimos. Anot jo, vėjas gerokai apardė atokiau nuo kaimo, prie pat kelio stovinčio gyvenamojo namo stogą.

„Keli šiferio lakštai nudrėksti ir skardos gabalas nuplėštas. Net keista, kad vienur taip baisiai, o netoli – jau ramu, jokios audros“, – pasakojo S. Skrebė.

Karštis dar pasilaikys

Gamtos stichijos šėlsmą šiomis dienomis labiausiai pajuto vilniečiai. Trečiadienio rytą dalis miesto gatvių, mokyklų stadionų, daugiabučių kiemų atsidūrė po vandeniu. Negalėdami pavažiuoti apsemtomis gatvėmis, automobiliai riedėjo kiek aukščiau esančiais šaligatviais. Dėl didžiulio potvynio strigo eismas, susidarė milžiniškos automobilių spūstys.

Savaitę besitęsiantys karščiai nesitrauks. Ketvirtadienio rytas Panevėžyje prasidės gana vėsiai – 8 val. numatomi 23 laipsniai. Labiausiai kaitins nuo 15 iki 19 val. Tuo metu termometro stulpeliai pavėsyje pakils iki 30 laipsnių.

Lietaus ketvirtadienį Aukštaitijos sostinėje nenumatoma, pūs silpnas pietų, pietryčių vėjelis.

Penktadienį numatomas dar didesnis karštis – panevėžiečius kepins 33 laipsnių kaitra.

Gaivos galima tikėtis tik sekmadienį. Naktį iš šeštadienio į sekmadienį žemę nuplausiantis lietus atneš vėsesnius orus. Sekmadienį Panevėžyje prognozuojama 25–26 laipsnių šiluma.

 

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų