Būsimasis Panevėžio SEMC

Statybų inspekcija iš naujo vertins SEMC statybų leidimą

Statybų inspekcija iš naujo vertins SEMC statybų leidimą

Po statybų prievaizdų verdikto, jog Stasio Eidrigevičiaus menų centro statybų leidimas (SEMC) išduotas neteisėtai – naujas posūkis.

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybų inspekcija (VTPSI) imasi tirti tokias savo pačios išvadas.

„Papildomai nagrinėjant SP (Panevėžio miesto istorinės dalies teritorijos ir apsaugos zonos ribų nustatymo ir tvarkymo specialiojo plano – aut. past.) sprendinius, kilo klausimų dėl statybos leidimo patikrinimo akte nurodytų išvadų, todėl nuspręsta atlikti papildomą aplinkybių tyrimą“, – patvirtino VTPSI atstovė spaudai Ieva Liutkutė.

Anot jos, inspekcija turi teisę kreiptis į teismą dėl statybos leidimo panaikinimo per du mėnesius nuo šio dokumento patikrinimo akto surašymo dienos. Visgi nors aktas surašytas, statybų prievaizdai kol kas jo į teismą neneš. Pasak I. Liutkutės, inspekcija per šį laikotarpį „atliks papildomą aplinkybių vertinimą ir nuspręs, ar yra pagrindo kreiptis į teismą dėl statybos leidimo dokumento panaikinimo.“

Kliuvo aukštis

Išvadas, jog kino centro rekonstrukcijai išduotas statybos leidimas yra neteisėtas, VTPSI paskelbė praėjusią savaitę. Tokį sprendimą inspekcija aiškino tuo, jog Panevėžio istorinės dalies specialiajame plane kino centro „Garsas“ vietoje leistinas pastatų aukštis gali būti ne daugiau nei 19 m, o planuojamo SEMC pastato aukštingumas numatytas 25,8 m.

Panevėžio savivaldybė atrėmė, kad tokią išvadą priėmę statybų inspektoriai praleido esminę detalę – 19 m aukštingumas specialiajame plane numatytas tik naujai statomiems pastatams, o rekonstruojami gali būti ir aukštesni. Pagal teisės aktus 1968-aisiais statyto kino centro pastato pertvarka į modernųjį SEMC atitinka rekonstrukcijos apibrėžimą.

„Pagal VTPSI išvadą išeina, kad ir viešbučio Laisvės aikštėje negalėtume rekonstruoti, nes pažeistume specialiojo plano sprendinius, arba turėtume jį nupjauti iki 19 m, mat dabar yra aukštesnis. Čia visiškas paradoksas“, – komentavo Panevėžio savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus specialistė Vita Bubliauskaitė.

Du kartus pripažino teisėtu

VTPSI dar rugsėjį gavo pilietinės iniciatyvinės grupės „Išsaugoti „Garsą“ prašymą dėl viešojo intereso gynimo, adresuotą ir Panevėžio apygardos prokuratūrai. Šiame rašte nurodyta, kad inspekcija prieš tai dukart netinkamai išnagrinėjo pilietinės iniciatyvinės grupės kreipimąsi dėl galimų pažeidimų išduodant statybos leidimą kino centro „Garsas“ pastato rekonstrukcijai. Abu kartus inspekcija buvo pasisakiusi, kad leidimas rekonstruoti „Garsą“ – teisėtas. Visuomenininkai su tuo nesutiko ir kreipėsi į Valstybinę kultūros paveldo komisiją. Šioji – į prokuratūrą, o gruodžio vidury inspekcija gavo Panevėžio apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prašymą atlikti patikrinimą dėl planuojamų statybų Panevėžio miesto istorinėje dalyje – Respublikos g. 40 teisėtumo.

Panevėžio apygardos prokuratūra kol kas nėra priėmusi sprendimo, ar kreipsis į teismą dėl kino centro rekonstrukcijai į SEMC išduoto leidimo.

Rengiasi rangos konkursui

Savivaldybė planuoja, kad SEMC vietoje „Garso“ būtų pastatytas iki 2022-ųjų.

Savivaldybė jau yra parengusi dokumentus rangos pirkimo konkursui ir pateikusi juos derinti Centrinei projektų valdymo agentūrai. Jos pastabas bei rekomendacijas tikimasi gauti per 3–4 savaites. Kitas žingsnis turėtų būti konkurso paskelbimas ieškant rangovo, kino centrą rekonstruosiančio į SEMC.

Kultūros ministerija šiam projektui yra skyrusi 3 mln. eurų europinės paramos. Dar 5 mln. eurų Panevėžiui pažadėta iš Valstybės investicijų programos.

Kino centro „Garsas“ pastatui, menančiam 1968-uosius, parengtas virsmas į modernų Stasio Eidrigevičiaus menų centrą (SEMC) su požemine automobilių stovėjimo aikštele, pagalbinėmis patalpomis, meno kūrinių saugyklomis rūsyje bei keturiais antžeminiais aukštais. Pirmajame vieta numatyta kavinei, erdviam holui, sanitarinėms patalpoms, apsaugos postui, antrame įsikurtų menų centro administracija, edukacinė zona. Trečiasis ir ketvirtasis aukštai būtų skirti ekspozicijų salėms. Ant pastato stogo suprojektuota lauko terasa – apžvalgos aikštelė, atverianti miesto panoramą. Pagal projektą su pagrindiniu SEMC pastatu koridoriumi sujungtame kube turėtų atsirasti 77 vietų salė žiūrovams, pritaikyta filmams rodyti.

Būsimojo menų centro nuolatinės ekspozicijos pagrindą sudarys pasaulinio garso menininko, multifunkcionalisto Stasio Eidrigevičiaus kūrybos darbų kolekcija. Taip pat bus pristatomi Panevėžyje vykstančių meno bienalių, simpoziumų metu sukurti profesionaliojo meno kūriniai.

Bendra pirmojo projekto etapo vertė siekia daugiau kaip 11,3 mln. eurų.

Komentarai

 • Visu pirma Garsas neera rekonstruojamas o griaunamas visiskai… vien del sios melagystes juos i teisma reiktu paduoti!! Vien is projekto matosi kad is garso nieko nelieka nieko..

  • Rekonstruojamas, mielasis, rekonstruojamas.
   Rėk, draskykis, griuk ant žemės – bet rekonstravimas yra ir bus rekonstravimu.

 • Kam panevežiui tas menu centras ,Vilniui jis labjau reikalingas ,o mums ir garso užteks ,kaip griuvančio sovietmečio paminklas .IŠ KAIMO ŻMOGU GALI IŠVEŻTI ,BET IŠ ŽMOGAUS KAIMA JOKIU ŠANSU

  • Ypač tada, kai mergaitė iš G

 • Du kartus ta pati isnpekcija leido tą statybą, vieną kartą ta pati inspekcija tos pačios statybos neleido.
  Gal ramūnėlių pašienauti????????????????????????

 • Ar pagyvensiu dar kada nepolitizuotų institucijų pasaulyje?

 • Ne rekonstruojamas, o vietoj vieno pastato išdygs visai kiti. Net tų pastatų vieta ne ta pati. Keistas palyginimas, kad Laisvės aikštėje viešbučio, statyto sovietmetyje, aukštis buvo daugiau 18 metrų. Bet Garso pastatas visai kitas ir jo aukštis neviršijo normos. Čia tokie vertintojai elgiasi kaip žmogus tame anekdote: jo klausia, kodėl kiša galvą į tvorą, o šis atsako: o kodėl kaimynas taip daro? Užtenka pastatų griovimo, medžių pjovimo. Pirma toliau nuo centro skverus susitvarkykite: vieni šiukšlynai ir purvynai.

  • Atsakyti
 • Panevėžyje rekonstruojama, renovuojama labai daug blokinių gyvenamųjų namų. Jie naujai atgimsta, labai gražiai atrodo. Puiku. „Garsas“ bus visai nugriautas, tai bus visai kitas pastatas. Jis skirsis ir forma, ir parametrais. kaip visuomet bus daug stiklo, žinoma, modernesnis. Naujas, kitas. Todėl nereikia pūsti miglos, kad kinoteatro pastatas bus „rekonstruojamas“ – jo nei sienų, nei stogo, nieko nebeliks

  • Atsakyti
 • Pijokai jau cia?

 • Visai suprantu, kad galėjo įvykti žmogiška klaida ir tikrintojai nepastebėjo kai kurių SP detalių. Svarbu, kad ta klaida būtų ištaisyta.

 • Gražiai čia su tom rekonstrukcijom. Pagal specialųjį planą naujai statomų pastatų aukštis ribojamas 19m SEMC aukštis 28 su trupučiu metro. Tai išeina kad aš turėdamas lauko tualetą REKONSTRUODAMAS jį galiu pastatyti kokių 15 aukštų namą. Gaučiau statybos leidimą? Kažin…Nesistebiu nelegalių statybų gausa, kai tokie „specialistai“

  • Atsakyti
 • o kokia aplinka 2penkeauksciai su apskardintais balkonais ,griuvantis ,,konserv. f.

 • Baikite nesąmones čia laidyti. Nejaugi nematote, kokio modernumo pastatas suprojektuotas. Nereikia čia tokio. Mes norime gryčios su langinėmis, su nuleistais stogais iki žemės, kaip daržinė kad būdavo. o jeigu dar valdžia išjungtų elektrą ir mes, kaip tada sėdėtume prie žibalinių – koks fainumas grįžtų. Dar labai norėčiau kad į miestą išriedėtų karietos, arkliukai žvengia, merginos su pūstomis sukniomis puikuojasi, vaikinai su galife kelnėmis mataruojasi. Biški smirdi, bet kaip jauku, kaip miela. O čia, jablynkšt – baltas, didelis, jazusėliau kiek stiklo. Siaubas. kaip koks kosminis laivas nusileistų kad.

Rodyti visus komentarus (13)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų